• Сьогодні: Четвер, 23 Березня, 2023

Хто заробляє на отруєнні броварських дошкільнят? Друга частина розслідування.

Березень28/ 2012
avatar
Маєш право знати

Команда "Маєш право знати"

«Маєш Право Знати» публікує другу частину розслідування «Хто заробляє на отруєнні броварських дошкільнят?».

Читайте також першу частину матеріалу про те, як в броварському ДНЗ «Колосок» масово отруїлися діти неякісним напоєм.  

 

 

 

Як стати тендерним чемпіоном маючи статутний фонд $125?

Але чому влада стала стіною на захист ПП «Торгпродсервіс», звинувачуючи в отруєнні кого завгодно, тільки не самого постачальника неякісних продуктів? Чому управління освіти на чолі з Онищенком так вперто «протягують» до держзакупівель саме це підприємство? Навівши довідки, з’ясувалось, що «Торгпродсервіс» займається постачанням харчів, переважно, в лікарні, санаторії та установи, де перебувають інваліди, натомість досвіду роботи з дитсадками досі не мав. Більше того – «Торгпродсервіс» є приватним підприємством зі статутним фондом всього в одну тисячу гривень! Такий скромний капітал підприємства означає, що в разі виникнення претензій щодо якості наданих послуг, «Торгпродсервіс» зможе відповісти виключно цією тисячею, та ще майном директора та засновника в одній особі – пана Олійника М.М.

На ці факти можна було спробувати особливо не зважати, якби «Торгпродсервіс» виконував свої зобов’язання. Але й тут не склалось: до даного підприємства ще раніше мала претензії Рахункова палата.

Так, на сайті Рахункової палати України зазначено таке:

Мінпраці допущено неналежне управління державними коштами, що призвело до неефективного їх використання в сумі 0,4 млн. грн. та має ознаки безвідсоткового кредитування підприємницьких структур різної форми власності в термін від одного до дев’яти місяців. (…)

(…) У санаторії “Перемога” станом на 01.01.2003 за продукти харчування рахувалась дебіторська заборгованість за ПП “Торгпродсервіс” в сумі 0,2 млн. гривень.

Фактично, продукти харчування від зазначеного підприємства на суму 0,07 млн. грн. надійшли у січні 2003 року.

У лютому-березні 2003 року санаторієм “Перемога” ще перераховані кошти ПП “Торгпродсервіс” як попередня оплата за продукти харчування у загальній сумі 0,2 млн. гривень. Надійшли ж вони тільки у лютому-червні на суму 0,02 млн. грн., а на суму 0,1 млн. грн. станом на 01.07.2003 до санаторію не надійшли.

http://www.ac-rada.gov.ua/control/main/uk/publish/article/298167

Тобто, крім того, що підприємство може постачати неякісні та прострочені продукти, ПП «Торгпродсервіс»  ще й невчасно, або й взагалі не привозить харчі, попередньо взявши за продукцію гроші. Про невиконання тендерних зобов’язань в Броварах «Торгпродсервісом» в своєму висновку зазначила також санітарно-епідеміологічна служба.

Але навіть такі факти зовсім не насторожили броварську владу. Навпаки: ПП «Торгпродсервіс» – один з лідерів «тендерного ринку» броварського управління освіти. Підприємство зі статутним фондом в $125 за минулий період виграло – тільки оголошених структурою Онищенка – тендерів на загальну суму майже 4 мільйони гривень! Лише одна тендерна оборудка вивела «Торгпродсервіс» на друге місце в рейтингу найдорожчих угод, що уклала Управління освіти Броварської міської ради з підприємствами – «крутіше» «Торгпродсервіса» виявилась лише КП «Броваритепловодоенергія». Як повідомляє «Вісник державних закупівель», з десяти найдорожчих угод, що їх уклало місцеве управління освіти, три з них – з «Торгпродсервісом». Такими показниками не може похвалитись жодне інше підприємство.

