• Сьогодні: Четвер, 28 Березня, 2024

Полювання на боржників: як врятуватися, щоб не забрали квартиру за борги?

Липень19/ 2016
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

4 липня 2016 р. президент підписав так званий «колекторський» закон. Тепер не лише представники державної виконавчої служби можуть відбирати майно громадян за борги, але і приватні виконавці – «офіційні колектори». Для цього достатньо лише рішення суду. Серед броварчан, які опинилися під загрозою позбутися свого житла, – мати-одиначка із буд. 6, що на вул. Олімпійська. Натомість багатодітна сім’я із гуртожитку, що на вул. Короленка, 65, про виселення за борги не переймається, адже має на руках «козирі». У сьогоднішній статті: починаючи з якої суми боргу все ж можна позбутися квартири; чи обов’язково за несплату по рахунках можуть конфіскувати житло; що варто зробити боржнику, щоб не забрали помешкання та як можна позбутися боргів?

Ось у цьому будинку, що на вул. Олімпійська, 6, із двома неповнолітніми дітьми живе Альона. Молода жінка практично ні з ким не спілкується і увесь день сидить у квартирі на 7-му поверсі.

виселення за борги

виселення за борги

Виходить на вулицю «вигулювати» дітей тільки увечері. Повертається – поночі, і, за словами мешканців будинку, практично постійно – в нетверезому стані. Зловживання алкоголем –  стиль її життя, кажуть сусіди з нижніх поверхів, а от причина того, що  ховається, – борги.

Станом на 1 липня 2016 р., 5-ти ЖЕКам броварчани заборгували майже 2 млн. грн. (1 778 021,4 грн). Середній термін заборгованості – 3 місяці. До суду житлові контори передали 43 справи.

ЖЕК-1 ЖЕК-2 ЖЕК-3 ЖЕК-4 ЖЕК-5
Загальна кількість будинків на балансі 52 69 33 92 62
Загальна кількість особових рахунків 4 655 3627 4 683 5 137 4 966
Загальна кількість боржників на 01.07.2016р. 436

419

 

288 436 751
Загальна сума боргу по підприємству на 01.07.2016р 283 314 грн 532 009 грн 226 060 грн 454 130, 14 грн 282 508, 44 грн
Найбільша сума боргу на 01.07.2016р 4 632 грн 4 449,57 грн. 4 011, 95  грн 5 739, 90 грн 16 701, 39 грн
Кількість справ переданих до суду 10 9 9 12 3
Кількість боржників, з яких удалося стягти борг у судовому порядку 2015 р. – 5 0

2014-15 рр. –  3

2016 р. – 5

 

5 0

Ситуація №1

На 01.07.2016 р. за комунальні послуги ЖЕК-2 Альона заборгувала 1 918,97 грн. У конторі кажуть, що йдуть назустріч боржникам і згодні провести реструктуризацію (перерахунок та розбивання боргу на щомісячні виплати – авт.).  Для цього потрібно тільки бажання неплатника. Заборгованість за послуги пропонують навіть відпрацювати в якості двірника чи прибиральниці. Однак Альона на контакт не йде. Не йде на контакт жінка і з працівниками КП «Броваритепловодоенергія», якому станом на 1 липня винна 32 010, 01 грн.

Загалом за тепло- та водопостачання підприємству броварчани заборгували понад 8 млн. грн. Станом на 1 липня, від послуг відключено 45 споживачів.

Після нагадувань по телефону про необхідність виплати боргу, досудового попередження, листів-попереджень про відключення послуг, для опису майна до Альони стали навідуватися судові виконавці з Державної виконавчої служби разом із представниками КП «Броваритепловодоенергія». Попри значні власні борги, підприємство погоджується на реструктуризацію. Але в разі  50 % сплати заборгованості. Однак під час чергового візиту, 5 червня, Альона непроханих гостей не впустила.

«Відповідно до частини 3, ст. 47 Конституції України, позбавити людину житла можна лише на підставі рішення суду,  –  пояснює  керівник юридичного бюро «Ваше право» Анна Малиновська. – Згідно зі ст.52 ЗУ «Про виконавче провадження», стягнення за виконавчими документами накладаються, у першу чергу, на кошти – гривні та іноземну валюту. Якщо їх не вистачає – на рухоме і цінне майно, якщо ж цього немає – на нерухоме майно. І лише в останню чергу – на квартиру, в якій мешкає боржник. Однак, якщо сума боргу перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати – нині це 14 500 грн, житло боржника – під загрозою: його можуть продати».

Нагадаємо: прецедент із конфіскацією  житла вже мав місце. У Луцьку за борг у сумі 46 000 грн забрали квартиру та продали її в 100 разів дорожче. Тоді право власності на квартиру отримала державна виконавча служба.

Як каже юристка, якщо в квартирі є малолітні діти, виселити сім’ю дуже складно. Однак коли судові виконавці знайдуть для неповнолітніх дітей нове житло, то враховуючи рішення опікунської ради, квартиру в жінки все ж можуть відібрати.

