• Сьогодні: Вівторок, 19 Березня, 2024

Як забезпечити своє законне право на тишу та приборкати шумних сусідів?

Лютий04/ 2013
avatar
Сергій Севрук

Журналіст "Маєш право знати", громадський активіст

ГоловнаЗ посиленням урбанізації більшість громадян стала заручниками одержимості споживацтвом. Чи не кожному з нас знайома ситуація, коли в сусідів по багатоповерхівці в глупу ніч з’являється натхнення освіжити ремонт в квартирі й зайнятися демонтажем плитки в ванній, або насолодитися багатоканальною міццю домашнього кінотеатру, чи голосно увімкненою музикою.

А ще останнім часом стало модним святкувати визначні події життя, запускаючи в пізню годину феєрверк – ракети із шумовим ефектом, постріл якої розбудить навіть мертвого, не кажучи вже про сплячу дитину чи хвору людину. І, певно, багато хто стикався з ситуацією, при якій ворогом тиші і спокою номер один ставали навіть не сусіди – цю роль взяли на себе магазини, кафе та інші заклади, розташовані в житлових будинках. Ми прагнемо побутового комфорту і неодмінно розвинутої міської інфраструктури, але, разом з тим, хочемо повертатися додому і хоча б там отримувати насолоду від тиші та спокою.

Відчути саме таку насолоду вже тривалий час намагається семидесятитрьохрічний броварчанин Аркадій Васильович, з яким ми познайомились випадково. «Головним болем» дідуся, в прямому і переносному значенні, стало відкриття цілодобового магазину на першому поверсі багатоповерхового будинку по вул. Грушевського, в якому він мешкає.

«Цілодобовий магазин відкрився прямо під моїми вікнами. «Полюбив» торгівельний заклад з першого ж дня його роботи – доставка товару рано вранці завжди супроводжується шумом, а кондиціонери мало того, що шумлять, так ще й створюють вібрації. Та й любителі випити пива на порозі магазину в пізній час мало сприяють сну» – скаржиться пенсіонер.

Ми вирішили розібратися як можна виміряти рівень стороннього звуку у власній квартирі,  який рівень шуму перевищує його допустимі норми,  та які служби в Броварах мають контролювати його безпечний рівень для здоров’я і життя людини.

Закон  забороняє надто гучні звуки

Найвідоміший нормативно-правовий акт, званий в народі «закон проти шуму» це Правила користування приміщеннями житлових будинків. Так от, відповідно до ст. 9 цих правил, в житлових будинках в будні з 22:00 до 8:00 заборонено голосно співати і кричати, користуватися звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, а з 21:00 до 08:00 забороняється проводити ремонтні роботи, що супроводжуються шумом. У святкові та вихідні дні такі роботи проводити взагалі не можна. Хоча, якщо сусіди з прилеглих квартир дали свою згоду, то ремонтувати житло по вихідних та у свята можна. Однак при цьому необхідно буде дотримувати так званий «шумовий режим», оскільки він не повинен перевищувати 45 дБ.

Нормативно-правовий акт, що регулює суспільні відносини, пов’язані із захистом населення, в тому числі і від шуму, є Закон України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”. Згідно з його положеннями, громадяни мають право на безпечні для здоров’я та життя побут, відпочинок і навколишнє середовище. Стаття 24 цього Закону зобов’язує підприємства, установи та організації вживати заходів з недопущення перевищення рівнів шуму на так званих захищених об’єктах, в число яких входять житлові будинки та прибудинкові території. Допустимий рівень шуму встановлюється санітарними нормами і залежить від території і часу доби. В середньому для житлових будинків рівень шуму не повинен перевищувати 45-60 дБ.

 Зайві децибели – загроза спокою і здоров’ю

Варто сказати, що шум в межах 20-40 дБ нешкідливий для людини. Такому рівню відповідає звичайний шумовий фон, що супроводжує життєдіяльність людини. Можна навіть сказати, що він для людини природний. Наступний рівень характерний для гучних звуків, його допустима межа – близько 80 дБ. Причому на рівні 68-90 дБ виникають неприємні відчуття, при 120-130 – больові, а ось при 150 настає необоротна втрата слуху.

