• Сьогодні: П’ятниця, 7 Травня, 2021

“Пласт” у Броварах зможе виховувати скаутів – ФОТО, ВІДЕО

Жовтень08/ 2015
avatar
Вікторія Оникієнко

Журналістка "Маєш право знати", броварчанка

4 жовтня в Броварах за ініціативи зацікавлених броварчан відбулася презентація Пласту – національної скаутської організації. На заході були присутні делегати зі столиці, а також ті, хто мріє стати пластунами. Як виявилося, лави охочих складають не лише діти, а й дорослі, які готові взяти на себе важливу місію виховника. На броварчан чекає кропітка робота, адже створити Пласт у місті –  означає приділити цьому багато ресурсів, а найголовніше – часу. Попри цю часто непідйомну перешкоду, в Броварах таки знайшлися волонтери, які горять ідеєю Пласту й готові прикласти зусилля для того, щоби ця ініціатива не згасла.

Той факт, що історично в Броварах “Пласту” не було, не завадив чималій кількості людей зацікавитися цим всеукраїнським рухом. Розповідати броварчанам про організацію приїхав спікер зі столиці  – виконавчий директор “Пласту” Дмитро Колесник.

пласт (17)

Присутні послухали коротку інформацію про зародження скаутського руху в Британії як такого. Пласт став популярним у Європі й невдовзі  у 1912-13 рр. набув поширення в Україні завдяки І. Чмолі, О. Тисовському та П. Франко, які майже одночасно й незалежно розпочали те, що пізніше отримали назву “Пласт”.

пласт (2)

За тим “Пласт” розвивався опосередковано на західних землях, а за радянських часів існував переважно в діаспорі. Саме звідти скаутський  рух відродився вже за часів незалежної України. Цікаво, що сьогодні такий діаспорський скаутинг досі існує в багатьох країнах світу.

 

Сьогодні й повсякчас пластова ідея працює на те, щоб виховати відповідального громадянина, який відкритий до знань та діалогу й ініціює та реалізує позитивні зміни в житті суспільства.

пласт (1)

Дмитро пояснює, що дітей виховують традиційним способом – з наставником і нетрадиційним, коли дитині дається можливість самостійно навчатися. Це важливий освітницький інструмент отримання навички саморганізації.

Ідея організації закладена у трьох головних обов’язках палстуна: бути вірним Богові та Україні, допомагати іншим, жити за пластовим законом та слухатись пластового проводу.

пласт (15)

Кожен пластун служить громаді. Новак розуміє, що кожного дня він має зробити добре діло, це такі ключові аспекти, які, зокрема, поширені не лише в “Пласті”, а й у інших скаутських організаціях. Під пунктом “Пластовий закон” розуміють сукупність рис характеру, яка має бути притаманна кожному пластуну. Їх існує 14, серед них такі, як: сумлінність, зрівноваженість, справедливість, ощадність і так далі. Загалом список пристойний, втім Дмитро заспокоює, мовляв, всі люди різні, кожен має сильні й слабкі сторони.

пласт (6)

Пласт має 4 вікові категорії: новаки (6-11 років), юнаки (12-18), старші пластуни (18-35), сеньйори (35+).

Існує ще неофіційне угрупування, що зветься “пташата” – це діти до 6 років. Дитина цього віку, однак, мусить постійно бути в супроводі батьків. Діяльність “Пласту” полягає у проведенні різного роду занять. Окрім відомих усім пластових таборів та мандрівок, організаціє живе іншими активностями. Кожного тижня гурток збирається з виховником для проведення занять, які зазвичай мають теоретичну та практичну складові та включають дискусії, навчання, ігри. З кожним роком роль виховника зменшується: юнаки стають самостійнишими й фактично самі для себе вирішують чим займатися.

пласт (3)Наразі для броварського “Пласту” дуже важливо мати більше виховників, тобто дорослих, або юнаків,  які зможуть взяти на себе відповідальність та  відповідатимусь дитячому запалу.

пласт (11)Для того, щоб стати виховником, необхідно пройти декілька сходин. По-перше, необхідно написати заяву на вступ, після цього треба пройти традиційні тренінги, один з яких  КВДЧ (вишкіл дійсного членства) – це ознайомчий семінар, який дає базові знання про “Пласт” і його діяльність. Ще один ґрутновний вишкіл виховників, що відбувається протягом 3-4 днів, де пластуни отримують базові знання та навички. Після отримання характеристики виховник може займатися з групою дітей. За правилами, група до 10 дітей мусить мати виховника, який за ідеальних умов має пройти з ними одну ступінь, відтак треба присвятити наставництву декілька років.

пласт (13)

Втім, це не священий обов’язок, так, наприклад, серед присутніх на презентації був досвідчений пластун Денис, який, між іншим, вже готовий взяти опіку над групою хлопців-юнаків. Денис згадував, що його юнацтво пройшло без виховника, хлопці могли зорганізовуватися без старших братчиків, вони виконували функцію радше спостерігача.

пласт (8)

Зараз на броварський “Пласт” чекає непроста робота.  Групи починають вже формуватися, охочих стати пластунами чи пластунками чимало.  Для того, щоби “Пласт” в Броварах відбувся, важливо  шукати молодих і активних людей, котрі готові стати виховниками броварських пластунів. Навчання майбутніх виховників заплановане в останні вихідні жовтня.

Для тих, хто вже готовий долучитися та допомогти Пласту в Броварах, є анкета, яку можна надіслати за адресою: [email protected] або поставити свої питання у спільноті “Пласту” у Фейсбуці.

Фото – Катерина Негода