• Сьогодні: Субота, 8 Жовтня, 2022

Система «Prozorro»: як без «відкатів» заробляти на державному тендері

Червень10/ 2016
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

Броварські чиновники ногами і руками проти проведення закупівлі робіт та послуг за бюджетний кошт через електронну систему «Prozorro», хоча останню і визнано найкращою системою закупівель у світі.  Після підписання президентом Закону «Про публічні закупівлі», з 1 квітня 2016 року Україна намагається наздогнати Європу, яка вже перейшла на електронні тендери через «Prozorro». Чемпіоном із цього нововведення в Україні стала Дніпропетровська область. Щоб «на пальцях» пояснити броварчанам роботу нової системи електронних закупівель та зрозуміти, як можна чесно, без «відкатів» заробляти на державному тендері, на запрошення  команди броварського осередку «Демократичний Альянс» у наше місто приїхав фахівець у галузі публічних закупівель із Дніпра (колишній Дніпропетровськ) Артем Романюков.

Як розповів присутнім на тренінгу представникам бізнесу, громадським активістам та журналістам Артем Романюков, активісти Дніпра почали впровадження системи «Prozorro» в життя свого міста ще в березні 2015 року. До слова: «Prozorro» – спільна розробка громадських активістів, бізнесу, світових експертів, недержавних організацій у боротьбі з корупцією. Розпочали з проведення моніторингу, навчання як для чиновників, так і бізнесу, розробки відповідних рішень для місцевої влади, створення «гарячої лінії».

Прозоро
Артем Романюков

Прозоро

У той час по всій Україні  розпочалося впровадження електронних державних закупівель в рамках пілотного проекту через платформу «Prozorro» на допорогових закупівлях (до 200 тис грн для товарів і послуг, а також до 1,5 млн грн для робіт), за яких не потрібно проводити відповідні процедури. Це було своєрідне «тренування» перед запровадженням електронізації тих державних закупівель, вартість яких перевищує пороги.

А в лютому поточного року, підписавши Закон «Про публічні закупівлі», президент дав старт на перехід тендерних торгів в Україні на електронні рейки. Через «Prozorro» в нашій країні проводитимуть усі закупівлі товарів і послуг вартістю від 200 тис грн і закупівлі робіт вартістю від 1,5 млн грн. Цей перехід  має відбутися протягом 2016 року. І проходитиме він у два етапи: з 1 квітня в електронний режим мають перевести всі закупівлі органи центральної влади та державні підприємства, а з 1 серпня – решта державних замовників. 

Прозоро
Експерти підрахували, що перехід України на  нову систему тендерних закупівель уже в 2016  році дозволить заощадити державі 5 млрд грн

Прозоро

У Дніпропетровській області реформувалися найпершими. Там на систему«Prozorro» вже перейшли понад 150 держустанов.  Сьогодні  Дніпропетровщина є лідером у впровадженні «Prozorro» та чемпіоном у об’ємах закупівель, які в сотню разів перевищують об’єми у всіх областях країни разом узятих. Бровари в цьому плані пасуть задніх. І цьому є причина. Як пояснив Артем Романюков, саботування впровадження «Prozorro» на закупівлю робіт та послуг за бюджетний кошт відкриває широке поле для зловживань, адже половина ринку на допорогових закупівлях залишається в «сірій» зоні. Натомість перехід на електронний формат державних закупівель – це нові правила гри, які знижують корупційні ризики до мінімуму. Присутні на тренінгу поцікавилися, як «Prozorro» бореться з торгами «під свого». І озвучили ситуацію, що наразі склалася з модернізацією броварського парку «Перемога», коли замовник, маючи 18 млн грн державних коштів,  намагається просунути «свого» виконавця для отримання «відкатів».

Прозоро

Прозоро

«Ця схема до «Prozorro» не має ніякого відношення, пояснив Артем Романюков. –  Торги “під свого” створені, щоб обдурити мешканців міста та бізнес. Завжди, коли замовник та постачальник йдуть на такий ризик, вони переконані, що нікому не прийде в голову перевірити акт виконаних робіт та порівняти його з тим, що зроблено насправді. Якщо і конкурентам, і людям байдуже на це, то що може зробити система «Prozorro»?»

Загалом система електронних закупівель побудована так, щоб економити державні кошти, каже Артем Романюков. Одним із ключових принципів системи є зручність як для замовників, так і для постачальників.

Прозоро

Серед головних досягнень системи – збільшення конкуренції між торговельними майданчиками за постачальників та можливість заробити. Так за кожну пропозицію від кожного учасника торгів майданчику надходять відсотки. Так само і за вдало проведені торги.

Прозоро

Прозоро

Щоб почати роботу у системі, підприємцю достатньо зайти на сайт www.prozorro.org і вибрати один із майданчиків, на якому буде найзручніше продавати свої товари і послуги. Артем Романюков покроково розповів броварчанам, як провести ідеальні торги.

Прозоро

Прозоро

Щоб визначити точнішу ціну необхідних закупівель, найперше, що варто зробити, промоніторити ринок. Потім – запросити потенційних постачальників, прописати специфіку товару, оголосити торги на суму не менше 3 000 грн, залишити 1 робочий день на уточнення, до 5 днів –  на прийом пропозицій, тримати крок аукціону на рівні 0,5-3% від суми торгів, мінімально та обгрунтовано прописати кваліфікаційні вимоги. Після проведення аукціону дати можливість учаснику, пропозиція якого виявилася найменшою, надати скан-копії документів, яких не вистачає, а в 2-3-денний строк – оригінал документів. І останнє – вказати об’єктивні строки розрахунку із постачальником.

Завершуючи тренінг, виступаючий наголосив, що депутати мають контролювати всі процеси, що відбуваються в міськраді. А броварські чиновники мають зрозуміти: підписання Закону «Про публічні закупівлі» –  сигнал, що перехід на електронну систему, тобто на чесні і прозорі торги, незворотний.

Фото – автора