• Сьогодні: Четвер, 28 Березня, 2024

Велосипедні Бровари: статистика велоруху весною та восени 2015 року

Жовтень09/ 2015
avatar
Дмитро Карпій

Журналіст "Маєш право знати", активіст Громадянського руху "Відсіч", голова комісії Броварської міської ради з питань найменувань та пам'ятних знаків

Велосипедисти на вулицях нашого міста їздять переважно без шоломів і по тротуарах. Таку свіжу статистику журналістам «Маєш право знати» надала Асоціація велосипедистів Києва. Водночас, Бровари на другому місці за кількістю жінок-велосипедисток. Висновки про це можна робити із давнішої статистики – за весну цього року, – яку наводить Львівська асоціація велосипедистів із посиланням на Асоціацію велосипедистів Києва. Зі слів експерта Ірини Бондаренко, дані досліджень говорять про відносно високий рівень безпеки велосипедистів у нашому місті. Бровари називають перспективними для розвитку велосипедної інфраструктури.

Як зазначає координатор проведення дослідження у Броварах, велоактивіст Олег Берестовий, цієї осені рахували двічі – ввечері середи, 30 вересня, та вдень суботи, 3 жовтня. За методикою, дослідження проводять одночасно – в усіх містах України, де знайшли охочих узяти участь волонтерів. За даними Ірини Бондаренко, експерта Українського інформаційного центру вело транспорту, восени цього року долучилися 6 міст.

Зі слів Олега Берестового, у Броварах дослідження проводили на 5-ти точках: перехрестях вулиць Кірова та Грушевського, Кірова та Київської, Київської та Пушкіна, Гагаріна та бульвару Незалежності, Незалежності та Черняховського.

Кількість велосипедистів на вулицях

За результатами підрахунку, вдень у суботу вулицями нашого міста їздить значно більше велосипедистів, ніж ввечері середи. 30 вересня за одну годину на одному перехресті в середньому нарахували 16,4 велосипедиста. У суботу, 3 жовтня, цей показник зріс до 29,8. Весною мали схоже співвідношення – 24,3 велосипедиста в середу проти 40,3 у суботу.

Осінь_2015_Бровари

Цієї весни дослідження велоруху здійснили у 12-ти містах України. Окрім Броварів, активісти тоді дослідили велотрафік у Києві, Черкасах, Миколаєві, Харкові, Миргороді, Полтаві, Кривому Розі, Івано-Франківську, Львові, Запоріжжі та Тернополі.

Ірина Бондаренко, вказуючи на підраховані дані про кількість велосипедистів на перехрестях у містах, застерігає робити висновки про те, чи більше у Броварах велобайкерів, чи менше, ніж в інших досліджених населених пунктах.

12036940_890054917739538_4375167227989109282_n

Цю інфографіку від Асоціації велосипедистів Києва широко поширили інтернетом лише декілька днів тому. Однак, зі слів експертки, вона ілюструє саме весняні дослідження.

Найінтенсивніший рух

За інформацією Олега Берестового, найінтенсивніший рух велосипедистів з-поміж 5-ти обраних для підрахунку перехресть – на перетині вулиці Гагаріна та бульвару Незалежності. Минулої середи за дві години тут нарахували 59 велобайкерів, а останньої суботи – 127.

Водночас, весною в середу тут проїхались 74 двоколісні, а в суботу – 137. Результат середи став другим із кінця у підрахунку з-поміж перехресть із найінтенсивнішим рухом велосипедистів у 12-ти містах України. Менше велосипедистів було лише на найпожвавленішому перехресті Запоріжжя – 68.

Лідируємо за кількістю жінок

Бровари весною цього року майже лідирували серед кількості жінок на велобайках. На усіх перехрестях їх нарахували 16,5%. Більше було лише в Миргороді – 35,4%. Варто зазначити, що минулої середи в нашому місті на двоколісних нарахували 24,4% представниць слабкої статі, а в суботу – 23,5%.

Їздять без шоломів і по тротуарах

За даними статистики, весною цього року лише кожен 30-ий велосипедист удягав шолом у Броварах. Тоді, буднього дня, активісти нарахували 3,3% велобайкерів із таким захистом, а вихідного дня – 3,5%. Менше було тільки у Черкасах і Івано-Франківську (по 2,5% та 2,1% відповідно), а також у Миргороді, де під час підрахунку не трапилось жодного керманича двоколісного в шоломі. Восени дані у Броварах були такими – 5,5% у середу і 7,7% у суботу.

Ще один аспект велоруху – пересування велосипедистів тротуарами. Тут у Броварів весною цього року були середні показники. Буднього дня у нашому місті так рухались 39,5%. Серед інших міст найгірший показник був у столиці, де таким чином пересувались понад половина велобайкерів – 52,2%. А найменше – 11,6% – у Миргороді. 30 вересня у Броварах цей показник став ледь не вдвічі більшим за весняний – 67,8%.

Безпека й перспективи розвитку

Зі слів Ірини Бондаренко, за результатами підрахунку можна робити висновок, що Бровари є одним із найбезпечніших міст для велосипедистів серед інших досліджених населених пунктів. Як пояснює експертка, згідно з подібними вимірами у містах Європи, вважається, що жінки вирішують використовувати велосипед лише тоді, коли вони впевнені у своїй безпеці. