• Сьогодні: Вівторок, 28 Березня, 2023

Скандал у броварському морзі: депутат порушує монополію поховальної фірми “Петро Великий”?

Липень31/ 2017
avatar
Тетяна Панкратьєва

Журналіст "Маєш право знати", мешкає у Броварах

31 липня відбулося засіданя комунальної комісії в рамках підготовки до 31-ї чергової сесії Броварської міської ради. Головним питанням порядку денного була здача в оренду площі у 47 кв.м в паталогоанатомічному відділенні лікарні похоронній фірмі “Петро Великий”. Діяльність фірми та лікарні місцевий депутат Юрій Скотніков назвав корупційною схемою.

На засіданні були присутні 5 членів комісії з 8: депутати Борис Дудко, Валерій Лемпіцький, Олег Шевчук, Максим Семенов та Вікторія Коваленко.

Діла традиційні, комунальні

На початку засідання депутати розглядали більш “технічні” питання, по яких доповідала начальниця управління комунальної власності Тетяна Данюк. Зокрема, говорили про передачу 1.8 км державної дороги на виїзді з міста в районі Торгмашу в комунальну власність. Ситуація вирішувалася з 2013 року, відтепер цей відрізок дороги місто зможе ремонтувати та утримувати у належному стані. Схожа ситуація склалася і на виїзді з Броварів в районі “Терміналу”. Тамтешня частина автошляху належить Києву, знаходиться у поганому стані, на дорозі – ями. Наразі з чиновниками столиці ведеться переписка щодо передачі цього відрізку у власність міста.

У місті запроваджують Програму прийняття безхазяйного майна у комунальну власність, яка стосуватиметься рухомого та нерухомого майна. У Броварах багато “нічийних” дитячих майданчиків, колонок, газових мереж тощо, розповіла очільниця управління. Люди зможуть звертатися із заявою про таке майно до міськради, там формуватиметься комісія і на сесію виноситиметься проект рішення щодо визначення балансоутримувача такого майна.

Традиційно депутати розглядали питання статусу та приватизації гуртожитків, передачі комунікацій та мереж на баланс міста, списання комунального майна. Всі ці проекти розглядалися повільно та докладно, і були підтримані членами комісії без змін. До питання про фірму ритуальних послуг “Петро Великий”, що вибухнуло на засіданні, добралися лише через годину.

Приватні фірми у броварському морзі: корупційні схеми чи ринкові умови?

Проект рішення про подовження та передачу в оренду об’єктів у Броварській центральній районній лікарні містив пункт про здачу в оренду частини нежитлового приміщення (47 кв.м) в патологоанатомічному відділенні на 2 роки та 11 місяців фірмі “Петро Великий”.

Проти оренди протестував присутній на засіданні депутат Юрій Скотніков (який нещодавно вже виступав з цього приводу на оперативній нараді у міського голови). Він заявив, що головний лікар та приватна фірма “загарбали морг”, “у схему втягнуті медики та поліція“, і “треба припинити цю торгову вакханалію у броварській лікарні”. Його претензії стосувалися фірми “Петро Великий”, яка розташована у приміщенні моргу і має конкурентні переваги. Депутат запропонував усунути усі МАФи з території лікарні, надати перевагу комунальному підприємству “Броварська ритуальна служба”, а приватним фірмам дати однакові умови, розмістивши в морзі їхню рекламу.

Більше того, депутат заявив, що очільниця моргу нещодавно звільнилася під тиском, комунальному підприємству “Броварська ритуальна служба” надходять погрози, а у лікарні розповсюджуються листівки з інформацію про начебто торгівлю тілами в морзі і… рекламою та телефоном фірми “Петро Великий”. “Я зателефонував за номером, вказаним на листівці, – сказав Юрій Скотніков. – Мені сказали, що нададуть послуги, але я повинен отоваритися у них в магазині”.

Окрім цього, депутат заявив про тиск, який чиниться на нього аж із Верховної Ради, народними депутатами. Він повідомив, що його перед засіданням комісії викликав “на килим” Андрій Острогруд, голова броварського осередку фракції “Самопоміч”, до якої належить пан Скотніков.

Зі свого боку, головний лікар БЦРЛ Валентин Багнюк доповів, що скарг на фірму “Петро Великий” не надходило, комісія зауважень не мала, фірма сплачує 30 тис грн в місяць орендної плати, які йдуть на спецрахунки лікарні, за рахунок чого роблять ремонти. Фірма перемогла у 2011 році на конкурсі, який проводився двічі (бо перший був опротестований), тоді конкурували 12 (а потім 14) фірм, серед яких комунального підприємства не було – воно на конкурс не подавалося.

Щодо завідуючої відділення, то головний лікар заявив, що вона звільнилася за власним бажанням. Також до нього було звернення з боку громадської організації, а він вже відповідно заявив до НАЗК, прокуратури та поліції, і зараз відкрито кримінальне провадження по цій справі.

Відвідали засідання представники фірми “Петро Великий”, зокрема директорка Алла Ландар. Розповідали, що фірма має відмінну репутацію, працює вже 25 років на ринку, у Броварах – 6, справно сплачує оренду. Має соціальні програми, ховає безкоштовно АТОвців, були запрошені поховати Павла Шеремета та Любомира Гузара. Що конкуренція дотримана: мовляв, у приміщенні моргу розміщені поряд “Петро Великий”, Стікс” і КП. Що орендну плату їхнє підприємство сплачує 350 тисяч на рік, а комунальне – 12 гривень.

На комісії був присутній і очільник КП “Броварська ритуальна служба” Олександр Мурга, але він мало що прояснив в даній ситуації. Хіба що ствердно кивнув головою, коли Юрій Скотніков сказав: “Розкажіть, вам же погрожували, не соромтеся”.

