• Сьогодні: Неділя, 20 Вересня, 2020

Очільник броварської поліції Олег Янчинський: «Нам не вистачає людей»

Грудень19/ 2016
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

За пару тижнів завершиться ще один рік змін та випробувань для незалежної України. Особливо значимим 2016-й став для правоохоронних органів – через реформування з міліції в поліцію. Півроку трясло і Броварський відділ міліції. І лише 15 квітня 2016-го, коли міліціянтів було просіяно через «сито» тестів, заліків та детекторів, – тих, котрі «вижили», зарахували в штат Броварського відділу поліції. Рік тому, саме в час перебудови правоохоронних органів, наш відділ поліції очолив Олег Янчинський, колишній голова райвідділу з Макарова. Які ж зміни відбулися у Броварському відділі за останній рік під його керівництвом? Як позначилася на роботі броварської поліції “генеральна чистка”? Скільки залишилося “старих” працівників? У який спосіб нові правоохоронці співпрацюють із громадськістю? Чому слідчі продовжують працювати на “трійку” та як з’являються “висяки”? Про це та багато іншого нашим журналістам розповів начальник броварської поліції Олег Янчинський.

«Хто не був у погонах, той життя поліцейського не зрозуміє, – каже начальник поліції. – Бо якщо Батьківщина сказала «треба», значить – треба». Так Олег Янчинський і потрапив у Бровари. Громада його прийняла, протестувала, і схвалила. І ось уже як рік Олег Янчинський, який до цього очолював Макарівський райвідділ, керує правоохоронцями Броварщини. На роботу їздить на автівці «Фольксваген-Кадді» 2005-го року випуску, із Макарова, де і мешкає з родиною у 4-кімнатній квартирі: з дружиною та двома доньками – ученицею коледжу та школяркою. «За 16 років служби в правоохоронних органах службового житла так і не отримав», – каже правоохоронець. Позаяк на дорогу в один кінець витрачає понад годину, а робочий день зовсім не вкладається в робочий графік, на зимовий період сімейство переїхало на проживання в Бровари –  на квартиру до знайомих. Це не вперше, коли сімейство їде за своїм годувальником: до Броварів два роки Янчинські жили в  м.Чортків (Тернопільська обл.), де Олег Віталійович із 2012 по 2014 рік працював начальником райвідділу міліції.

У Броварах, на робочому місці, Олега Янчинського можна застати з 8-ї години і часто до 22:00. Хоча слово «на місці» – відносне, адже «хто не був у погонах, той життя поліцейського не зрозуміє».

Олег Янчинський

– Олеже Віталійовичу, Броварський відділ поліції вже працює по-новому, чи ще навчається працювати, чи ще реформується?

– Усе разом. На даному етапі робота поліції складається із 3-х основних блоків: слідчого, кримінальної поліції і превентивної діяльності. У останній входять дільничні офіцери поліції, сектор ювенальної превенції, сектор безпеки дорожнього руху і сектор реагування патрульної поліції. Останній сектор – новий. Це те, що змінилося порівняно з міліцією. До того ж, у сектор реагування ввійшла чергова частина. Тепер керівник сектору відповідає за роботу від отримання повідомлення з лінії “102” – до направлення наряду на місце події.

– Півроку, скільки і відбувалося реформування, працівники Броварського відділу міліції були ніби на “пороховій бочці”, адже не знали, хто залишиться після “генеральної чистки” і що буде далі. Як позначилося це “просіювання” на Броварському відділі?

– До сьогодні ми маємо некомплект штатних працівників майже 30%. Має бути 267, а є – 180. Але процес набору іде. Очікуємо, що після закінчення навчання, 17 січня, у слідчий відділ прийдуть 11 працівників і 23 – в дільничні офіцери поліції. Але ще є 30 вакансій у групу реагування патрульної поліції. На ці вакансії є 140 кандидатів. Після їхнього тестування та 3-місячного навчання відібраних, ці вакансії ми закриємо. От коли буде хоча б 250 працівників, тоді можна буде сказати, що штат укомплектовано.

– А скільки залишилося «старих» працівників: тих, які пройшли атестацію?

– Практично увесь особовий склад – 180 чоловік.

– Чи є такі, котрі не пройшли тестування, але повернулися через суд?

– Є – 4 працівники. Два з них – керівники: начальник кримінальної поліції Олександр Шляховський і начальник відділення поліції м. Славутич Максим Скидан (це відділення відноситься до Броварського відділу поліції – прим. авт.). Загалом нам, колегам, було не зрозуміло, чому вони не пройшли тестування. Це при тому, що, наприклад, Скидан по здачі заліків набрав практично найбільшу кількість балів. У атестаційному листі не вказано жодної причини, чому вони не пройшли атестацію.

