• Сьогодні: Вівторок, 28 Березня, 2023

Хто заробляє на отруєнні броварських дошкільнят? Перша частина розслідування

Березень21/ 2012
avatar
Маєш право знати

Команда "Маєш право знати"

Дитячі садки – одне з перших місць, де формується людська особистість. Саме тут діти отримують перші знання, розвиваються фізично та інтелектуально. Всім, хто виховує дітей, відомо – аби дитина зростала правильно, слід дотримуватись багатьох постулатів і норм. Це не тільки різноманітні вправи, а передусім якісне та корисне харчування.

Редакції «Маєш право знати» стало відомо, що в одному з навчально-виховних закладів міста діти не отримують необхідних продуктів, недоїдають, страждають від дефіциту вітамінів та поживних речовин. А інколи – масово труяться.

 

Дитячий садок “Колосок”

Панкреатит за один день – рецепт від броварського дитсадка

Все почалось з серпня минулого року, коли в одному з броварських дитсадків у 13 дітей стався розлад шлунку. Відразу після цього дітей оглянули лікарі та встановили діагнози – гострий гастрит, пакреатит та функціональний розлад шлунку. З перевіркою в садочок наглянула Броварська районна санепідемстанція.

За результатами перевірки та розслідування подробиць інциденту Броварська районна СЕС видає власні висновки й рекомендації. Броварському міському голові Сапожку І. В. та начальнику управління освіти Онищенку В. І. епідеміологи надсилають лист, де вказують причини отруєння дітей – неякісний «Нектар виноградно-яблучний», який привезли в одній упаковці з соком. Виявилось, що даний нектар занадто відрізняється від соку своїми складовими, адже сік – це 100% фруктів, в той час як нектар містить лише 25% фруктової основи. Все інше – вода, цукор та концентрати. Більше того – нормами харчування, затвердженими Кабміном, дітям дошкільного віку взагалі заборонено вживати цей продукт. Врахувавши всі аналізи харчової продукції, що постачається в садочок, СЕС наголошує міській владі на необхідності змінити постачальника харчів з метою недопущення подібних ситуацій в усіх броварських навчально-виховних закладах.

Ознайомившись з рекомендаціями та висновками санепідемстанції, управління освіти та міський голова приймають рішення: проігнорувати рекомендації санітарно-епідеміологічної служби та залишити за наявним постачальником – ПП «Торгпродсервіс» – виключне право забезпечувати харчами комунальні дитсадки. Натомість звільняють завідуючу садочка Мельникову Л. О. – саме її звинувачують в отруєнні через «одноразове грубе порушення трудових обов’язків», мотивуючи це тим, що завідувачка дозволила годувати дітей подібними продуктами. Прикметно, що саме в той час, коли від нектару постраждали діти, завідуюча знаходилась у відпустці й не могла прийняти рішення щодо злощасних харчів. На місці ж була медсестра Жабченко Н. І., яка й повідомила про інцидент в Броварську районну СЕС. Формально ж завідуючу звільнили тільки в листопаді – аж через 2 місяці після інциденту з отруєнням малечі.

Відразу після звільнення завідуючої, небайдужі батьки вихованців «Колоска» пишуть лист-звернення до міського голови Сапожка та броварського прокурора Гарника, де просять захистити Мельникову від незаконного рішення управління освіти, позаяк вважають, що її вини в тому, що постачальник привіз дітям нектар замість соку, немає. Сама ж завідуюча подає до суду з метою поновлення її на роботі, хоч в справедливе рішення броварської Феміди вірить не особливо.

Магічне перетворення «Колоска» у «Веселку»

Мерська та прокурорська відповіді на звернення батьків не забарились. Прокурор каже, що не в його компетенції розглядати трудові спори, а Сапожко заявляє, що завідуючу покарано справедливо, адже мало місце «грубе порушення режиму харчування та халатне ставлення до приймання харчових продуктів», а «відповідальність за діяльність закладу несе його керівник».

На прохання детально розповісти своє бачення ситуації журналістам «МПЗ» пані Мельникова відмовилась, так як боїться помсти та переслідувань з боку влади. «Депутата навіть побили, а що  вже казати про мене…», – сумно констатує завідуюча з понад тридцятирічним стажем роботи в ДНЗ «Колосок». Більшість важливої інформації про ситуацію, що сталась в садочку, завідувачка розкривати відмовилась як мінімум до суду, котрий має або поновити її на роботі, або погодитись з рішенням влади.

