• Сьогодні: Субота, 4 Лютого, 2023

Як броварчанам не прогоріти на лічильниках тепла: секрети економії енергоресурсів

Листопад28/ 2014
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

IMG_3045Щоб там не говорили про Росію, українці все ж мають “завдячувати”  сусідам  хоча б одним –  потужним стимулом, який дав можливість повірити в свої сили і розраховувати лише на себе, а не сидіти на пороховій бочці, гадаючи: відключить Путін газ сьогодні чи завтра? Відтак, співвітчизники мають якнайшвидше навчитися економніше використовувати  енергоресурси, заощаджувати кошти та шукати альтернативи. Звичайно, це ми б мали робити раніше, перш, ніж зима посипле снігом та вдарять морози. Та в будь-якому разі економити треба вже сьогодні, щоб, окрім високих комунальних тарифів, не сплачувати ще й захмарні суми за електроенергію, адже в старих погано утеплених будинках у великі морози зазвичай зігріваються електронагрівачем. На жаль, ще не всі сьогодні знають, що для того, щоб значно зменшити суми за «комуналку»,  варто зробити дві речі: спочатку житло утеплити, а потім  у своїй квартирі чи багатоповерхівці поставити тепловий лічильник.

Наприкінці жовтня Бровари приймали представників  департаменту ЖКГ і паливно-енергетичного комплексу Київської ОДА та комерційні компанії, які приїздили, щоб навчити управлінців сфери ЖКГ Київщини економити енергоресурси. Через місяць –  у листопаді – броварське управління ЖКГ спільно з  ГО «Ресурсний центр для ОСББ м. Бровари» запросили керівників ОСББ та ЖЕКів на навчальний захід «Практичні варіанти економії енергоресурсів», адже не секрет: найдорожчі сьогодні послуги – з теплопостачання.

IMG_3014

IMG_3030

IMG_3129

Представники компаній-виробників лічильників та компанії, які  виконують у Броварах підрядні роботи, розповідали про різні типи лічильників, їхні переваги та недоліки, а також проблеми, з якими можуть зіштовхнутися броварчани під час їх установки та експлуатації. До речі, установка лічильника в квартирі не зробить ні холодніше, ні тепліше, лише дозволить дізнатися, скільки ви споживаєте тепла насправді.

IMG_3077

IMG_3097

Лічильники тепла

Датчики витрат, тобто лічильники, бувають механічні, ультразвукові, електромагнітні і резонансні (останні використовуються рідко). Взагалі в держреєстрі є понад 40 найменувань лічильників, і ніхто не вправі диктувати споживачу, який ставити. Однак не завжди можна знайти спеціалістів, які зможуть обслуговувати лічильники всіх марок і виробників.

IMG_3110

Тож спеціалісти КП «Броваритепловодоенергія»  радять встановлювати ультразвукові лічильники (моделі яких надійніші, точніші  й довговічніші в експлуатації) з часовими і добовими архівами, з регулятором зовнішнього повітря. Спеціалісти підприємства стверджують: тарифи за такими лічильниками менші  майже вдвічі  й окуплять себе вже через пару років. Та й показники з однотипних датчиків витрат зняти набагато легше – на одну флешку вмістяться показники і двохсот квартир.

IMG_3086

IMG_3118

Щоб дізнатися «що й по чому», журналісти МПЗ зателефонували в кілька фірм, які займаються продажем та монтажем лічильників. Виявилося: одна частина компаній займається одночасно і продажем, і установкою лічильників, інша частина – продають лічильники лише монтажним організаціям. Уточнюють: перш ніж поставити квартирний лічильник, спочатку варто встановити будинковий. На сьогодні по місту опломбовано всього 43 квартирних лічильників; щоб дізнатися, скільки сплачувати за тепло тим, в кого немає датчика витрат, від суми, що показав будинковий лічильник, віднімаються показники квартирних лічильників, а залишок суми розподіляється між іншими квартирами. Якщо у вас уже є будинковий лічильник (у нових багатоповерхівках мають бути обов’язково), вам дозволять  поставити лише ультразвуковий – так  вимагають технічні умови, які видає  КП «Броваритепловодоенергія». А фірми, які співпрацюють із КП, відразу порекомендують один із найдорожчих варіантів ультразвукового лічильника – «Мультикал». Переконують: ставити варто раз і гаразд. Ті фірми, що не співпрацюють з КП, запропонують  ультразвуковий лічильник та послуги «під ключ» на півтисячі дешевші. Однак і ті, й інші організації не хочуть “заморочуватися” ні з механічними, ні з електромагнітними лічильниками.

