
У Броварах не вистачає присяжних судити кримінальні справи
Відповідно до українського законодавства, в особливо тяжких випадках прийняти рішення суддям допомагають присяжні, обирають їх раз на два роки, з “народу”. Зараз у Броварах якраз йде формування складу присяжних для міськрайонного суду. Наші журналісти дізнавалися: хто вони, броварські присяжні, які їхні обов’язки, скільки справ вже розглянули, яку плату отримують за свою працю та чому броварчани відмовляються йти в «непрофесійні судді»?
Завдяки оновленій редакції Закону України «Про судоустрій і статус суддів», де прописано механізми затвердження списків присяжних, здійснювати народовладдя і вирішувати подальшу долю людини сьогодні може навіть звичайна домогосподарка, пенсіонер чи безробітний.
Якщо вам уже є 30 років і ще немає 65, якщо ви дієздатні, психологічно здорові, маєте українське громадянство, вільно володієте українською мовою, не працюєте в органах державного чи місцевого самоврядування, не причетні до корупційних дій, не судимі й проживаєте на території Броварів чи району, ви маєте повне право під час судового засідання нарівні із суддями приймати рішення щодо вердикту звинуваченому. Тобто, можете стати присяжним Броварського міськрайонного суду і допомогти у здійсненні справедливого правосуддя. Порівняно із суддями, які уповноважені судити на професійній основі, головне завдання присяжного – оцінити дії підсудного з точки зору громадської свідомості.
Суд присяжних і є однією із форм реалізації судової влади саме громадянами. Згідно з розділом ІІІ, главою 3, ст. 58 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», «присяжним є громадянин України, якого у випадках, визначених процесуальним законом, залучають до здійснення правосуддя, забезпечуючи відповідно до Конституції України (ст. 124 – авт.) безпосередню участь народу у здійсненні правосуддя»__. Присяжних залучають до співпраці під час розгляду тільки кримінальних проваджень, якщо злочинцю загрожує довічне ув’язнення і якщо обвинувачений заявив про це клопотання. Згідно з ч.3 ст.31 Кримінального процесуального кодексу України (КПК) від 20 листопада 2012 р., здійснює кримінальне провадження суд присяжних у складі 2-х професійних суддів та 3-х присяжних. Відповідно до діючого КПК, суд присяжних діє лише в місцевих загальних судах першої інстанції.
«А судді хто?»
Броварчанка Олена Сіверська, яка раніше не мала жодного стосунку до правосуддя, разом із двома професійними суддями та чотирма суддями “з народу” зараз вирішує долю 4 обвинувачених, які навесні минулого року до смерті забили адвоката із Борисполя.
Олена Сіверська зовсім не фахівець у галузі права. За спеціальністю вона - педагог. Працює – приватним підприємцем. За покликанням серця – патріотка. У 2014 році Олена брала участь у подіях на Майдані. Нині активно займається громадською діяльністю. «Бути народним засідателем мене спочатку підштовхнула цікавість. А коли дізналася, що броварчани зовсім не поспішають допомагати здійснювати неупереджене правосуддя, спрацював принцип: «Якщо не я, то хто?».
[caption id=”attachment_60172” align=”aligncenter” width=”600”] Олена Сіверська[/caption]
Після того, як Олена дізналася, що в 2014 році формується новий список присяжних, подала в Броварську міськраду заяву та необхідні документи: копії паспорту, коду, трудової книжки. Постійна комісія з питань регламенту, правопорядку, депутатської етики та інформаційної політики Оленину заяву розглянула, перевірила її дані в поліції та лікарні щодо несудимості та відсутності психіатричних протипоказань, і подала її кандидатуру на затвердження сесії міськради. Так Олена стала одним із 35 присяжних (20 - із м. Бровари, 15 – із району).
Нагадаємо: серед присяжних, які працювали в 2014-2016 роках було 3 пенсіонери, 3 – тимчасово не працюючі, 3 – приватні підприємці, 1 – депутат міськради; юрист і майстер парку КП “Бровари-Благоустрій”; юрисконсульт, начальник юрвідділу і економіст КП “Броваритепловодоенергія”; діловод ритуальної служби КП; начальник і його заступник ТОВ “Інвестиції третього тисячоліття” (БЗБК); начальник відділу ТОВ “Гранум Інвест” і головний спеціаліст ПАТ КБ “Надра”.
Резонансна справа за участі присяжних
До виконання своїх обов’язків Олена приступила тільки у 2015-му. Саме тоді Київщину сколихнула жахлива новина про закатованого адвоката з Борисполя. Наприкінці березня 2015 року 4 осіб, серед яких було 2 неповнолітніх, серед білого дня викрали в центрі Борисполя відомого адвоката Юрія Ігнатенка. Його вивезли за місто та
Згідно зі ст.12 ККУ, цей злочин є особливо тяжким і передбачає довічне позбавлення волі. Під час підготовчого судового засідання один із обвинувачених заявив клопотання про розгляд кримінального провадження судом присяжних.
[caption id=”attachment_60168” align=”aligncenter” width=”600”] Тетяна Кубрак[/caption]
Як повідомила консультант, прес-секретар Броварського міськрайонного суду Тетяна Кубрак, у даному випадку, відповідно до положень п.3. ст. 31 КПК, провадження розглядається судом присяжних стосовно всіх обвинувачених.
Існують дві моделі суду присяжних: європейська - континентальна і класична - англо-американська. При класичній моделі присяжні утворюють окрему від професійних суддів колегію і приймають рішення (вердикт) про винуватість чи невинуватість особи. Українське законодавство запозичило європейську модель суду присяжних, при якій присяжні і професійні судді утворюють єдину колегію. Під час обговорення певного питання відбувається відкрите голосування з підрахунком голосів.
