• Сьогодні: Вівторок, 5 Липня, 2022

Активні батьки Броварів хочуть вдосконалити якість тендерів у сфері освіти

Серпень21/ 2015
avatar
Тетяна Панкратьєва

Журналіст "Маєш право знати", мешкає у Броварах

У вівторок, 18 серпня, відбулося чергове засідання Громадської ради при управління освіти та науки Броварської міської ради. На ньому були присутні представники батьківських комітетів, громадські активісти та освітяни-чиновниці: провідний спеціаліст управління Спичак Марія Дмитрівна та заступник начальника управління Карандій Алла Іванівна.

Новий навчальний рік ось-ось почнеться, і Громадська рада на низькому старті – готова до активної роботи. На поточному ж засіданні особливо важливих рішень не приймали, в цілому зустріч протікала у форматі бесіди.

Голова Громадської ради Ігор Романенко (також голова Асоціації батьків міста Бровари) підняв питання щодо невідповідності деяких вчителів займаній посаді, зокрема через пенсійний вік. За словами активіста, було б добре не вирішувати спірні питання з вчителями у ручному режимі, а розробити певну концепцію критеріїв роботи вчителя, за якою можна ефективно приймати рішення. “З одного боку, батькам усі вчителі погані, з іншого, наприклад, у 9-й школі вчителю фізкультури 76 років. Я розумію, що вік це не головне, і якби то був, скажімо, вчитель фізики, але – фізкультури! Як він взагалі проводить уроки? Як показує дітям вправи? Чи може притримати дитину на снаряді?”

школа9_1

Також обурювалася представниця ЗОШ №9 пані Федченко: вчителька історії з їхньої школи не влаштовує батьків одного класу, мовляв, займається лише з трьома дітьми, іншими нехтує. Спільної мови батьки та вчителька і адміністрація школи знайти не можуть. Який чинний механізм перевірки роботи вчителя – завдавалися питанням присутні? Чи можна провести, скажімо, незалежне тестування знань, контрольний зріз – і за його результатами вирішувати: чи то діти неспроможні до знань, чи то вчитель занижує оцінки? А може батькам сидіти на кожному занятті і контролювати вчителя? Або єдине рішення таких питань – це скандал із записом вчителя на диктофон чи мобільний і зверненням до прокуратурі?

“У нас була друга пропозиція: ставити у класі відеореєстратор, – каже Ігор Романенко. – І хворі діти можуть таким чином не пропускати уроки, а вчитися онлайн”. На даний час такі дії є порушенням, проте за словами Надії Лещик, активістки ГО “Народний контроль”, зараз збираються приймати нове законодавство в галузі праці, де узаконити подібний відеонагляд, і тоді запис може бути підставою для звільнення.

Також вона зауважила, що нині йде обговорення проекту закону “Про освіту” і закликала батьків брати у цьому участь, подавати свої пропозиції, аби такі спірні ситуації можна було вирішувати цивілізовано, у правовому полі, так, аби це влаштовувало всіх учасників процесу. Щоб і вчитель був захищений, і батьки могли вплинути, якщо вчитель не справляється зі своїми обов’язками.

prav_01[1]

У розмові активісти припустили, що міські чиновники не знають і 10% того, що відбувається у школах. На що представниці управління зауважили, що навпаки добре знають обстановку у школах – на 99%, проте здебільшого обмежені рамками законів, не мають достатніх важелів управління і не можуть приймати ефективні рішення. Так, наприклад, вчителя, який досяг пенсійного віку, не можна просто так звільнити, а потрібно надати йому обов’язкових 18 учбових годин на тиждень. Піти зі школи такий вчитель може лише за своїм бажанням. А переатестувати “спірного” вчителя також не можна, коли заманеться: атестація проводиться раз на 5 років. Тому залишається домовлятися: з директорами, з вчителями, з батьками – шукати компроміс  та порозуміння. Радили батькам піднімати питання, які їх турбують, на шкільних зборах, вирішувати спочатку з адміністрацією, і тільки потім звертатися до управління.

IMAG1953

Представниця ДНЗ “Теремок” пожалілася на відсутність помічників вихователя у одній з груп садочку, мовляв, зарплатня у півтори тисячі гривень не дуже мотивує людей працювати. Тому як буде функціонувати група – наразі невідомо. До того ж цьому садочку потрібен ремонт: окрім усілякого приладдя, з яким допомагають батьки – купують за свої кошти, будівлі потрібен негайний ремонт – тріщина в стіні загрожує усій конструкції.

Рухаючись у руслі цього питання, активісти запропонували подати запит до управління освіти, аби дізнатися, які списки потрібних речей або ремонтних робіт подають завідуючі садочків та директори шкіл. А потім порівняти з тим, що вважають за належне придбати батьки. Зі свого боку чиновниці управління зауважили, що було б непогано, аби такі списки складалися адміністрацією дитячого закладу разом з батьківським комітетом.

gr_04_615x462

Представниця ДНЗ “Джерельце” порушила питання, яким чином можна впливати на виділення коштів на ремонт закладу? Мовляв, в їхньому садку провели ремонт харчоблоку на 500 тис грн, у той час як батьки вважають, що реально зроблено на 150 тисяч. Куди йдуть інші кошти? В результаті “договірняків” – на автівки та будинки чиновникам?

Освітяни від управління пояснювали, що батькам “з боку” складно оцінити ситуацію і може бути не видно, куди йдуть кошти. А голова ради Ігор Романенко розповів, що з оцінкою вартості робіт наразі все складно, проте батьки можуть пропонувати та запрошувати будівельні компанії до тендерів. “От коли ми будемо знати реальні потреби шкіл та садочків за списками, сформованими батьками та адміністраціями закладів, коли ми будемо знати дати проведення тендерів по ремонтним роботам – от тоді ми зможемо на це впливати. А зараз на усі Бровари працюють дві організації – роблять усе: садки, школи. Й інших компаній немає, і зараз ми нічого не можемо зробити”. Пані Лещик додала, що нині в країні функціонує система електронних тендерів, проте ніхто не може змусити міських чиновників подавати туди свої тендери. Активістка сподівається, що з часом міську владу зобов’яжуть це робити, таким чином це буде сприяти зменшенню корупційних схем.

романенко

Також пан Романенко запропонував проводити частіше шкільні батьківські збори – зараз вони відбуваються 2 рази на рік. Таким чином, вважає, батьки будуть більше залучені до життя школи, а адміністрація буде більше спілкуватися з батьками – почнеться співпраця.

Вирішували на зборах і технічне питання щодо зворотнього зв’язку. Активісти вирішили розробити бланк своєї організації, а також розмістити скриньку для листів у будівлі Броварської міської ради.

Треба також зазначити, що на сайті управління освіти з’явилася вкладка, присвячена Громадській раді, проте наразі там обмаль інформації: сторінка Громадської ради на сайті управління освіти Броварської міської ради.

Наступне засідання Громадської ради при управлінні освіти і науки Броварської міської ради відбудеться 22 вересня о 13:00 за адресою: вул.Гагаріна, 18, зала на 3-му поверсі.