• Сьогодні: П’ятниця, 29 Березня, 2024

Слідами одного ДТП: наскільки безпечно їздити в броварських маршрутках?

Грудень10/ 2014
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

8 маршруткаКоли ми сідаємо в маршрутне таксі й віддаємо заявлені 6.50 грн до Києва, підсвідомо довіряємо перевізникові, що доїдемо до місця призначення живими і неушкодженими, адже він бере на себе відповідальність за людські життя. Однак для цього, як мінімум, водій та транспортний засіб мають бути у належному стані. Та як показує практика, не завжди бажане є дійсним.

29 листопада  близько 16:30 на Броварському проспекті перед КПП ДАІ «Биківня» сталося ДТП – перекинулася маршрутка «Бровари-Київ». На щастя, усі дев’ятеро пасажирів залишилися живими, однак п’ятьох було доставлено в столичну лікарню швидкої допомоги, дві броварчанки госпіталізовано. За інформацією броварської ДАІ, з початку року за участі автоперевізників сталося 15 ДТП.

9 маршрутка

10 маршрутка

49-річна Лариса Малютіна, яка зі струсом мозку, ретроградною амнезією та численними забоями м’яких тканин тіла перебуває під наглядом лікарів у Київській лікарні швидкої медичної допомоги, згадує: «У суботу 29 листопада я з 11-річним сином Іваном зібралася на день народження. Було морозно і слизько. Саме із-за слизоти ми трішки запізнилися на попередню маршрутку, тому на «Автошколі» сіли в першу ліпшу, яка зупинилася (403 (781) – авт.), на вільні сидіння навпроти задніх дверей. Заплатили 6,50 грн, квитка, як зазвичай, нам не дали. Та й навіщо він нам? За містом автобус їхав не більше 100 км. Практично перед постом ДАІ його раптом «повело» вправо. Це останнє, що я пам»ятаю, адже дуже вдарилася головою об виступ біля сидіння. Пізніше син розповів: автобус по діагоналі плавно виїхав у правий ряд, потім – на обочину і вилетів у кювет. Дивом, як ми не врізалися в дерево та бетонні блоки за кілька метрів від нас. Сина врятувало те, що впав на мене. Каже, ніякої паніки в автобусі не було – пасажири почали вилазити через люк, кудою витягли і мене. Вже на снігу я прийшла до тями, хоча цього не пам’ятаю. Ваня розповів, що мене, його та ще одну постраждалу в БСМП відвіз лікар, який саме проїжджав на автівці. Не пам’ятаю і того, як мене в лікарні оглядали – дві години подій з моєї пам»яті просто зітерлися».

2 маршрутка
Лариса Малютіна

«Пострадали и наши кумовья – ехали в этой маршрутке, – написав у групі «Бровари» на Фейсбуці  родич іншої  43-річної постраждалої. –  Куму госпитализировали в БСМП: шов на голове, сломан нос и ребро. Пока в больнице. Не отпускают… Представители перевозчика уже посещали пострадавших с попытками выразить озабоченность и “поговорить”. 

Випадковість  чи безвідповідальність?

На інтернет-форумах учасники дорожньої пригоди висувають кілька власних версій причини ДТП, серед яких – невідповідність шин сезону та ймовірність того, що водій задрімав. Як розповіли «не на камеру» водії, працювати їм доводиться з 5 ранку до 23 год., а то й пізніше. І це без змін по два тижні, тож перевтома дається взнаки.

3 маршрутка

Однак Сергій Возняк, директор ТОВ «Автосоюз ТК», яке обслуговує міжміські маршрути 403 (810), 330 та 9-й міський, переконаний: єдина причина аварії – обірвана рульова тяга – заводський брак, адже автобус новий, 2013 року, пройшов лише 120 000 км. Про це власник заявив 4 грудня на нараді з безпеки дорожнього руху, що відбулася в малій залі міськвиконкому.

5  маршрутка

Яка насправді причина ДТП – з’ясовують слідчі Деснянського району Києва, а  інспектор із технічного нагляду відділення ДАІ з обслуговування м. Бровари та Броварського району Олександр Юхта стверджує, що останнім часом  співробітники ДАІ все частіше  ловлять автоперевізників  на «власному недогляді»: під час перевірки 280 автобусів виявлено 10 несправностей (не секрет, що частина автобусів далеко не нові), з приводу чого й складено адмінпротоколи. І це за 11 місяців поточного року. На жаль, згідно з постановою  Кабміну №408 від 13.08. 2014 р. до кінця поточного року ДАІвці не мають права здійснювати перевірку транспортних засобів суб’єктів підприємницької діяльності безпосередньо на  АТП, яку проводили раніше згідно з графіком. На сьогодні  оцінити технічний стан “богданів” та БАЗів вони можуть лише «на око» під час їхньої короткотривалої кінцевої зупинки.

