• Сьогодні: П’ятниця, Вересень 20, 2019

Як броварські підприємці ставляться до введення касових апаратів з 1 липня?

Червень30/ 2015
avatar
Тетяна Панкратьєва

Журналіст "Маєш право знати", мешкає у Броварах

Держава планує запровадити касові апарати з фіскальними функціями, підприємці опираються. Так, у середині червня вони мітингували під Верховною Радою проти обов’язкового введення реєстраторів. Журналісти «Маєш право знати» спробували розібратися в ситуації та з’ясувати, як відреагували на цю ініціативу центральної влади броварські підприємці.

мітинг підприємців київ (3)

Історія питання

Наприкінці минулого року (28 грудня 2014) Верховна рада України прийняла закон, який передбачає обов’язкове введення реєстраторів розрахункових операцій (РРО, касовий апарат) для підприємців-платників єдиного податку 2 та 3 груп. Підприємців 1 групи, а також тих, хто здійснює торгівлю на ринках, це не стосується. Планувалося, що ті, хто придбає та встановить апарат до 1 липня 2015 року, будуть звільнені від перевірок на два роки, до 1 січня 2017 року. Остаточна дата введення та застосування РРО для підприємців третьої групи – 1 липня 2015 року, для другої групи – 1 січня 2016 року. Про це повідомляла зокрема і Броварська ОДПІ та Броварська міська рада.

“Спрощенці” – групи платників та ставки єдиного податку з 01.01.2015

Платники податку Критерії єдиноподатників Особливості діяльності
1 група (ФОП)

– працюють без найманих осіб

– річний обсяг доходу не повинен перевищувати 300 000 грн

Здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торгівельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню
2 група (ФОП)

– кількість найманих працівників – не більше 10 осіб

– річний обсяг доходу не повинен перевищувати 1 500 000 грн

Здійснюють господарську діяльність з надання послуг (у т.ч. побутових) платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства
3 група  (ФОП+ЮО)

– кількість найманих працівників – без обмежень

– річний обсяг доходу не повинен перевищувати 2 000 000 грн

Здійснюють будь-які види діяльності, крім тих, які заборонені платникам єдиного податку

ФОП – фізична особа підприємець

ЮО – юридична особа

мітинг підприємців київ (2)

Проте підприємці оцінили цю законодавчу ініціативу як негативну і таку, що придушує малий бізнес. Адже витрати на придбання та обслуговування касових апаратів планувалися чималенькі, а найголовніше: підприємці очікували перевірок, штрафів та тиску з боку фіскалів. Також треба зазначити, що планується застосовувати такі апарати, що будуть передавати онлайн всю інформацію про операції до податкової.

Підприємці погоджуються, що працювати «в білу» – це гарно і по-європейськи, проте в даний час та умовах нашої країни – це дуже сумнівно. Дехто пропонує вводити касові апарати лише з метою внутрішнього обліку (для аналізу та контролю своєї діяльності) та для забезпечення прав споживачів (друк чеку для підтвердження операції з реалізації товару чи надання послуги), проте без фіскальної функції.

мітинг підприємців київ (1)

Отже, підприємці об’єднали свої зусилля і намагалися або відмінити законодавчу норму щодо РРО, або хоча б відтермінувати її. 16 та 17 червня в Києві перед Верховною радою відбувалися акції протесту – мітингарі домагалися прийняття законопроектів 1718 та 1088. Комітет ВРУ з питань податкової та митної політики прийняв у першому читанні законопроект 1718, а також вирішив відтермінувати норму запровадження РРО для 3 групи спрощенців до 1 січня 2016 року. Проте на засіданні Верховної ради законопроекти розглянуті так і не були.