Проте не виключено, що поновлювати Мельникову вже не буде де. ДНЗ «Колосок» відразу після інциденту поспішно перейменовують в центр розвитку дитини «Веселка». Питається – чому саме зараз? Чому за всю історію існування «Колоска» нікому в голову не прийшло змінити цю назву? Чи не пов’язано це з тим, аби обрубати незаконно звільненій завідуючій усі можливості поновитись на роботі, адже та вимагатиме поновлення саме в ДНЗ «Колосок», з якого її звільнили. Але закладу з такою назвою, на момент винесення судового рішення – котре переносилось вже двічі – вже може не існувати в природі.

 

 

Ті самі гості – в ту саму хату

Що ж відбувається далі з постачанням їжі? Перед Новим роком проходить тендер на закупівлю харчових продуктів у навчально-виховні заклади міста. Його виграє, як не дивно, той же постачальник неякісних продуктів – сумнозвісний ПП «Торгпродсервіс».

З власних джерел «Маєш Право Знати» стало відомо, що з виконанням тендерних домовленостей та зобов’язань ПП «Торгпродсервіс» не справляється. Відповідно до наданої інформації, продукти в садочки та школи постачаються не те, що низької, а жахливої якості: риба, запакована в одній упаковці, виявляється різних видів, морожена-переморожена по кілька разів. При розмороженні вона іноді взагалі розпадалась «на молекули». Печінка, почорніла від часу, настільки смерділа, що неможливо було заходити в кухню. Яловичина, яка за нормами повинна займати 60% всього м’ясного раціону дітей, в меню відсутня взагалі. Натомість дітей годують курятиною та свининою.

 

В меню броварських дошкільнят м’ясо та риба практично відсутні. Натомість салат з квашеної капусти дітлахи змушені запивати кавою з молоком

Сезонних фруктових продуктів (літо-осінь) броварські дошкільнята також не отримували. Українські вишні, сливи, яблука, груші, так багаті на вітаміни і які так щедро дарує наша земля, чомусь опинилися в дефіциті. Замість них дітям давали банани, вирощені невідомо коли. В планах відповідальної за харчування в управлінні освіти пані Мотрич було закупити для дітей виноград в липні! Як відомо, в Україні ранні сорти винограду достигають в кінці серпня – на початку вересня. Таке рішення Мотрич не дивне, адже відповідальний за харчування в дитсадках за фахом – викладач математики.

Кінець першої частини.

В другій частині розслідування ви дізнаєтесь, чому підприємство, котре постачає непридатні для споживання харчі броварським дітям, стало лідером в Броварах по перемогам в тендерах Броварської міської ради.  А також про те, як оцінюють ситуацію, що склалась, міський голова Ігор Сапожко та начальник Управління освіти Броварської міської ради Володимир Онищенко.

Тарас ШакоАндрій Качор

спеціально для “Маєш Право Знати”

 • avatar
  Сергій Іллюхін
  11 років тому

  Цікаво, дуже цікаво написали! – молодці, хлопці! 
  Саме за такі розслідування я і люблю МПЗ :)

 • avatar
  Сергій Іллюхін
  11 років тому

  До речі, а де знаходиться цей “Колосок”?

 • avatar
  Guest
  11 років тому

  в детском меню вызывает глубокое удивление 2 ингредиента – консервированные огурцы и кофе. их дети дошкольного возраста согласно правилам рационального питания употреблять не должны. 

 • avatar
  Alice
  11 років тому

  Батьки у зверненні до Сапожка  писали про зловживання Онищенка, при цьому зазначали, що за зарплатню чиновника неможливо побудувати особняк,  в який Онищенко вселився в 2011 році.
  А у Вас немає фото цього будиночку, цікаво було б подивитись.
  Молодці, гарний репортаж.

  • avatar
   Сергій Іллюхін
   11 років тому

   Приєднуюсь! Було б цікаво поглянути на особнячки наших можновладців!

