• Сьогодні: Понеділок, 15 Серпня, 2022

Через новий КПК у броварському морзі бракує місць для зберігання тіл покійних

Листопад27/ 2012
avatar
Сергій Севрук

Журналіст "Маєш право знати", громадський активіст

Після вступу в дію нового Кримінально-процесуального кодексу і зокрема статті 238, яка істотно «бюрократизує» смерть, минув лише тиждень, а броварські судмедексперти вже б’ють на сполох.

Вчора до редакції «Маєш право знати» звернулися працівники броварської судово-медичної експерти та моргу і повідомили про те, що вони опинились у дуже непростій ситуації. Справа в тому, що за новим КПК усім покійним, за винятком тих, хто помирає в лікарні, наказано проводити судово-медичне дослідження для встановлення причини смерті. Однак холодильні приміщення місцевого моргу не розраховані на таку кількість покійників – доводиться зберігати тіла в неналежних умовах, та й працівників у даній установі не стало більше, що також не сприяє швидкому та оперативному проведенню обов’язкової експертизи.

За словами спеціалістів судмедекспертизи, навантаження на них збільшилось у 2-3 рази, і в стільки ж разів – на правоохоронні органи. Закордоном уже багато років поспіль розтини тіл померлих проводять тільки тоді, коли є ознаки насильницької смерті. Однак стаття 238 нового Кримінально-процесуального кодексу передбачає обов’язкову експертизу для всіх випадків, більше того, родичі можуть забрати тіло покійного лише з письмового дозволу прокурора.

Стаття 238 Кримінально-процесуального кодексу: «Огляд трупа».

1. Огляд трупа слідчим, прокурором проводиться за обов’язкової участі судово-медичного експерта або лікаря, якщо вчасно неможливо залучити судово-медичного експерта.
2. Огляд трупа може здійснюватися одночасно з оглядом місця події, житла чи іншого володіння особи з додержанням правил цього Кодексу про огляд житла чи іншого володіння особи.
3. Після огляду труп підлягає обов’язковому направленню для проведення судово-медичної експертизи для встановлення причини смерті.
4. Труп підлягає видачі лише з письмового дозволу прокурора і тільки після проведення судово-медичної експертизи та встановлення причини смерті.

В Україні до цього часу розтин тіл проводили згідно з наказом Генпрокуратури, МВС і МОЗ України від 25.10.2011 року “Про порядок взаємодії між органами внутрішніх справ, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури при встановленні факту смерті людини”. Тобто потребу у проведенні розтину встановлювала міліція. Тепер про доцільність чи недоцільність судмедекспертизи взагалі не йдеться. І не важливо, чи це давно хворий дідусь помер, чи столітня бабуся: патологоанатома за новим КПК тепер ніхто не омине.

Відтак з 19 листопада патологоанатомам та судмедекспертам додалось дуже багато роботи. При цьому штат судово-медичних експертів та моргів не збільшено,  додаткові столи та морозильні камери також ніхто не закуповує. Про  підвищення заробітної плати спеціалістів з розтинів, звісно, теж не йдеться.

Як розповіли журналістам “Маєш право знати” броварські судово-медичні експерти та паталогоанатоми, вони планують звертатися до відповідних інстанцій та посадовців з проханням внести поправки до 328 статті нового Кримінально-процесуального кодексу. В іншому випадку, на їх думку, Україну та Бровари зокрема чекатиме патова ситуація: нестача холодильників та спеціалістів, які можуть провести розтин, призведе до того, що покійники стоятимуть у довгій черзі за довідкою про смерть.

 • avatar
  Andriy Kachor
  10 років тому

  Так а де ті трупи зберігаються? На вулиці? А хто їх розтинає, якщо не вистачає спеціалістів? Медсестри? Чи самі міліціонери? Що на це каже начальник міліції? А керівник моргу? Чи вони відмовились дати коментарі? Наскільки мені відомо, в морзі працює член Громадської ради при виконавчому комітеті П’янкова, яка в ГР відстоює інтереси більшості, контрольованої броварською владою – вона зверталась до своїх шефів з проханням втрутитись? Що вони сказали? Це ж впливова організація – ціла Громадська рада при виконкомі! 
  Як до всього цього ставляться родичі померлих? Вони допускають відправлення в останню путь своїх близьких з моргу, який, я так розумію, скоро перетвориться на звалище тіл? Чому морг не підготувався до дії нового КПК заздалегідь? Про вступ документу в силу стало відомо ж не вчора. На чиєму балансі знаходиться морг? Лікарні? Що з цього приводу каже головний лікар Багнюк – кум депутата Трощенка? Скільки ще треба часу, аби морг став остаточно переповнений? Що вони збиратимуться робити після цього? Коротше кажучи, історія дуже цікава, але запитань поки більше, ніж відповідей: треба “копати” далі. 

  • avatar
   Сергій Іллюхін
   10 років тому

   Андрію, як правильно зазначив у своєму коментарі у ФБ Сергій Солодкій, отримали ще одне зручне місце для хабарництва. Навіщо Багнюку щось змінювати? Кому потрібно, той знає, як “пришвидшити”

 • avatar
  Сергій Іллюхін
  10 років тому

  Я не дуже зрозумів – *кожен* померлий тепер направляється до моргу?

 • avatar
  Євгеній Пльонкин
  10 років тому

   Не каждый , но раньше для получения свидетельства достаточно было
  справки врача( без проблем выдавал ,при наличии хронических заболеваний и
  с учетом пожилого возраста). А теперь обязательный осмотр милиционером,
  с соответствующим рапортом. На экспертизу отправлять не обязательно ,при отсутствии явных признаков насильственной смерти ,но все перестраховываются…А  экспертиза услуга платная…плюс транспорт…