• Сьогодні: Неділя, 5 Грудня, 2021

«Споживач має право»: хто і чому має сплачувати авансовий платіж за послуги «Укртелекому»?

Липень25/ 2012
avatar
Сергій Севрук

Журналіст "Маєш право знати", громадський активіст

Команда сайту «МПЗ» може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану у розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги»

На електронну скриньку рубрики «Споживач має право» надійшов лист з проханням розібратися: чи потрібно сплачувати авансовий платіж, який нав’язливо виставляється надавачем телекомунікаційних послуг ПАТ «Укртелеком».

Говорить «Укртелеком»

Готуючи коментар-роз’яснення для нашого читача, ми звернулись до «Укртелекому» із запитанням, чому громадяни мають кредитувати цю структуру.

На запит «Маєш право знати» прес-служба ПАТ «Укртелеком» відповіла наступне: «Відповідно до чинного законодавства Укртелеком пропонує своїм абонентам кілька систем оплати послуг фіксованого телефонного зв’язку: кредитна та/або авансова. Причому система оплати послуг обирається при укладанні договору саме абонентом.

Ваш запит стосується абонентів, які при укладанні договорів погодилися вносити абонплату за поточний місяць авансом. Якщо з певних причин їх вже не влаштовує така система оплати, вони без жодних проблем можуть перейти на кредитну систему. Для цього їм слід звернутися до відділення Укртелекому, яке їх обслуговує, та укласти інший договір – за кредитною системою оплати. До речі, за надані в кредит послуги міжміського та міжнародного телефонного зв’язку нараховується додаткова плата в розмірі 2% від суми, нарахованої за розрахунковий період.

Також повідомляємо, що оплату послуг Укртелекому абонент може здійснювати як за отриманими квитанціями, так і в безквитанційній формі, зокрема абонентською книжкою.

До того ж, кожен абонент в індивідуальному порядку може дізнатися всі деталі щодо суми нарахування, наведеної в його рахунку, та алгоритму її начислення. Для цього потрібно зв’язатися з відділенням Укртелекому, зателефонувавши за номером вказаним у квитанції.

Наголошуємо водночас, що Укртелеком з повагою ставиться до усіх своїх абонентів, пропонуючи найбільш зручні для них системи оплати».

Пробуємо оплатити рахунок без авансового платежу

На практиці ж виявилося, що громадянинові не так просто відмовитися від авансових платежів. Ми спробували оплатити рахунок за надання телекомунікаційних послух у відділенні «Ощадбанку» без авансу. Проте касир відповіла, що рахунок виставляє «Укртелеком», а платіж іде єдиною сумою і не має альтернативного поля для зазначення суми споживачем. Тому його можна або оплатити повністю, або зовсім не платити.

Відповідно до законодавства форми платіжних документів (квитанцій) розробляються надавачем тих чи інших послуг. Тобто, теоретично надавач послуг може передбачити в «платіжці» лише дані, необхідні для правильної оплати отриманих або таких, які будуть отримуватися в майбутньому, послуг. Звісно, якщо в «платіжці» містяться дані, які можуть ввести в оману споживача, то це є порушенням законодавства про захист прав споживачів і є підставою для реагування компетентних органів.

Варто пам’ятати!

Надання тих чи інших послуг регулюється укладеним договором, в якому, як правило, передбачено порядок розрахунків за отримані послуги. Тому в першу чергу завжди керуйтеся умовами договору, а не даними в платіжних документах.

Згідно Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, плата за отримані телекомунікаційні послуги вноситься споживачем після отримання ним рахунка, але не пізніше 20 числа місяця, що настає після повного розрахункового періоду, та до 20 числа поточного місяця у разі застосування попередньої оплати, якщо інше не передбачено договором. Оператор не може включати до обов’язкових умов договору вимогу про попереднє внесення абонентної плати або авансового платежу за послуги більше ніж за один розрахунковий період.

У кожного споживача, який користується послугами ПАТ «Укртелеком», має бути укладений договір з останнім, в якому чітко зазначається, за якою системою абонент повинен оплачувати послуги зв’язку. Якщо ви втратили цей документ і не знаєте, як повинні платити, звертайтеся до абонентського відділу Цеху телекомунікаційних послуг №1 (07400, м. Бровари, вул. Гагаріна, 20), де вам зобов’язані надати копію (дублікат) договору.

Отже, «Споживач має право» радить Вам під час визначення порядку оплати отриманих послуг керуватися умовами договору, а у разі, якщо Ви вважаєте, що надавач послуг вніс до квитанції дані, які вводять Вас, як споживача, в оману, то радимо Вам звернутися до органів із захисту прав споживачів, або до регулятора відповідної галузі: Національної комісії з питань регулювання зв’язку та інформації.

 • avatar
  Сергій Іллюхін
  9 років тому

  Але якщо перейти на кредитну систему оплати, то це буде коштувати на 2% дорожче!
  Чи законно це?

  • avatar
   Alina Dyachenko
   9 років тому

   Попросила знайомих пошукати договір з “Укртелекомом”, вони знайшли, глянули у договір – там форма оплати “кредитна”, але їм платіжка з авансом приходить весь час. Отак-от!

   • avatar
    Nataly
    9 років тому

     Теж отримую квитанції від “Укртелекому”, і вони не такі, як у зразку в статті. Там завжди було 2 суми – одна тільки за послуги, інша – за послуги з урахуванням авансу. І при оплаті завжди питають, яку суму я бажаю сплатити. Може, в нас різні “Укртелекоми”? Якщо цікаво буде порівняти, можу додати скан.

