
Куди зникають і чим допомагають Броварам ялинки після новорічних свят?
Із завершенням новорічно-різдвяних свят, головний елемент декорацій - ялинка - стала непотребом, і з почесного місця в кімнаті передислокувалася на смітник. «Головні» ялинки міста, які зазвичай встановлюють у 5-ти районах Броварів, також позбулися своєї святковості, а деякі просто зникли зі свого п’єдесталу. Наші журналісти з’ясували, яка доля очікує на «використані» ялинки після свят, і як із користю утилізувати «беушне» деревце, щоб дати йому друге життя.
Усього кілька тижнів тому за пухнастий зелений символ року ми не шкодуючи викладали кругленьку суму, а тепер вони нікому не потрібні й задарма - лежать купою практично на кожному сміттєвому майданчику.
[caption id=”attachment_50898” align=”aligncenter” width=”600”] На вулиці Короленка[/caption]
[caption id=”attachment_50896” align=”aligncenter” width=”600”] На вулиці Незалежності[/caption]
[caption id=”attachment_50895” align=”aligncenter” width=”600”] На вулиці Черняховського[/caption]
«А на «головні» ялинки міста, які було встановлено у 5-ти районах Броварів, не було витрачено ні копійки, - каже директор КП «Бровари-Благоустрій» Андрій Василенко. Головну ялинку міста, що красується на майдані Свободи, ще рік тому подарував Броварам меценат. Напередодні нового 2015-го 15-метрове хвойне дерево приїхало в Бровари аж із Луцька. Викопали зелену красуню разом із корневищем. Комунальники кажуть, що при гарному доглядові за 2 роки 40-річна ялинка приживеться.
За цією методикою, але вже власними зусиллями, працівники підприємства пересадили ще 2 ялинки – в парк «Приозерний» та сквер «Юність». 16-річні хвойні дерева подарував Броварам власник приватного ялинкового розплідника із Семиполок Сергій Запорожець.
[caption id=”attachment_50911” align=”aligncenter” width=”600”] Перш, ніж правильно посадити ялинку, потрібно її правильно викопати і перевезти.[/caption]
[caption id=”attachment_50912” align=”aligncenter” width=”600”] Висаджування ялинки в сквері “Юність”[/caption]
[caption id=”attachment_50913” align=”aligncenter” width=”450”] Висаджувння ялинки в парку “Приозерний”[/caption]
Нагадаємо: кілька років тому комунальники вже висаджували ялинки в 4 районах міста, та тоді жодна з них не прижилася, а на Торгмаші деревце взагалі спалили невідомі вандали. Тож вдруге садити там ялинку комунальники поки що не ризикують. Кажуть, броварчанам треба “дорости” до такої цивілізації. Встановили зрубану і біля парку ім. Тараса Шевченка: на площі не передбачено місця під висадження деревця. Питання новорічних свят у цих двох районах допомогли вирішити місцеві мешканці, яким високі хвойні дерева просто заважали: в одного з броварчан ялинка лягала на дах будинку, в іншого – перешкоджала роботі електромереж. Та після новорічно-різдвяних свят встановлені ялинки прибрали. Якщо хвойні деревця на майдані Свободи, в сквері «Юність» та в парку «Приозерний» отримали шанс народитися вдруге, то «головні» ялинки Торгмашу та парку Шевченка, так як і сотні «використаних» ялинок по місту, було звезено на базу КП “Бровари-Благоустрій”.
Хвойними деревами із задоволенням ласують копитні тварини, але так як у Броварах немає зоопарку, а в столицю ялинки ніхто спеціально не везтиме, тож свою місію служіння людям деревця закінчують у твердопаливному котлі комунального підприємства. 9 років тому для КП «Служба замовника» (нині – КП «Бровари-Благоустрій) міськрада придбала новий котел на твердому паливі, що став для комунальників чудовою альтернативою газу.
Котел відразу вирішив кілька проблем: це і спосіб позбавлення від габаритів, що залишаються після будівельників, і економія на паливі. Котел «Крігер», що має коефіцієнт корисної дії 82 %, обігріває всю базу КП «Бровари-Благоустрій». І хоча за опалювальний сезон він з’їдає тисячу складометрів дров, однак це вигідніше, ніж опалювати базу газом, каже Андрій Василенко. Та і палива для котла навіть у нашому місті вистачає, було б тільки бажання його звозити. А після новорічних свят обсяги сировини збільшуються. Гори «використаних» ялинок, які броварчани складують біля сміттєвих баків, звозять на утилізацію в КП працівники ЖЕКів.
[caption id=”attachment_50903” align=”aligncenter” width=”600”] Оператор котельні Микола Григорович: «Від ялинок не стільки тепла, скільки мороки. Інша справа – дуб чи тополя».[/caption]
Залишаються вони, як непотріб, і на ялинкових базарах. Наприклад, 31 грудня 2014 р. після закінчення роботи ялинкового базару, тільки з вул. Короленка комунальники забрали на утилізацію 780 хвойних дерев. Минулого року залишених на місцях продажу ялинок залишилося близько сотні. Напередодні Нового 2016 року підприємці були максимально заощадливими: на 19 офіційних точках продажу не залишили жодного деревця.
Цьогоріч фахівці столичного підприємства «Київзеленбуд» впровадили новий метод креативної зеленої економіки - у кожному з 10 районів міста організували пункти прийому ялинок, сосен та смерек. На дробилці деревця подрібнюють, а щіпки планують використати для мульчування лунок вічнозелених рослин у паркових зонах – вкриють ними грунт від пересихання й перегрівання. Раніше на базі КП «Бровари-Благоустрій» також були пересувна та стаціонарна дробилки, які перемелювали не тільки гілля, а й цілі стовбури дерев середнього діаметру. Саме цими щіпками і топили котел. Та обидві дробилки зламалися: не витримали навантаження, кажуть комунальники. Тепер працівники підприємства справляються з негабаритами старим дідівським і батьківськими способами: за допомогою бензопили та сокири.
Щіпкам, які залишаються після пиляння дерев, комунальники також намагаються знайти використання: фарбують та формують із них на клумбах міста різноманітні узори. Це один із нових способів, які використовують комунальники, щоб дати деревам друге життя.
В Україні тільки зароджується раціональний підхід до утилізації ялинок. З’явилися перші заводи, які випускають компост. Та поки в Броварах немає зеленої економіки, перш, ніж викинути ялинку на смітник, дайте їй можливість виконати ще одну свою місію – скористайтеся її хвоєю, яка містить багато речовин і вітамінів, корисних для здоров’я. Хвойні ванни тонізують і підвищують настрій, а маски допомагають відновити природний баланс шкіри обличчя та надають свіжість. Крім косметики ялинки використовують і в лікувальних цілях. Настоянку з ялинових гілок часто призначають для зміцнення імунітету. При бронхіті, наприклад, допомагають хвойні інгаляції, а для того, щоб вилікувати застуду та кашель, можна приготувати ялинкову пасту із суміші подрібненої хвої, меду і прополісу. А ще добре зміцнюють здоров’я хвойні віники для лазні.
Фото - автора та надані директором КП “Бровари-Благоустрій” Андрієм Василенком