Очевидно, що управління освіти на пару з іншим керівництвом міста якимось чином зацікавленні залишити «на ринку» «Торгпродсервіс», навіть не зважаючи на факти, що свідчать про його неефективність та шкідливість як постачальника харчів в дитячі заклади. Броварській санепідемстанції встромляють до рота кляп: «підстав змінювати постачальника немає», – констатували в Онищенка. А як же нектар замість соку, від якого потруїлись більше десятка дітлахів?

Для уточнення цих деталей, журналісти «Маєш Право Знати» звернулись з офіційним запитом до Управління освіти з метою з’ясувати, яких заходів було вжито структурою, що її очолює Володимир Онищенко, стосовно висновків та рекомендацій Броварської СЕС, коли санепідеміологи наголошували на необхідності змінити постачальника харчів до броварських дитсадків, позаяк продукти наявного постачальника призводять до отруєння малечі. На цей запит управлінням освіти Броварів була надана типова відписка, в якій не було викладено жодної інформації по суті.

 

Відтак від «МПЗ» було направлено ще один запит до пана Онищенка, в якому запитувалось конкретно:

–      Коли проводився тендер на харчування навчально-виховних закладів м. Бровари на 2011-2012 навчальний рік?

–      Хто брав участь у даному тендері та хто став його переможцем?

–      Чи були враховані висновки та рекомендації Броварської районної СЕС, викладені у листі №1504 від 22.08.2011 про ситуацію, що виникла 17.08.2011 року в ДНЗ «Колосок»?

На цей запит Онищенко таки надав відповідь, офіційно заявивши, що «тендер на харчування навчально-виховних закладів м. Бровари на 2011-2012 навчальний рік не проводився» взагалі!

Що це може означати? Що в дитсадків цього року не буде постачальника харчів, чи те, що дітлахів годуватимуть ті ж самі підприємства, котрі виграли останній тендер, а значить – в тому числі й ПП «Торгпродсервіс»?

З метою уточнити цей важливий нюанс, цього разу ми вирішили напряму зателефонувати Володимиру Онищенку й поставити вищезгадані запитання. Проте начальник місцевого управління освіти, вочевидь, був не в гуморі: замість того, аби роз’яснити журналістам ситуацію з перших вуст, Онищенко розпочав зі звинувачень на адресу сайту «Маєш Право Знати», зазначивши, що не хоче «щоб ви брехню якусь знову писали». Крім того, посадовець засумнівався, чи справді йому телефонує саме журналіст й зажадав під час телефонної розмови побачити журналістське посвідчення співбесідника. Не дочекавшись відповіді, Онищенко поклав слухавку, автоматично перервавши запис.

 

Подальші спроби зв’язатись з паном Володимиром, аби домовитись про зустріч, в якій, зокрема, ми змогли б продемонструвати посвідчення, результату не дали: начальник управління освіти банально скидав виклик. Користуючись нагодою, зі сторінок нашого сайту запрошуємо Володимира Івановиче на зустріч, під час якої він зможе не лише відповісти на низку питань, котрі цікавлять броварчан, але й пересвідчитись у наявності посвідчень у журналістів «МПЗ», свідоцтва про реєстрацію «Маєш право Знати» як ЗМІ, а при бажанні – поглянути й на копії дипломів журналістів «МПЗ» про вищу освіту за фахом «журналістика».

Певним виправданням для управління освіти та Онищенка зокрема могла би бути відсутність альтернативи: мовляв, більше ніхто не хоче братись за харчування дітей. Проте це не так. Попередній постачальник продуктів в дитсадки – ПП «Харлим» – протягом багатьох років працював з броварськими дитячими садками і мав там гарну репутацію. Як розповідають працівники галузі, «Харлим» співпрацював з місцевими фермерами та привозив справді якісну продукцію, а у випадку браку – відразу заміняв непридатні харчі на інші. В той час як «Торгпродсервіс» часто-густо ігнорує вимоги замінити неякісні продукти, в результаті чого люди лишаються напівголодними.

