
Боротьба "нового" і "старого" в конкурсі на головного освітянина Броварів - ВІДЕО
Бровари обирають нового начальника управління освіти і вже на самому початку, на етапі оголошення про конкурс щодо цієї вакантної посади виникають громадські збуренння. Опубліковане на сайті Броварської міської ради оголошення на думку членів Громадської ради при управлінні освіти та деяких депутатів міськради не відповідають вимогам як деяких законодавчих документів, так і вимогам гласності і прозорості. В оголошенні потрібно вказати перелік документів, дату проведення конкурсу, прийому документів та змінити деякі вимоги до кандидата, впевнені вони. Основні ж суперечки викликали вимоги щодо стажу роботи претендента та його освіти, бо заявлені вимоги звужують коло кандидатів до “старих кадрів” та “людей системи”, у той час як громадськість прагне реформ та нових обличь.
На сьогоднішньому позачерговому засіданні Громадської ради при управлінні освіти зібралися освітяни, депутати та активні батьки, також присутньою була заступник міського голови Лариса Виноградова. На початку зборів голова ГР Ігор Романенко заявив, що до тексту оголошення, опублікованого на сайті міськради, є претензії, позаяк наявний текст істотно звужує коло осіб, які могли би взяти участь у конкурсі, а також не вказані дата його проведення та перелік потрібних документів.
Його підтримала депутат міської ради Аліна Дяченко (“ДемАльянс”), яка запропонувала внести зміни в Положення про Управління освіти і науки, яке приймала Броварська міська рада минулого скликання:
[quote]замість «Особа, яка призначається на посаду начальника, повинна мати вищу педагогічну освіту, стаж керівної роботи в навчальних закладах не менше 5 років та володіти державною мовою» написати «Особа, яка призначається на посаду начальника, повинна мати повну вищу освіту, стаж роботи на державній службі не менше 3 років або за фахом не менше 5 років та володіти державною мовою»[/quote]
Депутат звертала увагу на важливість того, аби в конкурсі могло взяти участь ширше коло осіб, і вибір не обмежувався лише “старими перевіреними кадрами”. Пригадала пані Дяченко в цьому контексті і масове членство броварських чиновників і освітян у Партії регіонів, на що Лариса Виноградова заявила, що на той час включали в цю партію не питаючи, “по дзвінку”, і в них не було іншого вибору, бо хотіли працювати “на благо міста і освіти”.
В руслі цього прозвучали і виступ одного з активних батьків, який запропонував додати в текст оголошення норму про люстрацію кандидатів, що працювали на держслужбі, і виступ депутата Сергія Батюка (“Солідарність”) який зазначив, що треба відділити освіту від політики. За розширення вимог до кандидатів виступила депутат Галина Негода (“Солідарність”), яка зазначила, що начальник управління - це в першу чергу менеджер, тому для кандидата на цю посаду доречною буде саме управлінська освіта.
Освітяни ж зі свого боку виступали єдиним фронтом. Вони заявили, що претендент на начальника управління повинен мати виключно педагогічну освіту. Добре поставленими професійними голосами вони вчили і перебивали присутніх і робили їм зауваження. Розмова тривала на підвищених тонах і почала більше нагадувати чи то студію Савіка Шустера, чи то скандал на комунальній кухні. Особливо активно виступали депутат від “Єдності” та завідуюча ДНЗ “Ялинка” Тетяна Тоцька та працівниця управління освіти Людмила Ярич.
Наостанок слово взяв депутат Андрій Василенко (“Самопоміч”). Він сказав, що вражений почутим і побаченим і буде рекомендувати своїй кандидатці Ользі Романенко не подавати документи для участі в конкурсі.
“Чому я це зроблю? Тому що дуже важко керувати невихованими людьми, яких я сьогодні побачив. Я почув від педагогів такі речі, які не вкладаються в мене в голові. Моя бабця в 45-му році написала заяву щодо звільнення з посади педагога, бо вона не могла виховувати дітей згідно комуністичної ідеології. А ви знаєте, які тоді були важкі умови, але людиною вона залишилася. Ті ж, хто вступав до Партії регіонів, не втрачали можливості жити, ці люди просто продалися за гроші. А щодо високих моральних якостей, про які тут так багато говорили, то я давно не бачив, щоб педагоги так вульгарно себе поводили, не звертаючи уваги на інших. І ще хочу додати, що замовниками освітніх послуг є батьки, а не вчителі, тому потрібно прислухатися саме до їхньої думки, а не чиновників з області чи якихось рейтингів оцінювання”. Також депутат відзначив, що для керування потрібна управлінська освіта, і було б добре залучати до управління нових, “незапятнаних” людей, не з педагогів.
