• Сьогодні: Понеділок, 20 Вересня, 2021

Через бездіяльність поліції розслідувати сутички у міськраді буде прокуратура

Квітень18/ 2016
avatar
Тетяна Панкратьєва

Журналіст "Маєш право знати", мешкає у Броварах

Група броварських депутатів у п’ятницю, 15 квітня, завітали до керівника Броварської міської прокуратури. Приводом став виклик на допит  депутата Леоніда Черепейніка у справі розслідування масових сутичок під час сесії міської ради 18 березня. Також присутні обговорили питання співпраці правоохоронців, активістів та представників місцевого самоврядування. Згодом розмову про взаємодію у боротьбі зі злочинністю, яка піднімає голову в місті, депутати продовжили у керівника Броварського відділу поліції.

Наслідки скандальної сесії: прокуратура вважає, що поліція не розслідує даний епізод, а тому вдається до слідчих дій самостійно

Депутати міськради, що прийшли цього дня до кабінету керівника броварської прокуратури Андрія Котяша, висловили занепокоєння щодо “дивних збігів” та переслідувань їхнього колеги. Нагадаємо, нещодавно офіс підприємства Леоніда Черепейніка “Бровари Вторма” обікрали, до цього тричі грабували авто, також підприємство витримує навалу перевірок. Цього ж разу депутата викликають на допит до прокуратури.

“Депутат Леонід Черепейнік викликаний до прокуратури у якості свідка, – заспокоює Андрій Котяш. – Нами будуть викликані всі депутати та особи, що були присутні на засіданні міськради, аби з’ясувати повну картину того, що відбулося та притягнути до відповідальності тих негідників, що вчинили хуліганські дії. В почерговості викликів немає жодних політичних мотивів. Наразі по цій справі допитано вже більше 10 осіб”.

полиция прокуратура (2)

Депутати також поцікавилися, чому допити проводять саме працівники прокуратури, а не поліції. Керівник броварської прокуратури пояснює це так: “Тому що представники відділу поліції не працюють і нехтують своїми посадовими обов’язками. А вчинення хуліганських дій у міській раді є суспільно-резонансною подією, яка потребує ретельного, всебічного та швидкого розслідування. Якщо слідчий не працює, то процесуальний керівник вимушений проводити слідчі дії, він в праві на будь-якій стадії досудового розслідування приймати рішення про самостійні слідчі дії”.

полиция прокуратура (1)

“На підставі чого прокуратура зробила висновки про бездіяльність слідчого в розслідування цього кримінального провадження?” – цікавиться депутат Володимир Опалько.

“Зазвичай всі основні процесуальні дії проводяться в термін від 1 до 10 діб, – відповідає Андрій Котяш. – Як мінімум допит усіх свідків та фіксація їхнього бачення. Цього не відбулося”.

полиция прокуратура (3)

Також очільник броварської прокуратури зазначив, що заяву про факт вчинення хуліганських дій подав міський голова в день скандального засідання до Броварського відділу поліції.

Депутати пропонують правоохоронцям співпрацю

“До нас, як до депутатів, надходить багато звернень громадян щодо підвищення рівня злочинності в місті, – перейшла до іншого питання зустрічі депутат Аліна Дяченко.Ми би хотіли скоординувати наші зусилля, депутатський корпус готовий допомагати, в бюджеті міста є залишки, можна фінансувати, наприклад, громадські формування, які на власному ентузіазмі намагаються підтримувати порядок у місті”.

IMG_0517

“Ситуація дійсно складна, – погоджується Андрій Котяш, – і самотужки ми з цим не впораємося. Кадровий склад зменшився і не відповідає обсягам роботи, досвіду не вистачає, плюс “закон Савченко” і події на Сході… У прокуратурі вдвічі зменшилася кількість працівників після реформування, а обсяги роботи збільшилися в декілька разів: у нас 14 процесуальних керівників і 4000 справ. Ми одночасно працюємо, вчимося, реформуємося”.

Пропозицію щодо співпраці прокурор підтримує: “Наступного тижня ми проводимо координаційну нараду, запросимо і вас, хотілося б вислухати думку представників громадськості і представників місцевого самоврядування щодо шляхів вирішення ситуації. У нас, наприклад, є розроблена пропозиція створення муніципальної варти, яка б функціонувала на постійній основі”.