Цього ж разу, зі слів власника ПП «Харлим» Харлима Михайла Олексійовича, тендер на 2012 рік таки проводився (хоч Онищенко заявляє, що такого тендеру не було), проте попередній постачальник в ньому брати участь відмовився. З його слів, він не схотів більше брати в цьому участь, адже «не все там так просто і гладко». За неофіційною ж інформацією, іншим потенційним учасникам тендеру, в т.ч. ПП «Харлим», відповідальні особи недвозначно натякали на необхідності занести «куди треба» хабар та домовитись з владою про систему «відкатів» – лише в такому випадку постачальники мають шанс виграти тендер. На це питання Михайло Олексійович відповів досить обтічно, зазначивши, що «згаряча можна було наговорити багато чого, коли програєш в чесній, чи не чесній боротьбі. Може й говорив… але то все вигадки».

Про ситуацію, що склалася в ДНЗ «Колосок», батьками дітей садочка були проінформовані правоохоронні органи. Але, з їхніх слів, місцеві правоохоронці порушень не виявили.

То хто ж надалі годуватиме броварську малечу, і головне – чим?

Наразі виглядає так, що у відповідальних за здорове харчування дітей в Броварах відсутня зацікавленість та воля виправити ситуацію на краще. Міський голова Сапожко визнає, що в усьому винна виключно колишня завідувачка дитячого садочка, прокуратура традиційно «не помічає» можливих порушень, зазначаючи лише, що не в її компетенції вирішувати трудові спори, ну а начальник управління освіти Володимир Онищенко всіляким чином намагається приховати реальний стан речей з харчуванням в броварських дитсадках, обмежуючись лише грубими та безпідставними претензіями до тих, хто намагається цю інформацію дізнатись.

Хоча якраз до Володимира Онищенка в цьому контексті й виникає найбільше запитань. Відомо, що один з попередніх постачальників продуктів харчування до місцевих дитячих садків записав на плівку вимоги одного з місцевих посадовців дати хабара за допуск до тендеру і його виграшу, проте для публікації запис надавати відмовляється. Зрештою, занадто багато фактів діяльності Онищенка на своїй посаді вказують на можливі ознаки корупції, зокрема й те, що навряд чи б посадовець середньої ланки зміг, за чутками, (які «МПЗ» найближчим часом планує перевірити) жити в окремому особняку в одному з найпрестижніших районів міста.

Також слід зазначити, що в процесі підготовки цього матеріалу нами було отримано інформацію про не менші зловживання щодо харчування учнів місцевих шкіл, та ще більші – в дитячій лікарні, де неякісні продукти начебто взагалі вимагають не відбраковувати, а змушують подавати до столу маленьким пацієнтам – про це «Маєш право Знати» незабаром планує зробити окремий матеріал.

За великим рахунком, інформація, котра стала відомою в результаті нашого розслідування, передусім повинна зацікавити правоохоронні органи, які, маючи більше законних повноважень, могли б провести фахову перевірку оприлюднених фактів та притягнути до відповідальності винних в отруєнні дітей. А правильною в цій ситуації позицією батьків постраждалої малечі, було б звернення з колективним позовом до суду з вимогою відшкодувати матеріальні, а головне – моральні збитки.

Адже якщо броварчани, на жаль, вже звикли до системних зловживань влади з комунальним майном, землею та бюджетом, то неефективне управління коштами або – що гірше – можлива система хабарів та «відкатів», котра призводить не те, що до постачання неякісних продуктів, а й до масового отруєння дітей – це вже явища, котрі вимагають максимально рішучої та оперативної реакції з боку суспільства.

Біда лиш в тім, що через непрофесійність або жадібність чиновників, і не в останню чергу – через пасивність громадян – страждати доводиться дітям.

 Андрій Качор, Тарас Шако 

 • avatar
  Alice
  11 років тому

  Я так і не зрозуміла, чому Онищенко не надав Вам копію договору на закупівлю харчових продуктів для Броварських   навчально – виховних закладів? З цього  договору було б зрозуміло на який строк його укладають і з ким він укладений.
  Але ж в листі СЕС №1504 від 22.08.2011чітко вказано:
  “… з метою уникнення аналогічних ситуацій, як в ДЗ “Колосок”, З МЕТОЮ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗДОРОВ’Я І ЖИТТЯ ДІТЕЙ В ОРГАНІЗОВАНИХ КОЛЕКТИВАХ, ДЗ “Броварська райСЕС” вважає за необхідне
  змінити постачальника продуктів в навчально – виховні заклади міста, під час тендеру на 2011-2012 навчальний рік.
  Тож як це – тендеру не було, чому?
  Чому не виконані рекомендації СЕС?
  Без сумніву, з усім цим треба звертатися до ГПУ, бо це – СВАВІЛЛЯ!
  Мова дійсно йде про ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗДОРОВ’Я І ЖИТТЯ ДІТЕЙ!
  P.S. І правильно зробили, що привели запис розмови з Онищенком.

