
Сам собі енергокомпанія: як заощадити та ще й заробити на сонці. Досвід Броварів
Поки наша країна ще не вийшла з індустріальної епохи та заохочує повертатися до дідівських способів отримання тепла: спалювання вугілля, торфу, дров, - розумні люди вже на крок попереду та дивляться у майбутнє, в якому Ілон Маск розробляє домашні батареї Powerwall та програму колонізації Марсу. Якщо влада тільки думає, що можна на практиці зробити в плані енергозбереження в житлово-комунальному фонді, пересічні громадяни намагаються вже сьогодні самотужки заощаджувати на зниженні енергоспоживання, в такий спосіб інвестуючи і в енергозбереження країни.
Вітрогенератори, теплові насоси, сонячні батареї, модулі, панелі… Це зовсім не майбутнє. Такі дива техніки можна побачити не лише за кордоном, а і в оселях окремих броварчан. Завдяки Закону України про електроенергію із альтернативних джерел, українці вже сьогодні безкоштовно для себе можуть використовувати найбагатший у світі ресурс, який не підвладний ніякому олігархові - енергію вітру та сонця. Більше того, із 2014 року Закон зобов’язав енергопостачальні компанії викуповувати у домогосподарств за “зеленим тарифом” надлишкову електроенергію, вироблену даховими сонячними електростанціями потужністю до 30 кВт, які введені в експлуатацію з квітня 2013 року. Тож тепер люди можуть не тільки самі користуватися дармовою силою вітру та сонця, а ще й на цьому підзаробити.
«Зелений тариф» - спеціальний тариф, згідно з яким держава купує електроенергію у підприємств різних форм власності та фізичних осіб, вироблену з використання відновлювальних джерел енергії: сонця, вітру, біомаси, води. З 1 січня 2017 р. по 31 грудня 2019 р. тариф на електричну енергію, вироблену з енергії сонячного проміння станом на 20.02.2017 р. складає 498,17 коп/кВт/год. В Україні «зелений тариф» на електроенергію на законодавчому рівні прийнятий в 2009 році й діятиме до 2030 року.
Як усе починалося
У мешканця приватної садиби в Броварах Анатолія особливо піднесений настрій: суровий лютий чи не вперше порадував безхмарним небом і сонячним днем. Південно-західна сторона покрівлі його будинку, на якій встановлено міні-сонячну електростанцію (СЕС), що складається з 42 сонячних панелей загальною потужністю 10 кВт, виблискує, жадібно поглинаючи сонячну радіацію та перетворюючи її в електрику.
До встановлення сонячних панелей, каже Анатолій, його підштовхнула цікавість випробовувати нові технології – поновлювальні джерела енергії, про які чоловік багато читав в Інтернеті. До всього, до такого експерименту чоловіка спонукали і життєві реалії: у першу чергу, постійне підвищення тарифів. До речі, з 1 березня вони знову підскочили на 30%. Окрім цього, використання енергії сонця дає, при необхідності, змогу швидко перейти на автономне живлення. Ну і, звичайно, є можливість продавати надлишок енергії по фіксованій ціні, яка, завдяки «зеленому тарифу», «підв’язана» до євро.
[caption id=”attachment_67079” align=”aligncenter” width=”600”] Анатолій[/caption]
Після того як Анатолій дізнався, як отримати для домогосподарства «зелений тариф», знайшов через Інтернет компанію, яка займається встановленням сонячних панелей. Претендентів було кілька, каже чоловік: на цьому нині в Україні спеціалізується достатня кількість фірм. Він зупинився на столичній компанії «Solar-Tech». Перелік документів, які потрібно підготувати для встановлення СЕС, надало Броварське відділення Обленерго. Зі свого боку спеціалісти компанії підготували необхідні документи – сертифікати, проект та інше. Найдовше - місяць, довелося очікувати лічильник, а от саму станцію змонтували практично за тиждень, каже господар.
