• Сьогодні: Четвер, 4 Березня, 2021

Броварський центр зайнятості: 70% вакансій із зарплатою понад 4 тис грн   

Січень26/ 2017
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

«Ми не зобов’язані шукати безробітним роботу, ми лише сприяємо в її пошуку», – кажуть у Броварському міськрайонному Центрі зайнятості. І переконують: на безробіття жалітися гріх – робота є, шукайте бажання. До всього, більше, ніж 70% вакансій – із зарплатою понад 4 000 грн. Наші журналісти перевірили, чи й справді  на ринку праці достатньо пропозицій за гідну винагороду?

Тетяна приїхала із Сумської області в Бровари тиждень тому. Відразу ж як облаштувалася у рідних у гуртожитку, прийшла у Броварський міськрайонний Центр зайнятості (БМЦЗ). У Сумах дівчина здобула економічну освіту, 4 роки працювала в місцевому пенсійному фонді. Зарплата – 2,5 тис грн. Тепер хоче розірвати коло безгрошів’я та почати нове життя.

Броварський міськрайонний центр зайнятості

Тетяна і Ніна Кабачок, адміністраторка ЦЗ

За 15 хвилин спілкування з адміністраторкою зали самостійного пошуку роботи Ніною Кабачок Тетяна занотувала для себе 7 вакансій, які відповідали її запитам: не пов’язаних із сферою торгівлі та якнайменшим «контактом» із людьми. Так у записнику дівчини з’явилися телефони та адреси районного відділу освіти, пенсійного фонду, територіального центру, військової частини, логістичної компанії, спеціального відділу контролю за станом благоустрою і зовнішнім дизайном  міста, «Нової пошти» – вакансії як із мінімальною зарплатою – 3 200 грн, так і більшою за 4 тис грн.

49-річний Григорій безробітний понад 2 місяці. У столиці працював вантажником та після того, як підскочили ціни на проїзд, звільнився і шукає роботу в Броварах. Загалом за спеціальністю чоловік товарознавець, але довгий час за фахом не працював, кваліфікацію втратив, тож погоджується йти туди, де візьмуть, хоч би вантажником чи підсобним працівником. Виписав для себе 4 вакансії з оплатою 4 500грн – 5 200 грн.  Однак, каже Григорій, і тут можуть очікувати «сюрпризи»: роботодавцям подавай молодих – до 35-ти років.

Зал  самостійного пошуку роботи
Григорій

Заступник директора БМЦЗ Любов Левицька погоджується: переважна більшість роботодавців хоче працівників і молодих, і з досвідом роботи. «За 2016 рік до нас звернулося з питання пошуку роботи 3 885 людей, – розповідає пані Любов. – Працевлаштовано за нашою допомогою 1471 особу. Самостійно знайшли роботу 262  людини. На 1.01.2017 року на 132 вакансії – 707 безробітних.  Із них 285 – особи до 35 років. 60% людей – за 40 років. Якщо порівняти 2015 та 2016 роки, то кількість безробітних на 395 осіб  зменшилася».

Любов Левицька

– Любове Миколаївно, як взагалі відбувається співпраця  Центру з безробітним?

–  Уже в перший день звернення безробітного, пропонуються всі наявні у нас вакансії, які підходять до його кваліфікації. У нас єдина інформаційно-аналітична система по всій Україні, тож можемо запропонувати вільні робочі місця і в інших областях. Головне, щоб людині було зручно добиратися на роботу. Безробітний може і не ставати на облік у Центр, може шукати роботу самостійно вдома – вся необхідна інформація є на нашому сайті. Якщо ж Інтернету немає, то може прийти попрацювати і до нас, а знайшовши вакансію – відразу роботодавцю і зателефонувати. Та навіть коли людина стала на облік, продовжує шукати роботу самостійно – ми лише сприяємо її в пошуку. Зареєструвавшись, безробітний має щомісяця приходити до свого спеціаліста. Якщо ж безробітний відмовляється від 2 запропонованих вакансій – його з обліку знімають.

 

Профорієнтаційний сектор. Для людей, які не мають удома доступу до мережі Інтернет
У папках – інформація про підприємців, із якими Центр співпрацює найчастіше

  Чи всім безробітнім передбачена допомога?

– Згідно наказу Міністерства соцполітики України, допомога по безробіттю призначається з 8-го дня після реєстрації. І вона не перевищує 360 календарних днів. Загалом допомога залежить від страхового стажу роботи і від середньої зарплати. Якщо прийшла молода людина без досвіду роботи, то 6 місяців отримуватиме 544 грн. Якщо людина має стаж 2-6 років, то перші 3 місяці виплачується 55% від середньої зарплати, наступні 3 місяці – 44%, і останні 3 місяці – 38,5%. Спеціалісту із 10-річним стажем, відповідно 70% – у середньому це понад 1 500 грн, далі – 56% і 49%.

 А у який спосіб  Центр допомагає безробітним знайти роботу, а роботодавцям – потрібного  спеціаліста?

– Двічі на рік у нас проходять великі ярмарки професій. А якщо потреба роботодавця у спеціалістах кричуща, ми проводимо міні-ярмарки, де роботодавці з перших вуст доносять безробітним інформацію про ту чи іншу спеціальність. Так проводили міні-ярмарку на прохання «Епіцентру», ТОВ «Мік-мега», «Астерс-груп». Також допомагали поліції, які набирали патрульних і слідчих. Робили міні-ярмарок виїзний – у пожежну частину. Минулоріч після проведення 8 міні-ярмарок працевлаштували 94 особи. Загалом ми не зобов’язані шукати безробітному роботу, ми лише сприяємо в її пошуку.

