• Сьогодні: Понеділок, 15 Серпня, 2022

«Справа Святослава Б.»: винних немає?

Грудень29/ 2014
avatar
Андрій Качор

Незалежний журналіст, громадський активіст

Команда сайту «МПЗ» може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану у розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги»

l_89a7fc43Щодо резонансної історії з учнем броварського НВК, над яким жорстоко познущались однокласники, наше видання свідомо не вставляло свої «п’ять копійок». Ситуація вийшла на вищий загальнонаціональний рівень, в прямому ефірі в прайм-тайм понад годину тривало телевізійне шоу, в якому були «обсмоктані» усі подробиці того, що сталося. Навряд чи будь-яка стаття могла б краще розкрити подробиці інциденту, ніж жива розмова віч-на-віч з майже усіма учасниками цієї жахливої пригоди.

Взагалі, на особисту думку автора, подібні історії – навряд чи найкращий привід для висвітлення їх на центральних телеканалах. Користь, яку отримає від цього суспільство – досить сумнівна, а ось те, що дитина завдяки таким шоу «прославиться» на всю країну –однозначно й гарантовано. З іншого боку, можна зрозуміти батьків, котрі відчули, що міська влада усіма способами намагається зам’яти ситуацію, замість того, аби спробувати вирішити конфлікт і надати кваліфіковану допомогу постраждалій дитині. У батьків школяра, вочевидь, не лишилось вибору, аби звернутися за допомогою до преси і добитись справедливості, покарати винних і захистити власну дитину.

Однак якщо абстрагуватися від моральної складової цієї ситуації, виникають цілком логічні запитання щодо того, як зреагувала на інцидент міська влада і зокрема – управління освіти. А реакція ця відбулась в кращих традиціях «совка»: зробити вигляд, наче нічого не сталося, спробувати «зам’яти» інцидент, зробити все для того, аби не було розголосу. І навряд чи хтось має ілюзії, що робилося це в інтересах постраждалої дитини. Вочевидь, єдиною метою такої поведінки місцевих освітян – а найперше їхніх керівників –  була спроба захистити свою репутацію, і як наслідок – власні посади.

Начальник управління освіти Броварської міської ради Володимир Онищенко
Начальник управління освіти Броварської міської ради Володимир Онищенко

Однак розголосу уникнути не вдалось – справа вийшла на такий рівень, про який не могли подумати місцеві керманичі освіти у своїх найгірших сподіваннях. І саме на цьому етапі почалось найцікавіше. Замість того, аби визнати свій прорахунок, хоча б частково власну вину у тому, що сталося, місцеві управлінці почали вигадувати будь-які виправдання конкретно для себе. Інколи складалося враження, що про саму дитину вже й забули: головним було лише те, аби нікого не покарали серед чиновників. Так, у своєму виступі під час останньої сесії міськради, начальник управління освіти – а за сумісництвом ще й міський депутат від Партії регіонів – Володимир Онищенко якось надто вже непереконливо доповідав, що жодної вини освітян у тому, що сталося, немає. За його словами, відповідальність тут мусять нести виключно батьки.

Після цього виступу стало зрозуміло, що міська влада не має наміру карати навіть «стрілочників» і головний висновок, який зробив із даної ситуації мер Сапожко та його заступниця по гуманітарним питанням Лариса Виноградова – це необхідність прибрати з території шкіл… гаражі. Мовляв саме наявність незаконних гаражів спричинили передумови для знущання дітей над своїми однолітками. Саме в цей час вже згадана Лариса Виноградова активно постила у Фейсбук, аби прозвітуватись, що міська влада, на її думку, вжила всіх необхідних заходів для недопущення повторення ситуації в майбутньому.

Особисто мені складно дати якийсь рецепт, як уникнути таких проявів жорстокості з боку дітей. Не думаю, що хтось із читачів також знає 100% спосіб, як цьому протидіяти, адже це проблема комплексна, вона сягає корінням в усі сфери життя нашого суспільства, і передусім стосується недостатньої уваги, що ми приділяємо юному поколінню. Проте в одному я впевнений: якби щось подібне сталося в розвинутій західній країні, події розвивалися би зовсім інакше.