 • avatar
  Vasilechec7
  11 років тому

       Ми,співробітники ДНЗ “Колосок”, обурені даною статтею.Її могли написати тільки некваліфіковані журналісти, які не орієнтуються в ситуації. Читаючи статтю,відчувається манера екс-завідуючої Мельникової Л.О., яка завжди вміло  маніпулювала пресою, захищаючи себе, то від імені батьків, то від імені колективу. Цей прийом вона вже неодноразово використовувала в минулому для свого виправдання. Хочеться сказати відверто: Лідіє Олександрівно, майте сили піти достойно, не наражаючи на неприємності колектив дитячого садка і не звинувачуючи безпідставно людей, які працювали з Вами з його відкриття . Скільки можна тероризувати співробітників спровокованими Вами постійними перевірками? Ваша поведінка недостойна Вашого поважного віку і становища. Запитайте себе, чи хоче колектив Вашого повернення. Ні, ми хочемо спокійно працювати, дайте нам цю можливість.
       Чому б авторам статті не запитати у Мельникової Л.О., де вона була 17.08.2011р., коли в дитячому садку потруілись діти, і чому не володіла інформацією про те, що там відбувалося, адже того дня (з її слів) була на роботі.
       Чому автори статті критикують теперишніх завідуючу і медсестру, коментують меню, а не скажуть, що в терміни, вказані в статті ці люди лише перші дні, як приступили до роботи? І для чого маніпулювати їхніми прізвищами і вишукувати однофамільців серед місцевих депутатів, це схоже на політичні ігри.
       Як можна говорити про неякісне харчування і недоїдання дітьми м’яса і риби, коли в даний час при новому керівництві в садочку діти харчуються за збалансованим двотижневим меню, затвердженим санстанцією? Ми, співробітники дитячого садка “Колосок”, можемо сказати відверто, що не кожна мама готує вдома свою дитину такими різноманітними продуктами тричі на день, як у нас. Як піднімається рука писати всяку нісенітницю, не відвідавши дитячий садок, не поговоривши зі співробітниками і адміністрацією?
       Хто дозволив пресі паплюжити дошкілля Броварів? Невже не можна призвати до відповідальності наклепників, людей, які хочуть зробити свій імідж,  маніпулюючи фальсифікованими фактами? Викликаємо їх на візуальний діалог.

  • avatar
   Alice
   11 років тому

   Я просто шокована. Кому ж вірити?

  • avatar
   Alice
   11 років тому

   Але ж батьки насправді звертались до Сапожка на захист Мельникової Л.О.?

  • avatar
   Taras Shako
   11 років тому

   Ми нікого не паплюжимо. Існує факт номер один – Броварська СЕС видає висновки негайно замінити постачальника. Цього не відбувається, натомість звільняють заівідуючу (факт два), яку ми зовсім не виправдовували, а просто констатували, що її звільнили. Винна вона чи ні – визначить суд. Про те як годували дітей свідчать меню, і вас не виправдовує те, що ви тільки кілька днів пропрацювали. Бо це діти, яким треба вітаміни і корисні речовини, а не вегетаріанський суп і консервовані огірки з молоком! Хочу нагадати, що журналістське розслідування ще триває і незабаром буде опублікована друга частина, де багато чого проясниться – і щодо стану нинішнього постачання харчів, і думки співробітників “Колоска”, а також керівника управління освіти.

   • avatar
    Alice
    11 років тому

    Ваши объяснения – логичны.
    А все же интересно, почему заведующую защищали родители пострадавших детей?

   • avatar
    Alice
    11 років тому

    Особисто в мене дитина вже доросла, тож як годують дітей в наших дитсадках мені невідомо. Але у громади (батьків дітей, що відвідують дитсадок) з цього приводу виявились різні точки зору (згідно з останніх коментарів до Ваших постів та звернення до Сапожка). 
    Проте, також привертає до себе увагу майже повня відсутність особистих підписів на меню, та їх вибірковість – меню приведені за четвер, п’ятницю та середу наступного тижня. Я не звинувачую в жодному разі ні в якій підробці  команду МПЗ, але на меню таки мають ставитись особисті підписи, як на будь – якому іншому документі.
    Однак, я не думаю, що було доречним Вам розбивати Ваші матеріали на 3 частини. Якщо Ви вже все з’ясували, то і треба було все докладно оформити в одній статті,  а якщо розслідування ще триває, то краще б Вам було взагалі нічого не публікувати до його закінчення.
    А то вийшло якось занадто “епотажно”, та і самій ексзавідуючій від всього цього скандалу, м’яко кажучи, не полегшало.

