• Сьогодні: Понеділок, 30 Січня, 2023

Шумовий конфлікт: мешканці будинку поскаржилися в поліцію на церковні дзвони

Серпень23/ 2016
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

У сучасному динамічному насиченому світі  без шуму не можна ніяк. Та занадто гучні звуки все частіше стають причиною головного болю (як у прямому, так і переносному значенні) броварчан. Ми неодноразово писали  про порушення тиші  як  галасливими сусідами, так і магазинамикафе, комп’ютерним клубом. У цих випадках виною шуму були музика, гучна нецензурна лайка, п’яні крики та бійки. Нещодавно до переліку можливих причин порушення тиші додалася ще одна – церковні дзвони. Однак протоієрей Іоанн Мисів вважає, що скарга на його храм – лише привід «наїхати» на церкву Іоанна Богослова.

Скарга на церкву Іоанна Богослова, що розміщена біля ТРЦ “Термінал”, надійшла в Броварський відділ поліції 31 липня. За словами протоієрея церкви Іоанна Мисіва, якому і було пред’явлено правоохоронцями письмове незадоволення, скаржилася мешканка буд. №21, що по вул. Симона Петлюри. У своїй петиції жінка нарікала на храмові дзвони, які порушують тишу та заважають людям відпочивати.

порушення тиші
Будинок №21
порушення тиші
Заявниця мешкає на 9-му поверсі

Щоб дізнатися, наскільки люди потерпають від шуму церковних дзвонів, ми поспілкувалися з мешканцями нової висотки 36-А, яка щільно прилягає до храму, та жильцями буд. 21, розташованого через дорогу, де і мешкає заявниця. На жаль, із самою жінкою поспілкуватися нам не вдалося: вона наразі у відпустці і відпочиває із сім’єю за межами міста.

порушення тиші
Ольга Трохимівна

Ольга Трохимівна, яка працює у буд. 21 консьєржкою, каже, що за 10 років роботи не чула від мешканців  2-го під’їзду на храм жодних нарікань. Не жаліється на шум від дзвонів і сама жінка, хоча вікна її квартири виходять прямісінько на церкву. Більше дошкуляє, каже пані Ольга, лемент безпритульних псів.

порушення тиші
Будинок №36-А
порушення тиші
Будинок №36-А прилягає до церковної огорожі впритул

Переважна більшість опитаних нами мешканців будинків №21 та 36-А стверджують: церковні дзвони на заваді їхнього комфорту не стоять. Однак молоді матусі таким сусідством невдоволені. «Звичайно дзвони заважають,- кажуть жінки. – Коли вони починають калатати і бемкати, діти прокидаються і плачуть». Та оговорюються: бачили очі, що брали – квартиру в цьому будинку купували самі. Добре, що дзвони бемкають не довго – хвилин із 5, і не щодня, кажуть жінки. А у вихідні та на свята, коли власне дзвони і сповіщають про початок служби у храмі, від надмірного шуму людей рятують щільно зачинені вікна.

За інформацією Броварського МВ поліції, у період із 1 січня 2014 р. по 1 серпня 2016 р. до них надійшло 558 скарг громадян на порушення тиші та спокою. Якщо в  2014 році таких невдоволень було 137, то в 2015-му – вдвічі більше: 335. Тільки за 7 місяців 2016 р. зареєстровано 86 заяв. Як повідомили в поліції, «відповідно інформаційно-пошукової системи ІІПС ОВС, інформація щодо порушення тиші зі сторони місцевих церков не значиться».

Настоятель церкви Іоанн Мисів переконує: за 10 років існування храму ніяких скарг на церкву не отримував. І уточнює: коли будувався храм, поруч не було будинку 36-А й інших із новозбудованого комплексу. Та урбанізація зробила свою справу: згодом церква будівлями «обросла». «Церковні дзвони –  невід’ємна частина богослужіння і християнської віри. Лавра, Михайлівський Золотоверхий, Володимирський, Софія Київська… Усі дзвонять. І люди навколо соборів живуть і на церковні дзвони не нарікають», – каже протоієрей. Окрім того, переконує священик, церковні дзвони людям аж ніяк не шкодять. Навпаки – навіть здатні зцілювати.

порушення тиші
Іоанн Мисів

Та проблема зовсім не в дзвонах, вважає настоятель. Скарга в поліцію – ні що інше, як політичне замовлення, каже священик, адже скаржниця в своїй петиції наголосила, що церква, яка порушує їхній спокій – Московського патріархату (МП). «Я далеко не москаль і моя церква допомагала і допомагає біженцям та воїнам АТО, мабуть, більше, ніж будь-який інший храм у нашому місті, – каже Іоанн Мисів. І наголошує: згідно зі ст. 35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. А для тих, хто шукає привід «наїхати» на його церкву, повідомляє: «У жодному з документів не засвідчено, що церква  Іоанна Богослова – МП. Просто у 1992 році, коли стався розкол в Українському Православ’ї, потрібно було зареєструвати “нову” конфесію, а згідно чинного законодавства не можна реєструвати церкву назвою, яка вже на той час існувала. Ось і зареєстрували УПЦ КП, а щоб якось відрізняти конфесії, нам придумали абревіатуру МП».

Однак скарга в правоохоронні органи  на церкву надійшла і правоохоронці мають відреагувати. Як повідомив начальник сектору превенційної діяльності Броварського відділу поліції Вадим Медвідь, із Іоанном Мисівом проведено профілактичну бесіду «про неможливість порушення тиші». «Винести священику офіційне попередження не можемо, адже церква не порушує тиші у встановлений законом час: із 22 до 8 год», – резюмує правоохоронець. Нагадаємо: громадянам, які порушують тишу у визначений час, виноситься попередження. Якщо ж зауваження проігноровано, тоді невгамовним порушникам спокою загрожує відповідальність, передбачена ст. 182 Кодексу «Про адміністративні правопорушення України» – штраф від 85 до 255 гривень. Якщо протягом року таке повториться, вони заплатять уже від 255 до 510 гривень.

Працівники поліції нагадують: дотримання правил тиші поширюється абсолютно на всіх, тож треба намагатися бути більш уважними та ввічливими до оточуючих. У разі порушення права на тишу, правоохоронці радять не вступати в конфлікти, а спробувати домовитися мирно: можливо люди і не підозрюють про те, що створюють комусь незручності, або не знають, що цього робити не можна.

P.S. За словами мешканців сусідніх із церквою будинків, останнім часом дзвони в храмі Іоанна Богослова стали менш гучними.

Фото – автора та зі сторінки Іоанна Мисіва у “Фейсбук”