• Сьогодні: Середа, 17 Серпня, 2022

Кухарська сотня броварчан: допоможи своїм!

Січень22/ 2015
avatar
Тетяна Панкратьєва

Журналіст "Маєш право знати", мешкає у Броварах

кухсотня_загЯк добре, що існують небайдужі та милосердні люди, яким важко залишатися осторонь подій. Їхня натура вимагає дій, а коли не можеш сам піти і щось зробити, мусиш хоч би допомогти. І от ми бачимо, як у цей скрутний час в Україні кожен небайдужий робить те, що йому під силу: хтось возить речі на передову, хтось в’яже шкарпетки, а хтось готує борщі для наших бійців. Адже робота в тилу не менш важлива, ніж дії на передовій.

Не секрет, яка у нас у країні ситуація майже в усіх галузях: неефективність систем та корупція. На жаль, не виключення й армія – справедливі нарікання викликає, зокрема, недолуга система постачання, матеріального забезпечення, харчування. Якби не волонтери, ці бійці невидимого фронту, невідомо, була би в змозі наша армія взагалі воювати.

За словами відомого волонтера Юрія Бірюкова, з 1 травня 2008 року Міністерство Оборони України виділяє на харчування одного бійця 17 грн 62 коп. у день. Ця сума наразі скоректована до 23,22 грн, а потім навіть до 52,05 грн (пайок «Денний набор сухих продуктів (індивідуальний)»), але все одно залишається питання якості.

Харчування від Міноборони критикує й інший український волонтер Георгій Тука. З його слів, солдати більш охочіше смакують їжею, переданою волонтерами, а МО звітує, що всіх нагодувало і всім всього вистачає.

«Я не могу сказать, что не хватает еды. По одной простой причине: достаточно много продуктов питания завозят волонтеры. И понятно, что их ассортимент и качество продуктов на порядок выше, чем каши-крупы-макароны, которые предлагает Минобороны. Поэтому очень часто ребята просто отказываются есть то, что готовится на воинских кухнях, а едят то, что привозят им волонтеры. И именно поэтому складывается впечатление, что Миноброны полностью обеспечивает солдат продовольствием и даже излишки есть. Если убрать полностью помощь волонтеров, то ситуация будет плачевная».

Отже, щоб підтримати наших хлопців, щоби були в них сила, здоров’я та наснага, і виник по всій країні такий специфічний різновид волонтерства, як Кухарські сотні, які постачають «своє», «домашнє» на фронт, до столу українських солдат. Є вони у всіх куточках України, майже в кожному місті, є така сотня й у нас в Броварах. Отже, знайомтесь, Кухарська сотня броварчан.

Подружжя Оксана та Юрій Закревські, за освітою інженери-фізики, приємні, відкриті, інтелігентні люди. Небайдужі до того, що відбувається в країні, не змогли залишитися осторонь проблем наших хлопців на фронті. Початково ініціатором діяльності стала Оксана. В листопаді минулого року після прикладу дівчат-волонтерів з Дніпропетровська, які почали виготовляти заготовки сухих овочів для борщу, вирішила робити те ж саме.

кухсотня_1

кухсотня_2

Спочатку сушили лише зі своїх продуктів, потім на них вийшли броварські волонтери з групи «Зелена палатка біля «Варуса», які стали надавати овочі та кошти і забирати вже готові продукти. Все зібране акумулюється, і раз у тиждень, або раз на 10 днів, як збираються потрібні речі, машина відправляється до наших хлопців в АТО.

Але Кухарська сотня броварчан приймає продукти від усіх охочих, а також продовжує закупати овочі самостійно. Готові віддавати (і віддають при потребі) продукти й іншим волонтерам, але жаліються, що за недостатніх нинішніх обсягів переробки не можуть брати на себе великі зобов’язання перед іншими групами волонтерів.

Вже 20 грудня в інтернеті виникла сторінка Кухарської сотні броварчан на Фейсбуці. І як можна побачити, серед координаторів там вказаний не лише Юрій Закревський, а й Дмитро Круць. Зі слів чоловіків, познайомилися вони в інтернеті та почали робити спільну справу.

кухсотня_3

кухсотня_4
Дмитро привіз чергову порцію продуктів

Кількість учасників групи на ФБ налічує на даний момент 143 чол., але активне ядро – це близько 15 осіб, і не всі з них є броварчанами, приєдналися також і кияни, бо в силу близькості наших міст люди не роблять різниці «на кого працювати». Також броварська сотня підтримує стосунки з іншими кухарськими сотнями, люди співпрацюють, знають вже одне одного особисто.

Як розповіли нам Дмитро та Юрій, їхня група дуже швидко еволюціонує. Так, 5 січня цього року було зареєстроване ГО «Сотня милосердя». Створення ГО полегшує співпрацю з юридичними особами, адже засновники сподіваються не лише на допомогу звичайних броварчан, а й на активне включення броварських підприємців та підприємств. ГО також планує надавати як матеріальну, так і психологічну допомогу бійцям АТО та їх сім’ям.