Шкала шумів

Як вимагати тиші?

– в разі, якщо “шумлять” підприємства та організаці:

Якщо маєте сумніви в дотриманні закладами, що знаходяться по сусідству, межі шумового режиму, необхідно звернутися з відповідною заявою до органів Державної санітарно-епідеміологічної служби (СЕС). І хоча виміряти рівень шуму спеціальними пристроями дуже легко й власноруч, все ж, в будь-якому випадку підставою для того, аби задокументувати порушення, будуть дані, отримані в результаті вимірів, зроблених фахівцями уповноважених на те органів. І якщо в результаті проведеної перевірки встановлено порушення, підприємство-порушник має сплатити штраф, а також вжити всіх заходів для недопущення подібного в майбутньому. Аби результати такої перевірки були ефективними фахівці СЕС радять по можливості зробити аудіо-або відеозапис факту надмірного шуму, зібрати свідчення очевидців.

– в разі, коли “галасують” сусіди:

З галасом і шумом через сусідські ремонти та нічні дискотеки – простіше. Потрібно знати, що з 22.00 до 08.00 у будинках «заборонений гучний спів і викрики, користування джерелами побутового шуму». А на ремонт ваші сусіди мають право тільки з восьмої ранку до дев’ятої вечора.

Отже, якщо за вікном третя ночі, а за стіною дискотека, при цьому розмова “по-сусідські” не допомагає, – набирайте 102 або 5-34-04 (номер чергової частини м. Бровари). Будьте готові, що спочатку міліція прийде до вас – за поясненнями і заявою. Якщо сусід не відкриє двері, це його не врятує – правоохоронці мають 30 днів на розгляд звернення,  і якщо є докази, що було порушення тиші, повинен складатися протокол за статтею 182 адмінкодексу. Тоді на галасливого сусіда чекає штраф – від 85 до 255 гривень. Якщо протягом року таке повториться, то він заплатить уже від 255 до 510 гривень, до того ж можлива конфіскація звуковідтворюючої апаратури.

Вимоги законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму регулюються ст. 182 КУпАП, яка передбачає відповідальність посадових осіб та громадян-суб’єктів господарської діяльності у вигляді штрафу в розмірі від 15 до 30 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян, тобто від 255 до 510 грн. У разі повторного порушення протягом року розмір штрафу буде коливатися від 50 до 150 НМДГ (850 – 2 550 грн) з конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.

Коли скаржитися на шум не варто?

Крім того, важливо знати і пам’ятати, що дія ст. 24 “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” не поширюється на такі «шумові» випадки:

1) здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;

2) здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму за межі таких приміщень;

3) попередження та / або ліквідація наслідків аварій, стихійних лих, інших надзвичайних ситуацій;

4) надання невідкладної допомоги, попередження або припинення правопорушень;

5) попередження крадіжок, пожеж, а також виконання завдань цивільної оборони;

6) проведення зборів, мітингів, демонстрацій, походів, інших масових заходів, про які завчасно сповіщено органи влади або органи місцевого самоврядування;

7) робота устаткування і механізмів, що забезпечують життєдіяльність житлових і громадських будівель, за умови застосування невідкладних заходів щодо максимального обмеження проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;

8) відзначення встановлених законом святкових і неробочих днів, днів міст, інших свят відповідно до рішення місцевої ради, проведення спортивних змагань;

9) проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів у заборонений час за погодженням з уповноваженим органом місцевого самоврядування в порядку, передбаченому правилами додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях.

Надто гучні звуки – явний ворог, якого добре помітно – це нагальна проблема сучасного насиченого та динамічного життя. Проте і її можна вирішити, звернувшись, в одному випадку до санепідемстанції, в іншому – до міліції.

  • avatar
    Оксана
    11 років тому

    Спасибо огромное за статью,а то позвонила в милицию в 22.05 и спросила,до которого времени разрешается шуметь соседям~а они мне,мол, читайте законы.А я из~за этих придурков скоро невростенчкой стану.У меня ребенок годовалый дергается во сне,когда они начинают кирпичи на голову бросать.