Заступник міського голови з гуманітарних питань Лариса Виноградова
Заступник міського голови з гуманітарних питань Лариса Виноградова

Найперше, міські функціонери від освіти не допустили б ситуації, коли матір постраждалого хлопчика від безвиході мусила б звертатися зі своєю проблемою на телебачення. Ніхто б не намагався зам’яти інцидент, переконати маму не звертатись до правоохоронців із заявою абощо, як це сталося у нашому випадку. Постраждалій дитині відразу б надали кваліфіковану психологічну допомогу, її б направили на реабілітацію, по школам, можливо, провели би певні тематичні роз’яснювально-виховні заходи, своєрідну інформаційну профілактику, аби мінімізувати ризики повторення подібної ситуації в майбутньому. Коротше кажучи, був би вжитий комплекс заходів з метою саме вирішити конфлікт, а не заморозити його. І тоді б такого медіа-вибуху, який трапився, найпевніше не сталося би.

Але якщо б історія все ж таки потрапила у вечірні ефірі центральних телеканалів – начальник відділу освіти наступного ж ранку поклав би на стіл міському голові заяву про звільнення. І тоді вже мер мав би приймати рішення – позбавляти головного освітянина міста посади, чи ні. Не виключено, що європейський Онищенко зберіг би за собою крісло, якщо б те, що сталося, не відображало би загальну ситуацію у сфері освіти. Але якби вся ця сфера була з ніг до голови просякнута корупцією, непрофесіоналізмом і системним застосуванням адмінресурсу, коли від виборів до виборів управління освіти використовує підлеглих вчителів у якості масовки на агітаційних заходах, а батьків учнів – виключно в якості фінансових донорів, то шансів у такого начальника відділу освіти не було б. Зрештою, для цього не потрібно було б чекати й ситуації, що сталась з учнем в НВК.

Але наш Онищенко – не європейський начальник відділу освіти. І наш міський голова – мер не європейського зразка. Броварські чиновники досі перебувають в совковій системі кругової поруки, коли будь-який гріх – будь то непрофесійність, корупція, чи навіть такого штибу скандал – прощається. Тому що це питання життєздатності вибудуваної ними системи: варто виштовхнути один компонент, як завалиться вся конструкція. Саме тому ми маємо «непотопляємого» начальника управління освіти, одіозну і скандальну начальницю відділу культури, зрештою і міського голову – з тієї ж когорти.

P.S.

Сьогодні автор мав розмову з матір’ю постраждалого школяра, пані Наталією. Жінка повідомила, що наразі родина вирішує питання, як переїхати з Броварів, адже після всього, що сталося, вони навряд чи зможуть лишатися в цьому місті. Наталія Сергіївна також зазначила, що сьогодні мусить водити дитину до приватного психолога, адже той, що його надав міській відділ освіти, з її слів – некомпетентний. Окрім того, родина також потребує коштів на послуги адвоката – судова тяганина лише розпочинається. Сім’я постраждалого хлопчика – не надто заможна, тож пані Наталія – мати хлопчика – просить броварчан, що бажають підтримати родину, зв’язатися з нею за телефоном (097) 392 77 28.

 

 • avatar
  Барс Барс
  8 років тому

  Сложно это все. И не однозначно. За европейские страны не скажу. Но вот в США не одиночный случай расстрела детей в школе. И там мэры или чиновники отвечающие за образование не складывали своих полномочий.
  Было бы очень просто, если бы произошел несчастный случай и сразу полетели головы. Это не не так европейский подход, как бывший “совковый”.
  Да и здесь, действительно, не так вина чиновника от образования, как жестокие реалии нашего общества. То, что он(Онищенко) не стал волосы себе на голове рвать, я не знаю хорошо это или плохо.

