• Сьогодні: Середа, 27 Жовтня, 2021

На Бровари насувається інтернет-катастрофа? ФОТО, ВІДЕО

Червень19/ 2012
avatar
Андрій Качор

Незалежний журналіст, громадський активіст

В найближчий місяць мерія обіцяє ліквідувати усі мережі кабельного інтернету в Броварах – вже цього тижня збираються зрізати магістральні дроти між будинками. Локальні провайдери в розпачі та впевнені: Сапожко «розчищає» Бровари від місцевого бізнесу для «донецьких».

Інформація про те, що над броварськими кабельними мережами нависла загроза надійшла до «Маєш право знати» ще минулого тижня. До наших журналістів звернулись представники відразу кількох провайдерів, які повідомили про те, що місцева влада збирає броварських постачальників доступу до Мережі  на «серйозну розмову» в приміщенні КП «Служба замовника». За попередньою інформацією, на цій зустрічі влада мала узгодити з провайдерами подальшу долю їхніх мереж, якщо ті не виконають умови броварських чиновників.

Наші кореспонденти спробували потрапити на цей захід, проте поява фотокамер «МПЗ» на території «Служби замовника» викликала мало не скандал. Оголосивши розширену зустріч представників інтернет-провайдерів з владою «виробничою нарадою», доступ до якої заборонений стороннім, представники мерії вимагали від наших журналістів покинути приміщення. Єдине, що встиг зафіксувати наш фотограф – величезний прапор «Партії регіонів» на стіні зали засідань комунального підприємства. Вже пізніше, коли представники провайдерів розповіли, про що саме йшлось під час розмови, стало зрозуміло, чому влада так не зацікавлена в розголошенні цієї історії.


Умови, які неможливо виконати.

Заступник мера Вознюк разом зі своїм колегою Голубовським виставили провайдерам ультиматум, згідно з яким ті в найкоротші терміни мають кардинально реформувати власні кабельні мережі. Під реформою мався на увазі повний демонтаж усіх магістральних кабелів між будинками, завдяки яким мешканці мають доступ до Інтеренту. Натомість локальним провайдерам пропонувалось протягом кількох днів (!) виготовити нові проекти прокладання своїх кабельних мереж, які б не передбачали дротів над будинками. Фактично, провайдерів зобов’язали кардинально змінити структуру та систему усіх своїх мереж в найкоротші терміни. Тим, хто встигне подати та затвердити такі проекти до 18 червня, давалась можливість незначної відстрочки, протягом якої підприємці мали б вирити по всьому місту нові траншеї для дротів або якимось чином отримати доступ до шахт «Укртелекому». Іншим пообіцяли банально перерізати головні кабелі вже за кілька днів та позбавити усіх їхніх абонентів можливості виходу в Інтернет.

Поставлені умови без перебільшення приголомшили місцевих провайдерів. За розрахунками підприємців, жоден з них в принципі не зміг би виконати подібні вимоги, адже терміни для прокладання нових мереж влада встановила фантастичні: всього тиждень, хоч за розрахунками такі роботи мають тривати близько року. Більше того:  такий варіант був би не можливим, навіть якби місцеві провайдери «скинулись»  на «вриття» кабелів в землю. В телефонній розмові заступник директора однієї з компанії заявив, що тепер найпевнішим для нього варіантом є повне закриття бізнесу та пошук іншої роботи.

Зі свого боку влада пояснює:  міжбудинкові дроти більше не можуть існувати, адже становлять небезпеку не лише для конструкцій будівель, але й для мешканців міста. «А раптом кабель обірветься та впаде на людину на вулиці?» – емоційно запитував Голубовський під час зустрічі з провайдерами. Заступника мера в цьому випадку не цікавило те, що за весь час існування таких дротів у місті нічого подібного не траплялося, адже міжбудинкові кабелі мають відповідні сертифікати якості й розраховані саме на «повітряну» експлуатацію, крім того подібна практика широко застосовується в т.ч. і в столиці.  Водночас провайдери погодились з низкою зауважень чиновників й висловили готовність реконструювати частину мереж, які дійсно не відповідають технічним нормам та промаркувати власні дроти. Проте для цього потрібно значно більше часу, ніж його відводила влада. Втім представники виконкому були невблаганними: на нові проекти – кілька днів, на прокладку усіх магістральних кабелів під землею – тиждень.