    • avatar
      Понаражали
      8 років тому

      я думаю він від твого голосу “дергается”, чи взагалі якийсь епілептик, помилилась темою.

      • avatar
        Белявская Александра
        7 років тому

        Спробуй пожити в моїй квартирі – стра хрущівка, а зверху дебіли НЕПРАВИЛЬНО поклали ламінат!!! І чути КОЖЕН КРОК!!! І як її блядський КІТ стрибає на підлогу!!! І таке враження що вона там дійсно цеглу кидає!!!

      • avatar
        Sidni Mun
        6 років тому

        Я думаю это в твоём случае
        Как раз таки ПОНАРОЖАЛИ лучше бы тебя папка об штору вытер в момент зачаття.

  • avatar
    Олег
    9 років тому

    К сожалению реально не поможет Вам ни милиция, ни прокуратура, ни налоговая. Надо сесть на стул и за компьтером больше месяца уделить внимание єтому вопросу а потом составить грамотно позовну заяву в районный суд и судиться. Адвокат не поможет очень много придется бегать самой, но в конце концов Вы выиграете. Вам понадобится провести экспертизу – замерять уровень ударного шума. Таких лабораторий по Украине всего две и обе в Киеве. Платить придется за экспертизу прилично. Суд в судебном заседании назначает фирму которая допускается для замеров шума ее сертификаты требует. Боритесь и Вы победите, главное не опускать руки. Сам нахожусь в процессе решения вопроса.

    • avatar
      Прокопчук
      8 років тому

      Соседи – “подпольщики”, отрицают свой “бизнес”, их покрывает ОСББ. Используется, похоже, промобор-ие, промнапряжение. Сделана звукоизоляция. Но моя квартира подогревается так, что можно жить без отопления, находится в повышенном электромагнитном поле и ( то, что, очевидно, губит здоровье ) 24 часа в сутки гудит ( с перерывами, затуханием и усилением ), причем это не шум, а скорее давление на уши. Этап, когда можно было вызвать милицию – с явным шумом, остался позади. СЭС вызвать нереально, т.к. 1) проблема остра ночью 2) конспирация “бизнесменов”- заподозрят неладное – приостановятся 3) все госучреждения отказыіваются проверять.”частный дом” – ОСББ.
      К сожалению, на сегодняшний день, мой случай – это п..п.1, 2 Коли скаржитися на шум не варто? А мне впору бежать, куда глаза глядят! Как быть?

  • avatar
    Андрій
    8 років тому

    То виходить, що вдень можна врубати музику і перевищувати 40 децибел хоч до 150, а не можна тільки після 22.00… Тут щось не так.

    І міліцію викликати тільки вночі. А якщо вдень через сусідів навіть телевізор не подивишся, то це окей… Вони ж перші і репетують, що вдень можна! “Імєю право! до двадцаті двух ноль-ноль… І… байдуже їм, чи є у сусідів діти, чи хворі на інсульт чи інфаркт… Оце такий закон? Чи я щось не розумію?

  • avatar
    Bayan
    7 років тому

    хуйня, а не статья

    в этой помойной недостране никто вас от шума не спасёт, потому что законы уёбищные, которые никто не собирается модернизировать, уркаина цэ Эвропа так и осталось лозунгом

    например ст. 24 закона “Об обеспечении санитарно-эпидемического благополучия населения”: в ночное время суток, с 22:00 до 8:00 запрещены выкрики, пользование звуковоспроизводящей аппаратурой и другими источниками бытового шума и т.д.