Відео зустрічі від проекту “ВідеоПрозорість”

Поліція також готова до співпраці та окреслює коло проблем

Після візиту до головного прокурора Броварів делегація депутатів вирушила до головного поліцейського міста з тим же меседжем: “маємо надлишок бюджету, готові до співпраці, давайте координувати наші дії”. Олег Янчинський, очільник Броварського відділу поліції, у свою чергу розповів представникам депутатського корпусу про проблеми, з якими стикається нова поліція.

IMG_0556

Кадровий голод. “І до переатестації людей не вистачало, а зараз: з 46 посад у слідчому підрозділі укомплектовано 23, щодо дільничних, то в наявності 17 з 39. По патрульній поліції: спочатку ми запустили 6 груп швидкого реагування, потім зменшили до 4-х. З 7-го числа обласне керівництво надало нам 12 працівників колишнього підрозділу “Беркут”, тому ми змогли знову запустити 6 груп реагування”.

Низька зарплатня. “На сьогоднішній день ще немає офіційного наказу по патрульній поліції, яка пройшла атестацію, ось сьогодні-завтра чекаємо. Тому на даний момент працівники поліції отримують лише посадовий оклад і доплати за звання і вислугу, інші надбавки і премії вони не отримують. Середня зарплатня поліцейського – 3800-4000 грн, патрульний в групах швидкого реагування отримує 3200 грн (до нарахування податків), а на руки – 2400-2500 грн. Після переатестації нам обіцяють підняти зарплату. Чекаємо”.

Матеріально-технічне забезпечення. “Пального, що дає держава, з натяжкою нам вистачає. Головна проблема в транспорті: з 23 автомобілів – 3 авто нових, інші мають 5 і більше років експлуатації, тож раз в тиждень один з автомобілів ламається. Раніше ці авто наїжджали 500-1500 км в місяць, а зараз цей кілометраж набігає за тиждень чи навіть менше: авто працюють цілодобово”.

Як допомогти поліції?

Напряму фінансувати відділи поліції неможливо чи доплачувати заробітну платню поліцейським, зазначили присутні. Тож як громада і місто може допомогти поліції? – задалися питанням депутати.

IMG_0566

Присутні разом дійшли до висновку – покращити роботу поліції може:

  • програма соціального житла (“Людину можна мотивувати земельною ділянкою чи житлом, хоча б кімнатою в гуртожитку”, – каже Олег Янчинський)
  • заохочення працівників поліції, поздоровлення на свята (“Це мотивує, коли про нас не забуває місцева влада, і заохочення не обов’язково повинно бути грошове, ми повинні відчувати, що ми потрібні”, – зізнається головний поліцейський Броварів)
  • забезпечення пальним, запчастинами, канцелярським приладдям, закупівля в кожен екіпаж відеореєстраторів, як у київської поліції (вартість одного приблизно 6000 гривень), встановлення кнопок екстреного виклику та системи відеоспостереження
  • активізація груп громадського формування (“Коли в патрулі є наш хлопець, люди інакше сприймають поліцію, поважають, бо бачать, що до них долучився представник громади”, – каже депутат Юрій Скотніков)
  • покращення іміджу поліції

Фінансове питання: потрібна міська програма

Щось можна закупити за спонсорські кошти, за кошти підприємців міста та району, як наприклад, відеореєстратори, щось може виділити місто – це стосується насамперед житла.

“А можна залучати навіть гранти, – зазначив депутат Андрій Василенко. – Для якоїсь іноземної компанії Бровари могло би бути пілотним містом, в якому за кошти іншої держави встановлюється, наприклад, система відеоспостереження. І на прикладі одного міста демонструється ефективність технологічного рішення, щоб наступні міста робили це на комерційній основі”.

IMG_0546

Також підтримувати громадські формування та забезпечити матеріально-технічну підтримку поліції можна за кошти міської програми.

“В нас з’являється більше коштів в бюджеті завдяки децентралізації, – каже депутат Аліна Дяченко. – Дуже важливо спрямовувати кошти на дійсно потрібні речі, а не на ремонти парку. Тож, якщо ми хочемо представити на найближчу сесію програму підтримки правопорядку в місті, треба вже зараз її розробляти, в нас є два тижні. А програма підтримки ГФ у нас є, але вона передбачає лише 150 тисяч гривень на рік, і з тих 40 забирають на підтримку воїнів АТО. Чи доцільно це робити в цей момент, коли місто тоне в злочинності?”

Відео зустрічі від проекту “ВідеоПрозорість”

У підсумку депутати вирішили зібратися вже наступного тижня для розробки міської програми підтримки правопорядку.

Фото – автора та Бажена Левковця