• Сьогодні: Четвер, 28 Березня, 2024

Дитячий майданчик у парку ім. Шевченка – компроміс між історією та вимогами сучасності

Вересень30/ 2014
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

Парк Шевченка SAM_0839Мабуть, чи не найтаємничішою і найцікавішою частиною Броварів є Старе місто. Особливо парк ім. Тараса Шевченка, форма якого нагадує трикутник. Тільки якщо в Бермудському трикутнику предмети та люди зникають, в броварському бермуді вони несподівано з’являються, викликаючи неоднозначну реакцію.

Як усе починалося?

Як не прикро визнавати, Бровари – місто без глибокої історії. Більшість пам’ятників та меморіальних дощок стосуються Великої Вітчизняної. Із довоєнних будівель у Броварах зберігся тільки будинок Квятковських (статбюро на вул. Кірова) та приміщення колишньої трудової колонії НКВС №5 із меморіальною дошкою пам’яті А.С. Макаренка. Невже з цього часу розпочинається історія Броварів? А якщо пильніше поглянути на стару частину міста? Колись там був центр Броварів із Святотроїцьким та Петропавлівським храмами, П’ятницьким базаром. Недаремно Тарас Шевченко згадує про Бровари в поемах «Катерина», «Варнак», «Сотник», адже неодноразово бував у нашому місті: на Розвилці міняв коней на місцевій поштово-кінній станції, ходив базаром. А в 1861 році процесія з прахом Кобзаря, що рухалася з Петербурга (місця першого поховання) в Канів, зупинялася в Броварах. Із 1912 по 1944 роки Старим містом курсував мототрамвай, який зв’язував наше місто і Київ, а з 1923 року на трикутнику (в сквері) стояло погруддя Шевченку. До того часу на цьому ж місці височіло погруддя царю Олександру ІІ. Громадський діяч, поетеса, краєзнавець Марія Овдієнко переконана: сам Бог велів зробити сквер центром духовно-національного життя міста.

Парк Шевченка SAM_0771
Марія Овдієнко

За 25 років жінка настільки набридала мерам своїми частими візитами з ідеями стосовно реконструкції скверу, що її просто стали уникати. Оббиваючи владні пороги, Марія Овдієнко переконалася: Шевченко їм, як казав один із героїв Карпенка-Карого, «без надобності» – ні Іщенко, ні Петренко, ні Антоненко й палець об палець не вдарили для наближення до її мрії. Щоправда, уточнює Марія Григорівна, за Антоненка, в 2008 році, було зроблено проект реконструкції скверу та площі. А потім усе затихло, адже за політичними іграми – переворотом у владі, а потім кризою владцям було не до Шевченка: ну не бачили депутати необхідності вкладати гроші в реконструкцію парку, адже ж є і зона для відпочинку, і Шевченко на постаменті.

Зате Марія Григорівна чітко знала навіщо все це робить: щоб майбутні покоління не нарікали на безпам’ятство предків. Не будемо переказувати всієї історії ходіння Марії Овдієнко по муках уже за правління міста Ігорем Сапожком (про це вже писалося), скажемо лише одне: маленька крапля і камінь точить, а наполегливість і труд усе перетруть. Тож на 200-ліття з дня народження Великого Кобзаря, на 383-у річницю міста (2013 рік) відбулося відкриття реконструйованого парку за авторською концепцією Марії Григорівни та освячення каменя на будівництво Тарасової каплиці (адже Шевченко народився на Святого Тарасія), проект якої броварчанам безкоштовно передала академік АН України Лариса Скорик. А згодом рішенням Броварської міської ради від 24.10.2013 р. №1081-39-06 скверу було надано статус «пам’ятки історії» та перейменовано його в «парк».

Парк Шевченка SAM_0827

Парк Шевченка SAM_0824

Парк Шевченка SAM_0840

Що планувалось і що зроблено?

Проект реконструкції скверу, кошторисна вартість якого на той час складала 5 322 071 грн, Марія Григорівна продумала до найменших дрібниць: перебудова пам’ятника Шевченку, спорудження Тарасової церкви та скульптурної групи за літературними творами Шевченка, встановлення пам’ятних знаків на місцях обох церков, облаштування місць для відпочинку броварчан, заміна освітлення та огорожі. З великими потугами та боргами, міська влада все ж втілила в життя практично всі задумки авторки проекту. Правда, церква святого Тарасія лише будується, опікується нею настоятель храму Покрови Пресвятої Богородиці Михаїл Лесюк.

Парк Шевченка SAM_0949

І лавок у парку лише 14, а планувалося поставити вдвічі більше.

Парк Шевченка SAM_0825 Парк Шевченка SAM_0838

Та й 9 урн для нашого народу замало. А на броварських героїв творів Шевченка: кобзаря з кобзою, Катерину, Варнака, Сотника та Петра з Настусею в броварської влади грошей не вистачило взагалі (до речі, ще раніше відділ капітального будівництва Броварської міської ради на запит «Маєш право знати» відмовився надати інформацію про те, яким чином були витрачені ці кошти, посилаючись на фірму-підрядника, яка нібито проти оприлюднення кошторисів).

