• Сьогодні: П’ятниця, 1 Липня, 2022

Перша броварська висотка засвітилась LED-лампами. Калькуляція економії – ІНФОГРАФІКА

Березень17/ 2015
avatar
Анастасія Печериця

Журналіст, фахівець з піар-менеджменту, броварчанка

infografics_light_4У листопаді минулого року перша броварська висотка по – будинок 2-А по вул. Симоненка (ЖК «Купава») засвітилась енергозберігаючими LED-лампочками. Ми вирішили дізнатись, що спонукало мешканців до заміни ламп та чи здійснились їх сподівання.

За словами голови ОСББ, створеного у цьому будинку, Андрія Саука, причин для такого рішення було дві – притаманне розвиненим країнам піклування про навколишнє середовище та економія електроенергії: «Коли почали перегорати лампи, з’явилась проблема з їх утилізацією. Викидати в смітник ртутовмісні лампи рука не підіймалась. А їздити з декількома лампами до Києва не дуже доречно. В будинку лампи просто так не покладеш, треба для них виділяти місце, щоб вони випадково не розбились. Тобто мороки багато, термін роботи набагато нижчий ніж у діодних, міняти треба їх доволі часто, утилізувати правильно тощо».

Sauk-Andriy-DSC_0214

Окрім того, за попередніми пронозами таке рішення дозволить мешканцям з часом (після періоду окупності) економити близько 29 875 грн на рік.

Під’їзд 19-поверхового будинку освітлювали 460 люмінесцентних ламп – в середньому 12 світильників по 2 лампочки на кожен поверх. При заміні лапм їх загальна кількість була скорочена у 3 рази – до 120. А розташування оптимізоване таким чином, щоб світла вистачало на весь поверх. Закупівля та встановлення нових ламп обійшлись будинку у 17 160 грн. За прогнозами, які складались у листопаді 2014 року, витрачені на заміну кошти мають повністю окупитись за наступних 7-8 місяців, а після – скоротити витрати на освітлення під’їзду у 8,5 разів: з 33 849 грн до 3 974 грн на рік.

ЛЕД-лампи

З часу заміни світильників минуло вже кілька місяців, тож ми попросили Андрія поділитись першими результатами: «Вчора зняв показання лічильників. На сьогоднішній день вийшли на економію 114 кВт щодня, тобто близько 1200 грн на місяць при поточному тарифі. Показник нижче ідеального у зв’язку з тим, що за основу брали все працююче освітлення в будинку. Але так як в кращому випадку старі світильники працювали через один, то і результат вийшов не таким блискучим, як ми планували. Термін окупності зріс до 20 місяців замість 8. Однозначно ми заощадили, крім власне електроенергії, і на роботі електрика – після встановлення LED-ламп, необхідною була лише одна заміна, та й та безкоштовна – по гарантії. Раніше люмінесцентні лампи весь час перегорали через перепад напруги».

«​Сьогодні хлопці почнуть датчики руху встановлювати на сходах, – продовжує розповідь Саук. – Але з ними не так все однозначно. Витрати на роботу однієї лампочки на рік складають приблизно 33 грн (світить 24 години на добу), при використанні датчика лампочка буде працювати приблизно 2 години на добу (витрати: 2,8 грн у рік). Тобто пряма економія за рахунок датчика становить 30 грн на рік. Вартість датчика – 120 грн, плюс робота на встановлення – 50, всього 170 грн. Тобто окупність більше 5 років. Не найкращий показник. Але якщо враховувати, що ресурс ламочки зросте в 5-10 разів, то термін окупності стає набагато коротший, мінімум в два рази. Наразі ця тема ще не вивчена, проходимо все на власному досвіді».

На наше питання, чи не боїться Андрій, що такі дорогі лапми (вартість люмінесцентної лампи складає 12-15 грн, в той час як LED коштує 130-190 грн за ринковими цінами) можуть вкрасти, голова ОСББ відповів: «Ми використали лампи з цоколем Т8, які в квартирах майже не використовують. Для цих ламп треба переобладнувати світильник, інакше не світитиме. А  світильник для цієї лампи коштує як сама лампа. Та й зовні вона виглядає як звичайна люмінісцентна, які ніколи не крали. Плюс, багато ламп не вкрадеш за рахунок зменшення їх загальної кількості – відразу у темряві залишається половина поверху і люди скаржаться консьєржу. Крім того, в нас є консьєржі і відеоспостереження. І постійний контакт з мешканцями».

Представник «Індастріал Солюшн» (імпортер електротехнічного обладнання) Дмитро Кохановський додає: «Виходячи з інформації, якою володію я, можу сказати, що в основному на енергозберігаюче освітлення переходять підприємства та офісні центри. Таких будинків, як Симоненко 2А, що повністю перевели основне освітлення на LED, в Україні дуже мало».

Проте в Броварах зацікавленість до такого рішення поступово зростає, Андрій Саук зазначає: «Інформація щодо заміни ламп стала поштовхом для інших ОСББ. Наразі ОСББ за адресою Постишева, 1-В почало процес заміни. ОСББ на Кірова, якими керує Озимай Тетяна Петрівна, також дуже зацікавилось цим видом енергозбереження».

Інфографіка – Євген Кир’ян