• Сьогодні: Понеділок, 25 Травня, 2020

Через новий КПК у броварському морзі бракує місць для зберігання тіл покійних

Листопад27/ 2012
avatar
Сергій Севрук

Журналіст "Маєш право знати", громадський активіст

Після вступу в дію нового Кримінально-процесуального кодексу і зокрема статті 238, яка істотно «бюрократизує» смерть, минув лише тиждень, а броварські судмедексперти вже б’ють на сполох.

Вчора до редакції «Маєш право знати» звернулися працівники броварської судово-медичної експерти та моргу і повідомили про те, що вони опинились у дуже непростій ситуації. Справа в тому, що за новим КПК усім покійним, за винятком тих, хто помирає в лікарні, наказано проводити судово-медичне дослідження для встановлення причини смерті. Однак холодильні приміщення місцевого моргу не розраховані на таку кількість покійників – доводиться зберігати тіла в неналежних умовах, та й працівників у даній установі не стало більше, що також не сприяє швидкому та оперативному проведенню обов’язкової експертизи.

За словами спеціалістів судмедекспертизи, навантаження на них збільшилось у 2-3 рази, і в стільки ж разів – на правоохоронні органи. Закордоном уже багато років поспіль розтини тіл померлих проводять тільки тоді, коли є ознаки насильницької смерті. Однак стаття 238 нового Кримінально-процесуального кодексу передбачає обов’язкову експертизу для всіх випадків, більше того, родичі можуть забрати тіло покійного лише з письмового дозволу прокурора.

Стаття 238 Кримінально-процесуального кодексу: «Огляд трупа».

1. Огляд трупа слідчим, прокурором проводиться за обов’язкової участі судово-медичного експерта або лікаря, якщо вчасно неможливо залучити судово-медичного експерта.
2. Огляд трупа може здійснюватися одночасно з оглядом місця події, житла чи іншого володіння особи з додержанням правил цього Кодексу про огляд житла чи іншого володіння особи.
3. Після огляду труп підлягає обов’язковому направленню для проведення судово-медичної експертизи для встановлення причини смерті.
4. Труп підлягає видачі лише з письмового дозволу прокурора і тільки після проведення судово-медичної експертизи та встановлення причини смерті.

В Україні до цього часу розтин тіл проводили згідно з наказом Генпрокуратури, МВС і МОЗ України від 25.10.2011 року “Про порядок взаємодії між органами внутрішніх справ, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури при встановленні факту смерті людини”. Тобто потребу у проведенні розтину встановлювала міліція. Тепер про доцільність чи недоцільність судмедекспертизи взагалі не йдеться. І не важливо, чи це давно хворий дідусь помер, чи столітня бабуся: патологоанатома за новим КПК тепер ніхто не омине.

Відтак з 19 листопада патологоанатомам та судмедекспертам додалось дуже багато роботи. При цьому штат судово-медичних експертів та моргів не збільшено,  додаткові столи та морозильні камери також ніхто не закуповує. Про  підвищення заробітної плати спеціалістів з розтинів, звісно, теж не йдеться.

Як розповіли журналістам “Маєш право знати” броварські судово-медичні експерти та паталогоанатоми, вони планують звертатися до відповідних інстанцій та посадовців з проханням внести поправки до 328 статті нового Кримінально-процесуального кодексу. В іншому випадку, на їх думку, Україну та Бровари зокрема чекатиме патова ситуація: нестача холодильників та спеціалістів, які можуть провести розтин, призведе до того, що покійники стоятимуть у довгій черзі за довідкою про смерть.