 • avatar
  Сергій Іллюхін
  11 років тому

  Досить дивна ситуація склалася, як на мене.
  Основний сюжет даної статті – про отруєння школярів, про неякісні харчі, які були привезені постачальником та про тендери, які проводяться управлінням освіти (паном Онищенко). Автори звернули увагу, що під час розгляду даної ситуації замість того, щоб змінити постачальника (як того вимагала СЕС), було звільнено директора дитсадка – а постачальника залишили того ж.
  Судячи з усього, у трудового колектива дитсадка та екс-директорки склалися досить натягнуті відносини, але це їх відносини – журналісти тут ні до чого! Директор дитсадка (новий чи старий – неважливо) не обирає постачальника харчів, його обирає управління освіти.
  Натомість і директор, і трудовий колектив несуть відповідальність за те, чим вони годують школярів. Якщо прийшли неякісні харчі – давайте відмовлятися з них готувати, давайте запрошувати журналістів, санепідемстанцію, давайте бойкотувати використання неякісних харчів!
  Мені вчора сказали: “Мельникова в усьому винна, це через неї діти отруїлися – запитайте трудовий колектив”. А ще мені сказали: “Вони вже не знали, як від неї позбавитись, а тут з’явився привід”. Я не знаю, хто там правий, а хто винний, але знаю, що трудовий колектив у такому випадку винний не менш, ніж пані Мельникова, тому що не відмовився виконувати злочинні накази та розпорядження (якщо, звичайно, такі були)

 • avatar
  Alina Dyachenko
  11 років тому

  Найдоречнішим, на мою думку, зараз було з боку нинішньої адміністрації дитсадка зв’язатись із журналістами “Маєш право знати” та надати документи та інші підтвердження того, що у журналістському розслідуванні щось перекручено чи написано не так, або доповнити викладені факти новими.

  Якщо зараз із постачальниками харчів у дитсадку все гаразд, то надайте журналістам копії документів, які це підтверджують – журнали відбракування, інформацію про нових переможців тендерів на закуплю харчів для дитсадків тощо.

  Бо ж ніхто у статті не стверджує, що дітей у “Колоску” годують зіпсованими харчами. Йдеться лише про те, що постачальник несумлінно виконує свої тендерні зобов’язання . І від цього страждатиме будь-яка адміністрація дитсадка, оскільки буде змушена часто відбраковувати продукти. Тому, якщо це не так, і всі харчі, які постачаються у дитсадок, чудові та якісні – то надайте докази, напишіть разом із журналістами “Маєш право знати” ще одну статтю і нехай громадськість Броварів знає всю правду.

 • avatar
  ksenia
  11 років тому

  Мене як маму обурює ваша стаття. Я до цього садочка вожу дитину і хочу вам відверто сказати кращого садочка немає.А екс.завідуюча Мельникова в 65 років повинна з гідністтю піти на пенсію і дати молодому спеціалісту спокійно працювати. А вам шановні Тарас і Андрій повинно бути соромно за наклеп.

 • avatar
  Guest
  11 років тому

  Моя дитина відвідує ДНЗ “Колосок”  і я можу запевнити Вас,що я завжди цікавлюся,що вона їсть. Завжди був повноцінний обід,а написати меню таке яке заманаться може кожен,тільки для різних мотивів. А траплялися моменти коли я забирала дитину прямо з їдальні і на власні  очі бачила,що порції відповідають нормам для повноцінного харчування дитини. теперішнім керівництвом садочка я задоволена,а пенсіонерам (минулій завідуючій,котрій 65 років) час відпочити.

  • avatar
   Andriy Kachor
   11 років тому

   Що значить “таке меню може написати кожен, тільки для різних мотивів”? 
   Ви натякаєте, що ми підробили меню? Опублікуйте, в такому разі, будь ласка, “справжнє” меню за 17, 11 та 10 листопада 2011 року. Або хоча б за один з цих днів. Буде дуже цікаво поглянути на ці “справжні” документи. 

   • avatar
    Guest
    11 років тому

    Меню за 17 листопада 2011 року Ви сфабрикували,тому що навіть не потрібно бути спеціалісто,щоб зрозуміти на обід був борщ,а другу страву Ви зафарбували коректором,бо там пропущенно чистий рядок і  відразу третє.