Освітяни були не задоволені, відстоювали думку, що Бровари кращі в області за показниками освіти, що керувати управлінням повинна людина, яка вже пройшла певний шлях в структурі і обізнана в освітянських реаліях. Від них лунала думка, що “все вже вирішено і без них” і що “умови хочуть переробити під конкретну людину”, зокрема дісталося Ользі Романенко і члену Громадської ради Надії Лещик, яку також розглядають як можливу учасницю конкурсу.
До речі, наразі ще не один кандидат не подав документи, а присутня на засіданні депутат від “Єдності” Оксана Мельник заявила, що заяви ЗМІ щодо її наміру зайняти цю посаду були перебільшеними.
Зрештою, чиновники і депутати пішли із засідання, а Громадська рада проголосувала за рекомендацію щодо внесення змін в текст оголошення, в якому зазначила, що вимоги до кандидата мають бути такими: “освіта повна вища педагогічна або профільна” і “стаж роботи в державній службі не менше 3 років або за фахом в галузі освіти не менше 5 років”.
Після засідання за роз’ясненнями члени ГР та журналісти звернулися до юридичної та кадрової служби Броварської міської ради, позаяк юрист не був присутній на засіданні і не зміг внести ясність у питання, що виникали впродовж зборів.
Зокрема щодо неможливості внесення змін до Положення на засіданні заявляла директор БНВО Ірина Ткачук. “Зміни до положення будь-якої установи чи організації на розгляд міськради вносяться керівником цієї організації, а в нашому випадку цього зробити не можна, поки в управління немає начальника”, - сказала вона. В юридичному відділі Броварської міської ради пояснили, що на даний момент в управлінні освіти є тимчасово виконуючий обов’язки начальника, який і може вносити будь-які пропозиції на розгляд міськради.
“При складанні оголошення ми керувалися відповідною Постановою Кабміну та типовими вимогами, - розказала Віра Наконечна, завідуюча сектором з кадрової роботи Броварської міської ради. - Зокрема, там зазначено, що термін прийому документів 30 днів з моменту оголошення вакансії. Тобто в нашому випадку, якщо посада звільнилася 29 січня, то прийом документів триватиме орієнтовно до 29 лютого. Щодо переліку документів, то ми видаємо його тут, в кадровій службі, кандидатам особисто, проте якщо є такі звернення від громадськості, то ми внесемо зміни в оголошення і запевняємо, що документи приймаємо від усіх охочих осіб, бо в нас вільна країна і ми не можемо заборонити кандидатам приймати участі в конкурсі. Все одно потім рішення буде приймати екзаменаційна комісія. Вона засідатиме, коли спливатиме 30-денний термін, розглядатиме пакети документів і визначатиме коло осіб, які приймуть участь у конкурсі. Це такий технічний момент. А вже потім відбудеться закритий іспит, кандидати будуть ознайомлені з білетами і матимуть змогу підготуватися. У білеті буде 5 питань: 3 на загальне законодавство (конституція, корупція, самоврядування) і 2 профільні питання. Додатково з кандидатом може відбуватися співбесіда, також претендент на вакансію за бажання презентуватиме себе, при цьому може бути присутня і громадськість. В комісію входитимуть: заступники міського голови, секретар міської ради, виконуючий справами виконкомом, юрист, кадровик, головою комісії буде перший заступник мера Василь Андрєєв, також дорадчий голос мають представники Громадської ради”.
Треба зазначити, що Громадська рада виявляє бажання щодо включення їхніх представників у комісію. Чиновники зі свого боку кажуть, що ситуація нестандартна, такого ажіотажу обрання інших працівників міськради зазвичай не визивало.
Фото - Бажен Левковець
Відео - ВідеоПрозорість Бровари