• Сьогодні: Понеділок, 20 Вересня, 2021

Анатолій Дністровий розповів броварчанам про бультер’єрів громадянського суспільства

Серпень28/ 2012
avatar
Маєш право знати

Команда "Маєш право знати"

25 серпня у Броварському парку «Перемога» відбулася відкрита лекція сучасного письменника та публіциста Анатолія Дністрового на тему «Бультер’єр громадянського суспільства». Цей захід започатковує серію публічних виступів перед броварчанами відомих митців, журналістів, бізнесменів і громадських діячів. Про це «Маєш право знати» повідомила громадська організація «Громадський захист Київщини».

Дністровий розпочав свій виступ перед кількома десятками слухачів із короткого аналізу кризової ситуації в Україні: не лише політичної, а й правової, гуманітарної, освітньої. Загроза остаточного становлення авторитаризму, тотальний монополізм усіх сфер життєдіяльності в країні, нищення режимом Януковича середнього класу як прошарку, який здатний сформувати альтернативний політичний капітал на противагу капіталу мафіозно-олігархічному, нищення вищої школи як інструменту, що здатний посилювати критичне та здорове мислення в суспільстві, керованість українських медіа із Банкової, наступ «регіоналів» та інших політичних реваншистів на цінності української політичної нації… ці та інші теми знайшли своє відображення в лекції.

На думку Дністрового, в таких, на перший погляд, патових умовах, лише фронтальна, консолідована громадська ініціатива «знизу» може бути відчутним імпульсом щодо докорінного «перезавантаження» країни та зміни теперішньої політичної системи. Аналізуючи битву за демократію в історії багатьох успішних країн, письменник дійшов до висновку, що Україна, паралельно зі своїм «спізнілим» націєтворчим процесом, також долає схожий шлях, який чимало  розвинутих країн пройшло у ХІХ столітті.

Історія американської демократії також знала тотальну корупцію, нівеляцію закону, латифундизм і масштабні земельні махінації, нечесну приватизацію та розгул «залізничної» та «тваринницької» мафій. Але битва за свої права простих людей і громад на місцях крок за кроком утверджувала демократію та громадянські інституції. І цей шлях сьогодні починає долати Україна.

Теперішню «авторитарну паузу» в новітній історії України, яка після розвалу тоталітарної імперії СРСР вступила у складний перехідний період, він порівняв із модерним фашизмом, який також виник у хаотичних перехідних умовах, зокрема після розвалу європейських імперій на початку ХХ століття – на руїнах аристократичного правління, слабкого парламентаризму та не менш слабких інститутів громадянського суспільства.

Ключова теза письменника: всі диктатори погано закінчують, тобто смерть авторитаризму неминуча. Але спершу треба мати мужність і виступати як проти правлячого режиму, так і проти тотальної байдужості, що підкорила суспільство. Активний і широкий громадський рух – це і є той грізний бультер’єр, перед яким не встоять жодні політичні пережитки, що намагаються запхати Україну в минуле. Після дискусії одній із слухачок (за найкраще запитання) Дністровий подарував свій роман «Дрозофіла над томом Канта».

Публічні лекції у броварському парку Перемога започатковано ГО «Громадський захист Київщини», молодіжним крилом цієї організації «Броварська ініціатива» та за підтримки кандидата в народні депутати від партії «УДАР» Павла Різаненка.