–  Які  спеціальності на сьогодні найзатребуваніші?

– Робітничі: водії категорії «С» і «D», слюсар із ремонту автомобілів, комплектувальник товарів, вантажники, квітникарі, двірники, оператори котельні. Потрібно багато мененджерів, працівників торгівлі, бухгалтерів. Так для останніх у 2016 році була 61 вакансія. Минулоріч закрилося багато банків, тому роботи потребували 548 спеціалістів фінансової сфери. 98 – ми працевлаштували.

Терміново потрібні двірники – 3200 грн, мийники посуду, фармацевти – 3500 грн, юрист – 4 000 грн, електромонтажники з освітлення  – 4 400 грн, робітник із комплексного обслуговування будинків – 3200 грн, електрослюсар-будівельник – 4400 грн, кухар  – 3200, офіціант – 3200 грн, продавець-консультант – 3600 грн

– А яку заробітну плату пропонують роботодавці?

– Бухгалтерам, наприклад, від мінімальної – 3200 грн до 6 000 грн. Є і головний бухгалтер – на 12 000 грн. Товариство «Орієнтирбуделемент» пропонує вантажнику 5 000 грн. Приватному підприємцю Горбач на 4 800 грн потрібен кухонний робітник. КП «Броваритепловодоенергія» потребує начальника дільниці: пропонують 7 000 грн, а економісту із збуту – понад 6 000 грн. У «Сільпо» потрібні вантажники та комплектувальники на 5 000 грн, водії на 7 000 грн. Загалом нині більше, ніж 70% вакансій – із зарплатою понад 4 000 грн.

– Яким спеціалістам зараз  знайти  роботу складніше?

– На сьогодні практично немає вакансій для декоратора вітрин, директора підприємства, інженера-проектувальника, дизайнера графічних робіт, агента з митного оформлення, пивовара, радіотелефоніста, спортсмена-професіонала.

 А за кордон працевлаштовуєте?

– Ні, таких програм у нас нема.

  А якщо людині потрібна не постійна робота, а сезонна чи тимчасова?

–  Є і такі вакансії. Так за зверненням Управління соціального захисту  відправляли  безробітних  допомагати оформляти броварчанам субсидії. Укладаємо договори з ЖЕКами щодо прибирання територій. Співпрацюємо і з сільськими радами щодо облаштування територій. А із сезонних робіт у нас є «оператори котельні».

  Людей із особливими потребами працевлаштовуєте?

– Так, звичайно. При влаштуванні звертаємо увагу на рекомендації щодо їх реабілітації. Минулого року інваліди по слуху, зору, мовленню, «колясочники» до нас не зверталися. Зверталися переважно люди 3-ї групи інвалідності загального захворювання. За минулий рік 13 працевлаштували: інспектором із кадрів, торгівельним агентом, адміністратором офісу, завлабораторією, соцпедагогом, формувальником ковбасних виробів, прибиральником, ліфтером, бухгалтером, оператором котельні….

  А  коли  безробітний так і  не може знайти бажану  роботу, якісь «козирі» у вас є?

– Ми проводимо навчання, перенавчання і підвищення кваліфікації. Навіть під замовлення роботодавця. Ще підключаємо відділ «Активної підтримки», який сприяє розкриттю у людини прихованого потенціалу. З 2016 року почали активно працювати з безробітними саме у напрямку складання резюме, що покликані допомогти людям швидше продати свої знання і уміння. Потім ці резюме рoзміщуємо на сайті trud.gov. ua.

–  Які курси підвищення кваліфікації пропонуєте?

– Для навчання безробітних обласний Центр зайнятості проводить відбір серед столичних навчальних закладів. У лютому ми матимемо їх перелік і перелік спеціальностей, за якими ми можемо навчати безробітних. Минулоріч були курси із кадрового менеджменту, веб-програмування, іноземної мови, а також курси для перукарів, манікюрниць, електрогазозварювальників, операторів котельні. Для підприємців – із основ підприємницької діяльності, для бухгалтерів – програма 1С.

На кого найчастіше безробітні перенавчаються?

– Переважно на бухгалтерів. Зазвичай після місячних курсів протягом місяця людина і працевлаштовується. А в цілому, безробітні знаходять собі роботу протягом 3 місяців.

За словами Любові Левицької,  причина того, чому частина людей так і не може влаштуватися на роботу – у невідповідності професійно-кваліфікаційного складу безробітних до потреб роботодавців. Останні потребують молодих і вже досвідчених, молоді й досвідчені вимагають, у свою чергу, гідної винагороди за свої знання і уміння. І це далеко не 4 000 грн.  Часто «кращий варіант» і гідну винагороду молодь знаходить за кордоном.  “Випускники шкіл, коледжів та ВНЗ до нас не звертаються, – каже Любов Левицька. – Вони  знаходять роботу через Інтернет.” Найчастіше безробітні звертаються в Центр зайнятості, коли пошуки роботи затягнулися і потрібна матеріальна підтримка. Та навіть і під час фінансової скрути безробітні старшого віку (40+) не поспішають перенавчатися і перекваліфіковуватися.

Навіть попри те, що частина роботодавців «приховують» наявні вакансії, адже часто-густо працевлаштування безробітних відбувається без офіційного оформлення на зарплати «в конвертах», серед 100 вакансій, актуальних на 25.01., більшість – за  4 тис і більше. Та це лише вакансії по Броварах і району, а безробітним рекомендують робочі місця і в столиці, де рівень оплати  вищий. Тож на ринку праці достатньо пропозицій за гідну внагороду, варто шукати тільки бажання  навчатися, розвиватися, перекваліфіковуватися і працювати.

 Фото – автора