• Сьогодні: Понеділок, 4 Липня, 2022

“Капітан і Попелюшка — шлях до успіху”. Чи данина застарілим традиціям?

Березень21/ 2017
avatar
Дарина Мізіна

Броварчанка, молода журналістка

Минулої п’ятниці в МКЦ «Прометей» відбувся міський конкурс для старшокласників «Капітан і Попелюшка — шлях до успіху». Цього року особливу увагу до нього привернув допис Євгена Щербака на Facebook, у якому хлопець звернувся до броварських активістів та чиновників, скаржачись на застарілість правил і дивне розмежування професій у конкурсі. Наша редакція вирішила в цьому розібратися.

Організацією «Капітан і Попелюшка — шлях до успіху» вже протягом 18 років займається Броварське навчально-виховне об’єднання. Участь у конкурсі беруть учні старших класів 10-ти шкіл міста та ліцею при БНВО. Конкурс складається з трьох етапів: візитівки, під час якої учасники й представляють свою професію; брейн-рингу (цього року питання стосувалися української мови, географії, історії України, видатних особитостей Броварщини та куховарства) і танцювальної частини, у якій конкурсанти виконували традиційні грузинські, єврейські, українські та циганські танки. Оцінює роботу учасників журі, серед постійних членів якого представники міської ради й директорка БНВО. Утім, цього року до них приєдналися й члени Ради дітей та учнівської молоді міста як альтернативне журі.

Візитівка команди переможців від БСШ №7
Виступ команди гімназії імені Степана Олійника, що перемогла за результатами Інтернет-голосування

Основний напрямок шоу-програми — профорієнтація старшокласників. Щороку за кілька місяців до конкурсу навчальні заклади отримують список професій, підготовлених організаторами, і поспішають обрати ту, яка їм найбільше до вподоби. Вісімнадцяті «Капітан і Попелюшка» вимагали від учасників представлення окремих сфер зайнятості, як-от: оборонної галузі, освітньої, сфери послуг, громадського харчування, сільського господарства, туризму, виробництва та переробки продукції, спорту, охорони здоров’я, засобів масової інформації та шоу-бізнесу. Іще однією новацією цьогорічного конкурсу було правило участі у візитівці людини, яка досягла успіху у сфері, що представлялася.

Телеведуча “СТБ” Ольга Кучер прийшла підтримати команду ЗОШ №2

Саме вибору професій і вищезазначеної вимоги стосувався допис учня ЗОШ №10 Євгена Щербака. Хлопець зі своєю командою вирішили представляти сферу шоу-бізнесу, однак організаторам така ідея була не до вподоби, виник конфлікт, у якому винним зробили саме учасника. “Керівництво школи на зауваги організаторів промовчало. У результаті, винним вийшов я”, —  коментує Євген Щербак. Через занадто різні погляди на концепцію конкурсу хлопець відмовився від участі. На його думку, час змінити формат конкурсу або ж створити альтернативний йому, проведенням якого могли б займатися інші культурно-мистецькі організації.

Із цього приводу ми поспілкувалися з очільницею БНВО Іриною Ткачук. Вона пояснює: «Інші організації можуть займатися, чим хочуть, а в 1999 році це був перший конкурс, який наш заклад запропонував, і досі проводить. Я абсолютно не проти, аби інші школи, установи створили щось подібне, але авторське право на конкурс «Попелюшка і Капітан — шлях до успіху» належить нашій організації. Перелік професій ми готуємо, аби шоу-програма була видовищною. Бо інакше вийдуть усі лікарі на сцену, чи всі вчителі. Співаки, танцюристи, артисти — тематика заборонена, адже ми прагнемо уникнути одноманітності на сцені й якомога більшого різноманіття професій. Сьогодні ми ускладнили перший конкурс: у програмі номеру має бути присутньою успішна людина. Питання в жодного учасника не було. Вони могли взяти і простого сантехніка, успішного для своєї родини, і який приносить справжню користь людям. Цей критерій лишався на їхній розсуд».

Цікаво, що команда ЗОШ №10 таки представила сферу шоу-бізнесу на сцені, а саме: професії режисера та гримера.

Візитівка учасників від ЗОШ №10

Начальниця броварського управління освіти і науки Оксана Мельник також вважає, що формат конкурсу повністю відповідає профорієнтаційному спрямуванню: “Цього року це ще й було підкріплено виступами людей, які досягли успіху в представлених сферах. Тим паче, що гості були відомими броварчанами. Наприклад, Ольга Кучер (телеведуча СТБ — прим. авт.), яка навчалася в другій школі”. 

Самі учасники серед труднощів зазначають проблеми з технікою: застаріле обладнання МКЦ “Прометей” часто виходило з ладу під час виступів, що підвищувало знервованість учасників.“”Прометей” — дуже некомфортний для тих, хто виступає. Дуже мало місця для перевдягання, не кажучи вже про декорації. Ми змушені були залишити їх у проході для глядачів. Також засмутило, що в деяких учасників неправильно працювало обладнання”, — коментує Капітан від команди СШ №5 Віталій Ромах.

Тим не менше, старшокласники відмічають дружню атмосферу конкурсу, а також те, що захід дає можливість відкрити для себе щось нове про давно відомі спеціальності. “Обираючи професію для конкурсу, ти відкриваєш її для себе з іншого боку. На нашому прикладі — телебачення. Ми з Олександром намагалися відтворити дійсність цієї професії, відчути її і показати, якою вона є за кадром. І тепер я замислююсь,чи не обрати мені в майбутньому професію телеведучої”, — поділилася Попелюшка від ЗОШ №2 Поліна Чух.

Фото – автора