Чому влада вирішила настільки терміново та швидко «навести лад» в кабельному господарстві міста могло б так і лишилося загадкою, якби не інформація, отримана броварськими провайдерами з власних джерел. Згідно з цією інформацією, мерії міста була дана чітка вказівка «розчистити» Бровари від місцевих провайдерів, аби звільнити майданчик для приходу в місто нового гравця – компанії «Тріолан». Фірма, що за чутками тісно пов’язана з «донецькими», після перемоги Януковича вже встигла монополізувати ринок телекомунікаційних послуг в багатьох містах, «прибираючи» зі свого шляху місцевих підприємців.  Майже блискавично «Тріолану» вдалось поширити свій вплив навіть на столицю,  суттєво потіснивши з Олімпу  багаторічного й одноосібного лідера ринку – компанію «Воля».

 

«Своїм – усе, чужим – закон» або як влада нищить броварський бізнес на догоду «донецьким».

Про те, що «Тріолану» будуть створені особливі умови роботи в місті, броварські провайдери зрозуміли вже на зустрічі з представниками мерії. В той час, коли звинувачення з вуст високих чинів летіли в бік усіх провайдерів, що вже довгий час працюють у Броварах (не «пощадили» навіть загальнонаціональний «Київстар» та підконтрольний Сапожку «Бравопорт»), єдиний, хто дочекався похвали від чиновників – вже згаданий «Тріолан». Заступник мера звертав увагу місцевих підприємців на те, що лише ця компанія прокладає свої кабелі відповідно до технічних норм. В той  час як «МПЗ» вже повідомляло про те, що «Тріолан» почала будувати свою мережу в багатоповерхівках навіть без погодження з мешканцями.  На відео видно, як представник компанії не має на руках погодження від мешканців на прокладку кабелів, натомість апелює до якогось рішення Верховної Ради, яке начебто дозволяє «Тріолану» монтаж власних мереж в будинку на Короленка, 60а. В кінці відео працівник компанії прямим текстом заявляє: «В Броварах 15 провайдеров. Мы работаем по всей Украине. Мы можем просто убрать всех и остаться сами».

Проте головною преференцією для «Тріолану» став тимчасовий дозвіл міської влади на прокладання «повітряних» міжбудинкових магістральних кабелів. Нагадаємо, що саме такі дроти за вимогою влади мусили б демонтувати усі інші провайдери, крім «Тріолану». Цей факт найбільше вразив місцевих підприємців, адже в таких умовах про якусь чесну конкуренцію говорити не доводиться – ні для кого з броварських провайдерів про подібні дозволи навіть не йшлось. Крім того, локальні провайдери не впевнені, що «Тріолан» колись таки змусять за прикладом інших «врити» свої кабелі в землю: «Якщо говорити про цей «тимчасовий» дозвіл, то скоріш за все він діятиме роками. У нас немає нічого більш постійного, ніж тимчасове» – сумно жартують броварські «інтернетники».  За словами провайдерів, крім «Тріолану» влада не чіпає ще одне кабельне підприємство – компанію «Екта-Бровари».

Остаточно розставили крапки над «і» систематичні рейди працівників ЖЕКів, які перевіряли правильність монтажу кабелів місцевих провайдерів в будинках. У більшості випадків такі «перевірки» закінчувались повним вирізанням усіх кабелів навколо комунікаційних шаф: за пару днів  комунальники «відрізали» від інтернету відразу кілька багатоповерхівок. Рейди не проводились лише в будинках, що їх обслуговує ЖЕК №3 – саме з цієї частини міста розгортання своїх мереж розпочав «Тріолан».

Місцеві провайдери спробували апелювати до юридичного боку справи, посилаючись на договори, укладені між підприємцями та «Службою замовника». Згідно цих угод, провайдери можуть на законних підставах працювати далі, а бюджет отримувати значні надходження: загальна сума коштів, що їх сплачують провайдери «Службі замовника» сягає понад 100 тисяч гривень на місяць, за тарифами, що їх виставило комунальне підприємство – дорожчими ніж навіть у Києві. Крім того, провайдери погодились виконати більшість умов влади щодо впорядкування своїх мереж, окрім термінового демонтажу магістральних кабелів, адже це на невизначений термін позбавить переважну більшість мешканців доступу до Інтернету.  Проте в неформальній бесіді з представником одного з місцевих підприємств директор КП «Служби замовника» Смалько відверто зізналась: дехто поставив владу в такі умови, що їй легше розірвати усі угоди з місцевими провайдерами, ніж йти на якісь поступки. Як повідомив представник одного з найстаріших провайдерів Броварів, така непоступлива поведінка міського керівництва пов’язана з пропозицією, отриманої мерією від «Тріолану»: згідно з цією інформацією, суть такої «пропозиції» обраховувалась семизначним числом.

