
Броварські діти застрягли на румунському кордоні, бо за ними не приїхав туристичний автобус
Наприкінці червня на румуно-молдовському кордоні сталась надзвичайна подія. Група дітей з Броварів, що два тижні відпочивали у Болгарії, на 6 годин застрягли у нейтральній смузі, бо за ними не зміг приїхати автобус з України.
З історією про горе-подорож до «Маєш право знати» звернулась керівник групи, вчителька 8 школи Ірина Ліченко. За її словами, проблеми з поїздкою почались ще в день від’їзду. Працівники броварської туристичної фірми «Globus-comfort tour», яка взялась організовувати відпочинок броварських дітей, заявили, що загубили документи однієї дитини, через що остання так і не змогла поїхати у подорож та мусила розпаковувати складені валізи. Умови в готелі також не в повній мірі відповідали обіцяному, - переконана пані Ірина.
[caption id=”attachment_19131” align=”aligncenter” width=”614”] Готель у Сонячному березі, де 2 тижні відпочивали броварські діти[/caption]
А останній день відпочинку у Болгарії керівника групи – жінку, яка погодилась супроводити групу дітей в обмін на безкоштовну путівку для неї – повідомили, що автобус з України, який мав забрати та відвезти дітей на Батьківщину, не приїде.
«І тоді почався суцільний жах. Лише після телефонних розмов на підвищених тонах нам вдалось змусити туристичну компанію організувати бодай якийсь транспорт, щоб ми з дітьми могли повернутись додому, – згадує Ірина Ліченко важкий шлях на Батьківщину. – З готелю нас забрав якийсь місцевий автобус, що довіз нас до кордону у м. Галаті, де ми мали пересісти в український автобус. Проте коли водій сказав митникам, що збирається нас висадити, щоб ми пішки перейшли кордон, ті категорично заперечили, мовляв, у нас дозволений лише проїзд транспортом».
Усі сподівання були на автобус з України, який не встигав прибути вчасно і запізнювався на кілька годин. Проте коли він приїхав, з’ясувалось, що у водія не було ні візи для в’їзду на зону Шенгену, ні навіть закордонного паспорту, бо йому сказали, що він забиратиме дітей на території України на… залізничному вокзалі у м. Рені.
«Так ми – 44 дитини та 6 дорослих – о 12-й ночі опинились на кордоні двох держав, який можна було перетнути лише транспортом, якого у нас не було. Чесно кажучи, не розумію, про що думала турфірма, замовляючи український автобус в м. Рені, до якого від кордону треба йти кілька кілометрів. Як ми повинні були з валізами та дітьми пішки туди добиратись посеред ночі, навіть не уявляю», - дивується пані Ірина.
Після непростих та тривалих переговорів працівниками митниці вдалось домовитись з водієм білоруського автобусу, який погодився вивезти юних горе-туристів на Батьківщину.
[caption id=”attachment_19133” align=”aligncenter” width=”614”] Білоруський автобус, який врятував юних горе-туристів з України[/caption]
«6 годин пекла – і під ранок ми нарешті перетнули український кордон, де пересіли в автобус з вітчизняними номерами та далеко не європейськими умовами комфорту. Та головне, що ми були вже у своїй країні і до дому лишалось кілька сотень кілометрів. Проте на цьому наші поневіряння, на жаль, не закінчились. Водій автобуса повідомив, що йому досі ніхто не заплатив за наше перевезення і став погрожувати тим, що висадить нас біля Хаджебейського каналу. Почалась нова серія телефонних дзвінків до турфірми з вимогою розрахуватись з перевізником. Лише коли до вирішення проблеми підключились батьки, що були у Броварах та чекали з нетерпінням на своїх дітей, гроші стали частинами поступати на рахунок компанії-перевізника. І хоч до нашого приїзду не вся обіцяна сума була перерахована, водії довезли нас до рідного міста», - завершила свою історію керівник групи броварських дітей.
