
Патріотичне виховання і національна безпека: аналіз змісту проекту Програми та ризиків фінансових зловживань
Команда сайту «МПЗ» може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану у розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги»
Думаю про те, що буде з моєю Україною і містом через 10 років, якщо наша квітуча молодь виїде за кордон навчатися і жити, або, зневірившись у корупціонерах-чиновниках шукатиме втіхи у наркотиках, “вільній любові”, “легких грошах” - у тому, що не збудовує дух, хоч і манить фізично.
Якщо замість змістовних програм патріотичного виховання “патріоти” на місцях просуватимуть програми віртуального володіння зброєю, замість сімейних цінностей - дадуть приклад невірності і безвідповідальних стосунків, замість навчання, як через бізнес можна нести людям любов - покажуть мистецтво відмивання грошей… То якими будуть моє місто і країна років через 20?…
Вміння володіти зброєю не робить людину патріотом і не забезпечує щасливе майбутнє!
Указ Прездидента України про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки передбачає, що метою виховання є формування громадянина-патріота України, утвердження любові до Батьківщини, духовності, моральності, шанобливого ставлення до національних надбань Українського народу, наслідування найкращих прикладів мужності та звитяги борців за свободу та незалежність України [1], а основними складовими:
- громадсько-патріотичне,
- духовно-моральне,
- військово-патріотичне виховання.
Неякісне патріотичне виховання населення у розрізі кожної зі складових може загрожувати національній безпеці України, оскільки призведе до:
- деформації повсякденної та професійної етики населення країни,
- «відтоку інтелектуального капіталу країни за кордон»,
- зростання злочинності через відсутність цінностей у молоді,
- зростання кількості розлучень, нещасливих сімей, сиріт та абортів,
- поглиблення психологічних травм молоді і старших людей в результаті АТО, процесів переселення з Донбасу та інших негативних наслідків.
Без любові і вірності до власної родини важко прищепити глибоку любов до Батьківщини…
Сучасним викликом для національної безпеки України є те, що влада на місцях при розробці і затвердженні Програм національно-патріотичного виховання [2] не намагається досягнути ефекту від її реалізації, а створює за старими традиціями схеми для відмивання коштів (наприклад, через планування ремонтів приміщень та фінансування віртуальних тирів ).
Механізми викривлення змісту навчальних програм Патріотичного виховання молоді:
- Прописуються розмиті завдання, виконання як__их не можливо перевірити, на зразок:
- “удосконалення педагогічних умов для національно-патріотичного виховання”;
- “забезпечення психологічних механізмів в умовах навчально-виховного процесу для національно-патріотичного виховання”;
- “формування освітньо-розвивального середовища для дітей на засадах партнерської співпраці усіх учасників освітнього процесу”;
- “визначення актуальних проблем національно-патріотичного виховання в м. Бровари та пошуки шляхів спільного вирішення”.
- Абсолютно не приділяється увага духовно-моральному вихованню, розвитку сімейних цінностей, родини, а переважно військовим тренуванням та екскурсіям на кладовища, що може призвести в молодого покоління до появи депресивних настроїв та бажання залишити країну.
- Не враховується думка громадськості, освітян, батьків, науковців щодо врахування реальних механізмів виховання дітей і молоді.
- Кількість людей, на яку розрахована Програма надто низька і не дасть потрібного ефекту для міста і країни (наприклад у м.Бровари – 140 дітей у рік, це майже 1/1000 жителів міста).
Варіанти вирішення проблеми.
1. Розробка якісного проекту Програми патріотичного виховання із врахуванням того, щоб на реалізацію кожної із складових (громадянсько-патріотичне, військово-патріотичне, духовно-моральне виховання) приділялось не менше 30% програмних заходів та фінансування.
2. Розробка нових і цікавих програм патріотичного виховання, які б прищеплювали оптимізм і любов до рідної землі, народу, духовні цінності у молоді, а не виключно спортивні навички та інтелектуальні знання.
3. Створення незалежної експертизи проектів міських програм, яка б оцінювала програми патріотичного виховання і всі навчальні програми на предмет забезпечення національної безпеки країни через впровадження даної програми чи освітнього курсу.
Критерії оцінювання програм доцільно ранжувати за шкалами (за рекомендаціями д. психол. н., Гридковець Л.М.):
- «сприяють відтворенню популяції населення України – призводять до зменшення популяції населення України»,
- «сприяють зростанню духовно-моральних цінностей у молоді – призводять до зниження духовно-моральних цінностей у молоді»,
- «людина є найбільшою цінністю – зневаження цінності людини»;
- «сприяють розвитку гідності особистості як представника свого народу та громадянина держави – гальмують розвиток гідності особистості як представника свого народу та громадянина держави».
4. Моніторинг процесів в освіті, що загрожують національній безпеці (а також проста декларація, без належного виконання національної стратегії патріотичного виховання) повинна постійно моніторитися незалежними експертами, результати експертизи мають направлятися у Верховну Раду України та в Міністерство освіти і науки України та інші профільні відомства для вчасного реагування на ризики.
5. Інформування народу України про виклики, загрози та можливості протидії впровадження неефективним та загрозливим тенденціям в освіті та вихованні молодого покоління, що загрожують національній безпеці України через наукові публікації, пресконференції, репортажі у змі, соціальні мережі, сайти та батьківські комітети.
Джерела:
1.Електронний ресурс. https://www.president.gov.ua/documents/5802015-19494
2. Проект рішень міської ради “Про затвердження міської програми «Національно-патріотичне виховання у навчальних закладах м. Бровари» на 2016-2020 р.р.” Електронний ресурс. https://onedrive.live.com/view.aspx?resid=72571393D4771099!7873&ithint=file%2Cdocx&app=Word&authkey=!AL9UBhyF3_84kAw