– Зрозуміло, що робота нової поліції неможлива без тісної співпраці з громадськістю. Із якими громадськими формуваннями ви співпрацюєте?

– Постійно нам допомагає Громадське формування «Руєвіт». Їхні працівники спільно з нашими патрулями курсують містом у п’ятницю, суботу та неділю. Також допомагають нам із патрулюванням міста формування «Правопорядок», «АТО-М». Співпрацюємо під час різноманітних міських заходів і з «Альфа-безпека» та «Комкон». З останніми навіть спробували реалізувати спільний проект: наші співробітники разом із їхніми на автомобілях «Комкон» патрулювали місто. Але через 2 місяці проект згорнули:  надто дорого обходилися охоронній фірмі витрати пального.

– А  чому ж місто не допомогло?

– У місті багато охоронних фірм, і якщо виділяти кошти на підтримку однієї, то треба й іншій. Усі громадські формування готові допомагати поліції та не мають належної матеріальної бази. До того ж їхні працівники працюють не в щоденному режимі, як поліція.

– Рік тому, коли Ви лише приїхали в Бровари, роботу слідчого відділу оцінили на «3» з мінусом. Тоді Ви сказали, що толком ще не розібралися, в чому проблема: у фаховій підготовці слідчих чи організації їхньої роботи. Що скажете тепер про роботу цього відділу?

– Максимум, що я можу додати роботі слідства сьогодні, – півбала. Причина: велике навантаження, а людей не вистачає. Тестування не пройшло 5 слідчих, а за рік жодного нового не прийшло. Наразі з 39 слідчих, що мають бути, у «строю» – 18. А кількість звернень за 11 місяців, порівняно з попереднім роком, збільшилася на 38,5%. Якщо за 11 місяців минулого року було 4 129 кримінальних проваджень, то за цей же період 2016 року – 5 073. На одного слідчого припадає 167 кримінальних проваджень. Це тільки цьогорічних. Але навіть за таких навантажень за 11 місяців цього року слідчими направлено до суду 818 справ. Минулого року ця цифра була 702.

– А яких злочинів збільшилося?

– Кількість крадіжок: із 1214 зросла до 1531. Навмисних вбивств: з 8 до 11. Незаконних заволодінь чужим майном: із 55 до 87. Шахрайств: із 116 до 348. Розбоїв: із 12 до 25. Грабежів: із 46 до 124.

– А як справи із розкриттям злочинів?

– По 698 злочинах особам повідомлено про підозру. Минулоріч ця цифра складала 627. Однак, кількість злочинів збільшилася, тож про покращення статистики розкриття  говорити не можемо.

– А чи є якісь зрушення по «висяках», що переходять «у спадок» із року в рік?

– За 11 місяців цього року розслідувано 164 злочини минулих років. Залишок нерозкритих справ – 5 163. Є частина справ, по яких ще проходить розслідування, але переважна більшість – зависли. Були випадки, коли люди приходили і казали: «Ми поїдемо зі скаргами до Хатії Деканоїдзе». Люди не розуміють, що деякі справи не доказуємі. Наприклад, коли в справі задіяні тільки дві людини, а свідків немає. Є багато справ по несплаті аліментів. Коли ми надсилаємо запити, а нам приходить відповідь, що людина офіційно не працює, ну не можемо ми його за законом притягнути за злісну несплату аліментів. Хоча він насправді працює. Не офіційно. Не я вигадав ці закони. Ми виконуємо те, що написано в Кодексі, хоча написане часто людській логіці і не піддається. Багато справ є по забудовниках, що тягнуться ще з 2005-2007 років. Там частина документації або загублена, або свідомо знищена, а без неї не можна провести експертизу. І хочеш людині допомогти, а юридично – не можеш. За кордоном простіше: є кримінальна справа, є перелік заходів, які треба провести. Провели їх – справу закрили та й про неї забули. А згідно з нашим законодавством, кримінальна справа в постійному провадженні, і рано чи пізно за неї спитають.

Продовження інтерв’ю читайте завтра. Ви дізнаєтеся: чому Бровари залишаються єдиним містом на Київщині, де немає відеоспостереження; як борються правоохоронці з ігровим бізнесом, наркоманією та продажем неповнолітнім спиртних напоїв; чи бояться в Броварах їздити за кермом нетверезі водії і чому в Броварах не проводять власного розслідування щодо загибелі двох поліцейських під час перестрілки в Княжичах?

Фото – автора