• Сьогодні: Понеділок, 29 Листопада, 2021

Що робити, якщо не виплачують зарплату?

Березень27/ 2013
avatar
Сергій Іллюхін

Броварчанин, громадський активіст, голова Київської обласної організації політичної партії "ДемАльянс"

Команда сайту «МПЗ» може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану у розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги»

зарплатаНещодавно мій батько стикнувся з проблемою: на підприємстві, де він працював вже більше 3 років, з грудня перестали виплачувати зарплату. Під впливом цих та інших життєвих обставин він вирішив звільнитися за власним бажанням і пійти на заслужений відпочинок. Всі документи батьку віддали, а ось про виплату заробітньої плати – ні слова: “Немає грошей!” – гуртом заявляли директор підприємства разом з головним бухгалтером.

Хочу поділитися з читачами своїм досвідом, як нам вдалось добитися повернення всіх грошей, які заборгувало підприємство.

Що порушує керівник підриємства?

Ми спрямували наші дії на те, аби змусити керівника підприємства виплатити зарплату. Саме він несе відповідальність за дотримання на підприємстві Кодексу законів про працю України (КЗпПУ), згідно до якого максимальна затримка виплати зарплати може становити не більше 7 днів.

ст. 115 Кодексу законів про працю України
Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів – представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

За порушення КЗпПУ для керівника підприємства передбачена кримінальна та адміністративна відповідальність згідно ст.172 Кримінального кодексу України “Грубе порушення законодавства про працю” та ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення “Порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці”;

Куди звертатися?

Перш за все, ми звернулися до Генеральної прокуратури України та Міністерства внутрішніх справ із заявами про злочин, у яких повідомляли про систематичні порушення керівництвом Кодексу законів про працю України, просили притягнути керівника підприємства до кримінальної та адміністративної відповідальності та вжити заходів з метою усунення порушень законодавства.

По-друге, ми звернулися до Територіальної державної інспекції з питань праці у Київській області та до Міністерства соціальної політики України з проханням вжити заходів щодо підприємства з метою усунення порушень законодавства про працю;

Також було направлено звернення до броварського міського голови, у якому ми повідомляли про те, що на території міста відбувається порушення законодавства про працю та прохали вжити заходів щодо підприємства в межах компетенції.

Чим закінчилося?

Вже через кілька днів після того, як всі звернення було надіслано та зареєстровано, до батька зателефонували з колишнього місця роботи і попросили зайти за грошима. Віддали все до копійки.

Незважаючи на те, що в наших зверненнях ми повідомляли про те, що зарплата не виплачується й іншим працівникам підприємства, станом на сьогоднішній день інші робітники зарплати так і не отримали: лише по 500 гривень авансу, невідомо за який місяць.

Звичайно, ми готові допомогти й іншим працівникам, але для цього потрібне, перш за все, бажання людей захистити свої права і готовність їх відстоювати. До тих пір, поки люди цього не зрозуміють, вони так і будуть ходити на роботу безкоштовно і задовільнятися обіцянками керівництва про те, що настане чудовий сонячний день, коли всім візьмуть і виплатять кількамісячну заборгованість одним махом.

Цього так просто не буде, друзі. Поважаймо себе!

P.S. Приклад скарги можна завантажити за посиланням

P.P.S. Адреси для звернень:

...
Генеральна прокуратура України
01011, м.Київ, вул.Різницька, 13/15

Управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю ГУ МВС України в Київській області
01025, м. Київ, вул. Володимирська, 15

Територіальна державна інспекція з питань праці у Київській області
04119, м.Київ, вул.Мельникова 40

