Лариса Цісельська, вона ж - Ірина Зайченко. Вона ж - Анна Скворцова, Лариса Іванівна та Марія Токов. Вона ж - адміністратор груп «Барахолка Бровари» і «Одяг для вагітних, дітей і мам Бровари». Про те, що у мережі «ВКонтакті» броварчанка ймовірно займається шахрайством: продає  неіснуючі товари  виманюючи в довірливих людей гроші, розповіла  на сторінці групи «Чорний список продавців і покупців» одна з потерпілих Катерина Літвинко. Активісти групи, які перевіряють на причетність до шахрайства Інтернет-продавців та покупців, проконтролювали «діяльність» Цісельської, зібрали  про неї  інформацію та передали  в правоохоронні органи. Тепер уже поліції жінка пояснюватиме, чому люди, переказавши на її картку гроші, свого товару так і не отримали.

15 лютого 2016 року Катерина Літвинко замовила по Інтернету в Ірини Зайченко комплексну програму з 4 продуктів «Слім», яка нібито активує різні системи організму та допомагає за 25 днів скинути зайву вагу. Дівчина хотіла схуднути до свого дня народження, щоб вразити своїх знайомих неймовірним перевтіленням. Згідно з умовами продажу «чарівного» товару, відразу ж і перерахувала Ірині на картку «Приватбанк» 1 285 грн. Остання ж обіцяла надіслати товар «Новою поштою» вже через 2-3 тижні. Однак тижні спливали, а Катерина на своє замовлення продовжувала очікувати.

Історія “схуднення” 

Протягом  березня  Ірина «годувала» Катерину обіцянками, що товар ось-ось має отримати із Росії, але через проблеми на митниці він ніяк не може потрапити в Україну. У квітні писала, що товар вже прийшов, однак у розібраному вигляді, тож посилки замовникам потрібно збирати. «Збирала» їх увесь травень. На кінець місяця нібито мала товар ось-ось Катерині відправити. І зникла. Ні на які благання і погрози замовниці Ірина не реагувала. У відчаї Катерина написала повідомлення Ірининій колезі з груп  «Барахолка Бровари»  та  «Одяг для вагітних, дітей і мам Бровари»   Анні Скворцовій. На що Анна відповіла, що Іринина сторінка зламана, а сама вона – на лікарняному. І обіцяла в ситуації розібратися. «Розбиралася» увесь червень, час від часу Катерині відписуючи: її ніхто не «кине» і дівчина свій товар отримає. А так як Ірина не відповідає і їй, то поїде і забере в неї товар сама. І також зникла.

Після довгих вмовлянь відгукнутися, Анна нарешті відповіла: мовляв, до Ірини не доїхала, а зв’язку з останньою не має. У кінці липня «доїхала», однак  дзвонити  «звідти» не може, бо не ловить мобільний. У серпні Анна попросила Катеринину адресу і обіцяла замовити та надіслати товар удруге. А згодом дивувалася: всі інші замовниці товар отримали, чому така неприємність тільки з Катериною – не знає. Закінчувався жовтень, а Катерина все очікувала на свій засіб для схуднення та продовжувала вимагати від продавців прислати товар або повернути гроші. У кінці жовтня Анна відповіла, що вже в… Новосибірську.  І з «ефіру» зникла. З кінця жовтня 2016 р. на повідомлення Катерини повернути вкрадені гроші вже ніхто не відповідав.

Полювання на “продавців повітря” 

Минув рік, а в Катерини -  «ні торби, ні груш»: ні товару, ні грошей. Зрозумівши, що стала жертвою шахраїв, Катерина звернулася в групу «Чорний список продавців і покупців», де озвучила свою проблему та виклала переписку з Іриною та Анною.