 • avatar
  марина
  11 років тому

  заинтересовала тема. ведь и мой ребенок ходит в этот садик. я интересовалась питанием детей у воспитателя и мне ответили  “що порції відповідають нормам для повноцінного харчування дитини”. Но ведь приготовить можно, но из каких продуктов? Получается что воспитатели и родители совсем не знают какого качества продуктами кормят детей.Вот в этом вопросе нужно разбираться, а не в том какие отношения у заведующих(экс и нынешней), и кому сколько лет(ведь тогда прийдется многих работников упр.освиты попросить уйти, так как они стары.
  А вот о поставщике я лично слышала от работников кухни другого садика и одной из броварских школ, что продукты привозят низкого качества и в основном свинина или курятина. и почти всегда привозят самый дешевый хлеб – арнаутку.

 • avatar
  Guest
  11 років тому

  Умники обратите внимание на первое меню. “Обід” вторая строчка. Почему  она затёрта, а горе-журики умалчивают этот   факт! Как- то однобоко получается. А там был плов с мясом и салат с капустой. 

  • avatar
   Сергій Іллюхін
   11 років тому

   Стрічка незатерта і автори готові продемонструвати оригінал документу.
   Можливо, в цей день плов дійсно був, АЛЕ в меню його зазначено не було! Якщо у Вас є докази, що  в цей день давали плов з м’ясом, або інша версія меню, просимо їх продемонструвати (в коментарях є можливість завантажувати зображення)

  • avatar
   Alice
   11 років тому

    Ну, во-первых, кого это Вы именуете – “горе -журики”?  Давайте, уважаемый (или уважаемая),  по – конкретнее.
    Во -вторых, откуда Вам известно, что  что – то было “затерто”? Действительно, пропущена строка. Докажите “умникам”, что с этой строки исчез текст.
   Но, в – третьих, откуда Вам известно, что  там должен был быть именно  мясной плов? Откуда такая уверенность?

  • avatar
   Andriy Kachor
   11 років тому

   Сумно, що працівники “Колоску”, чи окремі батьки дітей, чи ті, хто їх підтримує, а чи ті, хто видає себе за таких, так і не захотіли спілкуватись конструктивно, викликавши авторів матеріалу на діалог, і, зрештою, самі від такого відмовились. 

   Якщо раніше лунали голослівні звинувачення в “однобокості” авторів, наклепі, маніпуляціях і ще низки “смертних гріхів” як для журналіста, то тепер ці коментатори почали нас звинувачувати у фальсифікації документів. Підкреслюю: досі жоден з цих коментаторів не довів жоден з вказаних ними фактів, систематично ігноруючи наші заклики продемонструвати бодай якісь підтвердження їхньої правоти, а відтак – нашої брехні. На відміну від нас. 

   Зараз хочу розставити всі крапки над “і” в питанні цього злощасного плову з м’ясом, який ми буцімто затерли в меню. Публікую фотографію цього меню разом з іншими предметом – об’ємними та не паперовим. Після цієї фотографії згадані коментатори мають або посипати голову попелом, або номінувати нас на якусь супер премію як гуру фотошопу. Якщо на це не буде відповіді від згаданих коментаторів, де вони продемонструють або таке саме меню, в якому буде вказано, що там таки був плов, або не вибачаться – обіцяю в подальшому ігнорувати коментарі подібного роду на цю тему. Чекаю, шановні, вашої реакції. 

   Картина “Меню і запальничка”

   • avatar
    Сергій Іллюхін
    11 років тому

    Андрію, як завжди безапеляційно :))
    Давайте вже з Тарасом другу частину – зачекалися вже!

    • avatar
     Andriy Kachor
     11 років тому

     Якраз в даний момент готується до публікації. Завтра буде опублікована на сайті. 