    таким образом НЕ запрещены стук, скрип, скрежет, топание и всё остальное, что не предусмотрено статьёй, и за них даже теоретически никого нельзя привлечь

    по ст. 182 КУпАП минимальное наказание за нарушение – предупреждение, размер штрафа для физлиц мизерный

    в уродских совецких санитарных нормах, которые на уркаине до сих пор применяются, допустимые уровни шума завышены, убедился на собственном опыте, когда грохот соседей, который мешает жить, измеренный шумомером сотрудниками СЭС, не превысил нормы для дневого времени суток

  • avatar
    Ірина
    7 років тому

    Ми живемо в однокімнатній квартирі, а над нами пенхауз і в тій хаті крутелик зі своєю дівкою сидять. Так, як і хата в них крута то звичайно на 2-х поверхах повибивали всі цегляні стіни і понатикували в кожен куток, що залишився, колонки і сабвуфер. “Красіво жить не запретішь” і ці два нелюда постійно дивляться телевізор тільки через свою круту апаратуру і в день, і в ночі. У нас 1-річна дитина, на прохання хочаб в обідній сон вимкнути колонки вони нам рекомендують купити будинок і спати спокійно. Поліція тільки для галочки у нашій країні… Вони приїздять в 1-2 ночі, дивляться на нас безсонних і з нами проводять бесіду про покору і беруши, і х…ві нові будинки, до сусідів навіть підніматися не хочуть… Сусіди зверху на кожному кроці кричать, що в них супер-пупер шумоізоляція зроблена, але від низьких частот сабвуфера ми потерпаємо регулярно. Заяву участковому писали, ноль єфекту! Руки опускаються, спасіння не бачу.. Продати квартиру не виходить, бо “слава біжить впереді паравоза”…

    • avatar
      Roska-abrikoska Vasilyk
      7 років тому

      Можна зробити конкретну звукоізоляцію стелі. Так, це зменшить об’єм квартири, але дасть Вам спокій. Тільки зверніться до архітектора чи конструктора щоб заміряв гучність, провів розрахунок і підібрав матеріал, його товщину для успішного результату. Розгляньте ще і такий варіант

      • avatar
        Дмитро Володимирович
        6 років тому

        Боюсь повного спокою це не дасть ніяк. Вдвічі зменшить шум, можливо трохи краще. Але низькі частоти добре проходять не тільки через стелю, а й через всі стіни, які під цим покриттям. І стіни також добре “звучать” і навіть власна підлога!

  • avatar
    PALLMALL
    7 років тому

    Мої сусіди зверху робили ремонт цілий рік, пару раз підзалили мене, я з розумінням терпів, тим паче після 22х вечора було тихо.
    Але після ремонту почалось чорт зна що. Чи то вони ізоляційне перекриття з підлоги видалили чи то ця квартира здається і заїхали нові мешканці після ремноту ( бо до ремонту не було чутно ані шороху). З ранку до вечора надімною носится якесь жеребеня а також щось важче нього, Рухають меблі туди-сюди, щось кидають на підлогу, так що я в своїй квартирі відчуваю себе як у барабані. Ходив до них з проханням вести себе тихіше, поважати один одного. На що отримав лише “это не мы”. Розумію що писати скаргу дільничому безглуздо і не дасть ніякого результату, бо типу згідно закону мають право. Так що виходить якась гнида має право гоцати по моїй стелі а я не маю права відпочити увечорі та на вихідних після роботи?

    • avatar
      Yevgenii Dehtiar
      6 років тому

      Точно така сама ситуація, цим телепням насрать, мамаша параноїчка, морозиться і тікає, на контакт йти не хоче. В міліції сказали, що такі випадки – це пропаща тєма, нічого по факту зробить не можна… от і думаєш, залишити цю країну для таких дибілів і переїхати туди, де на людей ще повністю забили? Чи може повоювати з сусідами їхніми же методами?

    • avatar
      Дмитро Володимирович
      6 років тому

      Тут порушення також є, але не закону про шум вночі, а норм експлуатації будинку. Потрібно шукати інші закони, які конкретно порушено, коли робили ремонт і видалили звукоізоляційне покриття…потім звертатись до санстанції чи подавати позов до суду, а вони вже змусять санстанцію провести перевірку.

  • avatar
    andrew gnet
    7 років тому

    пидарасы лавочники порядком подзаебали. рано или поздно в новостях будет новость”человек убил быдло курягу алкаша пиздабола за шум после 22 00″

  • avatar
    Макс
    7 років тому

    Сейчас в Полтаве концерт товарища Вакарчука, сейчас 12 ночи – и прямое нарушение законодательства да и жаловаться бессмысленно, а то что кто-то с соседями что-то не поделил это фигня.