Група «Чорний список продавців і покупців» - волонтерська організація, заснована 4 роки тому в Києві з метою безкоштовної допомоги обманутим шахраями людям. Активісти допомогли повернути свої гроші понад 3 000 людям. Дохід члени групи отримують від реклами, яку розміщують на своїй сторінці. Гроші використовують на оплату адміністраторам за мобільний зв’язок та Інтернет, інша частина коштів йде на благодійність – допомогу дітям-сиротам та бездомним тваринам, яких лікують волонтери.

Згодом до обговорення ситуації долучилася і зникла «продавчиня повітря». Анна переконувала, що її провини немає, так як посилку відправляла не вона, а Ірина, яка звільнилася. Анна ж не знає, де саме «застряг» товар, а  віднайти  його не можна. Він просто… загубився. Так як і накладна з треком (номером, по якому і можна відслідкувати посилку – прим. авт.). Припустила: ймовірно, якась замовниця отримала дві посилки. Але хто і де – вже не прослідкувати.

А згодом заявила: посилку Катерина отримала ще 25 травня. Навіть продемонстрували накладну. Однак  дзвінок на гарячу лінію «Нової пошти» заяву шахрайки спростував: накладної  на ім’я Катерини  Літвінко не існує. Щоб дізнатися, чи надсилалася Катерині хоча б якась посилка, активісти групи «Чорний список» надіслали запит на «Нову пошту». На що отримали відповідь: із 20 травня по 1 червня 2016 р. Катерина Літвинко ніяких відправлень не отримувала. І тут Анна знову зникає. Натомість з’являється «безвісти зникла» Ірина, яка Катерину ошелешує: від Літвинко в «Приватбанк» взагалі ніяких коштів на оплату товару не надходило! Мовляв, немає грошей – немає товару.

Як удалося відслідкувати активістам групи «Чорний список», Ірина Зайченко, Анна Скворцова, адміністратор груп «Барахолка Бровари» і «Одяг для вагітних, дітей і мам Бровари»  - одна і та ж особа: броварчанка Лариса Цісельська. Вона ж -  Лариса Іванівна  та Марія Токов.

[caption id=”attachment_68066” align=”aligncenter” width=”600”] Лариса Цісельська. Фото зі сторінки “ВКонтакті”[/caption]

[caption id=”attachment_68067” align=”aligncenter” width=”600”] Лариса Цісельська. Фото зі сторінки “ВКонтакті”[/caption]

Як розповіла керівниця інтернет-групи «Чорний список продавців і покупців» Ольга Сидорук, саме Цісельська, щоб заплутати сліди, одночасно вела у мережі «ВКонтакті» кілька сторінок, морочила людям голови, продаючи «повітря», та «вішала на вуха локшину», що товар надходить із Росії. А для того, щоб її бізнес виглядав переконливо, відгуки «покупців» на своїй сторінці купувала. Приклади схуднення від диво-препарату брала з мережі Інтернет. Коли ж вдавалося обдурити чергову жертву - відразу знімала надіслані кошти та змінювала ім’я та прізвище. «Коли в своїй групі ми заблокували сторінку «Анни», вона не ховаючись стала писати зі сторінки «Ірини»,  -  розповідає  Ольга Сидорук.  -  Це  підтверджує: «Ірина» та «Анна» - одна і та ж особа. Вирахувати шахрайку також вдалося за номером картки «Приватбанк», яку сама ж «Анна» і надала. Усі перераховані кошти надходили на одне і те ж ім’я – Лариси Цісельської. Її особисту сторінку допомогли знайти броварчани, які підтвердили: на фото саме Цісельська».

Активістам «Чорного списку» вдалося знайти 7 фейкових сторінок  шахрайки. Але вони переконані: це ще не все, тож пошуки інформації та інших потерпілих продовжуються_. «На жаль, наша група «Чорний список» працює тільки в мережі «ВКонтакті», а Цісельська торгувала і на OLX, «Однокласниках» та в інших мережах,_ - каже Ольга Сидорук. – Тому потрібен час, щоб знайти інших постраждалих від її афер».

