• Сьогодні: Вівторок, 5 Липня, 2022

Рівень вакцинації броварських дітей критично знизився. Дорослих взагалі не щеплюють – ОНОВЛЕНО

Вересень22/ 2015
avatar
Тетяна Панкратьєва

Журналіст "Маєш право знати", мешкає у Броварах

Ще декілька років тому батьки-антищепленці купували меддовідки для своїх діток і тікали від медсестер. Зараз все навпаки: сумлінні батьки терпляче чекають у коридорах поліклінік в надії зробити щеплення дитині. Проте марно – вакцин на всіх не вистачає. Календарі щеплень зірвані, діти роками не отримують потрібної імунізації, дорослі ж взагалі покинуті напризволяще. Як йдуть справи з вакцинацією у Броварах, ми дізнавалися у Броварському центрі первинної медико-санітарної допомоги, саме в їхньому віданні є проведення щеплень дорослим і дітям.

“Наш Центр працює з 2014 року – з тих пір вакцин для дорослих не було взагалі, а вакцини для дітей надходять у недостатній кількості. Але такої жахливої ситуації, як в цьому році, ще не було”, – розповідає заступник головного лікаря Центру Гребенець Віра Володимирівна“По Україні середній рівень імунізації населення на рівні 30%. У Броварах цей показник іноді сягає і 50%. Але ж потрібно розуміти, що для підтримання суспільного імунітету, повинно бути вакциновано 95% населення. Недостатній імунізації сприяє два фактори: нестача вакцин і відмова людей щеплюватися”.

гребенець

Забезпечення вакцинами проводиться централізовано, – пояснює пані Гребенець. Наприкінці року Центр подає інформацію щодо потреб у вакцинах в область і далі до Міністерства охорони здоров’я. На закупівлю виділяються кошти з Державного бюджету, місто лише отримує та зберігає препарати. Але вакцин не вистачає. З документу нижче можна легко побачити, що кількість отриманих вакцин не задовольняє потреби броварських дітей, про дорослих і мова взагалі не йде.

Рівень вакцинації дітей о-16 років в м.Бровари, наявність вакцин:

вакцини

вакцини1
в т.ч. “Пентаксим” – 1330 доз

Як видно з даних Центру, в місті існує складна ситуацію з туберкуліновими пробами (Манту): в цьому році їх зроблено лише 9,2% дітей (в минулому – 8,9%). А вакцина БЦЖ (туберкульоз) відсутня з 1 серпня 2014 року. З поліомієлітними вакцинами останніми роками були перебої у постачанні, але вакцинування потроху йде: у Броварах рівень дитячої вакцинації коливається у межах 35-50%. А зараз з огляду на нечуваний спалах цієї хвороби, планується одночасна імунізація дітей від 0 до 6 років по всій Україні.

Але найбільше проблем виникає з ревакцинацією дітей 6 років від дифтерії та правцю (щеплені лише 1,2%) та дітей 16 років (0,1%). Останніми роками вакцина АДП та АДП-М майже не надходить до амбулаторій міста. Звичайно дітей щеплювали вітчизняною вакциною “Анатоксин дифтерійно-правцевий очищенный адсорбований рідкий (АДП-анатоксин)” (“Фармстандарт-Біолік”, м.Харків). Проте, як повідомляє “Медичний контроль”:

У 2013 році зафіксовано 11 смертних випадків після вакцинації від гепатиту В, які вивчені і кваліфіковані як поствакцинальні реакції. Після цього, у відповідь на запит народного депутата України, Держслужба з лікарських засобів провела перевірку підтвердження відповідності умов виробництва вакцини Фармстандарт-Біолік вимогам належної виробничої практики. В результаті цієї перевірки були виявлені критичні зауваження до умов виробництва, що спричинило за собою призупинення ліцензії на виробництво препаратів, тимчасовій забороні до використання вироблених препаратів. Заборона була знята в 2014 році, але ліцензія на виробництво досі не відновлена.

Тому для щеплення від дифтерії та правцю застосовували вакцину “Бустрікс”/Boostrix (GlaxoSmithKline, Бельгія), яку батьки купували за свої кошти в аптеках. Єдине що – знайти її майже неможливо.

У результаті маємо виключно низьку імунізацію від дифтерії та правцю, що не може не загрожувати здоров’ю населення.

Трохи інша ситуація з вакцинами того ж виробника: “Інфанрікс”/Infanrix (GlaxoSmithKline, Бельгія) від дифтерії, коклюшу та правцю для дітей до 6 років, а також “Пріорікс”/Priorix (GlaxoSmithKline, Бельгія) від кору, паротиту та краснухи (КПК) – вони наразі цілком доступні в аптеках. Тож, якщо дитині не вистачило державної вакцини, в броварській дитячій амбулаторії можна отримати рецепт, портативний холодильник, купити в аптеці потрібний препарат і невідкладно зробити щеплення.

Те, що батьки купують вакцини і щеплюють дітей за свої кошти, допомагає підтримувати хоч якийсь рівень імунізації. Забезпечення ж державою залишає бажати кращого. Хоча в 2015 році було збільшено обсяг коштів на закупівлю вакцин – 571,7 млн грн (у 2013 та 2014 роках – по 303 млн грн), проте і національна валюта значно девальвувала та й інших проблем вистачає. От і виходить, що наше здоров’я лише в наших руках…

P.S. Також ми звернулися із запитом до Броварської центральної районної лікарні (яка відповідає за щеплення новонароджених) і дізналися, що вакцин від туберкульозу катастрофічно не вистачає, а вакцинами від гепатиту В лікарня забезпечена на 2/3:

вакцини_БЦРЛ