24 січня відбулася відкрита зустріч для координації дій броварчан стосовно різкого підвищення цін на проїзд у громадському транспорті. Подію анонсував депутат Броварської міської ради Олег Берестовий (ДемАльянс).

Присутність містян на зібранні була, як і зазвичай, «показовою»: учасників буквально можна було порахувати на пальцях однієї руки. Попри гостру актуальність теми активність громади лишилася низькою.

Організатор зустрічі відразу заявив, що підвищення цін на проїзд відбувається по всій Україні, і найважливіше в цій ситуації визначитися, чи мешканці міста ставлять своїм пріоритетом низькі тарифи, чи високу якість. На що присутні дійшли згоди, що саме безпека та професійність послуг мають стати визначальними.

“Різке зростання тарифів дає нам право вимагати підвищення якості послуг, а також офіційних звітів перевізників про їхні доходи і витрати, що пояснили б рентабельність дорожчання”, — заявив Олег Берестовий.

Найважливішим аспектом звітності присутні вважають пасажирообіг, що й визначає прибутки підприємців. Активісти навіть заявили про готовність самостійно перевіряти ці дані у випадку їхньої неправдоподібності. “Стоятиму на Лісовій і рахуватиму, скільки пасажирів виходить із маршруток”, — зазначив присутній броварчанин Сергій.

Уже перед самою зустріччю стало відомо, що з огляду на обурення мешканців підвищенням ціни на міжміський проїзд з 9 до 12 гривень, міський голова Ігор Сапожко пообіцяв не підвищувати ціни на проїзд по місту, хоча напередодні заявлялося про підвищення тарифу до 5 грн чи навіть більше. Чиновники зазначали, що документи про економічне обгрунтування тарифу було надано на розгляд броварському виконкому.

Однак ця інформація викликала недовіру в присутніх, таке рішення здалося їм лише тимчасовим кроком та способом приспати пильність мешканців.

Подальша діяльність активістів спиратиметься на досвід Житомира. Місцеве Управління транспорту і зв’язку створило комунальне підприємство для пасажирських перевезень. Установа також укладає договори з приватниками, в яких зокрема зазначає вимоги до перевізників. Доречності створення комунального транспорту в Броварах учасники зустрічі не побачили, однак додатки до угод із перевізниками, на їхню думку, могли б стати вирішенням багатьох проблем.

“За допомогою юристів ми б змогли прописати в договорах і план оновлення рухомого складу, і кількість автобусів на маршрут, і вимагати введення електронних квитків та GPS-tracker-ів (для регулювання графіку руху транспорту) тощо. Але поки що ми на тому рівні, де найважливішою є безпека. Очевидно, що пасажири хочуть бути певними, що не випадуть із автобусу по дорозі”, - заявив пан Берестовий.

Наскрізною ниткою пройшла крізь зустріч проблема пасивності броварського населення. У голосуванні на Facebook участь брало кілька сотень осіб, багато негативних дописів та коментарів із приводу підвищення тарифу ширяло просторами соціальних мереж - натомість на зустріч, як уже зазначалося, прийшло лише шестеро (якщо врахувати й журналістів). “Сподіваюся, нам вдасться долучити більше активістів. Адже від того, що ми тут ушістьох зібралися, тарифи не впадуть, а якість не покращиться”, — поділився враженнями організатор.

Із приводу питання цін на проїзд для студентів з’ясувалося, що за законом, ця категорія має право на пільги лише в межах міста, тому про зниження вартості за маршрутом «Бровари-Київ» поки не йдеться. Окрім цього, маємо пам’ятати, що за всіх пільговиків компенсації перевізникам сплачуються з міського бюджету, а це означає, що якісь інші сфери недоотримають фінансування.

Доречності у введенні в експлуатацію тролейбусу сполученням «Бровари-Київ» присутні на зустрічі теж не побачили. Адже такий вид транспорту вже відживає своє у ХХІ столітті, і витрати на його впровадження значно перевищать очікувані прибутки. Значно кращим варіантом може виявитися, наприклад, електробус.

По-спражньою дієвою учасникам зібрання здавалася бесіда за круглим столом у форматі трикутника «влада-бізнес-місто». “Якщо є політична воля, можливо все”, — додав на завершення Олег Берестовий і пообіцяв надалі тримати броварчан у курсі новин щодо боротьби за належні умови користування громадським транспортом.

Нагадаємо, що з 23 січня броварські перевізники підвищили вартість на маршрут «Бровари-Київ», що й викликало занепокоєння мешканців міста.

P.S. Олег Берестовий анонсував свою зустріч із перевізниками 25 січня. За словами депутата, лише після неї стане зрозуміло, яким чином вирішувати проблему далі: залучаючи підприємців до відкритих зустрічей із депутатами й громадськими активістами, чи діючи безпосередньо через юристів. У підсумку зустріч не відбулася: “перевізники погодилися, але не прийшли,” - коментує депутат.

Фото - Дарина Мізіна