    • avatar
     Sergej Serzhov
     9 років тому

     Додайте скан! Порівняємо! Можливо, квитанції як раз і відрізняються в залежності від форми оплати, зазначеної в договорі. Напевно, авансовий платіж вказується в обох варіантах.

     • avatar
      Nataly
      9 років тому

       Додаю.

     • avatar
      Sergej Serzhov
      9 років тому

      Цікаво, яка система оплати зазначена у Вашому договорі? Кредитна чи авансова? Розберемося на вашому прикладі.

     • avatar
      Nataly
      9 років тому

      У договорі саме про систему оплати нічого не вказано. Написано тільки, що оплата проводиться згідно діючих тарифів “Укртелекому”.

     • avatar
      Alina Dyachenko
      9 років тому

      У моїх знайомих теж квитанція не така, як наведено у статті, а така, як у Вашому скані. І коли вони сплачують в броварському офісі “Укртелекому”, у них завжди запитують, як вони платитимуть – з авансом чи без? Нагадаю, договір у них на “кредитну форму оплати”, однак ніяких 2% додатково вони не сплачують, хоча в договорі про це і сказано. Може, це якщо вони за місяць не заплатять, тоді ці 2% нарахують?

     • avatar
      Nataly
      9 років тому

      У мене в договорі значиться, що він укладений не про надання послуг зв`язку, а про купівлю опціону. Там взагалі ні про тариф, ні про 2% нічого не сказано. Просто вказано, що оплата проводиться згідно діючих тарифів “Укртелекому”. У квитанції внизу наводиться список по датах, на номери яких операторів чи в які міста дзвонили (крім Броварів). Дати у мене в квитанції – за минулий місяць, і сума (та, що без авансу) нараховується за них, тобто за фактично використані послуги.
      До речі, був випадок, що квитанцію до 20 числа не встигли перенести. Я підійшла до них у відділення і заплатила на місці. А через кілька днів принесли квитанцію. Там була сума трохи менша, ніж я заплатила в касу. У квитанції за наступний місяць зробили перерахунок.

     • avatar
      Nataly
      9 років тому

       До речі, з Ощадбанком взагалі цікаво. Наприклад, оплата за дитсадочок: квитанцію виписують у садочку. Оплатити потрібно до 20 числа. Іноді буває, що платиш, припустимо, 19, потім вихідні – платіж не пройшов до 20 числа. В такому разі в квитанції за наступний місяць його нараховують як борг. Іду в Ощадбанк, намагаюся заплатити суму без врахування попередньго платежу – відмовляють. Відповідь та ж: “платіж іде єдиною сумою і не має альтернативного поля для зазначення суми споживачем”.  Хотіла заплатити, заповнивши стандартний бланк Ощадбанку, як це робиться для інших платежів, – відмовили. “Вменяемой” аргументації, чому так не можна, не надали.

     • avatar
      Sergej Sewruk
      9 років тому

      Якість послуг “Ощадбанку” говорить сама за себе. Часи змінюються, а сам банк не поспішає покидати радянську епоху. Можливо й справді немає технічної можливості провести платіж по-іншому, ніж того вимагає квитанція, але це точно йому не на користь.

     • avatar
      Nataly
      9 років тому

       Та ні, є ж у них стандартні пусті бланки, куди можна вписати реквізити та суму від руки. Вони ж проводять так те ж саме держмито. Наскільки я розумію, можливість проведення платежу у них пов`язана з тим, є договір з даною організацією і відповідно її реквізити у базі банку чи немає. PS. Яка система оплати вказана в договорі з Укртелекомом – уточню ввечері.

   • avatar
    Sergej Serzhov
    9 років тому

    Виходить, якщо договір укладений на кредитну систему, а при тому людина сплачує авансовий латіж, бо в самій формі квитанції нав’язливо зазначений авансовий, то можемо припустити, що Укртелеком нараховує +2% до суми, при тому отримує аванс за наступний місяць користування послугами. Не буду здивований, якщо це так, нажаль. Все законно. 

 • avatar
  Lv_babenko
  9 років тому

  Щодо законності так званої кредитної системи оплати. Зробимо розрахунки, наприклад, за червень. Обліковий період – місяць. після цього споживачу надається 20 днів для сплати рахунку. За ці 20 днів Укртелеком бере 2%, а за 30 днів (за місяць) буде 3%, за рік – 3 * 12 = 36%. Це при умові, якщо сплачено 20 липня. А якщо сплачено 10 липня, то 2% за 10 днів перетворюються на 6% за місяць і 72% за рік.
  Таким чином, для своїх абонентів Укртелеком зробив значне здорожчання наданих послуг.
  Наскільки це законно?  Якщо така норма прописана у договорі, який підписав абонент, нічого не зробиш, все в рамках закону, хіба що абонент перепрошую, лоханувся, підписавши невигідний для себе договір. А що робоити далі? А далі абонент практично не зможе змінити цей пункт договору, оскільки договір, складений Укртелекомом, є типовим для всіїх України, і ніхто з якимись там абонентами навіть розмовляти не захоче.
  Ще Остап Бендер говорив, що він знає “четыреста сравнительно честных способов отъема денег у граждан”.
  Укртелеком продовжує цю “традицію” – винайдений ним “сравнительно честный способ отъема денег” сприяє тому, що Укртелеком бере там, де не клав, і жне там, де не сіяв