• Сьогодні: Понеділок, 20 Вересня, 2021

Хлібзавод у Броварах до Великодня випікає паски за «бабусиним» рецептом – ФОТО

Квітень14/ 2017
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

Як паски випікають на броварському хлібзаводі? Які варіанти обрядової випічки пропонують? Скільки вона коштує та де продається? Про це все дізнавалися наші журналісти, які побували у виробничому цеху хлібзаводу та побачили на власні очі, як народжується броварська паска.

З родзинками і цукатами, різнокольоровою посипкою, квітами чи хрестиками із мастики або білка; висока, пухнаста, запашна і неймовірно смачна. Паска. Ця обрядова випічка – обов’язковий елемент як великоднього кошика, так і святкового столу. Частина броварчанок звикла випікати паски сама, частина – купувати: нині магазини пропонують широкий вибір цієї випічки від різних виробників. І у кожного вона своя, з «родзинкою». На броварському хлібзаводі, який після реорганізації у 2014 році став самостійною одиницею під назвою «ПАТ «Київхліб», виробничий цех №2», кажуть, що випікають паски за старим, «бабусиним» рецептом.

Броварський хлібзавод. Вул. Металургів, 2
Понад 45 років минуло з того часу, як на броварському хлібзаводі був випечений перший хліб. Асортимент тоді був невеликий: хліб «український», батон, сайка. Зараз список найменувань продукції зріс до 25

Цьогоріч на хлібзаводі пропонують кекс «Паска українська» вагою 600 г, який спеціалісти лабораторії цеху розробили за власним рецептом. «Паску робимо за старим, «бабусиним» рецептом: виключно на свіжих курячих жовтках, молоці, з родзинками та цукатами», – розповідають на підприємстві. Окрім цього варіанту, спеціалісти цеху пропонують ще один різновид пасок за традиційним рецептом – кекс «Святковий пасхальний» вагою 500 г, 300 г та 130 г. Розрізняються вироби не лише за складом, а й за ціною: «Паска українська» коштує 46 грн, кекс “Святковий пасхальний» 500 г – 37 грн, 300 г – 24 грн,  130 г – 15 грн.

Кекс “Паска українська”
Кекс “Святковий пасхальний”

На підприємстві цілодобово працюють 4 робочі лінії, де випікають різноманітну хлібобулочну продукцію, однак на  великодні свята частину обладнання з виробництва «виводять» для випікання саме пасок. Це для того, щоб одночасно отримати потрібну кількість свіжої випічки, розповідає директор підприємства Олексій Хорьков, адже нині на паски попит особливий.

Процес випікання паски, як і хліба, довготривалий і копіткий, розповідає та проводить екскурсію цехом начальник технологічної лабораторії Наталія Щербак. Від замісу до вже готового, прикрашеного буханця потрібно не менше доби. Та народження великодньої випічки розпочинається набагато раніше. Спочатку рецепт паски випробовують: випікають кілька обрядових буханців, смакові якості яких вдосконалює комісія, що складається з працівників підприємства. Потім остаточний варіант рецепта відправляють на розгляд спеціалізованої комісії ПАТ «Київхліб». Коли рецепт проходить остаточне затвердження, підбирають необхідну сировину. Беруть лише краще, переконує головний технолог, із сертифікатами якості. А далі діло рук, яке знайоме  багатьом господиням: опара – замішування – бродіння та обминання – формування – вистоювання – випікання – оформлення – пакування. За 1 годину на підприємстві випікають близько 400 кг пасок, а це – 800 шт.

Готове тісто для розробки для кексу “Паска українська”
На 100 кг борошна – 20 кг родзинок. Тіста – до 200 кг
На вагах перевіряється кожен автоматично розділений шматок тіста

Тут же, у хлібному цеху, народжується і хліб. Продукція, яку випускає цех, – натуральна, без додаткових синтетичних інгредієнтів, стверджує Наталія Щербак.

Хлібний цех. Перша лінія
На 2 лінії паралельно з пасками випікають батони

Особливо великим попитом користується хліб «український  столичний», «домашній», «селянський», «пшеничний традиційний», «київський» та батони. У підприємства є і своя власна продукція – розробка спеціалістів технологічної лабораторії виробничого цеху №2: хліб «селянський», «домашній житній» на заквасках та «фінський».

Наталія Щербак показує хліб «селянський»,  випечений за рецептом спеціалістів цеху
Ще одна “родзинка” цеху №2 – хліб “фінський” –  із “посмішкою”

Більшість колективу працює тут багато років (загалом на підприємстві 280 осіб). Валентина Іванішко працює на хлібзаводі вже 32 роки. Після 12 годин робочого дня збирається поратися з тістом і вдома, але випікатиме паски, каже жінка, вже за власним рецептом. «Паску випікаю в чугунних формочках, а не в паперових, і  у духовці, а не в печі, – розповідає пані Валентина. – Замішую на дріжджах і молоці, додаю масло, побільше яєць, цукру, родзинок і цукатів. Виходить дуже смачно. Та і тут, на заводі, виходять паски також смачні».

Валентина Іванішко  “саджає”  паски (500 г ) у піч, яка за 30-35 хв одночасно в змозі випікати близько 600  штук
Спечені паски відвантажують та направляють для оформлення

За окремим столиком працює ціла група «художників»: на час випікання пасок працівників «перекидають» із інших процесів на підмогу. Саме вони відповідають за остаточний зовнішній вигляд випічки: вручну оздоблюють паску білою глазур’ю, посипають різнокольоровою присипкою та прикрашають уже готовим віночком – виробом із цукру.

Один працівник за зміну оформляє понад 100 пасок

Ну і останній процес на виробництві – запаковування. Робиться він також уручну.

Щоб на полиці продукція потрапляла свіжою, випікання пасок йде цілодобово: у 2 зміни по 12 год. Основну ж масу пасок випікають уночі.

Поки що підприємство працює на старому обладнанні, розповідає директор, але поступово цех оновлюється, набирає обертів і в недалекому майбутньому представить не лише власні рецепти хліба, булочок та пасок, а й оригінальні торти, виробництво яких хочуть відродити. Нині в донедавна законсервованому кондитерському цеху вже випікають булочні вироби з різноманітною начинкою: булочки, пиріжечки та завитки – всього 15 різновидів, із яких 12 – власної розробки.

Та в передсвяткові дні працівники кондитерського цеху свої зусилля також спрямовують на виробництво пасок.

У кондитерському цеху
За одну зміну працівники цеху випікають близько 6 тис шт пасок у асортименті

Загалом на великодні свята виробничий цех №2 запланував випустити понад 10 тон пасок. У середньому – це 20 тис штук в асортименті.

Протягом цього та наступного тижнів пасхальну випічку від свого, броварського виробника, можна придбати в нашому місті в 6 торгових точках «Київхліб» та практично в усіх торгівельних мережах не лише Броварів, а і району, Київщини та Чернігівщини.

Фото – автора