«Відбором 7 присяжних для розгляду цієї справи займалася автоматизована система, - розповідає прес-секретар. – А після обговорення суддями кожної з кандидатур, знову автоматизована система відібрала 5». Поряд із двома професійними суддями справу про вбивство адвоката Ігнатенка розглядає троє основних присяжних і двоє – запасних. Два роки Олена була на «лаві» запасних.
Права і обов’язки присяжного
Перш, ніж Олена приступила до вивчення кримінальної справи, їй пояснили права і обов’язки. «Присяжний має таке ж право, як і судді, - розповідає Олена. - Брати участь у дослідженні всіх доказів у судовому засіданні, ставити запитання обвинуваченому, свідкам, експертам та іншим особам, які допитуються. Ну і в кінці стосовно вироку висловити свою думку, з якою судді мають рахуватися». А от обов’язків у присяжного вдвічі більше: не розголошувати відомості, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження і стали відомі присяжному у зв’язку з виконанням його обов’язків; не збирати відомості, що стосуються кримінального провадження поза судовим засіданням; не відлучатися із залу судового засідання під час судового розгляду. І ще ціла низка «не».
А потім всі учасники судового процесу мали можливість Олену «протестувати»: задати свої запитання - щоб дізнатися про народного засідателя більше подробиць.
[caption id=”attachment_60169” align=”aligncenter” width=”600”] Броварський міськрайонний суд (колишнє приміщення військового комісаріату)[/caption]
За інформацією Тетяни Кубрак, із 2012 року, відколи передбачено залучення присяжних до судового процесу, в Броварському міськрайонному суді за їх участі було розглянуто одну кримінальну справу за звинувачення в умисному вбивстві. Вироком суду від 20.05.2015р. громадянина С. засуджено до довічного позбавлення волі, громадянина К. – виправдано за недоведеністю вчинення злочину. Апеляційний суд Київської області вирок Броварського міськрайонного суду скасував і призначив новий розгляд справи у суді першої інстанції. На даний час справа розглядається колегіально у складі головуючого і двох суддів - від розгляду справи за участі присяжних обвинувачені відмовилися.
[caption id=”attachment_60171” align=”aligncenter” width=”600”] 7.09.16: Засідання комісії з питань регламенту, правопорядку, депутатської етики та інформаційної політики. Кандидатури Олени Сіверської та Романа Ярчевського в списки присяжних на наступні 2 роки схвалили беззаперечно[/caption]
Згідно КПК, за поданням міськрайонної влади присяжні обираються на 2 роки, тож повноваження присяжних, затверджених рішенням міської ради від 14.08.14р., закінчилися в серпні поточного року. Із 31 серпня по 6 вересня відбувалося формування списків присяжних на наступні 2 роки. Та цьогоріч із необхідних 20 вихідців із народу згодилися служити Феміді тільки … трое. Серед них - юрисконсульт КП “Бровари-Благоустрій” Роман Ярчевський і приватний підприємець Олена Сіверська. Позаяк Олена досконало вивчила справу, адже була присутня на всіх 25 засіданнях, наступні два роки працюватиме в основній команді, поряд із Романом - двоє присяжних із основного складу відмовилися продовжувати виконувати обов’язки суддів «із народу».
[caption id=”attachment_60167” align=”aligncenter” width=”600”] Альбіна Баба-Мірзоєва[/caption]
«Ми двічі давали на сайті міськради та в газеті оголошення, що формуються списки присяжних по місту Бровари для міськрайонного суду, але люди у присяжні йти не хочуть, - каже начальниця юридичного відділу Броварської міськради Альбіна Баба-Мірзоєва. - Державна судова адміністрація України в Київській області просить надати 20 присяжних, а заяви подали тільки 3. Олену Сіверську і Романа Ярчевського комісія рекомендувала депутатам на сесії затвердити. Інформацію про третю кандидатуру наразі перевіряємо». Те, що попередній склад присяжних був «укомплектований», начальниця пояснює просто: людей просили і вмовляли. Однак на наступний термін працювати присяжними броварчани відмовилися навідріз.
Чому броварчани не йдуть у присяжні?
Однією із вагомих причин відмови броварчан йти у присяжні є відсутність винагороди. Хоча вона і передбачена ст. 64, розділ ІІІ Закону «Про судоустрій і статус суддів»: «виплати здійснюються територіальними управліннями Державної судової адміністрації України за рахунок коштів Державного бюджету України». Як пояснила Тетяна Кубрак, винагорода не виплачується, бо «на сьогодні в державі відсутній механізм її нарахування та виплати».
Виходить, у нашій державі часто так відбувається, що багато справ реалізовуються тільки за рахунок ентузіастів і альтруїстів. І Олена поміж них. «Я отримую моральне задоволення від причетності до потрібної справи», - каже жінка. Зізнається: коли почала вникати у суть першої у своєму житті кримінальної справи, факти просто шокували. Для неї, не професіонала, розібратися у цьому ділі, що має кілька томів, – досить складно. Та Олена уважно і прискіпливо вивчає всі матеріали, позаяк хоче детально з’ясувати ступінь вини обвинувачених, щоб кожен отримав заслужене покарання. Хоча залишається питання: чи зможуть представники з народу, котрі не мають ніякого стосунку до судочинства, при потребі переконливо оспорити точку зору професійних суддів, яка не завжди буває співзвучна із законом? І чи втримаються присяжні від переконання їх матеріальними аргументами?
Фото - автора