Скільки вкласти, щоб заробити
Анатолій із можливих варіантів сонячних електростанції вибрав ту, яка дозволяє продаж електроенергії. Діяльність його СЕС залежить не лише від ясної погоди, а й електроенергії в мережі. Хоча і буде сонячно, і батареї генеруватимуть електроенергію, та якщо РЕМ відключить живлення, пан Анатолій не зможе ні сам користуватися електрострумом, ні його продавати. Та і при наявності струму потрібно, щоб мережа відповідала стандартам і нормам, пояснює господар: якщо ж там є відхилення, інвертор (перетворювач постійної напруги в перемінну) сигналізує: енергію сонця згенерував, однак віддати її в мережу не можу, бо вона не працює /або не відповідає стандартам.
Звичайно, можна бути більш автономним, пояснює чоловік, та потрібні додаткові вкладення на акумулятори. Тоді вдень їх можна від сонця заряджати і користуватися отриманою енергією вночі. А от взимку для цього виду станції потрібне буде додаткове підживлення від електромережі. На потужнішу СЕС - в 30 кВт, грошей не вистачило, каже пан Анатолій, тому і вибрав найдешевший варіант: міні-СЕС на 10 кВт «потягла» 12 тис доларів - понад 310 000 грн.
«Сонячні панелі мають термін придатності 25 років, - розповідає технічний директор компанії «Solar-Tech» Павло Богдан. - Додаткового обслуговування вони не потребують». Панелі – китайські, інформує фахівець, але якістю не поступаються українським, зате значно дешевші.
[caption id=”attachment_67077” align=”aligncenter” width=”600”] Павло Богдан[/caption]
Встановити сонячні панелі можна скрізь: починаючи від покрівлі й фасаду будівлі і закінчуючи спеціально відведеними територіями. Потужності панелей також є різного діапазону, каже пан Павло, в залежності від потреб: чи для живлення окремого насосу, чи для електропостачання невеликого селища. Граду сонячні модулі не бояться, а позаяк розташовані під нахилом 47 градусів, сніг по них сповзає сам. Загалом, у весняно-осінній період у панелей вигідний кут 45 градусів і нижче, а взимку – градусів 60. Можна, звичайно, встановити панелі, які слідкуватимуть за сонцем, але це буде значно дорожче, ніж, наприклад, придбати ще на 50% панелей більше, пояснює фахівець.
Як заробляти, щоб не докладати
Отримавши сонячну енергію, сонячний модуль дає електричний струм, який йде в інвертор, де перетворюється в потрібну напругу та частоту: 220В та 50 Гц. При цьому сумарна потужність сонячних панелей має відповідати потужності входу в інвертор. У нашому випадку 10 кВт = 10 кВт. Взагалі, найважливіша частина СЕС – це інвертор, який і визначає її потужність. Якщо сумарна потужність панелей перевищує потужність інвертора, то останній просто не пропустить надлишок енергії. Ну і крім того, слід урахувати, що потужність обладнання у будинку (вхідні кабелі, автомати …) має відповідати потужності СЕС. РЕМ може виконати заміну обладнання, але це також обійдеться в «копійку».
[caption id=”attachment_67081” align=”aligncenter” width=”600”] Анатолій та Павло дивляться показники інвертора. Лише за півдня сонячної погоди СЕС згенерувала 23 кВт, що значно більше його потужностей[/caption]
[caption id=”attachment_67083” align=”aligncenter” width=”600”] Багатозонний електролічильник коштує 12 тис грн[/caption]
До речі, обов’язковим є встановлення багатозонного лічильника, який крім фіксації отриманої та використаної електроенергії (денної та нічної) у режимі on-line постійно передає в РЕМ поточні показники. У кінці місяця Анатолію залишки «кіловатів» або повертаються на рахунок грошима, або ж він сам доплачує за використання понад того, що згенерували панелі. Наприклад, якщо будинок спожив за день 15 кВт, а сонце дало 40 кВт, то Анатолій бере 15 кВт від сонця, 0 – із мережі, і 25 кВт продає в мережу. Тобто, чим економніше використовує електроенергію – тим більше її продає.
Згідно із законом про «зелений тариф», у 2016 році Анатолій продавав електроенергію по 0,182 цента. Це близько 4,6 грн. Каже, нині це не дуже доходно: найбільше, що вдалося повернути за 1 місяць - 2900 грн. А восени та взимку довелося навіть доплачувати - погода погожими днями не балувала. Та і попри це, практично за 10 місяців міні-СЕС згенерувала 6754 кВт із яких 5408 кВт було використано на власні потреби. «Залишки» - 1346 кВт - повернулися “копійкою”: трішки більше за 6 тис грн.