  • avatar
   Сергій Іллюхін
   11 років тому

   Я думаю, причина у формулюванні “Тендер на харчування навчально-виховних закладів” – ось вони і “відмазались”. Скоріше за все, процедура називалась на зразок “тендер на постачання продуктів харчування для навчально-виховних закладів”

   • avatar
    Alice
    11 років тому

     Так його провели чи ні?

    • avatar
     Andriy Kachor
     11 років тому

     Харлим повідомив (хоча і не впевнено), що таки провели. Онищенко в запиті відповідає, що ні, а по телефону взагалі уникнув запитання. Так його провели, чи ні?) 
     Думаю, треба “покопати” Вісник державних закупівель, щойно з’явиться хвилька часу – там точно має бути.

     • avatar
      Alice
      11 років тому

       А чому б не запитати про це в порядку ЗУ “Про звернення громадян” у Сапожка та може просити  кого – небудь з депутатів БМР, щоб  подали депутатський запрос до Онищенка та Сапожка? Навіщо ми їх тоді обирали, якщо нікого не інтересує, чому відбулося отруєння дітей в дитсадку в нашому місті? Здається, це в межах їх повноважень.

     • avatar
      Сергій Іллюхін
      11 років тому

      Депутатам, нажаль, дають такі ж відмазки, як і “простим смертним”… :(
      Торги провели, про це казав Сапожко на оперативній нараді ( http://docs.pravo-znaty.org.ua/p280/10.01.2012 ): “Розпочинається закупівля і поставка продуктів харчування для закладів освіти, відповідно до проведених тендерних процедур”
      Я думаю, проблема саме у формулюванні питання у запиті. Я б радив змінити на “тендер на постачання продуктів харчування для навчально-виховних закладів” і спробувати ще раз

     • avatar
      Alice
      11 років тому

       Абсолютно вірно. Між іншим, я саме так багаторазово і робила і таки вдавалося отримати бажану інформацію.
      Проте і до Сапожка пропонував звернутися сам Онищенко, тож думаю, і до Сапожка варто  закинути заяву :)

     • avatar
      Сергій Іллюхін
      11 років тому

      Управління освіти є окремою юрособою і окремим розпорядником інформації. Я думаю сектор просто перенаправить Ваш запит до них

     • avatar
      Alice
      11 років тому

       Я ж кажу не про запит, а про – звернення до Сапожко.
      Чи  Ви вважаєте, що Управління освіти БМР – це як окрема держава в державі і Сапожко не має повноважень проконтролювати діяльність Онищенка?

   • avatar
    Alice
    11 років тому

     Думаю,  в тексті договору на закупівлю харчових продуктів для Броварських   навчально – виховних закладів,який Ви запитували у Онищенка,  може бути зазначена правильна формуліровка – тендер чи торги, та взагалі повна назва цього, як написано в листі СЕС, “тендеру на 2011-2012 навчальний рік”.
    Я так і не зрозуміла, чи надав  Вам копію договору Онищенко?

 • avatar
  споглядач
  11 років тому

  Шановна редакція “МПЗ”, я пишаюсь тим, що в моєму місті, хоч декому не байдуже до того що робиться у верхах нашого правління. Але якщо ви вже займаєтесь цими справами то будьте будь-ласка компетентні у всьому що ви робите!
  На даний момент в законодавстві прописано, що в Україні проводиться не “тендер” а “торги” ( див. http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2289-17). Тому у відповідь пан Онищенко відповів те що ви запитали, тим самим просто поглумився над всією вашою редакцією.
  Можливо ви за фахом і гарні журналісти, але з елементарною юридичною освітою у вас є проблеми.
  Тому, дякую за все що ви робите, але надалі будьте уважними! Творчих натхнень і успіхів!