виселення за борги

Мешканці будинку не приховують радощів, що можуть позбутися сусідства з Альоною – «жінкою, яка веде аморальний спосіб життя».

З іншого боку, людині можна дати “другий шанс”, а ще – працювати із ситуацію, аби не “запустити” борги неплатника критично. «Сусіди – це люди, з якими ми живемо багато років поруч, і кожний з нас може опинитися в критичній ситуації, тому сусіди мають один одному допомагати, –  каже депутат міської ради, голова ОСББ «Василя Симоненка, 2А» Андрій Саук. – Якби ця жінка проживала в нашому будинку, в першу чергу, ми б спробували допомогти їй пролікуватися від алкозалежності та шукали б можливості її ресоціалізації. Звичайно, що потурати неплатникам неможна, але виникає питання: чому ніхто не займався боргами, поки вони були меншими? Це недопрацювання соціальних служб міста і позиція “моя хата з краю” людей, що живуть поруч».

Ситуація №2

А от у гуртожитку, що на вул. Короленка, 65, сусіди намагаються на боржника вплинути хоча б якось.

виселення за борги

виселення за борги
Леонід показує місце, де сплять діти.

За 2 роки троє неповнолітніх дітей та мама Тетяна, які прописані в кімнаті (мешкає у 18 м. кв ще і батько Леонід, який не прописаний) заборгували за газ, електрику, опалення та воду 16 тис 701 грн. Останній рік прати та купати дітей Тетяна ходить до матері, що мешкає у будинку поряд: сусіди по кімнатах, які за компослуги сплачують, користуватися водою їй не дозволяють. У ЖЕК-5 кажуть, що за борги на жінку навіть не можуть подати до суду, адже у неї на кімнату «не в порядку документи»: ордер старий і оформлений на Тетяниного батька. Жінка свої «козирі» знає, тому в житлову комісію для переоформлення ордера і не поспішає. Нашому журналісту Тетяна повідомила, що серед боржників довго ходити не збирається: лише нещодавно вони з чоловіком улаштувалися на роботу за більш-менш «нормальну» зарплату – 3 тис грн, тож із серпня планують поступово борги гасити. А до цього сімейство жило лише на виплату за найменшу дитину – 1 300 грн.

У ЖЕКах міста кажуть, що серед боржників є не лише пересічні броварчани, а і фірми, які досить непогано «стоять на ногах». «Люди не платять свідомо», – кажуть у конторах.

Як стверджує юрист Олексій Скочко, нещодавно прийнятий «колекторський» закон корисний, головним чином, для кредиторів, які хочуть стягти борги. Тепер вони можуть вибрати до кого звернутися: до виконавчої державної служби, яка нині фактично бездіяльна, чи до приватної колекторської фірми, яка зацікавлена у стягуванні боргу, адже отримуватиме за це комісійні. Однак для обох стягувачів закон один: стягувати борг можна лише за рішенням суду і без застосування сили, лише у спосіб листування, зустрічей, перемовин. Але якщо є рішення суду про примусове виселення – приватні колектори двері виб’ють.

До слова: до прийняття закону колектори вторгалися на приватну територію на власний розсуд без рішення суду.

виселення за борги
Бровари, вул. Дорошенка, 45. Будинок Любові Журби відчужено за іпотеку ТОВ “Кей-Колект”. 2015 р.

Щоб врятуватися від продажу власної квартири «з молотка» за заниженою ціною,  у боржника є  від 7 до 14 днів від дати судового рішення. За цей час потрібно встигнути продати квартиру, погасити борг і придбати інше житло. Інакше: на 15-й день – примусове виселення. В ідеалі – колектори мають повертати різницю між сумою боргу та ціною, за яку продали квартиру, але насправді це малореально. Хоча, як стверджує юрист, в цій ситуації – усе в руках боржника: він може оскаржувати дії колекторів, навіть при найменшому психологічному тиску.

P.S. Збільшення кількості боржників може спалахнути у серпні-вересні, коли прийдуть платіжки за новими тарифами. Як вважають експерти, багато українців не потягнуть сплату комунальних платежів, тим більше після підвищень.

Фото – автора

  • avatar
    Эндрюс
    8 років тому

    У методичці від «Тарифної мобілізації» Ви дізнаєтеся:

    ✓ У якому випадку можуть накласти арешт на Ваше майно?
    ✓ Чи є обов’язковим типовий договір про надання комунальних послуг, яку роль він відіграє, коли справа доходить до суду?
    ✓ За яких умов Вас можуть відключити від мереж?
    ✓ Що таке реструктуризація заборгованості, наскільки вона вигідна та що для неї потрібно зробити?
    ✓ Як відбувається примусове стягнення заборгованості через суд?
    ✓ Судовий наказ: що це, які загрози несе та як його скасувати?
    ✓ Що робити у випадку, якщо Ви отримали позов до суду?
    ✓ Що таке позовна давність, і як її застосовувати?
    ✓ Як добитися перерахунку суму заборгованості?

    Скачуйте за посиланням: http://publicaudit.com.ua/wp-content/uploads/2016/06/Nesplata-za-ZHKP-shho-potribno-znati-Metodichnij-posibnik.pdf