• Сьогодні: Понеділок, 5 Червня, 2023

Броварчанам-учасникам АТО пропонують безкоштовну реабілітацію в санаторіях

Листопад18/ 2015
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

Учасники АТО можуть отримати безкоштовні послуги з психологічної реабілітації, для цього з держбюджету виділено кошти. Однак переважна більшість хлопців, які побували в зоні антитерористичної операції, вважають, що психологічна реабілітація їм не потрібна, і вони зможуть соціалізуватися самостійно. Про те, чи справді це так, та де і як відбуватиметься необхідна  допомога, дізнавалися наші журналісти.

Відповідно до постанови Кабміну №221 від 31 березня 2015 року, реабілітацію пропонують пройти усім учасникам бойових дій, які отримали цей статус та зареєстровані. В Україні таких 119 677 чоловік. На Київщині – 6 733. Безпосередньо в Броварах учасників АТО – 409, із них учасників бойових дій – 177.

Як повідомила начальник відділу по обслуговуванню пенсіонерів, інвалідів, ветеранів війни та праці управління соціального захисту населення Людмила Пінчук, за результатами конкурсних торгів, надавати послуги з реабілітації воїнам АТО будуть 4 санаторії:

  • «Феофанія» в Києві,
  • «Остреч» у Чернігівській області,
  • «Орізон» у Одеській області,
  • «Курорт Березівські мінеральні води» у Харківській області.

За словами начальниці відділу, на пропозицію пройти безкоштовну психологічну реабілітацію погодилися лише 3 броварчанина. Інші, яким було запропоновано, посилаються на різні причини: роботу, сімейні обставини тощо, та переконують, що не бачать у цьому необхідності, адже можуть самостійно впоратися з проблемами.

Не бачить необхідності психологічної реабілітації і бієць Олександр Гуравський.

Олександр Гуравський

35-річний чоловік пішов на війну з першою хвилею мобілізації, а з третьою ротацією його направили в Дебальцево. 18 лютого 2015 року під час обстрілу Дебальцевого, в машину, де перебувало близько 20 солдатів батальйону «Топаз» (мобільний вузол зв’язку), поцілила ворожа протитанкова ракета. Тоді половина хлопців встигла врятуватися і залишилася неушкодженими. Частина ж солдат обгоріла. Двоє – згоріли заживо. Свої обпечені кінцівки Олександр півтора місяці лікував у столичному опіковому центрі, близько місяця – в санаторії. Однак цього замало. «Мені, в першу чергу, потрібна реабілітація ніг, – скромно зізнається 35-річний чоловік. – А от психологічна допомога не потрібна. Вдома я вже встиг соціалізуватися».

Як каже практикуючий психолог, профорієнтолог Олена Богаченко, війна накладає відбиток на все подальше життя людей, які брали безпосередню участь у збройній боротьбі. А хибні переконання, типу «чоловік повинен бути сильним і справлятися з проблемами сам», заважають пережити отриману психологічну травму:

психологічна реабілітація
Олена Богаченко

«Постійна загроза життю, загибель товаришів по службі, застосування зброї на ураження, поранення або каліцтва військовослужбовця – це потужна психологічна травма, що за своєю суттю є величезним переживанням, емоційним потрясінням. Загострюється вона не відразу, а через 3-6 місяці після повернення військовослужбовця до мирного життя. Мова йде про так званий «афганський синдром» – або посттравматичний синдром, коли солдат не може знайти собі місце в суспільстві, стати «таким, як усі». Характерними ознаками цього можуть бути душевні надломи, зриви, непримиренність, жорстокість, підвищена конфліктність, а також втома і апатія, – як природна реакція організму на наслідки тривалого фізичного і нервового напруження».

Тому, стверджує фахівець, відмовлятися від психологічної підтримки не слід: «Психолог допоможе знайти точки опори, подивитися на ситуацію  збоку, а найголовніше – пропрацювати з почуттям провини, яке є закономірністю, якщо боєць пережив смерть товаришів по службі. І це не прояв слабкості, це шанс вибудувати своє життя заново».