За інформацією пані Ольги, щомісяця на своїй сторінці вони друкують базу шахраїв, яка у вільному доступі в пошуковику «ВКонтакті», і кожен перед тим, як придбати товар, може перевірити продавця по його ID, номеру картки, ПІБ на наявність/відсутність в цій базі_._ Щоденно в групу надходить від 50 до 100 звернень із різних регіонів України з проханням перевірити того чи іншого продавця чи покупця на вчинення шахрайства.

Шахрайство - це кримінал

Як повідомив нашим журналістам заступник начальника Департаменту кіберполіції Національної поліції України Віталій Чубаєвський, у переважній більшості шахраї реалізовують «стандартні схеми» заволодіння чужими коштами. Найпопулярніші - шахрайства шляхом обману через створення фіктивних Інтернет-магазинів та шляхом імітації реалізації товару (послуг) через аукціони, віртуальні дошки оголошень, соціальні мережі та телефонні шахрайства. У більшості випадків під час скоєння злочинів шахраї використовують інформацію, взяту із популярних соціальних мереж, де безпечні громадяни викладають про себе персональні дані, повідомляє кіберполіцейський. Шахраї ці дані аналізують і вже на їх основі готують і вчиняють злочини.

Причетність сайтів до шахрайських дій можна перевіряти на сервісі кіберполіції  «Stop Fraund».

«На кінець 2016 року працівниками кіберполіції супроводжувалося понад 2,9 тисяч кримінальних проваджень, зареєстрованих за кваліфікованими видами злочинів. У тому числі 1,2 тисячі -  за частиною 3 та 4 статті 190 Кримінального Кодексу кваліфіковані як Інтернет-шахрайства», - інформує заступник начальника. На кінець 2016 року в 788 кримінальних провадженнях, розпочатих за матеріалами кіберполіції, 139 особам повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, 112 особам пред’явлено обвинувальні акти. Досудове розслідування закінчено за 815 кримінальними правопорушеннями. Тільки за січень 2017 року за матеріалами кіберполіції розпочато 96 кримінальних проваджень, 32 особам повідомлено про підозру, 14 – пред’явлено обвинувальні акти. Досудове розслідування закінчено за 134 кримінальними правопорушеннями.

У ЗМІ голова Департаменту МВС кіберполіції Сергій Демедюк повідомив, що навіть після затримання «продавці повітря» можуть виявитися на волі, адже закон і суддівська практика поки що лояльні до таких злочинців. Інколи, навіть перебуваючи під слідством, підозрювані вчиняють нові афери. «Одну із мешканок Броварів ми затримували 4 рази, однак реального терміну вона не отримала, тому що має троє дітей, - каже головний кіберкоп. - Більше того, затримані, а потім звільнені, підозрювані стають ще більш витонченими у своїх аферах, адже вже приблизно розуміють, як ми їх знаходимо».  

У свою чергу члени групи «Чорний список» всіляко намагаються допомогти потерпілим від рук махлярів: ведуть із шахраями перемовини, пояснюють наслідки їхніх вчинків, повідомляють людей про махінації тих чи інших осіб, звертаються в правоохоронні органи, допомагають потерпілим в складанні всіх необхідних  юридичних документів.

Допомогли активісти скласти заяву в Рівненську кіберполіцію і Катерині (дівчина мешкає у м. Рівне). Правоохоронці Рівного передали зібрані матеріали колегам з Київської області, де останні провели попередню перевірку і встановили, що гроші за картковим рахунком знімалися саме в Броварах. Для проведення більш ретельного розслідування всі матеріали кіберполіція надіслала у Броварський відділ поліції. 21 березня броварські правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ч. 1. ст.190 ККУ «Шахрайство». Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 2 років, або обмеження волі на строк до 3 років. Проводиться досудове розслідування.

На сьогодні Цісельській про підозру не повідомлено і її не затримано, тож «продавчиня повітря» все ще на волі і може вільно обманювати людей і далі.