Однак молодий столичний скульптор Микита Зігура все ж розпочав роботу над скульптурами персонажів шевченкових творів. У борг. Як розповіла Марія Григорівна, макети майбутніх фігур у міськраді схвалили, і в березні 2015 року скульптури мають стати завершальним акордом в оновленні парку.

Пристрасті навколо дитячого майданчика

Здавалося б, у багаторічній епопеї «Реконструкція парку ім. Т. Шевченка» можна ставити крапку: у Марії Овдієнко 25-річна мрія збулася, окрім того, Бровари отримали історичний парк, жителі старої частини міста – чудове місце для відпочинку. Та не все так просто: місце для відпочинку дорослим є, а де ж майданчик для дітей? І збурені батьки почали атакувати приймальню міського голови та писати колективні звернення. «Коли працювали над проектом реконструкції, – розповідає Марія Овдієнко, яка на той час була членом містобудівної ради, – я наполягала, щоб у проекті не було дитячого майданчика, адже ця ідея суперечила загальній концепції парку, який мав би стати не парком відпочинку, а осередком історії, адже в будь-якої справи є ідея і її порушувати не можна! Тим більше, поруч – швидкісна траса, а по обидва боки дитячого майданчика – асфальт, що само по собі не користь дитячому здоров’ю». Та не всі причетні до реконструкції парку розділяли погляди пані Марії і активно просували ідею будівництва дитячого майданчика саме в парку, хоча були пропозиції побудувати його в дворі сусідніх будинків.

Тоді Марія Овдієнко все ж відстояла думку не псувати загальну концепцію парку, та цього разу перемогла настирливість батьків, і в середині серпня 2014 року у парку з’явився новий дитячий майданчик.

Парк Шевченка SAM_0805

Парк Шевченка SAM_0806

Щоб знайти місце для споруди, робоча група виїжджала в парк кілька разів. Марія Григорівна відвойовувала кожен сантиметр історичного місця, тож дитячий майданчик, який у звичайному парку відпочинку був би належних розмірів і зайняв належне місце, в парку ім. Т. Шевченка розмістився в кутку (спершу планували облаштувати його за «спиною» в зупинки).

Парк Шевченка SAM_0839

Окрім того, було дуже важливо, щоб майданчик не випадав із загальної концепції парку.

Олександр Моренко, директор ПП «Деревообробний завод «Брама» розповідає: «У міську раду ми подали кілька варіантів ескізів майданчиків. Вони зупинилися на ансамблі з п’яти дерев’яних споруд із дуба та сосни. У Броварах наших робіт – стандартних дитячих майданчиків, вже понад 20, однак це був ексклюзивний варіант. До цього часу нічого подібного ми не робили, то ж цей майданчик став для нашого підприємства своєрідною рекламною акцією».

Так на майданчику з’явився віз, яким чумаки їздили по сіль, млин, будиночок, гойдалка та пісочниця. Все у стилі 19 століття. На сьогодні таке задоволення коштує 85 850 грн.

Парк Шевченка SAM_0808

Парк Шевченка SAM_0811

У ансамблі мали бути ще й балансер та карусель, однак місця було обмаль, – пояснюють проектанти.

Парк Шевченка SAM_0962
Ескізи каруселі та балансеру

Батьки та дітлахи новобудові не нарадуються, однак і нарікають: однієї гойдалки – замало. Щоб погойдатися, дітлахи змушені шикуватися в довгу чергу (особливо ввечері).

Парк Шевченка SAM_0819

Парк Шевченка SAM_0812

Ще більше нарікань та невдоволення майданчик викликав у старожилів. І не лише майданчик, а й туалет, що біля нього. І знову до міського голови та Марії Овдієнко почали навідуватися ходаки з претензіями та протестами: як могли допустити, щоб на кістках гралися діти та стояв туалет? За словами Марії Григорівни, на трикутнику і справді стояла Святотроїцька церква, біля якої, як і кожного храму, хоронили священників. Однак дитячий майданчик розташований не на місці поховань. Їх нещодавно виявили в парку біля фонтанчика. А стосовно туалету, то біля кожної церкви вони були і є.

Парк Шевченка SAM_0815

Маємо визнати далекоглядність авторки проекту та її однодумців, адже подбали вони не лише про туалети, а й стоянку для автобусів. Навіть попри те, що в парку з’явилася незапланована споруда – дитячий майданчик, Марія Овдієнко переконана: парк БУДЕ центром національно-культурного життя міста, в який приїжджатимуть екскурсії.

Очікувані сюрпризи

Хочемо відкрити вам невелику таємницю: в епопеї «Реконструкція парку ім. Т. Шевченка» крапки поки що не планується, а історичний броварський трикутник у найближчому майбутньому поповниться новими артефактами: в пам’ять про перший в Російській імперії мототрамвай, що курсував нашим містом, планується поставити рейки з підсвічуванням. А на гостряку парку, перед церквою святого Тарасія, красуватиметься фортеця козацьких часів зі сторожовими вежами, яка відкриватиме браму в історію нашого міста. Цього в проекті реконструкції парку не було, але це нова спільна ідея влади міста і Марії Григорівни. До речі, архітектор над нею вже працює.

Парк Шевченка SAM_0833

 

 

  • avatar
    Хилькан
    9 років тому

    Парк им. Т.Г. Шевченко – это Гордость Броваров и после реконструкции , теперь действительно есть чем гордится !