Коли Броварам вимкнуть Інтернет?

Наразі ж ситуація виглядає більш, ніж песимістично. За розрахунками провайдерів, побудувати нову підземну мережу з покриттям, яке зараз є в Броварах, займе приблизно рік. За умови демонтажу кабелів вже цього літа (як погрожує «Служба замовника»), броварчани ризикують залишитись без кабельного інтернету як мінімум до середини наступного року. Прикметно, що це не загрожує кооперативним будинкам, будинкам, де створено ОСББ та тим, які обслуговує ДП «Житло» – броварські комунальники юридично можуть «дотягнути руки» лише до багатоповерхівок, які обслуговуються ЖЕКами та «Службою замовника».  Проте таких будинків у Броварах більшість, а це значить, що вже восени, а то й раніше, більшість городян не матимуть можливість користуватись швидкісним інтернетом вдома.

Через власні інструменти пропаганди влада вже готує броварчан до «певних незручностей», які можуть виникнути в зв’язку з переділом ринку комунікаційних послуг у Броварах. Так, нещодавно в ефірі студії «Наше місто» вийшов семихвилинний сюжет, де заступники мера демонструють недоліки в роботі місцевих провайдерів . В сюжеті на роботу провайдерів скаржаться бабусі, які заявляють: «Спокійно жили собі в будинку, поки не прийшов Інтернет». Цікаво, що в сюжеті також показують мешканку будинку за адресою Короленка, 60а. Та скаржиться на неякісно встановлене обладнання, яке створює шум. Саме в цьому будинку свої мережі прокладає компанії «Тріолан»

За передчуттями броварських провайдерів, подібна ситуація штучно створюється, аби броварський бізнес був поглинутий великим зовнішнім гравцем. Навряд чи влада справді піде на фізичне відключення міста від Інтернету майже на рік: напередодні виборів  це може стати скрушним ударом по позиціям кандидата від влади Федоренка. «Виходом з ситуації» може стати продаж місцевими провайдерами своїх кабельних мереж іншій компанії, що, звичайно, означатиме фактичну ліквідацію місцевих підприємств. За умови, якщо цей поглинач має дозвіл на між будинкові «повітряні» магістральні кабелі, такі мережі з «незаконних» відразу перетворяться на «законні», і доступ до Інтернету в броварчан не зникне. Проте не виключено, що відбудуться зміни серйозніші, ніж можна було б очікувати.

Прихід на ринок монопольного гравця автоматично означає певний диктат на ринку надання послуг. Користувачі не матимуть такої альтернативи, як сьогодні та будуть змушені йти на всі умови, що їм нав’язуватиме єдиний монополіст. Що вже казати про місцевих підприємців, які роками будували свій бізнес у Броварах і тепер одним махом можуть все втратити.

Проте крім економічних наслідків, наслідки можуть бути ще й політичні. Монопольний провайдер, котрий має певні домовленості з владою, може здорово тій допомогти в плані контролю над місцевим сегментом Всесвітньої мережі. Компанії-постачальнику послуг, котра не має конкурентів,  нічого не заважає на прохання чиновників заблокувати той чи інший місцевий інтернет ресурс, якщо він «не подобається» місцевим можновладцям. З випадками цензури броварські користувачі вже зустрічались на ресурсах підконтрольній владі компанії «Бравопорт», коли адміністратори видаляли будь-які матеріали, що стосувались корупційних оборудок Сапожка і Ко. Цікаво, що за іронією долі, «Бравопорт», який до кінця захищав місцеву владу, сьогодні ця ж влада намагається знищити.