доротич

Ситуацію для «Маєш право знати» прокоментував Сергій Доротич, голова ВГО «Союз захисту підприємництва», який виступав організатором акції протесту підприємців 16 та 17 червня у Києві:

«Хочу зазначити, що активність підприємців була незадовільною. Взагалі питання касових апаратів стосується 400 тисяч підприємців по всій Україні. На акцію протесту вийшло близько півтори тисячі. Ми не змогли назбирати навіть 1%. Тому, можливо, ми й не домоглися тих результатів, на які сподівалися. Можливо, це наша помилка і ми недостатньо активно проводили підготовку в масах, в нас немає потужного медіа-ресурсу. Проте ми розповсюджували інформацію всіма доступними нам шляхами: ФБ, соцмережі, громадські активісти роздавали листівки. Але суспільство не відреагувало, а дарма. Пересічний громадянин повинен зрозуміти, що всі податки, всі витрати (у тому числі хабарі) підприємець автоматично закладає у собівартість, тому з веденням РРО можна чекати на підвищення цін на товари та послуги, які реалізує малий та середній бізнес. За цей «бал во время чумы» відповість кінцевий споживач».

«Ми зареєстрували нашу акцію як безстрокову, – також додав він, – проте після засідання комітету зняли наметове містечко взамін на обіцянку внести в порядок денний законопроект 1088 з правками, який передбачає відтермінування для 3 групи підприємців ведення РРО до січня 2016 року. Проте на даний час 1088 не внесено у порядок денний. Це обман підприємців, тому ми розглядаємо можливість продовження протестної акіції. Про час та місце проведення повідомимо додатково».

У свою чергу на сайті ВГО «Союз захисту підприємництва» повідомляється:

«ВГО “Союз захисту підприємництва” вважає за доцільне подовжити акцію “Захистимо підприємців. ЗА спрощену систему оподаткування”. Сьогодні ВРУ не розглянула законопроект (реєстр. № 1088) з правкою щодо перенесення терміну обов’язкового застосування РРО спрощенцями ІІІ групи.

Відтак пропонуємо усім підприємцям зорганізуватись і довести почату справу до перемоги. На наш погляд, найбільш доречним часом початку акції підприємців є 30 червня 2015р о 9-00, як перший робочий день наступного сесійного тижня. Просимо висловитись і надати своє бачення та пропозиції для врахування у коментарях».

Зрада чи перемога?

Яке ставлення броварських підприємців до введення РРО та чи відвідували вони акції протесту, намагалися дізнатися журналісти «Маєш право знати» у броварських підприємців.

Олена (2 група, торгівля непродовольчими товарами): «Я проти введення касових апаратів. Хвилюють витрати на їх придбання, обслуговування, звітність. На акції не була і навіть не знала про неї».

Дмитро (2 група, торгівля непродовольчими товарами): «Надайте нам безкоштовно апарати та обслуговування і не чіпайте за помилки роки три – о, це буде діло. Так ні, вони ж думають лише про те, як продати свої «машинки» (бо треба купити апарат тільки у конкретної фірми) та ускладнити підприємцям життя, а далі їх не хвилює. А подумали, як бути з тими зонами, де погано працює інтернет, прикордонними зонами, що з торгівлею в метро? Я взагалі вважаю, що це рішення лобіюють великі торгівельні мережі, аби знищити конкурентів. Треба спрощувати умови для малого бізнесу, а в нас все навпаки… На акції був і якщо буде – знову піду!»

Юрій Скотніков з дружиною (1 та 2 групи, торгівля): «Я проти апаратів. Пам’ятаю, як це було ще в 90-х, до сих пір залишилися негативні враження. Нічого позитивного від новацій не очікую. Про протестну акцію знав, проте відвідати не зміг, якщо відбудеться ще одна – мабуть, я там буду».

Лідія Зеленчук (2 група, ресторанний бізнес): «Щоб ви розуміли, касовий апарат коштує 7 тисяч гривень, ще 15 тисяч коштує система «Парус». А ще плюс витрати на обслуговування апарату та на навчання персоналу. В мене жінки 50-ти років працюють, вони папірці насилу заповняють, а тут треба буде спеціаліста наймати з цими всіма звітами. А головне, що лякає, – це перевірки податкової, самі розумієте, тільки штрафувати й вміють. Якщо так діло піде, мені легше закритися, бо невигідно так працювати.

