• Сьогодні: Понеділок, 29 Листопада, 2021

Головний лікар броварської ЦРЛ Багнюк вважає платні послуги законними

Травень19/ 2015
avatar
Маєш право знати

Команда "Маєш право знати"

поліклінікаУ броварській лікарні та поліклініці почали стягувати плату за медичні послуги. Люди переполошились і б’ють на сполох. Активісти ГО “Броварський народний контроль” вирішили розібратись, наскільки це законно, хто ввів та визначив розцінки. Для цього вони пішли на бесіду до головного лікаря ЦРЛ В.В.Багнюка (повний текст розмови читайте на сайті “Народного контролю”). Звісно, головний “медик” Броварів переконаний, що плата за послуги стагується законно, бо “лікарня має виживати”. Однак активісти ставлять під сумнів його слова та намагаються докопатися до правди…

Отже, лікарня стягує оплату цілком законно, вважає головний лікар ЦРЛ. Платні послуги в закладах охорони здоров’я затверджені Постановою Кабміну та профільними міністерствами, є перелік цих послуг. А вводити платні послуги в лікарні потрібно через відсутність належного фінансування. Тим більше, що фінансування БЦРЛ в 2014 році знаходиться на рівні 2009-го, а курс долара тим часом виріс у три рази. Так коментує ситуацію пан Багнюк.

– Зрозумійте самі, що в умовах сьогодення лікарня не може «виживати» і покривати всі господарські витрати без введення платних послуг.

Кошти від платних послуг потрапляють на спецрахунок відділення, яке надавши яку небудь платну послугу, таким чином заробляє собі зарплату. З цих же коштів оплачуються і енергоносії, і ремонт техніки, і бензин на автомобілі, ремонт сантехніки і т.д. В бюджетних коштах такі витрати взагалі не враховуються, там планується тільки соціальна захищеність.

Чи послуги лікарів платні для всіх відвідувачів? Ні, пояснює головлікар. Безкоштовними є, по-перше, профогляди, їх фінансують з бюджету. По-друге, якщо пацієнт має направлавлення від сімейного лікаря, то обстеження чи лікування здійснюється в поліклініці та лікарні також безкоштовно. Проте якщо сімейний лікар не бачить показань для подальшого обстеження, а цього бажає сам пацієнт – тоді послуги ЦРЛ вже стають платними для такої людини.

Торкнулися співрозмовники у бесіді й питання, хто повинен відшкодовувати кошти БЦРЛ за надані послуги пацієнтам з направленням від сімейного лікаря:

У зв’язку із медичною реформою, яка активно впроваджується у Броварах, усі медичні заклади розділились на первинні центри міста, первинні центри району та вторинну ланку — центральну районну лікарню. Кожний цей комунальний заклад тепер має свій бюджет.

Згідно законодавства, між первинною та вторинною ланками повинен бути підписаний договір на обслуговування пацієнтів.

Згідно цього договору по закінченню місяця, у первинну ланку повинні направитися акти виконаних робіт, тобто інформація пофамільного списку тих, кого ми обслужили, що саме робили і скільки це коштувало, а первинна ланка, в свою чергу, повинна зі свого бюджету нам відшкодувати проведені роботи.

На сьогоднішній день таких договорів не укладено, а це значить, що кошти з бюджету, які виділяються лікарні на стаціонарну допомогу ми витрачаємо на проведення аналізів, рентгену і т.д. для пацієнтів первинної ланки.

Броварську центральну районну лікарню фінансує як місто, так і район, проте розпорядником коштів БЦРЛ є лише районна влада, пояснює пан Багнюк. У листопаді 2014 року БЦРЛ подала в районну і міську раду на затвердження розрахунок тарифів на платні послуги. Районна влада їх затвердила, міська – ще досі ні.

Головний лікар ЦРЛ вважає, що міська рада взагалі не повинна перебирати повноваження і приймати рішення про затвердження платних послуг, адже відповідно Постанови Кабміну такі послуги можливо запроваджувати у дію наказом головного лікаря. Тож, міській владі ЦРЛ надала розрахунки лише з метою інформування, каже пан Багнюк.

БЦРЛ
Наказ головного лікаря БЦРЛ Багнюка В.В. про перелік платних послуг

Проте з введенням платних послуг підвищення рівня обслуговування в лікарні та поліклініці не обіцяють. Мовляв, в розрахунках тарифів не закладено такого розкошу як якість, а лише необхідне та нагальне.

Якщо тарифи на платні послуги будуть затверджені, це буде лише десята частина того, що нам дійсно необхідно. У розрахунках платних тарифів враховано три складові: витратні матеріали, заробітна плата лікаря і комунальні послуги (енергоносії). У розрахунок, проведений нами, не закладено ні рентабельності – 15%, ні ремонту апаратури, як це робилося раніше.

Але хабарі ми будемо жорстоко присікати, наголошує пан Багнюк.

Ходять чутки про те, що деякі лікарі нашого закладу вимагають у пацієнтів гроші, а потім цими сумами діляться зі мною. Доводжу до вашої свідомості, що на кожній оперативній нараді, яка проводиться з активом лікарні я попереджаю: «Якщо хтось буде будь-що вимагати від пацієнтів, і я про це довідаюсь – то буду першим, хто напише по цьому факту заяву у міліцію чи прокуратуру».

Тому прошу, якщо такий факт буде мати місце, то людина може або прийти безпосередньо до мене і розказати про цей факт, або написати скаргу і вкинути лист у скриньку, що знаходиться в при вході в хірургічне відділення. Ця скарга буде розглянута за протоколом.

Я розумію таку річ як подяка, коли вже після обстеження чи лікування людина віддячує лікарю. Але, якщо ситуація зворотна, і людина чує від лікаря фразу типу «якщо ви хочете, щоб я зробив те то – дайте мені стільки то»…. Таке в лікарні не припустимо!

За результатами спілкування з головним лікарем БЦРЛ “Народний контроль” робить такі висновки:

Постанова Кабміну дозволяє лікарні вводити платні послуги, але..

— МОЗ ще не затвердило тарифи на ці послуги, в результаті

— Броварська міська рада не може закласти в бюджет кошти окремо для первинної і вторинної ланки, через це ..

— Броварська центральна районна лікарня не може заключити договір про надання послуг із первинними центрами медико-санітарної допомоги, в результаті

— Амбулаторії первинної ланки – не можуть відшкодувати надані лікарнею послуги – тобто гроші в лікарні тільки витрачаються, а ….

— Фінансування на лікарню мізерне, тому

— Лікарня приймає важливе рішення – наказом головного лікаря впровадити платні послуги, які могли б покривати хоча б витратні матеріали лікарні, для чого

— За спеціальною методикою розрахунку спеціалісти лікарні розрахували МОЖЛИВУ ВАРТІСТЬ ЦИХ ПОСЛУГ і подали її у районну та міську раду на затвердження, далі

— Районна рада, як розпорядник коштів лікарні, прийняла ці тарифи, а

— Міська рада – їх поки що не прийняла.

В результаті, первинна та вторинна ланка не можуть знайти спільну мову, а люди розгублені.

До речі, “Народний контроль” не збирається полишати цю тему і планує влаштувати зустріч представників первинної (ЦПМСД – І.А.Кравцов) та вторинної (БЦРЛ – В.В.Багнюк) ланок броварської медицини. Можливо, таким чином ті ланки дійдуть якоїсь домовленості і узгодять свою взаємодію. Також ви можете задати питання головним лікарям за допомогою анкети на сайті “НК”.