ПрацевлаштуванняЩо отримають працівники та роботодавці від дії Закону України «Про зайнятість населення»? Які компенсації для підприємців прийшли з новим законом, що набрав чинності 1 січня 2013 року?

Закон про зайнятість – стимул для підприємців створювати нові робочі місця

Якщо роботодавець надасть роботу громадянам, які вважаються неконкурентнозданими на ринку праці, не менше ніж на 2 роки, держава компенсуватиме йому щомісячний єдиний соціальний внесок протягом одного року за кожну таку особу. При цьому є лише одна умова - не змінювати розмір зарплати протягом першого року. Така щомісячна компенсація підприємцям фактичних витрат у розмірі єдиного соцвнеску – важливий крок назустріч і роботодавцям і працівникам.

У першу чергу це стосується випускників вузів та профтехучилищ, молоді, якій потрібне перше робоче місце, дітей-сиріт та інвалідів, людей за 50, одиноких батьків з дітьми до 6 років та дітьми-інвалідами, тощо. Насправді, їх доволі багато, і на сьогодні їм важко працевлаштуватися. Ця норма – компроміс між державою та роботодавцями: роботодавці знімають соціальну напругу, а держава їх заохочує за це фінансово.

Бізнес потрібно підтримувати з перших його кроків

Закон також пропонує механізм підтримки малого підприємництва на найважчому – першому – етапі розвитку бізнесу. Підприємець, який створює нові робочі місця та працевлаштовує на них безробітних не менше ніж на 2 роки, протягом першого року також зможе щомісяця отримувати компенсацію у розмірі мінімального страхового внеску.

У Законі також прописано механізм для створення високооплачуваних місць. Роботодавці, які протягом року створювали робочі місця та виплачували зарплату у розмірі не нижче 3 мінімальних зарплат, у наступному році отримають право на зменшення розміру єдиного соціального внеску за ці робочі місця на 50%. Це є стимулом для збільшення кількості нових робочих місць з високим та прозорим для бюджету рівнем оплати праці.

Бонуси для молоді та осіб від 45 років

Важливим моментом в законі є необхідність зазначати період стажування студентів у трудовій книжці. Це сприятиме працевлаштуванню молоді шляхом підтвердження дійсного досвіду молодої людини, яка часто ще навчається, тобто дозволить стажуватися з відкриттям трудової книжки для студентів денної форми навчання ВНЗ та ПТУ. Не менш важливим є введення «стартових виплат» для молодих працівників, які погодилися працювати у сільській місцевості.

Також ці норми Закону спрямовані і на підвищення конкурентоспроможності громадян на ринку праці. Так, особи віком від 45 років (за умови наявності страхового стажу більше 15 років) зможуть отримати «ваучер» на професійне навчання в розмірі, що не перевищує 10-кратний поточний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Окремо хочемо звернути увагу на надання права роботодавцю впливати на професійне навчання безробітних, яке передбачено цим Законом.

На сьогодні зовсім по-іншому буде поставлена така робота. Зараз працівник сам шукає «нішу» куди йому піти працювати і навчається для цього. А, відповідно до нового Закону про зайнятість, таку «нішу» пропонує сам роботодавець, він бере людину і відправляє її на навчання за тією спеціалізацією, яка потрібна саме йому. У результаті, роботодавець отримує спеціаліста, який з першого ж дня роботи зможе бути ефективним для підприємства.

Особливу увагу у новому законодавстві приділено питанню реєстрації, перереєстрації безробітних і саме на цьому варто окремо зупинитись.

Введено норми, які спрощують процедури реєстрації безробітних, відповідно до нового закону, людина, яка через відсутність роботи не має заробітку і звернулася до центру зайнятості в пошуках роботи, отримує статус безробітного з першого дня реєстрації в центрі за умови відсутності для неї підходящої роботи. При цьому особа може звертатися в будь-який зручний для відвідування центр зайнятості – незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування особи. За умови отримання статусу безробітного допомога по безробіттю призначається з 8-го дня після реєстрації особи в центрі зайнятості. Крім того, законом обмежується максимальний розмір допомоги по безробіттю. Тобто найбільша виплата, яку може отримати безробітний, становить чотирикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних. На сьогодні ця сума складає 4588 грн. Важливо, що такі виплати не залежать від місця проживання. Раніше ж розмір такої допомоги обмежувався середньою зарплатою по регіону за місцем проживання особи.

Водночас правлінням Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття збільшено мінімальний розмір допомоги по безробіттю для окремих категорій застрахованих осіб – з 1 січня 2013 року він становить 882 грн. замість 872 грн. у грудні 2012 року.

Допомогу по безробіттю можуть отримувати і незастраховані особи (молодь з числа випускників навчальних закладів). Для них, а також для тих, хто має право на допомогу по безробіттю без урахування страхового стажу (особи, які мають тривалу перерву в роботі, та інші), розмір мінімальної допомоги по безробіттю становить 544 грн.

Приватні кадрові агентства також не залишилися без уваги.

Законом передбачено, що оплату послуг кадрових агентств буде здійснювати виключно роботодавець. Така норма захистить права громадян-шукачів роботи.

На практиці сьогодні ще рано казати, що норми нового закону вже працюють у повному обсязі. Проте як вони працюють ми розповімо пізніше, коли будуть перші реальні результати, на основі яких можна буде зробити аналіз застосування Закону України «Про зайнятість населення».