Як відбуватиметься психологічна реабілітація в санаторіях, які виграли конкурсні торги і приймають воїнів АТО, на жаль, в броварському управлінні соцзахисту нічого не знають, тож ми зателефонували в реабілітаційні заклади самі.

Як повідомили в усіх 4-х санаторіях, психологічна допомога учасникам АТО проходитиме протягом 14 днів реабілітації за спеціальною програмою. Для цього близько 3 годин у день за допомогою індивідуальних та групових бесід, лекцій, семінарів до учасників реабілітації психологи доноситимуть інформацію про психічне здоров’я та психологічні негаразди і їхні наслідки для людини. Спеціалісти проведуть діагностування, підберуть методи психологічної реабілітації, одним із яких буде арт-терапія – робота з піском, глиною, медитативне малювання. Родичів військових навчать навикам першої психологічної допомоги в стресових ситуаціях.

Також спеціалісти обстежать бійців, і, в залежності від  виявлених захворювань, призначать  безкоштовне те чи інше санаторно-курортне лікування: різноманітні ванни, душі, басейн, різні види масажів, грязелікування, аромотерапію, ЛФК, теплові та фізпроцедури, фіточаї – залежно від профілю та наявної матеріально-технічної бази закладу.

ТОВ «Санаторій «Феофанія» (м. Київ)

Санаторій  спеціалізується на лікуванні захворюваннь серцево – судинної, сечо-статевої, нервової, кістково-м’язової систем і травлення. На реабілітацію можна приїхати із дружиною (чи з кимось із рідних), тоді перебування в санаторії  обмежиться 7 днями.  Харчування 3-хразове.

Тел.: 097 208 70 86 та 050 469 56 71

Психологічна реабілітація

Пихологічна реабілітація

 ДП «Клінічний санаторій «Курорт Березівські мінеральні води» (с. Березівське, Харківська обл.) 

На курорті лікують захворювання  органів травлення, дихання, обміну речовин, нирок, сечовивідної, серцево-судинної  та периферичної нервової систем, опорно-рухового апарату, онкопатології. Також надають допомогу після перенесених опіків. На реабілітацію можна приїхати вдвох. Проживання родичу обіцяють безкоштовне, а от 3-хразове харчування потрібно оплатити.

Тел.: 067 708 92 65

психологічна реабілітація

Психологічна реабілітація

Санаторій  «Остреч» (м. Мена, Чернігівська обл.) 

Санаторій спеціалізується на лікуванні опорно-рухового апарату, системи кровообігу, органів травлення та дихання, захворювань очей. Якщо учасник бойових дій приїде не сам, обіцяють або путівку поділити навпіл, або родичу доведеться сплатити за  проживання і 4-хразове харчування 150 грн у день (розрахунок надано зі знижкою).

Тел.: 096 322 00 00 або 067 460 34 46

Психологічна реабілітація Психологічна реабілітація

ДП «Південь-Курорт-Сервіс», санаторій «Орізонт» (смт. Сергіївка, Одеська обл. 80 км від Одеси) 

У санаторії лікують захворювання периферичної нервової системи, порушення центральної нервової  та дихальної систем, гінекологію і урологію. На реабілітацію також можна приїхати вдвох. Проживання і харчування, яке в санаторії  4-хразове, для обох буде безкоштовним. Лише за «розподіл» попросять сплатити 100 грн.

Тел.: 097 570 26 45

психологічна реабілітація

Психологічна реабілітація

У Броварах за психологічною допомогою можна звернутися до психолога в службу в справах дітей та сім’ї. Також пораду та духовну підтримку завжди готові надавати священники.

Нагадуємо: будь-який учасник антитерористичної операції, який має статус учасника бойових дій та підтверджуючий документ, може звернутися в управління соціального захисту населення  для  отримання відразу двох направлень: одне – на безкоштовне санаторно–курортне лікування, інше – на безкоштовне проходження психологічної реабілітації.

м. Бровари, вул. Гагаріна, 18 (2 поверх, к. 202). Тел.: 5-32-35.

 Фото – з Інтернету