  • avatar
   Taras Shako
   11 років тому

   Очевидно, що все ж таки Ви праві і треба було писати “торги”, а не “тендер”. Однак я впевнений, що в управлінні освіти зрозуміли, що ми в них питаємо і що ми маємо на увазі. Якби це була нормальна адекватна відповідь – то вони б написали, що “тендер” це не той термін, яким позначають процес, пояснили б, що це називається “торги”  (чи як там правильно),  і , зрештою, відповіли б на питання, що зазначені в запиті. Хоча я переконаний, що якби ми написали “торги”, то відповідь була б та сама, що й зараз. Так, ми не юристи, а журналісти, і дійсно не зовсім компетентні в цих термінах, але ці поняття тотожні. Висновок – управління освіти ухиляється від відповідей.

   • avatar
    Евгений Акмурадов
    11 років тому

     Тарас, взагал-то у відповідь на такі зауваження достатньо написати “дякую” ;)

   • avatar
    Сергій Іллюхін
    11 років тому

    Так, якби хотіли, то зрозуміли б, про що йде мова :) 
    А так просто знайшли відмазку – офіційно до них не підкопаєшся, правду відписали…

  • avatar
   Andriy Kachor
   11 років тому

   Дякую за коментар. Проте хотів би зазначити кілька моментів:
   1. Журналіст подавав запит в межах закону “Про доступ до публічної інформації”, а не згідно закону “Про ЗМІ”, чи “Про інформацію”, чи про інші нормативні акти, де регулюються норми подання журналістських запитів чи звернень. Це, звичайно, не знімає з нас відповідальності щодо виключної юридичної грамотності в процесі подання запитів. Але важливий нюанс: ЗУ “Про доступ до публічної інформації” писався саме для того, аби будь який громадянин – не обов’язково журналіст, і тим більше не обов’язково юрист – мав б можливість дізнатись необхідну, суспільно-важливу інформацію у влади. Саме тому в законі прописаний момент: “запит може подаватись в довільній формі”. 
   2. Очевидно, що Онищенко прекрасно зрозумів, що в нього запитують (як і всі інші наші співрозмовники по цій темі) та, певна річ, “зачепився” за неправильне формулювання, аби уникнути прямої відповіді, формально при цьому лишившись “чистим”. Але уявіть, якщо запит на інформацію писатиме якась бабуся, чи студент, чи просто робітник, котрий не має й найменшого уявлення про такі нюанси? 
   Тому Онищенко, на моє переконання, “поглумився” не над нашою редакцією – він поглумився над Законом і громадськістю, яка очікує цивілізованого діалогу з владою, а не “чіпляння за слова”. Це підтверджує і розмова Онищенка з журналістом Шако й по телефону, де він повівся, на мою думку, просто по хамськи, хоча цей самий ЗУ “Про доступ…” передбачає подання запитів і в телефонному режимі в тому числі.

  • avatar
   Alina Dyachenko
   11 років тому

   Під час написання запиту ми навіть не думали над формулюванням, оскільки взяли його з офіційного документа – з листа Санепідемстанції до міського голови та Онищенка. Саме там було сказано дослівно так, як ми і написали у запиті. 

 • avatar
  Alice
  11 років тому

   Шановні члени МПЗ, вибачте мені мою докучливість, апе мені так і лишились незрозумілими після ознайомлення з даною Вашою публікацією деякі питання.
  В попередній статті від 21.03.2012 року Ви написали:
  “Що ж відбувається далі з постачанням їжі? Перед Новим роком проходить
  тендер на закупівлю харчових продуктів у навчально-виховні заклади
  міста. Його виграє, як не дивно, той же постачальник неякісних продуктів
  – сумнозвісний ПП «Торгпродсервіс»”.
  Тож постачальником продуктів в навчально – виховні заклади міста натепер являється таки ПП «Торгпродсервіс»?