2 березня Фейсбук-простір сколихнула чергова страшна новина з Броварської лікарні: цього разу міcцеві ескулапи довели до смерті молоду породіллю. Цілий тиждень у пологовому відділенні Броварської ЦРЛ 35-річній Оксані Філюшиній ставили крапельниці від панкреатиту, однак біль у животі вагітної на 8-му місяці жінки тільки посилювався. Знесилена від болю хвора незчулася, як народила дитину… прямо на ліжку. Та передчасні пологи проблему болю не вирішили. І тільки тоді, за наполяганням Оксаниного чоловіка, у жінки взяли аналізи, а коли хвора знепритомніла, відправили до Київської обласної лікарні. Але було вже запізно. Як з’ясувалося, в покійної був зовсім не панкреатит, який посилено лікували в броварській лікарні, а гострий апендицит, що лопнув. Вчора, 3 березня, мешканці села Літки прощалися з мамою двотижневої Анюти та 9-річного Сашка. Наші журналісти спробували з’ясувати подробиці цієї трагічної історії.
8 січня 2016 року Оксані виповнилося 36-ть. Ця дата повинна була стати в житті жінки особливою, адже сімейство, де підростав 9-річний син, очікувало на поповнення. І хоча до пологів Оксані було ще рано – вона перебувала на 8 місяці вагітності, та саме поява на світ донечки мала стати подарунком до дня народження чоловікові Олександру, якому сьогодні, 4 березня, виповнюється 35 років.
Стан адекватний захворюванню?
«16 лютого близько 20 год у моєї дружини погіршився фізичний стан: вона почала скаржитися на біль у центральній частині живота, – напише пізніше Олександр у заяві в Броварський відділ поліції. – Зважаючи на дані обставини, я відвіз її до Броварської центральної районної лікарні». Як розповів Олександр, у приймальному відділенні Оксані поставили діагноз «панкреатит» (запалення підшлункової залози – авт.), проте жодних досліджень і обстежень проведено не було. Враховуючи особливий стан жінки, її залишили в стаціонарі для нагляду за перебігом вагітності під час подальшого обстеження і лікування. Як стверджує чоловік, жодних документів про згоду на лікування вони не підписували. Оксану помістили в кімнату пологового відділення на першому поверсі. Палатним та лікуючим лікарем хворій призначили Наталю Олексіївну Чубенко. Щоб Оксана не нервувала, Олександр домовився з лікарем про переведення дружини із загальної палати в окрему. Цього ж вечора чоловікові лікарка написала список необхідних ліків, і Оксані відразу поставили крапельницю. Здавалося, на цьому неприємності й закінчуються, адже жінці стало краще і вона навіть заснула. Та вже наступного дня Оксана почала скаржитися на посилення болю. За рекомендацією палатного лікаря, хворій поставили ще одну крапельницю. Із написаного Олександром у заяві в поліцію: «Під час обходу я спитав Чубенко, які обстеження потрібно зробити, і чи можна якось поліпшити стан моєї дружини, на що лікарка відповіла: при панкреатиті під час вагітності не потрібно робити жодних обстежень, посилаючись на те, що плід перекриває доступ УЗД-апарату до підшлункової залози. Також вона сказала, що Оксані вводять антибіотики і знеболюючі».

Та полегшення самопочуття після крапельниці тривало не довго. До всього, до 39 С підскочила температура. Не врятувала ситуації і третя крапельниця – біль залишався нестерпним. Так тривало ще два дні. На неодноразові схвильовані дзвінки чоловіка лікарка відповіла стандартно: все нормально, ситуація під контролем, перебіг вагітності в нормі. Як стверджує Олександр, на той час не було зроблено жодного аналізу чи дослідження.
19 лютого самопочуття Оксанини погіршилося: температура не спадала, пересуватися було важко. «Я наполіг, щоб дружині зробили УЗД та взяли хоча б аналіз крові, – розповідає Олександр. – За результатами досліджень Чубенко сказала, що потрібно посилити дози антибіотиків та знеболюючих». Однак знеболюючі та антибіотики не допомагали – жінка кричала криком. І так – близько доби. А чоловік на всі свої запитання чув одне і те ж: «стан адекватний захворюванню та ускладнений перебігом вагітності».
Народити в пологовому… на палатному ліжку
Удень, 21 лютого, Оксана народила донечку. Прямо на палатному ліжку. Без лікарів. Без жодного знеболювального. Пізніше Оксана скаже шокованому чоловікові, що під час переймів і родів болю навіть не відчула. «Я вибіг у коридор та почав кликати на допомогу, – розповідає Олександр. – На мої крики до палати прибігли лікарі, прізвища яких мені невідомі. Вони оглянули дівчинку, яка народилася 2 700 г, та прийняли рішення дружину і дочку терміново перевести до палати інтенсивної терапії чи реанімації». Ввечері лікарка скаже Олександрові свою традиційну фразу: «все добре», хоча «стан у матері й дитини важкий, але стабільний». Близько тижня Олександр не мав змоги поговорити з дружиною і не бачив доньки. Лікарка лише поновлювала перелік ліків. Вночі 28 лютого Оксану перевели до палати, де вона перебувала раніше. Тієї ж ночі жінка знепритомніла. Ранком чоловік став наполягати, щоб Оксану перевели до Київської обласної лікарні №1. «Так як головного лікаря на місці не було, Чубенко посилалась на те, що вона не вправі приймати такого рішення, і в лікарні немає транспорту для належного транспортування, – згадує чоловік. – Але після телефонної розмови з головним лікарем, мою дружину 29 лютого все ж таки в Київ перевезли».