Міністерство соціальної політики України
01601, м.Київ, вул. Еспланадна, 8/10

Виконавчий комітет Броварської міської ради
07400, м.Бровари, вул.Гагаріна, 15

 • avatar
  I.MagnaCharta
  9 років тому

  Приклад того,як треба діяти, якщо не виплачують зарплату. КП”Служба замовника” ліквідували, із двірниками не разрахувалися по тепершній час. Працівницю одного міського ЖЕКу за попередньою угодою з керівництвом КП”Служба замовника”було звільнено по скороченню штатів, їй були здійснені відповідні виплати, а через місяць її знову прийняли по заяві у цей самий ЖЕК, на цю ж саму посаду. Фактично людина працювала, не звільнялася, тільки були відповідні прикази, записи.А отримана щомісячна заробітня плата вже була нею попередньо отримана аж до дня прийняття на цю ж саму посаду.А що ж з іншими двірниками? Новоутворений ЖЕК прийняв на работу двірників з 01.04.2013р, тому і зобов”язався видати зарплату за працю аж у травні. Керівництво ЖЕКу вважає, що до 01.04.2013р. люди повинні отримати зарплату з ліквідованного КП “Служба замовника”. Від двірників вимагали заяв з багатьма варіантами: із датою звільнення, і без дати звільнення. Була ініціативна группа, ходила до прокуратури, писала та рєструвала заяви, отримали заробітню плату, а за це всю ініціативну группу не працевлаштовують на посади, якщо своїх мешканців ,як працював двірник, і влаштовував….

 • avatar
  Kateryna Yegorushkina
  9 років тому

  чудово! у мене теж були такі випадки. У двох з них вдалося відстояти свою з/п… (хоча працювала навіть не за трудовою). А там, де за трудовою працювала (до речі, компанія “Дімах”, відтоді я їхні чаї не п”ю) – так і не заплатили… Ще й шантажували тим, щоб не віддадуть трудової… Щоправда, давно це було, років 11 тому.

  • avatar
   Сергій Іллюхін
   9 років тому

   Мій батько навпаки їх шантажував тим, що не забиратиме трудову до тих пір, доки не розрахуються (точно не знаю, але там за законом вони повинні були продовжувати зарплату нараховувати в такому випадку, чи якось так). Але вони сказали, що трудову тоді рекомендованим листом надішлють, якщо він не забере – і відповідальність за неї нести відмовляються, тому ми вирішили краще забрати

 • avatar
  I.MagnaCharta
  9 років тому

  Мій чоловік працевлаштувався на роботу інструментальщиком до ТОВ “Гонта-сервіс”,що розташоване у м. Бровари, вул.Гонти,2 ,керівником якого є В.Аксютенко. Пішов на рообочу посаду у січні місяці. За роботу у цьому місяці отримав 70 грн.(ні, це не описка!) Прийшов додому і наказав ці купюри не міняти, та не витрачати. Ждав іншої виплати заробітної плати, мріяв, що буде встановлена справедливість.Але щомісячна зарплата на руки не перевищувала 100 долларів США, мене, як жінку це дуже дратувало, через півроку я змусила чоловіка написати заяву про звільнення за власним бажанням. Змусила звернутися із заявою до міськрайонної прокуратури про перевірку стосовно викладених фактів у заяві у зв”язку із невиплатою заробітної плати в повному обсязі. При написанні заяви про прийняття на роботу між моїм чоловіком та В.Аксютенко були обговорені умови, об”єми, розмір, строки виплат щомісячної зар.плати. Після перевірки прокураторю та теріторіальною інспекцією та письмової відповіді від посадових осіб-перевіряючих ми дізналися , що дата прийняття заяви на роботу підроблена, чоловік заяву від початку до кінця написав власноручно,що надало право не виплачувати заробітну плату моєму чоловікові цілих три місяці. Людина працювала за “спасибі”. З четвертого місяця інші виплати заробітної плати здійснювалися у невідповідності із сроками. На мою думку, це надало право керівникові підприємства на несвоєчасній виплаті на загальній сумі (на грошах робітників) ще раз через банківські установи отримати прибуток. Далі завдяки копіям платіжних відомостей ми дізналися, що в них дійсно є щомісячна сума близько ста долларів США, а також е ще інші дві третини заробітної плати . Ці дві третини мій чоловік не отримував, бо в платіжній відомості отримував хтось інший,підпис іншої людини. Коли мій чоловік запитав у В.Аксютенко про нововиявлені факти, відповідь була оригінальною, а саме:” Я піклувався про розмір Вашої пенсії, тому Ви отримували на руки стільки, а в платіжних відомостях я проставляв більшу ж суму як коли-іноді в 2 рази, а іноді більше, а іноді менше, та відраховував у теріторіальний Пенсійний Фонд щомісячно внесок, але із більшої суми. Хіба ж я Вам зробив погано?” Я могу надати письмові підтвердження викладеним мною фактам…..

 • avatar
  I.MagnaCharta
  9 років тому

  У нашому випадку ,якщо трудова книжка мого чоловіка залишилася на підприємстві більш тривалий строк, то керівник підприємтсва просто міг би нараховувати та отримувати усю 100% заробітну плату замість мого чоловіка, продовжив би підробляти підпис у платіжній відомості…..