Цього ж разу броварчани можуть стати свідками присутності в Мережі «Великого брата» броварського розливу, як ніколи раніше. Під загрозою можуть опинитися не лише місцеві інтернет-ресурси, що публікують критичну інформацію про діяльність влади, але й окремі користувачі, котрі продукують та розповсюджують подібний контент.  З іншого боку, загроза, що нависла над кабельними провайдерами в Броварах може стати «зірковим часом» та неабияким стимулом для стрімкого розвитку компаній, що надають доступ до інтернету третього та четвертого покоління (3G та 4G) котрі використовують бездротове з’єднання з Мережею. Їхній динамічний розвиток та перегляд цінової політики міг стати хоча б частковим вирішенням проблеми, що виникла.

Проте окремі броварські кабельні провайдери не мають наміру здаватися без бою та готові захищати власний бізнес до останнього. Не всі компанії збираються під тиском продавати власні мережі та йти з броварського ринку. Як повідомили представники одного з них, за необхідності вони перешкоджатимуть відключенню своїх абонентів від Інтернету в т.ч. фізично. «Якщо буде треба – організуємо патрулі на міських дахах і не дозволимо різати кабелі» – заявив один з підприємців.

P.S.

Вже під час підготовки публікації до друку стало відомо, що мерія розробила новий варіант подальшої співпраці з місцевими провайдерами. Для цього Сапожко запрошує підприємців на зустріч з представниками влади вже цієї п’ятниці. Що ще вигадала броварська влада – читайте в наших наступних матеріалах. «Маєш право знати» стежитиме за розвитком подій.

Андрій Качор, Тарас Шако

 • avatar
  Maksim Dyachenko
  9 років тому

  так скажите где кабеля Триолана – будем применять симметричный ответ. Как только в моем доме порежут – будем действовать. И я так понимаю, что к ОГО! теперь тоже не будут давать подключаться?

 • avatar
  Lidia Gavaza
  9 років тому

  ​Извесный провакатор снова пугает народ. В сюжете провайдеры сами говорят, что договорились, а вы чем руководствуетесь, где доказательства? Интернет работает никто ничего не режет. Кому отрезали интернет отзовитесь! 

  • avatar
   Сергій Іллюхін
   9 років тому

   “Кому отрезали интернет отзовитесь! ” – жартуєте? Ви б ще написали: “у кого телефон відключили, передзвоніть мені” )))
   Дроти різали на Лагунової 10 – там перші постраждалі. Та і на відео видно, що дроти ріжуть. Ви вважаєте примусовий продаж бізнесу нормальною “домовленістю”?

  • avatar
   Maksim Dyachenko
   9 років тому

   вы еще скажите в суд подавать, если с чем не согласны :)

  • avatar
   Andriy Kachor
   9 років тому

   Ви розкажіть про “провокацію” провайдерам. В сюжеті про “начебто домовленість” сказав лише представник “Бравопорта” – клмпанії, яка надає доступ до Мережі міськраді, ввела політичну цензуру на власних локальних ресурсах і, вочевидь, досі сподівається на “милість барина” за вірну багаторічну службу. 
   Ну а “кому отрезали интернет – отзовитесь!” (с) – це, звичайно, перл! :))) “кто умер – отзовитесь!”

 • avatar
  Lidia Gavaza
  9 років тому

  известный провокатор, конечно )))

  • avatar
   Maksim Dyachenko
   9 років тому

   если бы регистрировались – то можно было бы редактировать свои комментарии, но мы не ищем легких путей.

 • avatar
  Maksim Dyachenko
  9 років тому

  о, и на фоне всего этого скандала вспомнился другой вопрос – а каким боком Служба замовника и ЖЕКи к моему чердаку? почему они распоряжаются деньгами и куда эти деньги направляются?

  • avatar
   Сергій Іллюхін
   9 років тому

   Нещодавно міськрада приймала рішення, яке якраз регулювало це питання. Вони не є власниками, але вони розпоряджаються. До цього рішення у Різаненка було багато питань. На жаль, не пам’ятаю, що саме за рішення. 
   Можливо, Аліна згадає?

 • avatar
  Andriy Kachor
  9 років тому

  Мені особливо сподобався коментар журналістки “Нашого міста”:
  “З того часу, як в будинку з’явився інтернет, жінка забула про спокій” :)))

  • avatar
   Maksim Dyachenko
   9 років тому

   потрібно тій жінці розповісти про бездротовий інтернет, про радіацію в мобільних телефонах та мікрохвильовках :). Вона взагалі спати перестане.

