• Сьогодні: Понеділок, 30 Січня, 2023

Продукція “Рошену” у броварських супермаркетах досі не “українізувалась”

Червень25/ 2013
avatar
Дмитро Карпій

Журналіст "Маєш право знати", активіст Громадянського руху "Відсіч", голова комісії Броварської міської ради з питань найменувань та пам'ятних знаків

Команда сайту «МПЗ» може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану у розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги»

ЗагаломНа початку червня 2013 року активісти громадянського руху «Відсіч» у рамках всеукраїнської кампанії промоніторили мови пакувань продукції «Рошен» у Броварах. Незважаючи на обіцянки власника корпорації Петра Порошенка, на майже половині продукції, в тому числі виготовленої протягом останніх місяців, досі застосовується не українська мова. Дані червневих моніторингів суттєво відрізняються від березневих та квітневих досліджень у Києві, Львові та на Донеччині. Однак той факт, що нові обгортки для внутрішнього ринку України досі, після півроку проведення кампанії, виходять російською насторожує.

У Броварах активісти відвідали супермаркети найпоширеніших та найпопулярніших компаній – «Форум», «Перекресток», «Мегамаркет», «АТБ», а також невеликий магазин «Продукти цілодобово+» на вул. Лагунової.

Мова продукції визначалась за головними найбільшими написами на пакуванні. Причому написи українською та російською або українською та латиницею на одному товарі зараховувались до україномовної продукції, а російською та латиницею – до російськомовної. До категорії «двомовних» потрапили вироби однакової продукції, але з різним мовами на різних пакуваннях. Слід зазначити, що зазвичай солодощі, виготовлені пізніше, мали україномовну обгортку, а ті, що старші, – російськомовну.

Однак, загалом дуже багато продукції у російськомовному пакуванні, виготовленої вже у березні-квітні цього року.

2013-06-06 20.18.43

2013-06-06 20.18.38

За магазинами

У супермаркеті «Мегамаркет», що у Терміналі, було виявлено найбільшу кількість видів продукції «Рошен» – 125 одиниць. Водночас, тут найменша кількість обгорток (у відносному розумінні) українською у Броварах – 44% проти 38% російською. Однак, у Мегамаркеті найбільше продукції з різномовними обгортками – 6% укр./рос. та 2% рос./лат.

Найбільше україномовної продукції зафіксовано у супермаркетах мережі «АТБ» – 63%. Російськомовної – всього 25%. Однак, у магазинах і найменша кількість одиниць товарів марки «Рошен» – 52 шт.

У магазинах «Форум» і «Фора» відповідно по 50% та 56% україномовної продукції проти відповідно 41% та 31% російськомовної та 9% і 12% латиницею.

Магазин «Продукти цілодобово +» був промоніторений в якості експерименту. Загалом, у ньому мало продукції «Рошену» – 61 од., зокрема повністю відсутні нефасовані цукерки та шоколадки. Україномовної та російськомовної продукції майже порівну – відповідно 48% проти 49%. Решта 3% – латиницею.

За продукцією

Загалом, порівнявши дані за продукцією, складається враження про позитивну тенденцію. Торти, як і були раніше, лишаються на 100% україномовними. А рулети та бісквіти, які майже на 100% були російськомовними, наразі поступово українізуються, що видно зокрема за результатами моніторингу у Броварах.

Продукцію ми умовно поділили на п’ять видів: шоколадки, шоколадні цукерки у коробках, фасовані цукерки у пакетах, нефасовані цукерки на вагу та інше (печиво, вафлі, торти…).

Асортимент продукції у різних магазинах сильно різнився, ймовірно саме через це вийшли дуже неподібні результати. Однак, важко не помітити, що найбільше україномовної продукції з-поміж наших умовних категорій серед шоколадок – 58%. У магазинах «Фора» таких видів найбільше – цілих 77%. Не відстають і фасовані цукерки та «інше» – по 56%.

Водночас, найменше україномовної продукції серед цукерок у коробках та нефасованих цукерок – по 36% та 39% відповідно. Однак, у «АТБ» цілих 70% цукерок у коробах – україномовні.

Слід зауважити, що якщо для цукерок у коробках альтернативою є використання переважно російськомовного пакування (53% рос. та 8% латин.), то для нефасованих такими є переважно обгортки з назвами латиницею (26% рос. та 35% латин.)

Загальні дані

Загалом по Броварах станом на 10 червня маємо таку картину:

 • 52% – українською;
 • 36% – російською;
 • 10% – латиницею (англійська та інші мови);
 • 2% – пакування однієї продукції різними мовами.

Загалом

Це – перший  такий моніторинг у Броварах. Його результати приблизно однакові з даними моніторингу, проведеного в інших містах України в кінці травня. Зокрема у Києві станом на 18-19 травня маємо такі цифри:

Київ 220513

Раніше дослідження також відбувалися у Києві, Львові та на Донеччині. Результати між містами були приблизно однаковими. З того часу можна побачити динаміну на повільне зростання кількості україномовної продукції. Ось така динаміка на прикладі Києва:

Динаміка

Нагадаємо, що активісти ГР «Відсіч» у листопаді минулого року помітили тенденції щодо зросійщення продукції «Рошен», власник якої, Петро Порошенко, неодноразово декларував своє прагнення захищати українську мову. У кінці місяця Порошенко пообіцяв українізувати продукцію для внутрішнього ринку. Внаслідок цього Відсіч призупинила всеукраїнську кампанію проти Порошенка, однак пообіцяла моніторити ситуацію.

Як бачимо, за цілих півроку становище змінилося дуже несуттєво. Порошенко та представники «Рошену» стали ігнорувати спроби з ними зв’язатися. Відповіді на те, чому обіцянки не виконуються, ми так і не отримали. 15 травня активісти за допомогою театралізованого дійства вручили «Батьківщині», «Свободі» та УДАРу звернення із закликом не обирати Порошенка єдиним кандидатом у мери Києва від опозиції, після чого раптово українізувалася продукція у фірмових магазинах «Рошен».

Ми й надалі слідкуємо за ситуацією та сподіваємося на краще!

 • avatar
  Iren Irena
  10 років тому

  Шановні! Я дуже поважаю сайт МПЗ, але: Навіщо чипати “Рошен”, коли це дуже гарна продукція ,якщо порівняти її з іншими видами солодощів в які добовляють ТАБЛИЦЮ МЕНДЕЛЕЕВА ,то це вже, не в які ворота не входить ! Я цього не розумію! І доречі Порошенко дуже розумний хлопець ,який дав роботу населеню, ця цифра дуже велика 56 тис. робочих місць! Хіба це не гарно? А Ви за якісь обгортки пишите, та мову ! (Ми Українці і в нас населення використовує дві рідні йому мови!!!

 • avatar
  Сергій Іллюхін
  10 років тому

  До речі, я цей прикол з українізацію використовую, щоб швидко визначити більш свіжу продукцію. На російськомовних дата зазвичай вже майже вичерпана, а українські – свіжіші, бо їх почали друкувати вже після обіцянки Порошенка

 • avatar
  Дмитро Карпій
  10 років тому

  Зведені результати останніх моніторингів по Україні: http://maidanua.org/2013/07/vidsich-roshen-ukrajinizovujetsya-ale-dosyt-povilno/

 • avatar
  Сергій Іллюхін
  10 років тому

  Росспоживнагляд вирішив проблему русифікації обгорток Рошену дуже ефективно: Росія заборонила ввезення цукерок Порошенка ( http://www.pravda.com.ua/news/2013/07/29/6995104/ )