• Сьогодні: Четвер, 28 Березня, 2024

19 пунктів обігріву в Броварах – фейк?

Січень11/ 2017
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

Як і годиться зимовому місяцю, січень прийшов у Бровари зі снігом, завірюхами та морозами. Уже в перший тиждень нового року стовпчик термометра опустився до відмітки – 10. Пік холодів припав на Різдво: – 19. Влада традиційно рапортує про відкриття пунктів обігріву. Наші журналісти вирішили перевірити, чи справді у Броварах облаштовано такі пункти і як вони функціонують, чи може чиновники зводять усе до формальностей на папері? У цьому нам допоміг безхатченко Валентин. Чи раді були Валентину в броварських закладах та установах, де повинні бути пункти обігріву, читайте в нашому матеріалі.

Ще 3 січня міський голова Ігор Сапожко видав розпорядження «Про створення пунктів обігріву населення на території міста Бровари», а 4 січня виконком затвердив перелік об’єктів, на базі яких до 10 січня пропонувалося створити стаціонарні пункти обігріву в зимовий період 2017 року. Через пару днів  Київська обласна адміністрація (КОДА) відрапортувала: «Київщина готова до погіршення погодних умов» та оприлюднила перелік пунктів обігріву, які діють у всіх районах області. За інформацією КОДА, у Броварах таких пунктів – 4. Як повідомив начальник відділу цивільного захисту Броварського районного управління ГУ ДСНС України в Київській області Андрій Личагін, усього в Броварах діє 19 пунктів обігріву, а в районі – 35.

Щоб зрозуміти, чи створено стаціонарні пункти обігріву на базі 19-ти об’єктів, рекомендованих броварським міськвиконкомом, та чи раді там не тільки журналістам, а і людям соціально незахищених категорій та безхатькам, ми попросили допомоги у Валентина. 59-річного чоловіка можна зустріти на вул. Незалежності біля пункту прийому відходів сировини, куди він щодня носить здавати пляшки та картон, які відсортовує із сміттєвих контейнерів.

Валентин

Спочатку ми поїхали в ЖЕКи. На кожній із 4 житлово-експлуатаційних контор – №1, 3, 4, 5 на вході висять повідомлення: “Пункт обігріву”.

У ЖЕК №1 головний інженер запропонував погрітися чаєм із лимоном

У кожному із ЖЕКів Валентину в проханні погрітися не відмовили. Однак такі пункти обігріву працюють строго по графіку: з 9 до 17 год. І в обідню перерву  – із 12 до 13 год  ніхто допомогу не надає. Хочеш погрітися – чекай, поки в конторі пообідають.

ЖЕК №3 
У ЖЕК №3 Валентина прийняли, але сказали, що чаю немає, бо чайник зламався. Натомість журналісту гарячий напій запропонували
У ЖЕК №4 не вигнали, та  чаю не запропонували 
У ЖЕК №5 потрапили всередину із другої спроби: щоб погрітися, потрібно було чекати, доки закінчиться обідня перерва. Чай запропонували

У МКЦ «Прометей» Валентинове прохання погрітися сприйняли з подивом, адже ні про який пункт обігріву, який мав би бути облаштований у їхньому закладі до 10 січня, нічого не чули.

Не чули про пункт обігріву і в амбулаторії для дорослих №2, що на бульв. Незалежності, 12. Тільки після дзвінка «вищому начальству», завідуюча амбулаторією Тетяна Сморжевська дозволила нам у коридорчику «сидіти, скільки хочемо». Тобто, приєднатися до хворих у масках, які очікують своєї черги до лікаря.

У амбулаторії №2 на бульв. Незалежності,12
Валентин: «Пункту обігріву тут немає. Немає і вивіски»

Черговий пункт обігріву нам із Валентином довелося шукати найдовше: жоден і медпрацівників та працівників реєстратури, до яких ми звернулися в поліклініці на вул. Шевченка, 14, не зміг підказати – де ж знаходиться амбулаторія №5? Ще більше медпрацівники бентежилися, коли чули, що там має бути пункт обігріву.

Одна із медпрацівниць: “Амбулаторія №5? Усе це крило на 2-му поверсі – амбулаторія №5”

Після наполегливих пошуків ми знайшли амбулаторію №5 на 2-му поверсі поліклініки: купи людей під дверима, кабінети зачинені, ніхто про пункт обігріву не чув, вивіски ніде немає.

Не краща ситуація і в самій Броварській лікарні. У зв’язку з карантином, двері у приймальне відділення було зачинено. Не пропустили Валентина в приймальне відділення і через центральний вхід хірургічного корпусу, хоча чоловік просив дозволу «десь погрітися», адже саме у Броварській лікарні мав би бути розташований цілодобовий пункт обігріву.

Чергові на посту-пропускнику, поспілкувавшись із медпрацівниками приймального відділення, порадили Валентину йти в парк «Перемога», де  буцімто стоїть намет, облаштований під пункт для обігріву.

Пост-пропускник у хірургічному корпусі

Із два десятки опитаних нами броварчан так і не змогли назвати жодного пункту обігріву, куди можна звернуться в разі необхідності. Лише кілька людей згадали про «палатку» в парку. Насправді ж ніякого намету в парку «Перемога» немає. І не відомо, чи буде він там узагалі. Знайшли ми намет біля пожежної частини на вул. Симона Петлюри.