 • avatar
  Lidia Gavaza
  9 років тому

  Так там же эта женщина сама жалуется, значит с ее слов. А на Лагуновой видно в каком состоянии провода, торчат прям из стекол. А как бы Вы поступили будучи начальником ЖЕКА, когда отремонтированные крыши и окна “дырявят” наглым образом. Взламывают лифтовые шахты, мало ли что в голове у этих “подключателей”, страшно и в лифт заходить.

  • avatar
   Andriy Kachor
   9 років тому

   Та все правильно, кабелі треба прокладати відповідним чином, аби вони не псували майно громади і були безпечними для мешканців. І провайдери з цим погоджуються і готові перекласти мережі. Проте чому їм встановили терміни, які неможливо виконати? І чому одній компанії зробили умови, кращі за інших? Чи не у відповідях на ці запитання криється суть проблеми, штучно створеної владою в обличчі Сапожка, Вознюка, Голубовського та Смалько? Адже питання можна було вирішити цивілізовано й без зайвого шуму.  

   • avatar
    Lidia Gavaza
    9 років тому

    У Вас нет ни одного подтверждения слов. Для кого условия сделали лучше? На видео видно, что нельзя увидеть чей кабель, резали все подряд. 

 • avatar
  Maksim Dyachenko
  9 років тому

  додайте в теги – “рейдерство”

 • avatar
  Lidia Gavaza
  9 років тому

  А что касается “Триолана” я думаю пан Качор раздул очередную сплетню, т.н. інформаційний привід, извините, просто уже не интересно и не  приятно читать. 
  Зачем властям вести кучу переговоров если они лоббируют интересы “Триолан”? Если бы захотели убрали бы всех без переговоров и все.

  • avatar
   Andriy Kachor
   9 років тому

   А навіщо “убирать всех без разговоров”, якщо можна взяти хабар від одного та поприбирати усіх інших? Мешканці взбунтуються, якщо заразом усім відключать інтернет – це вам не приходило в голову? А з одним провайдером легше домовлятись, кого і як краще “защеміть” в Мережі на локальному рівні.

 • avatar
  Oleksandr
  9 років тому

  хаха ваш сайт вже обзавівся власним провладним ботом. 
  Lidia Gavaza, скільки платять, 2 юаня за комент?
  думаю, на мітинг проти подібних дій збереться більша частина активного населення нашого міста, а з підтримкою провайдерів, котрі дають доступ до правдивих ЗМІ, які влада не взмозі контролювати це перетвориться на феєричний захід. 
  Доречі цікаво, що це проходить саме перед виборами. Спроба ввести цензуру в інтернеті по всій Україні, щоб у президента восени не було дежавю?
  кп “замовник” також мутне. давно цікавило, чи виконують вони усі роботи, за які беруть гроші.

 • avatar
  Евгений Захаревич
  9 років тому

  В крации постараюсь описать свою точку зрения на этот вопрос.
  Для начала чтобы резать кабеля, нужно иметь какие то основания на это. В частности отличными основаниями стали бы расчеты прокладки тросированых кабелей для данной климатической зоны. Могу сразу сказать что по расчетам расстояние между опорома может составлять до 300 м, если кабель тросированный. Так что вряд ли кто то сможет законно обрезать их. Теперь к опорам на которых они крепятся, это уже не к провайдерам, а как раз таки к власти. “Почему опоры для прокладки воздушных линий в таком плачевном состоянии?” 
  Ну а если все таки кабельную сеть начнут резать, руковоствуясь опасностью для жизни граждан и возможностью нанесения ущерба городу, то предлагаю не перебирать харчами, а резать все подряд (под все подряд поразумеваю не только провайдоров, но и електоросети) 
  Эпилог: Думаю для всех понятно абсурдность данного решения. На причины давить конечно стоит, но главным образом посоветовал бы провайдерам делать упор на технических характеристики кабельных сетей, а в случае их не соответствия, заменить на другие, которые бы по расчетам удавлетворяли бы ГОСТы (которые кстати никто еще не отменял с 61 года)

 • avatar
  Lidia Gavaza
  9 років тому

  Нет, ну если право голоса здесь имеют только гости оплаченные  “pravo-znaty” могу и уйти. На работе, как говорится, на досуге,  хотела пообщаться. Бот, значит бот. Наслаждайтесь общением с “нужными” комментаторами.
  P.S. Ребята, какой митинг?  А Вы спросили люди этого хотят? Почитайте социологов, политологов, время революций прошло. Люди хотят спокойной и стабильной жизни. Па – па!

