• Сьогодні: Вівторок, 28 Вересня, 2021

Нові котельні доводять броварчан до кипіння: люди вимагають припинити “травлю” їдким димом

Лютий19/ 2016
avatar
Тетяна Панкратьєва

Журналіст "Маєш право знати", мешкає у Броварах

Альтернативна енергетика: держава економить газ, місто – кошти, підприємці заробляють, садки та лікарні опалюються. А пересічні броварчани вимушені дихати смердючим повітрям і спостерігати сажу і попіл у себе на балконах. Вчора обурені мешканці вкотре нанесли візит твердопаливній котельні “Фелікс Енерджі” на Симоненка.

“Я живу на 9-му поверсі, – розповідає Вікторія, мешканка ЖК “Купава”, біля якого розташована котельня. – Труба закінчується прямо на рівні моїх вікон: вікна відкрити не можливо, дуже смердить, білизну сушитися на балконі залишити теж не можна”.

Мешканці цього ЖК вже більше року з’ясовують стосунки з котельнею. Ця історія тягнеться довго і поки безрезультатно: СЕС не вбачає порушень, чиновники радять терпіти, котельники запевняють, що палять нешкідливою щепою, встановлюють додаткові фільтри і взагалі роблять все, від них залежне, а люди не витримують і вже продають квартири.

12743604_997526323641524_1850966484187945031_n
Котельня біля ЖК “Купава”. Фото з соцмереж

На такі ж проблеми від котелень жаліються люди по всьому місту. Гнівними дописами та фотографіями диму й сажі заповнені броварські пабліки.

9 шк
Котельня біля 9-ї школи. Фото з соцмереж
7 шк
Сніг біля 7-ї школи. Фото з соцмереж

Котельники контактують з броварчанами та запевняють, що йдуть їм на зустріч, але… з труб знову чорний дим, і знову біля воріт котельні на Симоненка делегація мешканців прилеглих приватних будинків та багатоповерхівок з ЖК “Купава”. “Сажа в нас на подвір’ях, балконах та навіть дахах 20-поверхових будинків, – кажуть вони. – Труба занизька, дим смердючий і чорний. Давайте щось з цим нарешті робити!”

котельня (3)

“Так, інколи з труби йде чорний дим, – зізнаються представники власника котельні. – Все через високу вологість щепи, яку спалюють в котлах. Взимку дим йде білий, щепа виморожена, а зараз, бачте, вологість, дощі, рання весна, щепа не догоряє повністю – от інколи й буває чорний дим. На кожному котлі встановлено фільтри типу циклон, також на трубі є один додатковий фільтр scrubber, вони повинні вловлювати частинки сажі, але вочевидь не повністю справляються із завданням. Через 10 днів ми змінимо фільтри, а після закінчення опалювального сезону будемо проводити реконструкцію обладнання. Нам продали неякісні котли, ми подаємо в суд на виробника і поміняємо три котли”.

циклон
Фільтр циклон

Наразі в котельні на Симоненка працює три котли з п’яти, на кожному встановлено фільтри типу циклон, виглядає це приблизно так:

kotelnya_na_platforme

“Земля під котельнею знаходиться в оренді у міста, а чи не можна котельню перенести в інше місце – пересунути ближче до басейну та лікарні, які вони й опалюють?” – питаються мешканці. Хлопці з котельні сміються: “Це неможливо. Та й землі вільної немає. Далі – ліс і це вже власність Києва”. Не так вже й неможливо, все одно впевнені мешканці, проте цю ідею поки полишають.

Лунають інші версії – про біотехнології або теплові насоси. Варіант з насосами котельники також відкидають, мовляв, вони не дадуть такої високої температури, яка потрібна лікарні та басейну.

Щодо низької труби – то й тут у котельників є відповідь: труба навпаки дуже висока, 35 м, звичайно будують 25-30. На закиди, що палять невідомо чим, мовляв, смердить якимось курячим послідом, хлопці запевняють: “Щепа, сосна, не з Чорнобилю, з Броварського району. Не вірите – підемо подивимося”. Дійсно, територія навколо котельні завалена щепою, її возять до грубок на візочках робітники. З іншого боку котельні – великий контейнер з сажою, котли чистять вручну і возять сюди також візочками.

котельня (4)

“А куди дівається вода, яка використовується для очищення?” – виникло питання у одного з екскурсантів до котельні, який запідозрив, що відходи зливаються до загальної системи каналізації. “В нас своя вигрібна яма”, – заспокоюють котельники.

котельня (2)

Зрештою представники власника котельні домовилися на наступному тижні надати документи, в тому числі щодо розрахунків висоти труби, ініціативній групі мешканців, зокрема експерту Ірині Нікітчиній. Також, не сподіваючись на держструктури, люди готові замовляти незалежну експертизу, консультуватися з проектантами та екологами, аби нарешті поставити крапку в цьому протистоянні та почати дихати чистим повітрям.

Фото – Бажена Левковця, автора, з інтернету