    • avatar
     Alice
     11 років тому

     Ось на третю ( вже не другу) частину  про отруєння дітей – насправді  зачекались.
     Але щодо “Андрію, як завжди безапеляційно :))” – маю зовсім іншу точку зору.
     Нагадує ситуацію із фотомонтажем у Брамі. До речі, чи прийняли у Вас в ДАІ заяву про порушення Федоренком правил дорожнього руху?
     Знову не хочу Вас ображати, проте звідки мені, як звичайному користувачу, відомо, що Вам адміністрація дитсадка відмовляє надати якісь документи та що “Guest” не надає Вам спростовуючих матеріалів, які Ви просто не публікуєте? Щоб Вам вірити, мені одразу треба втрачати об’єктивність сприйняття всієї інформації. От висновки СЕС – мене дійсно переконують :)))

     • avatar
      Andriy Kachor
      11 років тому


      Alice 
      “звідки мені, як звичайному користувачу, відомо, що Вам адміністрація дитсадка відмовляє надати якісь документи та що “Guest” не надає Вам спростовуючих матеріалів, які Ви просто не публікуєте?”
       – тут кожен користувач може сам опублікувати фото – власноруч, без жодного узгодження. Так само, як це зробив я в попередньому коментарі. 

     • avatar
      Alice
      11 років тому

       Т.е. без цензуры (со стороны МПЗ)? Если так – то очень хорошо…

     • avatar
      Сергій Іллюхін
      11 років тому

      Alice, за весь час існування оновленого МПЗ було видалено лише один коментар – той, на який саме Ви і поскаржились. Раніше, в січні, було видалено серію коментарів однієї людини, яка розпочала кидати один за одним вірші у коментарі.
      Тому так, жодної цензури на МПЗ. 

     • avatar
      Andriy Kachor
      11 років тому

      Коментарі користувачів наразі не йдуть на премодерацію, позаяк більшість веде себе коректно та ввічливо, відповідно, такої потреби немає – всі можуть бачити, що коментарі з’являються відразу після їх написання. Проте інколи підглючує система disqus, і навіть коментарі адміністраторів можуть або затриматись, або пропасти (але ми їх щоразу намагаємось відновити, хоч і трапляється таке в 2-3% випадків). А щодо цензури, то такої тут не існує. Ми видаляємо лише відверті образи та грубу ненормативну лексику. Конструктивно ж критикувати може кожен. 

     • avatar
      Alice
      11 років тому

       Убедили:)

     • avatar
      Alice
      11 років тому

      Стосовно роз’яснення по “Guest” – прийнято.
      Проте, згідно коментаря Alina Dyachenko :
      “Найдоречнішим, на мою думку, зараз було з боку нинішньої адміністрації
      дитсадка зв’язатись із журналістами “Маєш право знати” та надати
      документи та інші підтвердження того, що у журналістському розслідуванні
      щось перекручено чи написано не так, або доповнити викладені факти
      новими”.
      Які маєте підтвердження обставини, що адміністрація  “не іде  на контакт” з Вами?

   • avatar
    Guest
    11 років тому

    Тут видно,що хтось уміє вправно користуватися фотошопом)))))

    • avatar
     Сергій Іллюхін
     11 років тому

     Шановна, скажіть, будь-ласка, це просто співпадіння, що у Вас таке ж прізвище, як у заступниці начальника управління освіти, чи, можливо, Ви родичі?

     • avatar
      Guest
      11 років тому

      Вам зручніше думати,що я родичка,але я запрошую Вас переглянути в соціальній мережі Контакт мою сторінку і тоді у Вас не залишиться сумнівів,що  ми не родичі.

     • avatar
      Сергій Іллюхін
      11 років тому

      Нажаль, не знайшов Ваш профіль, можете скинути посилання?

     • avatar
      Guest
      11 років тому

      http://vk.com/id112130003

     • avatar
      Сергій Іллюхін
      11 років тому

      Так, бачу, що Ви – не вона, але родинний зв”язок не виключений. Та це неважливо.
      Моє питання про родиннй зв’язок було пов’язане з тим, що Ви стверджуєте, що бачили меню, і що там був плов. Меню за конкретний день за листопад Ви б наврядчи запам’ятали, а отже, Ви або вигадуєте, або у Вас є інше джерело. Якщо є інше джерело – прошу надати фотодокази іншого меню.

 • avatar
  Евгений Акмурадов
  11 років тому

   Отличный материал, вот бы вы пробились на кухню садика с камерой и сделали репортаж! Думаю это самое дельное предложение которое удовлетворит все стороны.
  Так, что ожидаем от вас убойный репортаж ;)
  И запишите и телефонный разговор (когда будете предварительно договариваться) и на встречу сразу с камерой идите. Вопрос животрепещущий,  считаю, нужно раскручивать!