Ніякої самодіяльності

Ті, хто все ж вирішив економити, найперше мають пам’ятати: лічильники  тепла  можна встановити не в кожному будинку. Це можна зробити лише тоді, коли система опалення квартири виконана по горизонтальній схемі – окремо від систем опалення інших квартир. А от установлювати лічильники тепла в квартири будинків з вертикальною розв’язкою (старого зразка) законодавство забороняє. Але, як стверджують представники фірм, уже є можливості для встановлення лічильників і на такі будинки, що дозволить сплачувати  броварчанам лише за квадратуру своєї квартири.

Дорожня карта встановлення лічильників

Як розповіла начальник служби метрології контрольно-вимірювальних приладів КП «Броваритепловодоенергія» Світлана Листопад, тим, хто все ж вирішив встановлювати лічильник, потрібно: 1) написати заяву в  КП «Бровапритепловодоенергія» на ім’я директора; 2) отримати технічні умови (готуються до 15 днів)  на установлення лічильника; 3) Знайти по Інтернету чи через підприємство проектну і монтажну організації.

IMG_3122

IMG_3131

Зауважте: встановлювати лічильник  може лише  ліцензована фірма-монтажник на основі проекту, який  погоджено з КП «Броваритепловодоенергія». В кінці КП видає  акт вводу лічильника в експлуатацію. Кожен лічильник перевіряється раз у 3-4 роки (залежить від моделі лічильника). І перевірку потрібно обов’язково проходити, інакше КП не зараховуватиме показники лічильника.

Заборонено: повністю перекривати опалення в опалювальний сезон. Різницю в перепаді температури в сусідів  компенсуватимете перекривач.

IMG_3061

IMG_3089

Ціни

 1. Технічні умови – 440 грн.
 2. Лічильник квартирний «під ключ» (проект, лічильник, установка) у новому багатоквартирному  будинку, де є будинковий лічильник:

– механічний –  3800-4400 грн.

– електромагнітний – 4300-5000 грн.

– ультразвуковий – 4300-5500 грн.

 1. Лічильник будинковий – ультразвуковий + монтаж  – 45 000-50 000 грн.
 2. Повірка лічильника квартирного: механічного – 620 грн, електромагнітного чи ультразвукового – 1200 грн; будинкового ультразвукового – 2000 грн.
 1. Гарантія на установку – 2- 4 роки.

Як утеплити житло

Якщо перед установленням теплового лічильника  квартиру не утеплити – економія буде мізерною.

Тож, щоб уникнути витікання тепла:

1) Утепліть стіни. Це  зекономить 34% тепла.

2) Утепліть старі вікна (за допомогою монтажної піни) та поставте 3 вікно. Економія тепла – 30%.

3) Якщо прикрити вентиляційні отвори дверцятами чи навіть картоном  – економія 24%.

4) Закриті в під’їздах двері та засклені розбиті вікна  зекономлять 15%.

5) Якщо прикріпити світловідбивну фольгу (приклеєну на ДСП) на стіни за батареями – збереже 5% тепла.

6) Штори по довжині вікон, які закривають скло (але батареї  мають залишатися відкритими), зекономлять 5% тепла.

7) Закриті підвали – 3%.