Коли Оксану доправили до обласної лікарні №1, її стан лікарі визначили як «критичний», який потребував термінового хірургічного втручання. Вночі 29 лютого Оксану прооперували. «Телефоном лікар мені повідомив, що в моєї дружини – гострий апендицит та почався перитоніт (запалення, важке ускладнення органів черевної порожнини – авт.), і вона у вкрай тяжкому стані в реанімації, – розповідає Олександр. – Також пояснив, що пологи стались передчасно внаслідок того, що запалення перейшло на матку, тому вона і виштовхнула плід».
Оксанине серце зупинилося 1 березня о 12 год. Її намагалися реанімувати, навіть вдалося знову серце запустити, однак о 13 годині жінка померла, так і не прийшовши до тями.
3 березня Олександр написав у Броварський відділ поліції заяву та звернувся з проханням розпочати досудове розслідування, так як «в діях Чубенко Н.О. та всього медичного персоналу пологового будинку вбачаю ознаки вчинення злочину передбаченого ч. 2 ст. 139 та ч. 1 ст. 140 КК України, як ненадання допомоги хворому та неналежне виконання медичним працівником своїх професійних обов’язків». Наразі чоловік вважає за необхідне вилучення правоохоронцями всієї медичної документації щодо проведених дружині заходів лікування, адже вбачає реальну загрозу в фальшуванні та підробці документів працівниками БЦЛ для приховання своїх злочинних дій.
Коментарі лікарів БЦЛ
Марія Островерха, завідуюча пологовим відділенням Броварської ЦРЛ: «Ситуацію прокоментувати не можу, так як із 21 лютого я у відпустці. У період відпустки мене прооперували, так що я нині на лікарняному. Мої обов’язки виконували два лікарі вищої категорії – Людмила Гандзюк та Наталія Чубенко».

Григорій Павлін, заступник головного лікаря Броварської ЦРЛ із терапевтичного профілю: «Клінічна картина панкреатиту і апендициту дуже схожі, і їх легко сплутати. Апендицит – дуже підступна хвороба. Особливо складно діагностувати його при атипічних розташуваннях. При панкреатиті відразу відреагують аналізи крові і сечі. А при апендициті аналізи «скакати» не будуть, відмічатиметься тільки лейкоцитоз. Взагалі в діагнозі покійної ніякої мови про панкреатит не було».
Анатолій Бурий, заступник головного лікаря Броварської ЦРЛ із хірургічного профілю: «По кожному випадку смерті призначається клініко-експертна комісія та проводиться службове розслідування. Всі коментарі – після рішення комісії».
З головним лікарем нам поспілкуватися не вдалося, та вдалося отримати коментар від людини, котра розмовляла телефоном із Валентином Віталійовичем напередодні Оксаниної смерті.
Людмила Чайковська-Додонова, голова Громадської ради при Броварській РДА, сусідка покійної: «29 лютого о 10 год я зателефонувала до головного лікаря Віталія Багнюка з проханням звернути особливу увагу на молоду породіллю Оксану Філюшину. Віталій Валентинович пообіцяв зібрати консиліум лікарів і вирішити, що робити з тяжкохворою. Сказав, що в Оксани – значних розмірів кістома і панкреатит. До всього, тиск 80/40, а в обласній лікарні таких хворих не беруть. Однак зібрав консиліум і зробив усе для того, щоб хвору якнайшвидше відправили в Київську обласну лікарню».
Думки громади
Журналісти «Маєш право знати» вже кілька разів писали про трагедії в сім’ях, що сталися через службову недбалість, халатність і непрофесійність броварських лікарів. Однак лікарська «солідарність» робить справжні дива, і до цього часу по-справжньому так і не було покарано жодного винуватця в білому халаті. Тож громадські активісти налаштовані категорично не дозволити броварським ескулапам спустити «на гальмах» і цю справу. Оксанина смерть як ніколи сколихнула і громадськість, тож, сподіваємося, винуватці отримають по-справедливості.
Обговорення посту в групі «Бровари» на Фейсбук.
За надану інформацію висловлюємо щиру вдячність голові Громадської ради при Броварській РДА Людмилі Чайковській-Додоновій.
Фото – із Інтернету та надані Людмилою Чайковською-Додоновою