 • avatar
  I.MagnaCharta
  9 років тому

  Якщо адміністратор сайту та самі читачі не проти, то від мене дві поради. Перша. Хто виробляє саму трудову книжку, у того ми й купили. У нашому випадку – це “Пресса України”, м.Шулявська, м.Київ. У виробника в рази менше коштує, ніж де інде.По-друге. Сьогодні можна купити трудовий стаж. Для цього треба зайти до територіального відділення пенсійного фонду(міського, або районного) укласти Угоду про сплату внесків особисто на відповідні рахунки…. Така лафа буде діяти недовго. Пенсійний Фонд сьогодні – банкрот, тому і буде діяти та лафа аж поки не буде достатнього наповнення фонду коштами для виплати пенсій людям………

 • avatar
  Nata_ly
  9 років тому

  У мене теж був такий випадок, звільнялася після декрету. Звільнити – звільнили, в наказі прописали, що мають виплатити ще компенсацію за невикористану відпустку, але грошей не віддавали. Причини називали будь-які, аж до того, що не можуть видати гроші з каси, тільки на картку, а моя зарплатна картка на той момент уже мало того, що була прострочена, так вони й на обслуговування перейшли до іншого банку. Надала свої реквізити – то у них клієнт-банк глючить, то вони ЄДРПОУ не можуть прочитати, то ще щось. Але до заяв і скарг ми не дійшли. В моєму випадку було досить того, що я зачитала бухгалтеру відповідні статті з кодексу про працю. Зі словами “Ви мене шантажуєте” гроші були перераховані наступного ж дня.

 • avatar
  Олександра
  8 років тому

  Добрий день!

  1) Розділ заяви “Прошу” повинен бути різний для кожної з організацій? Чи я можу написати одну заяву і тільки міняти в шапці призначення?

  2) Коли я йду до організації з заявою та пакетом документів, мені повинні поставити вхідний номер, чи потрібно мати копії усіх документів і необхідно, щоб на них стояла відмітка про отримання?

  Дякую за відповідь.

  • avatar
   Сергій Іллюхін
   8 років тому

   Доброго дня! Можете писати однакове в розділі “прошу” – а вони вже самі розберуться, де чиї повноваження.
   Так, вам повинні поставити печатку і вхідний номер. Печатка ставиться лише на першій сторінці заяви. До заяви додавайте копії документів

 • avatar
  Аня Бигай
  8 років тому

  Я Вам нереально вдячна!
  Скажіть будь ласка чи є можливість отримати чорну зп.
  Мені фірма винна велику суму і 80 % зп із них – чорна зп.
  Чи варто в заявах у відповідні служби вказувати це???

  • avatar
   Сергій Іллюхін
   8 років тому

   Щодо чорної зарплати – не впевнений. Це залежить від того, чи передбачена відповідальність працівника за отримання “чорної” зарплати

   • avatar
    Alexsandr Zagadum
    6 років тому

    Для черной ЗП пиши заявление в налоговую, с 2014 года штраф до 7000грн хозяину предприятия.

 • avatar
  олег
  6 років тому

  Здравствуйте.Скажите пожалуйста куда нужно обращаться в моей ситуации? 01.09.2015 я написал на предприятии заявление на отпуск 14 дней,по возвращению из отпуска придя на работу меня не пускает охрана на предприятие и говорит что у них приказ не пропускать меня на тереторию предприятия так как я уволен.При этом я не писал никаких заявлений на увольнение,ни кто меня не предупреждал что я буду уволен,но а самое главное я не могу забрать трудовую книжку(так как на предприятие меня не пускает охрана, пробывал непосредственно добится отдачи трудовой через моего начальника отдела-но ему говорят что бы я сам пришол и забрал(но как я могу забрать если меня на тереторию не пускают)Какойто замкнутый круг.Зараннее спасибо за ответ. с ув Олег

  • avatar
   Сергій Іллюхін
   6 років тому

   1. Напишіть офіційне звернення до керівника підприємства, надішліть рекомендаційним листом
   2. Звернення у прокуратуру щодо незаконного заволодіння вашими документами
   3. Звернення у міліцію

 • avatar
  Оксана
  6 років тому

  Привіт! Я пропрацювала рівно місяць торговим агентом не офіційно.Я влізла в кассу на 400 грн, і в кінці мене звільнили не давши ні копійки. Чи маю я право щось вимагати?