Фото – Миколи Кожемяка

 • avatar
  Vladimir Roman
  8 років тому

  “щоб дізнатися, скільки сплачувати за тепло тим, в кого немає датчика витрат, від суми, що показав будинковий лічильник, віднімаються показники квартирних лічильників, а залишок суми розподіляється між іншими квартирами” – тобто ті, в кого немає датчика витрат, будуть сплачувати за опалення власної квартири, а також за втрати тепла в трубопроводах і за тепло для опалення місць загального користування (під’їзди, ліфтові холи, сходові клітини тощо). А якщо при наявності загальнобудинкового лічильника в перспективі всі мешканці встановлять внутрішньоквартирні лічильники, хто буде компенсувати різницю між показниками загальнобудинкового та сумою показників внутрішньоквартирних. Де можна отримати відповідь на цю колізію?

  • avatar
   Ирина Ющенко
   8 років тому

   Цю суму розділять між усіма квартирами.

  • avatar
   Тетяна
   8 років тому

   Все просто. Тим, хто матиме тепловий лічильник на квартиру потрібно буде сплачувати окремо за опалення місць загального користування так само, як і тим, хто має автономне опалення. Тарифи розраховує тепломережа.

 • avatar
  Альф
  8 років тому

  Лічильники варто ставити лиш тим у кого холодно, щоб платити меньше лиш за спожите тепло. Тим у кого жарко, лічильник добавить грошей за опалення, особливо якщо лічильник рахуватиме гігакалорії…

 • avatar
  rain
  8 років тому

  Цей монопольний сервіс вже дістав .
  Всі щось вимагають . “Броваритепловодоенергія” собі на кишеню .
  Всілякі фірмочки присоски . теж непогано підїдаються на махінціях разом з монополістом .
  Убоге законодавство теж якусь муйню нам нав’язує .
  Короче всі в шоколаді крім споживачів .
  Думаю вже настав час встановлювати автономні системи опалювання .
  На ринку їх зараз на любий смак
  Мені імпонують електричні , є недорогі і малогабаритні , з дуже високими показниками ККД .
  Користуюся бойлером вже п’ятий рік і він виправдав мої сподівання і по економії і по якості .
  Пора вже злазити з їхньої монопольної голки .
  А губеню вони розкатали ще ту , і прайс з цінами намалювали .
  Тільки ці “бізнесмени” забули що вони всього навсього надають сервіс ,
  і споживачу вирішувати як він буде себе обігрівати .

 • avatar
  Сергій Іллюхін
  8 років тому

  Я собі якраз нещодавно поставив лічильник, сьогодні опломбували. Очікувана економія – 80% за теплоі погоди, коли батареі вимикаємо, і 10-20% під час морозів

 • avatar
  Миша
  6 років тому

  Не можу зрозуміти одного, чому компанія “T-OБЛІК” зробила технічний паспорт мешканцям ШЕВЧЕНКА 4-А з розрахунку додаткових витрат 0,0031536 Гкал на м2, а другі компанії монтажники, які скоріше за все НЕ співпрацюють з БРОВАРИТЕПЛОВОДОЕНЕРГІЯ 0,0016987 Гкал на м2, і це я звірявся по нашому же стояку! Це зрада!

  Тобто:
  1-к квартира сплачує ті хто ставив через “T-OБЛІК” додатково 0,148 Гкал, а в інших компаніях 0,079
  2-к квартира сплачує ті хто ставив через “T-OБЛІК” додатково 0,213 Гкал, а в інших компаніях 0,115
  3-к квартира сплачує ті хто ставив через “T-OБЛІК” додатково 0,299 Гкал, а в інших компаніях 0,161
  4-к квартира сплачує ті хто ставив через “T-OБЛІК” додатково 0,356 Гкал, а в інших компаніях 0,193

  Це значить, ті хто має 4 кімнати, заумови що вони НЕ ставили теплолічильник через “Т-ОБЛІК” сплачують за місця загального користування, та додаткових втрат менше ніж “счатливі” володарі двохкімнатної квартири!

  А тепер найцікавіше в цифрах, – переплата ті хто ставив через “Т-ОБЛІК” в однокімнатній додатково переплачують 84 грн., двокімнатній 121,98 грн, трикімнатній 170,41 грн, чотирьохкімнатній 204 грн. на місяць!