Щоб там не говорили про Росію, українці все ж мають “завдячувати” сусідам хоча б одним – потужним стимулом, який дав можливість повірити в свої сили і розраховувати лише на себе, а не сидіти на пороховій бочці, гадаючи: відключить Путін газ сьогодні чи завтра? Відтак, співвітчизники мають якнайшвидше навчитися економніше використовувати енергоресурси, заощаджувати кошти та шукати альтернативи. Звичайно, це ми б мали робити раніше, перш, ніж зима посипле снігом та вдарять морози. Та в будь-якому разі економити треба вже сьогодні, щоб, окрім високих комунальних тарифів, не сплачувати ще й захмарні суми за електроенергію, адже в старих погано утеплених будинках у великі морози зазвичай зігріваються електронагрівачем. На жаль, ще не всі сьогодні знають, що для того, щоб значно зменшити суми за «комуналку», варто зробити дві речі: спочатку житло утеплити, а потім у своїй квартирі чи багатоповерхівці поставити тепловий лічильник.
Наприкінці жовтня Бровари приймали представників департаменту ЖКГ і паливно-енергетичного комплексу Київської ОДА та комерційні компанії, які приїздили, щоб навчити управлінців сфери ЖКГ Київщини економити енергоресурси. Через місяць – у листопаді – броварське управління ЖКГ спільно з ГО «Ресурсний центр для ОСББ м. Бровари» запросили керівників ОСББ та ЖЕКів на навчальний захід «Практичні варіанти економії енергоресурсів», адже не секрет: найдорожчі сьогодні послуги – з теплопостачання.
Представники компаній-виробників лічильників та компанії, які виконують у Броварах підрядні роботи, розповідали про різні типи лічильників, їхні переваги та недоліки, а також проблеми, з якими можуть зіштовхнутися броварчани під час їх установки та експлуатації. До речі, установка лічильника в квартирі не зробить ні холодніше, ні тепліше, лише дозволить дізнатися, скільки ви споживаєте тепла насправді.
Лічильники тепла
Датчики витрат, тобто лічильники, бувають механічні, ультразвукові, електромагнітні і резонансні (останні використовуються рідко). Взагалі в держреєстрі є понад 40 найменувань лічильників, і ніхто не вправі диктувати споживачу, який ставити. Однак не завжди можна знайти спеціалістів, які зможуть обслуговувати лічильники всіх марок і виробників.
Тож спеціалісти КП «Броваритепловодоенергія» радять встановлювати ультразвукові лічильники (моделі яких надійніші, точніші й довговічніші в експлуатації) з часовими і добовими архівами, з регулятором зовнішнього повітря. Спеціалісти підприємства стверджують: тарифи за такими лічильниками менші майже вдвічі й окуплять себе вже через пару років. Та й показники з однотипних датчиків витрат зняти набагато легше – на одну флешку вмістяться показники і двохсот квартир.
Щоб дізнатися «що й по чому», журналісти МПЗ зателефонували в кілька фірм, які займаються продажем та монтажем лічильників. Виявилося: одна частина компаній займається одночасно і продажем, і установкою лічильників, інша частина – продають лічильники лише монтажним організаціям. Уточнюють: перш ніж поставити квартирний лічильник, спочатку варто встановити будинковий. На сьогодні по місту опломбовано всього 43 квартирних лічильників; щоб дізнатися, скільки сплачувати за тепло тим, в кого немає датчика витрат, від суми, що показав будинковий лічильник, віднімаються показники квартирних лічильників, а залишок суми розподіляється між іншими квартирами. Якщо у вас уже є будинковий лічильник (у нових багатоповерхівках мають бути обов’язково), вам дозволять поставити лише ультразвуковий – так вимагають технічні умови, які видає КП «Броваритепловодоенергія». А фірми, які співпрацюють із КП, відразу порекомендують один із найдорожчих варіантів ультразвукового лічильника – «Мультикал». Переконують: ставити варто раз і гаразд. Ті фірми, що не співпрацюють з КП, запропонують ультразвуковий лічильник та послуги «під ключ» на півтисячі дешевші. Однак і ті, й інші організації не хочуть “заморочуватися” ні з механічними, ні з електромагнітними лічильниками.
Ніякої самодіяльності
Ті, хто все ж вирішив економити, найперше мають пам’ятати: лічильники тепла можна встановити не в кожному будинку. Це можна зробити лише тоді, коли система опалення квартири виконана по горизонтальній схемі – окремо від систем опалення інших квартир. А от установлювати лічильники тепла в квартири будинків з вертикальною розв’язкою (старого зразка) законодавство забороняє. Але, як стверджують представники фірм, уже є можливості для встановлення лічильників і на такі будинки, що дозволить сплачувати броварчанам лише за квадратуру своєї квартири.
Дорожня карта встановлення лічильників
Як розповіла начальник служби метрології контрольно-вимірювальних приладів КП «Броваритепловодоенергія» Світлана Листопад, тим, хто все ж вирішив встановлювати лічильник, потрібно: 1) написати заяву в КП «Бровапритепловодоенергія» на ім’я директора; 2) отримати технічні умови (готуються до 15 днів) на установлення лічильника; 3) Знайти по Інтернету чи через підприємство проектну і монтажну організації.
Зауважте: встановлювати лічильник може лише ліцензована фірма-монтажник на основі проекту, який погоджено з КП «Броваритепловодоенергія». В кінці КП видає акт вводу лічильника в експлуатацію. Кожен лічильник перевіряється раз у 3-4 роки (залежить від моделі лічильника). І перевірку потрібно обов’язково проходити, інакше КП не зараховуватиме показники лічильника.