1 маршрутка

Як розповів журналістам “Маєш право знати”  один із колишніх водіїв-перевізників, підготовка до виїзду на маршрут  часто-густо відбувається суто формально: медпрацівник, котрий має слідкувати за здоров’ям водіїв,  не завжди добросовісно виконує свої обов’язки, так як і механік, який відповідає за «здоров’я» автобусів, тож щоб зайвий раз міліція їх не зупиняла і не прискіпувалася, водії намагаються з ДАІвцями «домовитися». Однак «гріхи» все рівно числяться за кожним перевізником. Наприклад, на рахунку найбільших автоперевізників Броварщини  «Автопас К» та ПАС «Брайт» – по 3 порушення правил дорожнього руху (у березні цього року за участі маршрутки ПАС «Брайт» сталося  ДТП  із потерпілими). Водії «Броварське АТП» та  «Автосоюз ТК» двічі порушували ПДР. Останнє ДТП – із потерпілими.

Страховка і “перестраховка”

За останній рік ціни на проїзд у маршрутках змінювалися двічі, а от «сервіс» залишився на тому ж рівні. Журналіст “Маєш право знати” зумисне проїздив день у маршрутках, щоб переконатися, наскільки справедливі нарікання броварчан на якість послуг перевізників та дотримання прав споживачів. Все-таки скарги, яких  щорічно надходить у відділ звернень громадян понад сотня, не безпідставні: водії ігнорують зупинки (особливо «Автошкола», «Вітерець», «Промзона», «Стадіон» – автобуси № 402, 327, 330), зупиняються на пішохідних переходах (перед «Варусом» і не лише), підбирають пасажирів не на зупинках, хамлять та відмовляють пільговикам у перевезенні, під час руху палять, говорять по телефону або зі знайомими пасажирами, і не видають квитків. До речі, останнє вже  стало нормою. На  запитання «Чому не даєте квитків?» (у № 404, 403) і кондуктори, і водії  дивилися на журналіста, як дивака, і нічого толкового відповісти так і не змогли.

7 маршрутка

Зате після спілкування відкраяли аж два квитки. Зрозуміло, що ці рулони папірців водіям не потрібні,  адже, скоріш за все, вони здають виручку лише «по плану», а що залишається – їхній дохід. Хоча квитки  мали б бути способом контролю за прибутком та шляхом виведення перевізників із «тіні» для обґрунтування цін на підвищення тарифів та належної сплати в бюджет міста. Але і владі зайвий клопіт не потрібен, адже якщо щось вимагати, варто виконувати і свої зобов’язання, наприклад, повертати обіцяну компенсацію  за проїзд пільгових категорій громадян, робити дієві кроки в боротьбі з перевізниками-нелегалами, будувати відсутні заїзні кишені і т.д. А от пасажирам квитки просто необхідні, адже саме маленький папірець є тим документом-перестраховкою, який і дозволить компенсувати збиток, завданий в маршрутці в разі інциденту.

6 маршрутка

Щоб Ларисі отримати від страхової компанії «Інго Україна» 204 грн за кожен день перебування в лікарні (про заявлену страхову суму в 51 тис. грн. взагалі мову ніхто не веде – авт. ), їй потрібно звернутися у столичний офіс компанії, що на вул. Воровського, 33, з медичною випискою, копією лікарняного, паспортом, ідентифікаційним кодом, довідкою з ДАІ про ДТП і, найголовніше, оригіналом квитка, якого в потерпілої немає. І якщо Лариса спробує дістати квиток деінде, він просто не пройде: у водія перед виїздом є білетно-обліковий лист, в якому зафіксовано номери білетів від першого до останнього. Тобто, дуже легко з’ясувати: чи видали його в цій маршрутці?  Виходить, перевізники непогано перестрахувалися, адже без квитка постраждалий  також не зможе виграти і судовий позов.

Лариса  до  перевізника ніяких претензій не має, адже  не має і квитка за проїзд. Жінка лише дякує водію, що він перед КПП знизив швидкість, та  Богу, що залишилися з сином живими.

 P.S.: Сідаючи в маршрутку, ви не можете перевірити технічний стан автомобіля, однак можете звернути увагу на «адекватність» водія. І просто зобов’язані вимагати видати квиток, адже ніхто не знає, що очікує вас за найближчим поворотом.

  • avatar
    Ірина
    9 років тому

    Та ви хоча б для початку правильно вказали ім”я власника перевізника…

  • avatar
    Ирина Ющенко
    9 років тому

    Дякуємо. ВознЯк. Виправимо обов”язково. Одна літера, а як змінила усю суть матеріалу.)