• Сьогодні: П’ятниця, Березень 22, 2019

Броварський журналіст “переміг” суд, вимагаючи доступ до інформації

Лютий24/ 2016
avatar
Маєш право знати

Команда "Маєш право знати"

Броварський міськрайонний суд погодився надати журналісту «Маєш право знати» документ із матеріалів справи, в якій він не є безпосереднім учасником. Дмитро Карпій, обґрунтувавши суспільну важливість інформації, отримав копію позовної заяви. У листі – прохання визнати незаконним та скасувати рішення міськради про перейменування 70-ти вулиць у Броварах. Юристи Інституту Медіа Права, які допомогли грамотно скласти запит до суду, назвали цю історію доступу до інформації «успішною» та «перемогою».

Представники інституту акцентують: журналіст зміг отримати копію позовної заяви лише після обґрунтування суспільного інтересу в отриманні інформації. Попередня спроба Дмитра Карпія була невдалою – суд відмовив надавати копію документа, посилаючись на норми процесуального законодавства.

Журналіст вирішив проконсультуватися в Інституті Медіа Права. Юристи аналітичного центру порадили довести феміді суспільну важливість запитуваної інформації. Правники допомогли оформити новий запит.

img633_редimg635

У листі медійник зокрема зазначив, що питання перейменування вулиць і декомунізації за останні два роки неодноразово висвітлювали низка ЗМІ різного рівня. Також журналіст, посилаючись на норми закону та думки експертів, доводив: питання стосуються ворожої пропаганди під час гібридної війни проти України, а отже – національної безпеки нашої держави.

Суд, очевидно, дослухався до вказаних аргументів, оскільки у відповідь на запит надав копію позовної заяви. Інститут Медіа Права відзначив цю справу як успішну: «Історію журналіста безсумнівно можна назвати успішною, адже саме за допомогою запиту на публічну інформацію він зміг отримати необхідний для свого журналістського розслідування документ – копію позовної заяви.»

Нагадаємо, раніше наші журналісти вже були «фігурнатами» успішних справ із доступу до інформації. На початку минулого року після судового процесу Броварська міська рада відкрила для громадськості інформацію про розташування та готовність бомбосховищ і укриттів нашого міста.

Втім, варто зазначити, що вже на наступний запит із проханням надати копії позовних заяв, які стосуються декомунізації та перейменування вулиць, броварська феміда вирішила відмовити. У відповіді суд зазначив, мовляв запитувана інформація створена не суб’єктом владних повноважень, тому не є публічною.

Водночас, юристи вказують на помилковість такого висновку. Адже, згідно із законодавством, публічна інформація – та, яка створена або отримана під час здійснення органом своїх повноважень і перебуває у його володінні.

Нагадаємо, що судове засідання у справі щодо визнання незаконним і скасування рішення про перейменування вулиць у Броварах мало відбутися вже цього понеділка, 22 лютого. Однак, як зазначили працівники феміди, розгляд справи перенесли, оскільки суддя Наталя Маценко перебуває на лікарняному. Згідно з інформацією на сайті Державної судової адміністрації України, засідання відбудеться 24 березня о 16:30.