Всі ці розмови велися на агресивно-підвищених тонах, напруга вирувала у повітрі, присутні щоразу просили депутата Скотнікова та пана Багнюка повернутися від особистих образ до конструктиву. Після того, як усі висловилися, члени комісії перейшли до голосування, результатом було: 1 голос “за”, 1 – “проти” і 3 – “утрималися”. Однак остаточне рішення все одно будуть ухвалювати депутати на черговій сесії.

Комунальні підприємства: дайте гроші і не питайте чому

Після цього депутати швиденько розглянули ще 3 питання: про оренду у БЦРЛ, про типовий договір оренди (внесення технічних правок) та поповнення статутного капіталу КП “Броваритепловодоенергія” на 15 млн грн.

Повним провалом була доповідь по Програмі фінансової підтримки комунальних підприємств міста. Мало того, що в проекті рішення вказані 3 підприємства, а з голосу на комісії працівниця юрвідділу міськради вносила правки про інші підприємства. Так ще й ні один голова заявлених підприємств не відвідав комісію, аби пояснити депутатам, на що він просить кошти з міського бюджету. На засіданні був присутній лише очільник КП “Броваритепловодоенергія” Василь Андрєєв, але вочевидь тому, що розглядалися інші питання, які вимагали його присутності. Депутати не отримали потрібних документів і доповідала не начальниця юрвідділу, як було заявлено початково. Можна лише сподіватися, що очільники КП не проігнорують засідання бюджетної комісії, яке передуватиме черговій сесії 15 серпня. А мільйонні витрати комунальних підприємств будуть розглядатися не менш прискіпливо, ніж списання “копійчаних” комунальних морозильників, клапанів та насосів.

З’ясувалося, що окрім зазначених 3-х підприємств, кошти просять КП “Бровари-інвестбуд” (102,3 тис грн на зарплату та 49,6 тис грн на поточні витрати) та КП “ЖЕК-4” (250 тис грн на погашення кредиторської заборгованості).

Доповідачка розказала, що у КП “Бровари-землеустрій” зараз погано йдуть справи, роботи немає, а зарплата працівникам нараховується, а ЖЕК-4 має заборгованість, який отримав у спадок з часів розформування КП “Служба замовника”. Про аудит, на який просять 550 тис грн для КП “Броваритепловодоенергія”, вже заявлялося раніше, депутати визнали інвентаризацію комунікацій та моніторинг проблемних зон корисною справою.

Також КП “Бровари-Благоустрій” отримує ще 4 млн через базову Програму капремонтів від УЖКГ. На що саме – невідомо. Все, що змогли з’ясувати депутати, це те, що гроші витратять на закупівлю якоїсь техіники. Загалом же цього разу Програму дофінансовують на 7 млн грн. Традиційно ці кошти спрямовують на ремонти дахів, систем водо- та електропостачання, капремонти вулиць та під’їздів і таке інше.

Не всі проекти однаково хороші

Багатостраждальну Програму запобігання підтоплення, яка потребує 250 тис грн, прийняли лише за основу, вирішивши заслухати згодом активістку Ірину Нілову та відклали ухвалення до погоджувальної ради, яка передує сесії.

Під час розгляду проекту рішення про реорганізацію БЦРЛ, що був вже представлений на гуманітарній комісії, очільник лікарні Валентин Багнюк пояснив: “це вимога Закону, а не моя забаганка“, зазначаючи, що нові вимоги законодавства вступлять у дію вже в листопаді цього року, тому потрібно провести всі формальності до цього часу. Зауваження у присутніх знову викликала безстроковість призначення керівника, прописана у Статуті, мовляв, потрібен конкурс і 3-5 років на посаді. Пан Багнюк назвав “безстроковість” не перевагою, а навпаки вразливістю, тобто можливістю зняти керівника у будь-який момент. Побоювання були і через вихід лікарні з-під контролю міськради, мовляв, погоджувати ту ж оренду буде Громадська рада, яка, прогнозують, буде підконтрольна головному лікарю. Склад комісії з реорганізації також викликав питання, до нього включені лише працівники лікарні та міськвиконкому. І хоча головний лікар не заперечував, а лише вітав залучення депутатів до складу комісії, ніхто не виголосив бажання увійти до неї. Зрештою, проект вирішили прийняти за основу та ще допрацювати до сесії: 4 “за”, 1 – “утримався”.

Проект про створення КП “Муніципальна варта” (ініціатор Юрій Скотніков) вже розглядали на регламентній комісії. Цього разу проект теж прийняли прохолодно, і хоча присутні представники ГО та ГФ захищали проект, голова комісії Борис Дудко наполегливо пропонував не поспішати, а обдумати питання, обговорити його з громадою, провести громадське обговорення з поліцією та громадянами. Депутат Дудко був непохитний і запропонував зняти проект та довивчити. Члени комісії дали 4 голоси “за” і 1 – “утримався”.

Але представниця апарату міськради нагадала, що хоча кворум наявний, але для ухвалення рішення потрібні 5 голосів, тому питання виносяться на розгляд сесії.

Інше

Наприкінці депутати погодили зміни до Програми “Безпечне місто” та зміни до Статуту КП “Броварська ритуальна служба” (технічні правки – зміна назви декомунізованої вулиці). Також знову згадали чиновника з Держземкадастру Бориса Лоїка, який не з’явився на засідання, поговорили про комісію з перевірки шкідливих викидів на вул.Оникієнка, а ще Борис Дудко надав протокольне доручення очільниці УЖКГ Галині Плотніковій прозвітуватися про хід та якість ремонтних робіт за 2017 рік (через скарги, які надходять від громадян).

Фото – авторки