Люди, які йдуть на ж/д вокзал, заходять на “димок”
Олексій: «Найбільше людей до нас заходить грітися ближче до вечора, коли температура значно знижується»

Валентина не тільки  радо прийняли та обігріли, а і напоїли чаєм із цукром та печивом. Це єдине в Броварах місце, де нужденним цілодобово надають реальну допомогу.

Чому цьогоріч мобільний пункт обігріву розташувався біля пожежної частини, а не на звичному місці – в парку «Перемога»? Як пояснив начальник відділу цивільного захисту Броварського районного управління ГУ ДСНС України в Київській області Андрій Личагін, згідно п.5 рішення міськвиконкому, розгортання тимчасових мобільних пунктів обігріву у вказаних місцях забезпечать тільки «при прогнозованому різкому зниженні температури повітря… та за окремим рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Броварської міської ради». Виявляється, – 19 замало, щоб тимчасовий мобільний пункт встановили хоча б у центрі міста.

З надією знайти в Броварах ще хоча б пару реально існуючих пунктів обігріву, ми вирушили  перевірити 4 пункти, заявлені на сайті КОДА. Тут нас трішки випередили колеги з ТСН: у своєму матеріалі (2.38 хв – 2.52 хв) за 9 січня журналісти повідомили: по 2 із 4 адрес у м. Бровари вони ніяких пунктів обігріву не знайшли. Можливо, столичні колеги помилилися чи не додивилися?

Вул. Толстого, 17

Однак нас також очікувало розчарування: на Розвилці по вул. Толстого, 17 замість пункту обігріву ми побачили закинену хату. Сусіди підтвердили: у будівлі років із 10 ніхто не живе. За  іншою адресою –  вул. Незалежності, 11 замість пункту – секондхенд.

Вул. Незалежності, 11 – колишня “Калина”

Не менше розчарування очікувало нас і на Гагаріна, 18 – в адмінбудівлі, що на площі Свободи. Як повідомили нам у інформаційно-довідковій службі, вони поняття не мають, що за цією адресою має бути пункт обігріву.

Вул. Гагаріна, 18
“Який пункт обігріву? Тут нічого немає”

І відіслали нас … у МКЦ «Прометей». Також було названо ще кілька адрес, де насправді пунктів обігріву не існує. І лише на Гагаріна, 8А – у міському центрі територіального обслуговування ми побачили таку бажану вивіску «Пункт обігріву». Цікаво, хто ж надавав  КОДА інформацію про “діяльність”4 пунктів обігріву?

вул. Гагаріна, 8А

Залишалося з’ясувати: чи рекомендував міськвиконком, як озвучено у п. 4 розпорядження, «підприємствам мережевої торгівлі міста «ФОРА», «ФОРУМ», Мінімаркет «РЦ», «ВАРУС», «АТБ», «НОВУС», «СІЛЬПО», «МЕГАМАРКЕТ» розглянути питання щодо можливості розгортання пункту обігріву для громадян».

У центральному супермаркеті Броварів людям, які потерпатимуть від холоду, допомагати не збираються

У супермаркетах «Форум» (біля ринку “Нива”), «Варус», «Фора» (на Незалежності) на наше прохання пустити на годинку погрітися людей незахищених категорій, адміністратори та охоронці відповіли категорично: ніякого розпорядження «згори» не отримували, тож нікого пускати не збираються – у них магазин, а не пункт обігріву. До того ж, потім у супермаркеті неприємно пахнутиме, чим відлякуватиме покупців. Адміністратори були одностайні: «Ми – приватна фірма, нехай цим займається влада міста». Тому у супермаркетах знайти для себе прихисток від холоду броварчани, особливо незахищених категорій, не зможуть.

Стамбул. Власники магазинів і кафе по всьому місту запускають у приміщення грітися не тільки людей, а і тварин.

Нам вдалося об’їхати 11 із 19 об’єктів, на базі яких пропонувалося створити пункти обігріву.  Із 11 тільки 6, де створено більш-менш належні умови для обігріву людей: згідно п. 3 розпорядження, забезпечено людей, які постраждали від переохолодження, «місцем для зігріву, гарячим чаєм та медичною допомогою, в разі потреби». Отже, навіть при тому, що нам не вдалося відвідати ще 8 об’єктів, де рекомендовано відкрити пункти обігріву, ні про які 19 пунктів порятунку від холоднечі мови немає. Невже міськрада годує броварчан фейковою інформацією?

За словами заступника головного лікаря Броварської ЦРЛ Григорія Павліна, за 10 днів нового року з переохолодженням у лікарню звернувся лише один чоловік. До кінця  цього тижня мороз плавно спадатиме, та вже з наступного понеділка стовпчики термометра знову стрімко поповзуть униз.

Так на скільки низько має опуститися стовпчик термометра і скільки має постраждати від переохолодження людей, щоб насправді запрацювали всі заявлені стаціонарні пункти обігріву та розгорнулися тимчасові мобільні пункти? І, не менш важливо: у який спосіб броварчани, особливо незахищені категорії громадян старшого віку, можуть дізнатися ДЕ розміщені пункти обігріву? Міська рада пропонує довести до населення цю інформацію у “надзвичайно дієвий”  спосіб: «через офіційний веб-портал Броварської міської ради».

Людям незахищених категорій багато не треба: тепла грубка, чашка чаю та добре слово. На жаль, у Броварах навіть це запропонувати  потребуючим можуть не всюди.

Фото – автора