• Сьогодні: Вівторок, 9 Березня, 2021

Депутати зобов’язали власників магазинів у Броварах маркувати товари російського виробництва

Січень19/ 2015
avatar
Дмитро Карпій

Журналіст "Маєш право знати", активіст Громадянського руху "Відсіч", голова комісії Броварської міської ради з питань найменувань та пам'ятних знаків

1409764864-1216

Наприкінці минулого року броварські депутати нарешті перейнялись тим, щоб броварчани не фінансували опосередковано російську армію. На 50-ій черговій сесії 25 грудня Броварська міська рада запровадила низку заходів, які мають покращити ідентифікацію російських товарів у магазинах. На відміну від схожих рішень у інших містах України, документ носить не рекомендаційний, а зобов’язувальний характер. Окрім того, ухвалене рішення також передбачає проведення заходів на підтримку вітчизняного виробника.

Відповідно до рішення міськради “суб’єкти господарювання, що здійснюють торговельну діяльність в закладах торгівлі на території міста Бровари”, зобов’язані вжити заходів щодо запровадження спеціального помітного маркування товарів російського походження. Зокрема – позначка-напис «Виготовлено в Росії» має бути нанесена на цінники товарів з Росії. Також це словосполучення має бути присутнє на спеціальних інформаційних стендах у приміщеннях, де здійснюють торгівлю російськими товарами. Окрім того, власники магазинів тепер зобов’язані розміщувати товари російського походження на окремих полицях.

Броварські депутати «в пакеті» з маркуванням російських товарів також зобов’язали заклади торгівлі відповідно маркувати і товари, вироблені в Україні. Як сказано у рішенні, зробити це необхідно «написом, графічним зображенням чи в інший загальнозрозумілий спосіб». До того ж, суб’єкти господарювання тепер повинні проводити акції на підтримку українського виробника. Які саме акції, у документі не уточнюється.

Рекомендувати чи зобов’язати?

Незважаючи на те, що за це рішення проголосували майже всі присутні на сесії депутати (один – утримався), розгляд питання викликав неабияке пожвавлення серед броварських «обранців» й переріс у справжню дискусію.

Обговорення питання про маркування російських товарів на сесії міськради

Справа в тому, що у початковому варіанті проекту рішення була фраза “рекомендувати” закладам торгівлі маркувати російські товари, однак на сесії міський голова Ігор Сапожко запропонував зробити формулювання більш жорстким та написати “зобов’язати”. Присутній на засіданні броварський міжрайонний прокурор Роман Олефіренко відреагував на це та зазначив: «Ми ж не можемо зобов’язати…», на що мер Броварів відповів: «Можемо, Романе Юрійовичу, сьогодні Росія офіційно каже, вона і не воює на території України».

Ну, ми ж не можем...

Депутати переважно схвально відреагували на пропозицію мера використати слово “зобов’язати”. При цьому депутат міськради Роман Сімутін зазначив, що саме він є ініціатором цього проекту рішення (на 49-ій сесії Броварської міської ради він подав депутатський запит про обов’язкове маркування російських товарів) і у своєму документі він використовував саме слово «зобов’язати», тому він здивований, що на сесії це подається як пропозиція Сапожка.

Роман Сімутін розповів “Маєш право знати”про причини запровадження цих змін. «Купуючи російське, українці наповнюють бюджет Російської Федерації – бюджет країни, яка веде неприховану війну з українським народом. Можна виправдовуватися, але купуючи російське, ми в тій чи іншій мірі фінансуємо діяльність терористичних організацій, і тим самим стаємо співучасниками вбивств наших громадян. Стояти осторонь цієї проблеми – означає сховати голову в пісок. Ми не можемо заборонити продаж товарів російського виробництва, але маємо можливість прийняти план заходів з координації інформаційної діяльності та захисту інформаційної безпеки на території міста Бровари у 2014–2016 роках, одним з ключових пунктів якого повинні зобов’язати торгівельні заклади міста маркувати товари російського виробництва», – зазначив депутат.

Нагадаємо, ще з 2013 року у Броварах у рамках громадянської кампанії «Не купуй російське!» активісти поширюють листівки, наліпки, плакати із закликами не купувати російське, а в міських супермаркетах відбувалися флешмоби «Російське вбиває!». Як зазначають учасники кампанії, мета таких заходів – не лише популяризувати бойкот, як протест проти російської агресії, а й елементарно донести до українців інформацію про товари, на продажах яких поповнюється економіка Російської Федерації. Активісти висловили радість щодо ухваленого рішення. За їхніми словами, воно значно спростить досягнення кращої поінформованості громадян: «…людина може кудись поспішати, вона не буде дивитися ані на штрихкод, ані на опис товару на пакуванні. А так – висить табличка «Виготовлено в Росії». Тепер людина має вибір… Це рішення є дуже потрібним. Звичайно, треба було раніше ввести його в дію,» – поділився враженнями Владислав Пасічник, броварський активіст кампанії бойкоту російських товарів.

Варто зазначити, що деякі магазини задовго до ухвалення рішення міськрадою почали помітно маркувати свої російські товари. У супермаркетах мережі «Варус» поруч із цінниками товарів російського виробництва з’явилися прапорці Російської Федерації. Водночас, активісти кампанії бойкоту зауважили вибірковість появи такого маркування – далеко не всі товари з Росії позначені таким чином.

53j334OUyHc - Копія

Як відомо, починаючи з літа 2014 року місцеві органи самоврядування різних міст та областей в Україні ухвалили рішення, якими або рекомендували, або зобов’язали маркувати товари російського виробництва. 4 грудня 2014 року Київська обласна рада проголосувала за рішення «Про додаткове маркування товарів російського походження у торговельних закладах Київської області», яким лише рекомендувала позначати товари з Росії. Подібні рішення вона рекомендувала ухвалити місцевим радам області, що і відбулось у Броварах.

За інформацією Романа Сімутіна, рішення зобов’язати маркувати російські товари ухвалили Львівська, Чернівецька, Кременчуцька, Полтавська міські ради. Окрім того, вони розробили ще й відповідні комплекси заходів та окремі положення про маркування, а не «обмежились… одним таким папірцем», – зазначив на сесії депутат Сімутін, коментуючи ухвалене рішення Броварської міськради. На думку депутата, це рішення по суті зобов’язує робити те, що власники магазинів і так зобов’язані робити відповідно до Законодавства України. За словами Сімутіна, документ відповідає вимогам і є чинним на підставі ст. 17 Конституції України, ст. 7, 8 закону «Про основи національної безпеки України» та ст. 26 закону «Про місцеве самоврядування в Україні».

Контроль за виконанням рішення міські депутати поклали на постійну комісію з питань законності та правопорядку, а також на управління економіки Броварської міської ради. Як запевнив Ігор Сапожко, в управлінні економіки є торговий відділ, через який підприємців повідомлять про ухвалене рішення. При цьому, слід сказати, що у тексті рішення не встановлено термінів, протягом яких суб’єкти підприємницької діяльності мають його виконати та зробити маркування. То ж коли саме броварчани будуть належним чином попереджені про країну-виробника продукції, яка продається у місцевих магазинах та супермаркетах, покаже лише час. А вже після цього громадськість, депутати та працівники управління економіки зможуть перевірити, наскільки сумлінно вдасники торгових закладів поставились до маркування товарів російського вироництва.