Однак «залишки» бувають не завжди, каже господар: у будинку площею понад 250 м кВ практично все електрифіковано. Наприклад, взимку циркуляційний насос щодоби потребує близько 1 кВт.
[caption id=”attachment_67087” align=”aligncenter” width=”600”] За грудень Анатолій заплатив за світло 135 грн[/caption]
Коли повернуться інвестиції
Сонячна електростанція на даху будинку – це недешево і окупатиметься не один рік, пояснює Анатолій_._ Інвестицій від своєї електростанції власник СЕС очікує не раніше, ніж через 7-10 років.
Навіщо ж воно тоді потрібне і хто його купує? Купують, каже Павло Богдан. Хоча не так часто і не так і багато броварчан. Загалом у Броварах тих, хто використовує природну енергію, можна порахувати на пальцях, а в Україні протягом 2009-16 рр. зареєстровано всього 1 100 СЕС. Однак, вклавши кошти сьогодні, каже директор компанії, люди інвестують у майбутнє. Нині Анатолій подумує підвищити загальну потужність панелей для більшої генерації, особливо в хмарні дні. До речі, тип встановлених панелей дозволяє господарю генерувати енергію і в хмарні дні, але її кількість значно нижча, ніж в сонячні дні.
СЕС на даху багатоповерхівки – реально!
Про те, які кроки потрібно зробити для зведення СЕС, можна прочитати ось тут.
[caption id=”attachment_67092” align=”aligncenter” width=”600”] Місто Житомир. Сонячна електростанція на даху 5-поверхівки[/caption]
До речі, Сергій сам розбирався в юридичних нюансах, сам купив профіль і спроектував конструкцію, та разом із колегами відремонтував дах своєї багатоповерхівки і здійснив монтаж. У Сергія вже є досвід і знання юридичної бази, тож він готовий допомогти із зведенням подібних станцій “під ключ” по всій Україні.
Енергозбереження у Броварах. Що зроблено
Наприкінці 2016 року місцевий депутат та голова одного з ОСББ Андрій Саук надіслав у міськраду інформаційний запит, де просив відповісти, що зроблено в Броварах у 2016 р. і заплановано зробити в 2017 р. у плані енергоефективності та енергозбереження 307 комунальних багатоповерхівок. На що отримав чесну відповідь: нічого. Але «проводяться підготовчі заходи щодо розробки програми із енергоефективності із залученням фахівців Держенергоефективності та КОДА. Проводиться збір даних для визначення економічної доцільності включення тих чи інших об’єктів і заходів у програму».
Із приємного: в місті затверджена програма відшкодування частини кредитів, що надаються ОСББ та житлово-будівельним кооперативам на впровадження енергозберігаючих проектів у ЖКГ на 2016-20 рр. Також чиновники пишуть, що: «установлено автоматизоване управління вуличного освітлення, замінено світлофори на світлодіодні, проведено капітальний ремонт зовнішнього освітлення із встановленням світлодіодних ламп», хоча не вказують - де саме.
Але броварчани можуть уже сьогодні і зараз заощаджувати самостійно. Що ж можна хоча б мінімально зробити у плані енергозбереження, голова ОСББ Андрій Саук розповів на своїй сторінці у мережі FB. У своїй 21-поверхівці жильці замінили лампи на LED та встановили акустичні датчики. Якщо до модернізації будинок споживав близько 5000 кВт/год, то після заміни ламп - 3500 кВт/год. А встановлення акустичних датчиків дозволило зменшити загальні витрати до 2500 кВт/год на місяць. «Наразі на освітлення всього будинку ми витрачаємо біля 90 кВт/год на місяць, - пише Андрій Саук. - Менше ніж однокімнатна квартира». До речі, вкладені 41 тис грн. повернулися вже через 2 роки.
Тепер голова ОСББ подумує про встановлення на даху сонячних панелей, які дозволять заощаджувати при нагріванні води. “Такий досвід є в Рівному і мешканці багатоквартирного будинку значно на цьому економлять, - каже Андрій Саук. - Тож я також зараз займаюся розрахунками доцільності встановлення такої системи на своєму будинку”.
Фото - автора