Команда броварського осередку «Демократичний Альянс» розпочала серію освітніх заходів, покликаних підвищити рівень правової свідомості громадян та «озброїти» мешканців Броварів знаннями для захисту своїх прав. 24 травня в офісі «ДемАльянсу» керівник юридичного бюро «Ваше право» Анна Малиновська розповідала усім бажаючим про «підводні камені» під час працевлаштування.**

Сьогодні, коли криза безробіття досягла максимального рівня, а на ринку попит праці в кілька разів перевищує пропозицію, досить часто недобросовісні роботодавці використовують найману працю робітників із численними порушеннями трудового законодавства. У свою чергу громадяни, в надії отримати омріяну роботу, проходять усі кола випробувань і погоджуються працювати в нелюдських умовах за мізерну плату. Однак із часом між працівником і роботодавцем виникають непорозуміння, які часто переростають у трудові спори. Та цих неприємностей можна було б уникнути, каже керівник юридичного бюро «Ваше право» Анна Малиновська, якби громадяни знали, на що потрібно звернути увагу під час працевлаштування, та відразу з’ясовували усі питання.

 

[caption id=”attachment_56633” align=”aligncenter” width=”600”]Тренінг, право Анна Малиновська[/caption]

Захід, який спочатку було заплановано як тренінг, пройшов у формі жвавої бесіди. Зацікавлені – представники бізнесу, працівники підприємств, безробітні - мали можливість задати свої запитання та почути кваліфіковану відповідь фахівця, котрий має багаторічний досвід у сфері трудового законодавства. Протягом двох годин присутні на конкретних прикладах «відпрацьовували» ті чи інші ситуації, що трапляються під час працевлаштування чи роботи.

Не забудьте уточнити

Найперше, Анна Малиновська звернула увагу присутніх на документи_,_ які під час працевлаштування обов’язкові для підписання.

Тренінг, право

Тренінг, право

Пояснюючи, як  грамотно  поміняти місце роботи,  юрист порадила відразу написати заяву про прийняття на нову роботу та завізовану новим роботодавцем (звісно, в оригіналі), зберігати до повного працевлаштування. У випадку, коли роботодавець  раптово передумає, це допоможе в судовому порядку поновитися на посаді.

Важливо: продовження більше двох разів строкового трудового договору автоматично перетворює його в безстроковий.

Підписуючи наказ про прийняття на роботу, не посоромтеся попросити розтлумачити словосполучення  «… з окладом згідно штатного розпису» і відразу прописати рівень вашої зарплатні, адже це є найсуттєвішою умовою праці.

За грубі порушення трудового законодавства України стаття 265 КЗпП встановлює відповідальність  юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю, але не оформляють працівника офіційно, у вигляді штрафних санкцій в розмірі  36 540 грн. Штрафи накладаються як за рішенням органів виконавчої влади, так і за рішенням суду. Якщо ж зарплату затримують більше, ніж на місяць чи не виплачують її в повному обсязі – штраф призначається в розмірі 3 654 грн. З відповідною скаргою можна звернутися в Державну інспекцію України з питань праці.

1

Особливу увагу присутніх виступаюча звернула на пункт №7 - посадову інструкцію, де має бути обов’язково прописано правильне найменування посади з прямими обов’язками і правами. Найкраще, радить юрист, зробити ксерокопію цього документа і зберігати  його вдома. У випадку кардинальної зміни чи доповнення посадової інструкції, за якою зазвичай слідує ціла низка додаткових обов’язків зі «старою» зарплатою, ви зможете звернутися до суду. А от документ про повну матеріальну відповідальність радить підписувати не боячись «підводних каменів», адже існує чіткий перелік матеріально відповідальних посад і професій, і якщо ваша професія чи посада не входить до цього переліку, то й матеріальна відповідальність відсутня.

Тренінг, право

Серед документів, з якими обов’язково варто познайомитися під час працевлаштування, – колективний договір, де мають бути прописані додаткові види зарплати: надбавки, доплати та премії, підстави та порядок їх встановлення. «Ви маєте знати за що, в якому обсязі та при яких обставинах можете розраховувати на надбавки та доплати, - каже юрист. - Премія - це не милість від керівництва. Це додаткова зарплата, яку ви заробили своїми досягненнями та стараннями».

Не менш важливим серед документів для ознайомлення є і «Правила внутрішнього трудового розпорядку». Ці правила розробляються строго з КЗпП - Кодексом законів України про працю, і встановлюють чіткий режим праці та відпочинку. А «Положення про охорону праці на підприємстві» допоможе зрозуміти: чи  передбачає ваша посада додаткову відповідальність на робочому місці.

Тренінг, право

Щодо праці неповнолітніх - 15-16 років, каже юрист, то тут останнє слово мають сказати батьки – давати/не давати письмовий дозвіл своєму чаду на «підробіток». Для 16-18-літніх навантаження може бути не більше 36 годин на тиждень, для 15-16-літніх - 24 год. Насправді ж, діти сьогодні працюють набагато більше і важче.

Озвучила фахівець і документи та відомості, які заборонено вимагати роботодавцю від працівників: про партійну і національну приналежність, походження, реєстрацію місця проживання чи перебування та інші документи, які не передбачено законодавством.

Що може приховувати роботодавець

У кожного роботодавця є безліч «підводних каменів», які дозволяють йому максимально економити свої  витрати за рахунок найманих працівників. Однак на недобросовісних роботодавців також можна найти управу в суді, каже Анна Малиновська. Наприклад, за ухиляння від перемовин щодо укладання колективного договору, керівника можна притягнути до дисциплінарної відповідальності з накладенням штрафу в розмірі 170 грн. За ненадання інформації для підписання колективної угоди, рішенням суду на роботодавця також можуть  накласти штраф. Або навіть звільнити. Звільнення загрожує і за невиконання угоди. Або ж керівник обійдеться штрафом у розмірі 1700 грн. Однак для цього потрібні письмові докази, які підтвердять, що роботодавець ухиляється від проведення перемовин чи не виконує колективного договору.

Тренінг, право

Тренінг, право

 

Приховують роботодавці і той факт, що саме вони мають нести витрати на охорону праці, наприклад, придбання одноразових рукавичок, спецодягу, миючих та дезінфікуючих засобів та ін. Згідно діючого законодавства, витрати на охорону праці мають становити не менше 0,5% від фонду оплати праці за попередній рік. Не озвучують керівники і того, що в наказі про прийняття на роботу має бути обов’язково прописаний і випробувальний термін. В іншому випадку, ніхто не може змусити його проходити. Для робочих спеціальностей  випробувальний термін становить не більше місяця, для неробочих – до 3 місяців.

Як стверджує юрист, працівники досить рідко скаржаться на своїх роботодавців у суд. Та навіть маючи на руках вагомі  докази, не факт, що працівник, у якого були порушені трудові права, може виграти суд із того чи іншого питання. За словами Анни Малиновської, загалом  більшість громадян не знають і не хочуть знати свої права, і часто погоджуються на всі умови роботодавця аби тільки отримати довгоочікувану роботу.

Тренінг, право

Організатори кажуть, що зустріч із  фахівцем у сфері трудового законодавства - не останній освітній захід. Враховуючи, що літо – пора відпусток, наступна лекція буде на тему: «Види відпусток: що треба знати».

Свої запитання ви можете надіслати юристу на адресу: [email protected]

Фото - автора