Відповідно до українського законодавства, в особливо тяжких випадках прийняти рішення суддям допомагають присяжні, обирають їх раз на два роки, з “народу”. Зараз у Броварах якраз йде формування складу присяжних для міськрайонного суду. Наші журналісти дізнавалися:  хто вони, броварські присяжні, які їхні обов’язки, скільки справ вже розглянули, яку плату отримують за свою працю та чому броварчани відмовляються йти в «непрофесійні судді»?  

Завдяки оновленій редакції Закону України «Про судоустрій і статус суддів», де прописано механізми затвердження списків присяжних, здійснювати народовладдя і вирішувати подальшу долю людини сьогодні може навіть звичайна домогосподарка, пенсіонер чи безробітний.

Якщо вам уже є 30 років і ще немає 65, якщо ви дієздатні, психологічно здорові, маєте українське громадянство, вільно володієте українською мовою, не працюєте в органах державного чи місцевого самоврядування,  не  причетні до корупційних дій, не судимі й проживаєте на території Броварів чи району, ви маєте повне право під час судового засідання нарівні із суддями приймати рішення щодо вердикту звинуваченому. Тобто, можете стати присяжним Броварського міськрайонного суду і допомогти у здійсненні справедливого правосуддя. Порівняно із суддями, які уповноважені судити на професійній основі, головне завдання присяжного – оцінити дії підсудного з точки зору громадської свідомості.

Суд присяжних і є однією із форм реалізації судової влади саме громадянами. Згідно з розділом ІІІ, главою 3, ст. 58 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», «присяжним є громадянин України, якого у випадках, визначених процесуальним законом, залучають до здійснення правосуддя, забезпечуючи відповідно до Конституції України (ст. 124 – авт.) безпосередню участь народу у здійсненні правосуддя»__.  Присяжних залучають до співпраці під час розгляду тільки кримінальних проваджень, якщо злочинцю загрожує довічне ув’язнення і якщо обвинувачений заявив про це клопотання. Згідно з ч.3 ст.31 Кримінального процесуального кодексу України (КПК) від 20 листопада 2012 р., здійснює кримінальне провадження суд присяжних у складі 2-х професійних суддів та 3-х присяжних. Відповідно до діючого КПК, суд присяжних діє лише в місцевих загальних судах першої інстанції.

«А судді хто?»

Броварчанка Олена Сіверська, яка раніше не мала жодного стосунку до правосуддя, разом із двома професійними суддями та чотирма суддями “з народу” зараз вирішує долю 4 обвинувачених, які навесні минулого року до смерті забили адвоката із Борисполя.

Олена Сіверська зовсім не фахівець у галузі права. За спеціальністю вона - педагог. Працює – приватним підприємцем. За покликанням  серця – патріотка. У 2014 році Олена брала участь у подіях на Майдані. Нині активно займається громадською діяльністю. «Бути народним засідателем мене спочатку підштовхнула цікавість. А коли дізналася, що броварчани зовсім не поспішають допомагати здійснювати неупереджене правосуддя, спрацював принцип: «Якщо не я, то хто?».

[caption id=”attachment_60172” align=”aligncenter” width=”600”]присяжні Олена Сіверська[/caption]

Після того, як Олена дізналася, що в 2014 році формується новий список присяжних, подала в Броварську міськраду заяву та необхідні документи: копії паспорту, коду, трудової книжки. Постійна комісія з питань регламенту, правопорядку, депутатської етики та інформаційної політики Оленину заяву розглянула, перевірила її дані в поліції та лікарні щодо несудимості та відсутності психіатричних протипоказань, і подала її кандидатуру на затвердження сесії міськради. Так Олена стала одним із 35  присяжних (20 - із м. Бровари, 15 – із району).

Нагадаємо: серед присяжних, які працювали в 2014-2016 роках було 3 пенсіонери, 3 – тимчасово не працюючі, 3 – приватні підприємці, 1 – депутат міськради; юрист і майстер парку КП “Бровари-Благоустрій”; юрисконсульт, начальник юрвідділу  і економіст КП “Броваритепловодоенергія”; діловод ритуальної служби КП; начальник і його заступник ТОВ “Інвестиції третього тисячоліття” (БЗБК); начальник відділу ТОВ “Гранум Інвест” і головний спеціаліст ПАТ КБ “Надра”.

Резонансна справа за участі присяжних

До виконання своїх обов’язків Олена приступила тільки  у 2015-му. Саме тоді Київщину сколихнула жахлива новина про закатованого адвоката з Борисполя. Наприкінці березня 2015 року 4 осіб, серед яких було 2 неповнолітніх, серед білого дня викрали в центрі Борисполя відомого адвоката Юрія Ігнатенка. Його вивезли за місто та