Заборонено: повністю перекривати опалення в опалювальний сезон. Різницю в перепаді температури в сусідів компенсуватимете перекривач.
Ціни
- Технічні умови – 440 грн.
- Лічильник квартирний «під ключ» (проект, лічильник, установка) у новому багатоквартирному будинку, де є будинковий лічильник:
– механічний – 3800-4400 грн.
– електромагнітний – 4300-5000 грн.
– ультразвуковий – 4300-5500 грн.
- Лічильник будинковий – ультразвуковий + монтаж – 45 000-50 000 грн.
- Повірка лічильника квартирного: механічного – 620 грн, електромагнітного чи ультразвукового – 1200 грн; будинкового ультразвукового – 2000 грн.
- Гарантія на установку – 2- 4 роки.
Як утеплити житло
Якщо перед установленням теплового лічильника квартиру не утеплити – економія буде мізерною.
Тож, щоб уникнути витікання тепла:
1) Утепліть стіни. Це зекономить 34% тепла.
2) Утепліть старі вікна (за допомогою монтажної піни) та поставте 3 вікно. Економія тепла – 30%.
3) Якщо прикрити вентиляційні отвори дверцятами чи навіть картоном – економія 24%.
4) Закриті в під’їздах двері та засклені розбиті вікна зекономлять 15%.
5) Якщо прикріпити світловідбивну фольгу (приклеєну на ДСП) на стіни за батареями – збереже 5% тепла.
6) Штори по довжині вікон, які закривають скло (але батареї мають залишатися відкритими), зекономлять 5% тепла.
7) Закриті підвали – 3%.
Фото – Миколи Кожемяка
Vladimir Roman
8 років тому“щоб дізнатися, скільки сплачувати за тепло тим, в кого немає датчика витрат, від суми, що показав будинковий лічильник, віднімаються показники квартирних лічильників, а залишок суми розподіляється між іншими квартирами” – тобто ті, в кого немає датчика витрат, будуть сплачувати за опалення власної квартири, а також за втрати тепла в трубопроводах і за тепло для опалення місць загального користування (під’їзди, ліфтові холи, сходові клітини тощо). А якщо при наявності загальнобудинкового лічильника в перспективі всі мешканці встановлять внутрішньоквартирні лічильники, хто буде компенсувати різницю між показниками загальнобудинкового та сумою показників внутрішньоквартирних. Де можна отримати відповідь на цю колізію?
Ирина Ющенко
8 років томуЦю суму розділять між усіма квартирами.
Тетяна
8 років томуВсе просто. Тим, хто матиме тепловий лічильник на квартиру потрібно буде сплачувати окремо за опалення місць загального користування так само, як і тим, хто має автономне опалення. Тарифи розраховує тепломережа.
Альф
8 років томуЛічильники варто ставити лиш тим у кого холодно, щоб платити меньше лиш за спожите тепло. Тим у кого жарко, лічильник добавить грошей за опалення, особливо якщо лічильник рахуватиме гігакалорії…
rain
8 років томуЦей монопольний сервіс вже дістав .
Всі щось вимагають . “Броваритепловодоенергія” собі на кишеню .
Всілякі фірмочки присоски . теж непогано підїдаються на махінціях разом з монополістом .
Убоге законодавство теж якусь муйню нам нав’язує .
Короче всі в шоколаді крім споживачів .
Думаю вже настав час встановлювати автономні системи опалювання .
На ринку їх зараз на любий смак
Мені імпонують електричні , є недорогі і малогабаритні , з дуже високими показниками ККД .
Користуюся бойлером вже п’ятий рік і він виправдав мої сподівання і по економії і по якості .
Пора вже злазити з їхньої монопольної голки .
А губеню вони розкатали ще ту , і прайс з цінами намалювали .
Тільки ці “бізнесмени” забули що вони всього навсього надають сервіс ,
і споживачу вирішувати як він буде себе обігрівати .
Сергій Іллюхін
8 років томуЯ собі якраз нещодавно поставив лічильник, сьогодні опломбували. Очікувана економія – 80% за теплоі погоди, коли батареі вимикаємо, і 10-20% під час морозів
Миша
6 років томуНе можу зрозуміти одного, чому компанія “T-OБЛІК” зробила технічний паспорт мешканцям ШЕВЧЕНКА 4-А з розрахунку додаткових витрат 0,0031536 Гкал на м2, а другі компанії монтажники, які скоріше за все НЕ співпрацюють з БРОВАРИТЕПЛОВОДОЕНЕРГІЯ 0,0016987 Гкал на м2, і це я звірявся по нашому же стояку! Це зрада!
Тобто:
1-к квартира сплачує ті хто ставив через “T-OБЛІК” додатково 0,148 Гкал, а в інших компаніях 0,079
2-к квартира сплачує ті хто ставив через “T-OБЛІК” додатково 0,213 Гкал, а в інших компаніях 0,115
3-к квартира сплачує ті хто ставив через “T-OБЛІК” додатково 0,299 Гкал, а в інших компаніях 0,161
4-к квартира сплачує ті хто ставив через “T-OБЛІК” додатково 0,356 Гкал, а в інших компаніях 0,193
Це значить, ті хто має 4 кімнати, заумови що вони НЕ ставили теплолічильник через “Т-ОБЛІК” сплачують за місця загального користування, та додаткових втрат менше ніж “счатливі” володарі двохкімнатної квартири!
А тепер найцікавіше в цифрах, – переплата ті хто ставив через “Т-ОБЛІК” в однокімнатній додатково переплачують 84 грн., двокімнатній 121,98 грн, трикімнатній 170,41 грн, чотирьохкімнатній 204 грн. на місяць!