  • avatar
   Andriy Kachor
   8 років тому

   Я саме на це і звертаю увагу: немає сенсу звільняти керівника управління освіти виключно за разовий інцидент в одній зі шкіл, якби в усьому іншому все було “тіп-топ”. Однак коли міська сфера освіти – це одна з найбільш корумпованих соціальних галузей, коли працівники сфери освіти з легкої руки власного керівництва стають мало не основним людським матеріалом під час застосування адмінресурсу, а тут ще й трапляються подібні випадки, то це свідчення, що процес взагалі неконтрольований, що система не працює взагалі, або працює виключно на власне самозбереження. В такому випадку подібні інциденти, як той, що описаний в статті мав би стати спусковим гачком для низки звільнень, для повної зачистки керівної ланки галузі. Однак цього не відбувається, тому що такий стан речей влаштовує нинішню міську владу, лише завдяки подібній круговій поруці вона й виживає.

   • avatar
    Барс Барс
    8 років тому

    Андрей, нельзя сказать, что в Ваших словах нет правды.
    Давайте рассмотрим, что произошло в нашей стране, а потом вернемся к Броварам. У нас была система напрочь коррумпированная, направленная против народа. Нашлись люди, которые, захотели сменить власть на Украине. Они подняли народ, против Януковича и этой системы. Главные лозунги были: разрушим систему, мы за европейский выбор. Народ пошел за ними. Януковича свергли. Тут я всецело и полностью поддерживаю. Но, дальше государство Украина потеряла Крым, и новые власти развязали войну на востоке Украины. Цели – уничтожить систему и европейский выбор приобрели, какую то уродливую форму. Система не уничтожена, а изуродована (хотя она и так была плохая, а стала еще хуже). Экономика разрушена, идет уничтожение украинского народа. Почти все законы, которые выносит на рассмотрение премьер-министр, все против населения Украины. Конечно, главный виновник в этом, считается Путин и Россия. Но ведь с нами, сейчас, даже ЮАР отказалась торговать. А это серьезный звоночек. Тут Путина как приплести к этой ситуации? Так, что ответственность, не только на Путине, львиная доля на Яценюке и Турчинове.
    Вернемся к Броварам. Я это к чему пишу. Вам проще, не нравится система – давайте её разрушим. У меня, к сожалению, таких простых рецептов нет. Ведь разрушать, правильно разрушать, это, почти, такое же искусство, как и созидать. Мне тоже очень не нравится такая система. Тут и коррупция, админресурс, и все остальное, что Вы написали. Глупо было бы спорить с Вами. Но школы работают, в них тепло, учителя укомплектованы, у детей из малообеспеченных семей есть бесплатное питание, частично идут ремонты, места в детсадах с трудом, но тоже есть. Вот Вы Андрей уверены, что если мы разрушим эту систему, то все, что сейчас работает, будет работать? Я лично нет. Если брать в пример, нашу страну.

 • avatar
  Мама
  8 років тому

  Знаете,какая основная мысль этой заказной статьи?МАМА НУЖДАЕТСЯ ДЕНЬГАХ!!!!!!!!!!!А работать она не пробовала?Неработающая мама,у которой ребенок бродит без присмотра.Интересно,что она делает целый день дома?В первую очередь нужно проверить,все ли так гладко в семье Святослава и почему мама хотела лишить биологического папу мальчика родительских прав,а папа хотел лишить маму родительских прав.

  • avatar
   Andriy Kachor
   8 років тому

   Ну, приїхали: за версією захисників місцевих чиновників тепер кожна моя стаття – замовна!) Чи то про земельні махінації, чи про побутові конфлікти, чи про Новий рік і ялинку, а чи про шкільний скандал загальнонаціонального характеру – усе суто під замовлення. Виглядає так, що до мене просто черга стоїть із цих потенційних замовників!)) От правда чомусь ніхто з цих обвинувачувачів не називає імена цих людей, але то вже дрібниці, правда?)
   А якщо серйозно, то днями до мене звернулась подруга матері постраждалого хлопчика, повідомила, що жінці потрібна допомога, лишила номер телефону. Я зв’язався з п. Наталією, вона розповіла про ситуацію, зокрема про те, що у зв’язку з цими подіями родині потрібні кошти. наскільки це правда – я окремо не розслідував, це не моє завдання. Тому разом з Наталією ми вирішили дати в матеріалі номер телефону матері Святослава, аби кожен при бажанні міг поспілкуватись з Наталією і вирішити, чи справді він може надати ту чи іншу допомогу. А увесь інший текст – виключно власні роздуми автора з приводу ситуації.