  • avatar
   Alina Dyachenko
   9 років тому

   “оплаченные гости”? це щось новеньке. будь-який справді незаангажований користувач, якому дійсно не подобаються чиїсь нав’язливо критичні коментарі на адресу “МПЗ” – одразу ж зараховується до “проплачених”? Ви краще спростуйте його слова і скажіть, що Ви не працюєте у владних структурах ;)

   Про мітинги – це не ми сказали, це провайдери й більшість броварських Інтернет-користувачів, з якими ми останнім часом спілкувались, заявили про свою  рішучість пікетувати будь-який орган,  який посягне на Інтернет. І це не соціологи, і не політологи, це реальні люди сказали про свої реальні наміри.

   Та й зрештою від соціологівполітологів я чула дещо інші прогнози, ніж Ви кажете ;) Може ми з Вами різних соціологівполітологів знаємо? Бо щось я не чула, щоб люди хотіли спокійного та стабільного життя у наскрізь корумованій країні, де влада, суди і правоохоронні органи заодно і спільно борються проти своїх громадян, де правда нікому не потрібно і все вирішують гроші та сила… 

   Ви походіть поспілкуйтесь з реальними людьми, з тими ж мешканцями Броварів, наприклад – і побачите, як люди насправді налаштовані ;)

 • avatar
  Alice
  9 років тому

  >>>  З іншого боку, загроза, що нависла над кабельними провайдерами в
  Броварах може стати «зірковим часом» та неабияким стимулом для стрімкого
  розвитку компаній, що надають доступ до інтернету третього та
  четвертого покоління (3G та 4G) котрі використовують бездротове
  з’єднання з Мережею. Їхній динамічний розвиток та перегляд цінової
  політики міг стати хоча б частковим вирішенням проблеми, що виникла. >>>        –    Одно время в районе, где я живу, не было проводного инета. Приходилось пользоваться 3G . Полный отстой. Скорость низкая, стоимость  высокая. Частое плохое соединение.С проводным – ни в какое сравнение не идет.

 • avatar
  Andrey Ninichuk
  9 років тому

  Не знаю насколько это правдива информация, но если оно так – единственное что не правильно это сроки выполнение, а так я понятие не имею кто им разрешил опутывать дома проводами!? Пусть провайдеры, допустим в течение года, за свой счет прокладывают свои провода под землей! 
  ps/ Местный провайдер (бравопорт) у себя на портале призывает резать провода нового более сильного конкурента.
  city.brovary.net/portal/index.php?showtopic=104840&st=20
  Мало того посты не согласных, даже записи в их дневниках (на портале) чистятся и удаляются без объяснение причин местной администрациею (ZloyAdmin).
  Также эта самая администрация успешно удаляет любую инф. которая создает плохую рекламу им или местным политикам которые их крышуют.
  http://city.brovary.net/portal/journal.php?user=1286&view=168919
  Мало того, они пошли дальше и удаляют даже закрытые записи в личных дневниках. Возмущенных ихними действиями попросту отправляют в вечный бан. 
  http://cs406618.userapi.com/v406618878/ef0/dvJQcXENgLI.jpg

  • avatar
   Maksim Dyachenko
   9 років тому


   Не знаю насколько это правдива информация, но если оно так – единственное что не правильно это сроки выполнение, а так я понятие не имею кто им разрешил опутывать дома проводами!? Пусть провайдеры, допустим в течение года, за свой счет прокладывают свои провода под землей! ”

   Основная проблема всегда была в том – что тебе просто никто не даст рыть свои подземные каналы, а в шахты и каналы Укртелекома также никто не пускает или это безумно дорого. Помню из-за этого очень долго не было нормального канала между двумя сторонами Независимости.

 • avatar
  Andrey Ninichuk
  9 років тому

  Так сейчас законно прокладка новых кабелей или нет?

  Просто сегодня у меня над окнами протянула кабель компания “Датагруп”…

  • avatar
   Сергій Іллюхін
   9 років тому

    Законно, якщо вони дотримуються правил і нормативів.
   У Вас над вікнами просто натягнули дріт на вулиці? Думаю, це порушення нормативів…