За словами жінки, вона не збирається залишати те, що з ними сталось, на самотік і насамперед хоче попередити потенційних клієнтів «Globus-comfort tour» про те, що з ними також може статись. Також Ірина разом з іншими батьками планує поскаржитись у відповідні інстанції на роботу компанії «Globus-comfort tour», що є структурним підрозділом броварського підприємства «Соціально-інвестиційна група». Директором даного підприємства є Немчина Тетяна Федорівна – відома у Броварах громадська діячка, яка неодноразово балотувалась в органи влади.
Щоб дізнатись, що у своє виправдання може сказати дирекція туристичної компанії, ми вирішили зателефонувати за номером, вказаними у договорі про надання туристичних послуг.
Слухавку взяла працівник турфірми Наталія Гармай. Жінка підтвердила факт того, що діти затримались на кордоні та мусили робити кілька пересадок, однак провини зі своєї сторони не бачить та всю відповідальність за прикру ситуацію покладає на перевізників:
«Це вже не перший раз таке стається, спитайте будь-кого, хто регулярно їздить до Болгарії, і вони вам підтвердять, що водії автобусів дуже ненадійні люди і часто підводять. Усе почалось з того, що український перевізник, з яким у нас була домовленість, що він забере дітей, поїхав в інший туристичний рейс. Відтак ми були змушені шукати інший автобус і знайшли. Ми почали оформлювати візи для водія, однак у день від’їзду ми дізнались, що візу йому не видали. Тоді ми стали організовувати перевезення дітей в інший спосіб. Наш партнер у Болгарії домовилась з місцевим автобусом, який пообіцяв привезти дітей в Україну, а вже там їх мав забрати місцевий автобус. Однак потім з’ясувалось, що болгарин не зможе проїхати молдовський кордон, бо у нього немає дозволу не це, окрім того, він поспішав до іншої групи туристів і мусив висадити українських дітей. Так само підвів нас й український перевізник. У компанії нам обіцяли, що водій має всі необхідні дозволи і зможе проїхати молдовський кордон, але в останній момент виявилось, що нічого у них немає. Я вас запевняю, це непоодинокий випадок, з усіма таке може статись. Тому я не збираюсь ні перед ким виправдовуватись, бо нашої вини тут немає. А Ірина піднімає весь цей шум тільки через те, що вона не хоче віддавати нам гроші за свою дитину. А взагалі вона як керівник групи мала бути готовою до таких ситуацій і діяти треба було спокійно, а не робити з цього скандал».
З’ясувавши, що крайнім у цій ситуації виявились перевізники, ми зв’язались з експедитором Людмилою, яка працює в українській транспортній компанії, що зрештою забрала дітей на кордоні та привезла їх у Бровари. Пані Людмила розповіла, що вони отримали замовлення перевезти дітей з залізничного вокзалу в м. Рені до Броварів і ні про який переїзд через кордон не йшлося:
«Якби ми знали, що треба перетинати кордон, ми б не погодились на це замовлення, бо у нас не було при собі документів. Ми думали, що їдемо забирати дітей, які відпочивають на Одещині в Рені. Ми взагалі вертались з іншого замовлення, і зважаючи на критичну ситуацію, погодились допомогти. При чому замовлення ми отримали не безпосередньо від турагенції, а через своїх колег, які шукали в екстреному порядку, хто б міг терміново забрати дітей. Вперше з представниками броварської компанії ми поспілкувались вже коли везли дітей. Ми дізнались, скільки всього сталось з туристичною групою, тому захвилювались щодо оплати наших послуг. І не дарма. Після перемовин нам таки вдалось домогтись, щоб нам перерахували частину обіцяної суми, а решту нам не виплатили досі».
Події, що стались на румунському кордоні з українськими дітьми, мають стати застереженням для майбутніх відпочивальників. Бо зрештою хто б не був «кінцевим винним» у цій ситуації, завершення подорожі було зіпсоване, а нерви керівника групи та батьків, які з хвилюванням чекали на повернення своїх дітей, ніхто не вже не компенсує. То ж, обираючи туристичну фірму та укладаючи з нею договір, переконайтесь, чи все гаразд у неї у відносинах з перевізниками, та чи гарантує турагент ваш проїзд не лише на місце відпочинку, а й назад – додому.