Я активно брала участь у підготовці акції. Розповсюджувала в Броварах листівки: на ринку «Нива», на ринку по вул. Короленка та взагалі містом. На ринках люди не дуже цим цікавилися, кажуть, нас це не стосується. А от «ларьочники» та власники магазинчиків, майстерень виявилися більш зацікавленими. Проте все одно активність броварчан можна оцінити як низьку. Треба бути більш активними, відстоювати свої права. Якщо не ми – то хто?»

Андрій з дружиною Ольгою (2 група, послуги): «Наче діло непогане, розуміємо, що потрібно переходити до цивілізованих умов, але ж ми знаємо, як це відбувається у нас: штрафи та перевірки, перевірки та штрафи. Хтось з підприємців не потягне такі витрати і закриється, а хтось просто не хоче виходити з зони комфорту. З іншого боку, якщо все буде «в білу» і всі навчаться правильно вести діяльність, то можна буде посилати перевіряючих куди подалі».

Наталія та бухгалтер Оксана (2 група, ресторанний бізнес): «Про акцію протесту не знали, але ми однозначно проти апаратів. Це все витрати: купити ті апарати, закодувати, поставити на реєстрацію, а потім ще й обслуговувати (120 грн на місяць).

А більше усього хвилюють витрати при перевірках. За касовий апарат у податківців такса – 3-4 тис грн, а якщо не платити – то завжди знайдуть до чого прискіпатися. Вести діяльність так, як від нас цього вимагають, дуже складно, тому помилки завжди знайдуть. От, наприклад, коли міняли акцизні марки – штрафували за «неправильні» акцизи, хоча товар був закуплений раніше, офіційно, у перевірених постачальників. Та перераховувати всі нюанси, де можна помилитися або які неможливо виконати, можна безкінечно. І штрафують у 5-кратному розмірі…

От як би зробили льготний період, дали підприємцям звикнути, навчитися, пристосуватися. Хоча дійсно, він був для тих, хто встановить касовий апарат до 1 липня цього року – 2 роки мораторій на перевірку. Але всі ж чекали, що щось зміниться і цей «чорний день» з введенням апаратів так і не настане, і далеко не всі ставили апарати добровільно. Що тепер буде – невідомо… Також кажуть, касових апаратів не вистачить, виробники не зможуть одразу всіх забезпечити».

600-01164298_001_433x433

Виживе найсильніший?

Підсумуємо: абсолютно всі броварські підприємці, з якими поспілкувалися наші журналісти, налаштовані проти обов’язкового та нагального введення РРО. З одного боку, люди завжди негативно реагують на будь-які зміни, тому що ознайомлення та пристосування до нового завжди вимагає додаткових зусиль. Проте багаторічний досвід підприємців в нашій державі не залишає їм підстав очікувати щось позитивне від нововведень: самі лише проблеми. Підприємці звикли боротися та адаптуватися, тож напружено очікують перевірок та штрафів, а не покращення вже сьогодні.

Так, для когось з підприємців це просто додаткові витрати, неприємні, але виправдані на шляху до цивілізованого ринку. Проте для інших, менш стійких, ця чергова проблема можливо стане останньою краплею, яку вони не витримають і вимушені будуть згортати свою діяльність і сідати на шию державі.

То хто переможе цього разу: влада чи підприємці? Чи зможуть можновладці переконати підприємців у доцільності введення РРО, чи знову переламають через коліно? Це черговий крок в одвічній справі придушення мало не єдиної активної та відносно незалежної верстви населення в нашій країні? Чи може, податківці стануть чесними і перестануть брати хабарі, а підприємці давати, всі гроші вийдуть «з тіні», все запрацює «в білу» – і через кілька років заживемо краще, ніж у Європі – цивілізовано та заможно?