До речі, емоційна підтримка – то не остання річ, вважають волонтери. Тому намагаються підняти бойовий дух солдата, змусивши його посміхнутися. Тож майже всі продукті в їх виконанні супроводжуються наліпками з картинками та жартівливими віршами.

кухсотня_5

кухсотня_6

кухсотня_7

Що стосується власне асортименту продуктів, то переважно це: «сухпайки» для борщу, капуста та морква по-корейські, варення, цукати. Нещодавно спробували зробити «живий продукт» – вінегрет: нарізали, заправили, розфасували у пластикові, відерця. Взагалі, Кухарська сотня готова збільшувати обсяги та асортимент, чим більше людей буде активно брати у цьому участь. Кухарська сотня звертається до броварчан: приходьте, допомагайте, пропонуйте щось своє!

кухсотня_8

кухсотня_12

кухсотня_15

кухсотня_16

кухотсня_9

«Конче потрібні люди, гроші, спонсор. – каже Юрій. – От, наприклад, відерце обсягом 2.8 л коштує 10 грн ,опт, звичайно, дешевше, але все одно, виходить що це більше собівартості тієї ж капусти у ньому. Потрібні пакетики, відерця, техніка. За умови достатньої допомоги ми могли би винаймати приміщення, узяти професійну техніку, як це робиться в інших містах України».

Наразі уся сушка та заготовка відбувається вдома за допомогою звичайної побутової або напівпрофесійної техніки. У подружжя Закревських вдома дві електросушарки, які працюють невтомно. У когось, кажуть, є і по три. Нещодавно суспільними зусиллями купили вакууматор. Раніше фасували борщі у так звані зіп-пакети, але вакуумні набагато краще, адже не пропускають вологу і більш пристосовані для транспортування і зберігання.

кухсотня_13

кухсотня_14

кухсотня_11

кухсотня_10

Фасують також спеції, роблять цукати з гарбуза, мандаринів, апельсинів, тощо, а також варення з апельсинових корок. Корки, до речі, їм віддає Фреш-бар з «Варусу». Отже, ніщо не пропадає, усе йде в діло! Досить часто продукти передають із сіл. Це може бути усе, що завгодно: і смалець, і часник, і сухофрукти, і консервація, тощо.

«А що може зробити кожен, – каже Оксана, – це хоча б насушити сухариків. Це не потребує багато зусиль, часу або коштів, це до снаги кожному, в той же час сухарики – досить популярна річ у бійців».

кухсотня_17_
Цей смалець передали жителі с. Гоголів, а «кухарчани» вже додали патріотичного вигляду (фото зі сторінки Кухарської сотні броварчан)
кухсотня_18_
Фото зі сторінки Кухарської сотні броварчан
кухсотня_19_
Фото зі сторінки Кухарської сотні броварчан
кухсотня_20
У цих пакетах 40 упаковок сухих борщів – це 400 л готового борщу

Активність і залученість до процесу учасників сотні вражає. Не припиняють вони працювати і на свята. Юрій розповідає, як навіть новорічної ночі один завзятий броварчанин-пенсіонер визвався шинкувати капусту. Так і провів новорічну ніч перед телевізором серед овочей. Сумістив, так би кажучи, приємне з корисним.

Ентузіазм броварських волонтерів тримається на високому рівні, ніхто з них не припиняє своєї діяльності, хоча більшість з них працює, а займається сушкою та заготовкою у вільний час. Вони готові до подальшої праці, але, звичайно, сподіваються, що війна скоро закінчиться, і мир та спокій повернуться в наші домівки.

Що приємно, існує і «фідбек». Солдати з передової дякують волонтерам за смачну їжу, передають іноді побажання щодо тих чи інших продуктів або складових «сухпайку» тощо.

Радимо вам підписуватися на сторінку сотні в ФБ, бо ведеться вона досить активно, жваво, інформативно, позитивно, толерантно і так би мовити «людяно».

«Кухарська сотня броварчан» звертається до усіх небайдужих допомогти вільними руками, продуктами, коштами, тарою, обладнанням, приміщенням.

Реквізити для благодійних внесків

Контактні дані:
098 901 21 80 Юрій
067 215 23 42 Дмитро

Для переказів в Україні:
Приват банк Закревський Юрій Юліяновіч – 4149 4978 1006 7043
Приват банк Круць Дмитро Олексійович – 5168 7572 8468 9439

WebMoney :
WMZ – Z907734768226
WME – E233830581866
WMU – U418199982579

Для переказів з-за кордону:
PayPal – [email protected]
Skrill – [email protected]
Western union – Україна, Бровари, Закревський Юрій Юліяновіч, тел.+380989012180
Western union – Україна, Київ, Круць Дмитро Олексійович,
тел.+380672152342

Пошта для листування:
[email protected]

Фото – Світлани Яцив