• Сьогодні: Понеділок, 15 Серпня, 2022

У парку на Пекарні понівечили радянський пам’ятник – ФОТО

Січень16/ 2015
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

SAMSUNG CAMERA PICTURESПочаток нового 2015 року в Броварах ознаменувався низкою крадіжок: у ніч із 5 на 6 січня невідомі вдерлися до приміщення Товариства Червоного Хреста, наступної, Різдвяної ночі, навідалися в міську бібліотеку для дорослих, а 11 січня «здерли шкіру» з пам’ятника невідомому солдату, розташованому в парку «Приозерний» на Пекарні.

Сьогодні вже мало хто дивується, коли зносять пам’ятники Леніну, якому поклонялися близько 100 років. Керуючись указом Президента, з грудня 2013 року в Україні розпочався  справжній «ленінопад», а на додачу активісти демонтують пам’ятники, присвячені й іншим особам, причетним до організації та здійснення голодоморів і політичних репресій в Україні. Тож коли вдруге за останні 2 місяці невідомі посягнули на пам’ятник невідомому солдату, деякі броварчани припустили, що ця дія могла бути вчинена з ідеологічних міркувань.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

І, як з’ясувалося, ймовірні «підстави» для таких припущень викарбувано на одному з об’єктів меморіального комплексу – камені: «На этих рубежах в сентябре 1941 года во время героической обороны г. Киева стояли насмерть воины 200-ой стрелковой дивизии и 4-го полка НКВД им.Ф.Э.Дзержинского. Вечная слава героям». Фактів того, як НКВДисти, які мали особливе право без суда та слідства виносити вироки, знищуючи тисячі «инакомыслящих» – кращий цвіт нації, особливо в Західні Україні, історія вже не замовчує. Тому зовсім не складно прив’язати паплюження пам’ятника до одного із способів «помсти» російському агресору. Тим більше, краєзнавці та історики розходяться в думках, чи існувала насправді дивізія та полк НКВД, і кому взагалі було поставлено цей пам’ятник, адже великих боїв за часів Великої Вітчизняної на території парку не було.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES
«Меморіальний комплекс відкрили в травні 1979 р., – пише краєзнавець  Володимир Мельник  у газеті «Старий центр» №15 (61) за 19.04.2013 р. – Пам’ятник невідомому солдату мав уславити подвиг воїнів 200-ої Червонопрапорної Двінської гвардійської стрілецької дивізії. Та от парадокс: у 1941 році такої дивізії не існувало. Щоправда була 200-а стрілецька дивізія, але вона повністю загинула під Ніжином і в Броварах оборони не тримала. У нашому краї героїчно воювали солдати 37-ої армії генерала А. Власова (того самого, що пізніше перейшов на бік ворога)». Однак історик, директор Броварського краєзнавчого музею Віктор Корявий стверджує, що є свідчення ветерана 200-ої стрілецької дивізії, яке підтверджує факт повного знищення дивізії разом із полком НКВДистів, які на той час були закріплені за кожною дивізією, в Київському «котлі». Тоді з оточення у 1941 р. вийшли одиниці. Пам’ятник поставлено на місці могили невідомому солдату, а на території парку (невідомо де) розташовані три братські могили, тож люди завжди мають пам’ятати про подвиг всіх полеглих заради миру.

Та як з’ясували працівники міліції, паплюження пам’ятника сталося не з ідеологічних міркувань, а більш цинічних і меркантильних мотивів. 11 січня близько 2 години ночі 34-річний броварчанин Н., озброївшись мішками та ножем, вирушив на «заробіток».

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Здобутком підприємливого чоловіка стало близько 5 кг міді, яку той зідрав із майже половини «тіла» пам’ятника. Та «сплавити» вкрадене на одному із пунктів прийому металобрухту (середня вартість такої продукції – 65 грн. за кг – авт.) чолов’яга не встиг: ранком 12 січня саме там його і затримали дільничні інспектори 2-го сектора. Чоловік, який і раніше мав проблеми з законом та вже встиг побувати за гратами, у скоєному зізнався: компрометувати історію не збирався, знищити предмет мистецтва наміру не мав, лише потрібні були гроші, щоб загасити «труби, які горіли». По цьому факту в Броварському РВ міліції відкрито кримінальне провадження за ст.185 ч.1 ККУ «Крадіжка».

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

«Реконструкцією пам’ятника займатиметься столичний скульптор Олег Захарченко, – розповів про плани  відносно спаплюженого пам’ятника заступник міського голови Григорій Голубовський. На жаль, до Водохреща, 19 січня, довести його до ладу не встигнемо, адже немає необхідних коштів, а сума це немаленька – 30-35 тис. грн. Мідь нині дорога, а потрібно не менше 11 метрових листів. Враховуючи, що з пам’ятника метал зрізають уже не вперше, розглядали різні варіанти його реконструкції, наприклад, за допомогою інших будівельних матеріалів та подальшого пофарбування. Однак це неможливо, адже він зареєстрований автором – видатним українським скульптором Валентином Знобою – як мідний. Була також і пропозиція перенести пам’ятник у більш людне місце, а на його місці встановити дешевший макет. Наразі всі пропозиції вивчаються. У планах – поставити камери спостереження».

 • avatar
  Барс Барс
  8 років тому

  Andy Demos, сейчас только медь воруют и сдают. А потом еще и камерами начнут торговать ☺

 • avatar
  Барс Барс
  8 років тому

  Что же касается памятников Ленину и остальных памятников, то тут я не согласен с автором статьи, их не демонтируют, их сносят. Это совершенно разные действия. Демонтируют днем и, как правило, на законном основании. А сносят ночью. И это во всем мире называется – ВАНДАЛИЗМ.
  Да кстати, тот памятник, который снесли в Броварах в какой пункт металлоприема сдали? И кто интересно на этом металле заработал?

 • avatar
  Ирина Ющенко
  8 років тому

  Пам”ятники Леніну в Україні змімали з постаментів у різний спосіб: і демонтували, і зносили. Мабуть, на сьогодні більшим ванділізмом по відношенню до українців було б залишити правити в парламенті комуністів, а на постаментах – їхнього ідола, продовжуючи в такий спосіб зомбування людей.

  • avatar
   Барс Барс
   8 років тому

   Вот, вот таким же мнением пользовался Геббельс, когда сжигал книги Гете и Шиллера, а в Афганистане взрывали памятники Будде и т.д.
   Ирина Вы понимаете, есть Закон, а есть мнение. Или мы будем руководствоваться и жить по закону, или мнением. Если мнением, то завтра начнут сносить Церкви, потому, что есть мнение, что Православная Вера это тоже только зомбирование народа.

   Ирина или живем по закону или по беззаконию. Есть, кстати, много людей, которым нравится беззаконие. Вам тоже?

 • avatar
  Ирина Ющенко
  8 років тому

  Не секрет, депутати пишуть і приймають закони під себе.Однак, першими ж і порушують ці закони. Жити треба не по “мнению”, а за законами совісті. На жаль, на 90% “депутати-совість” поняття несумісні.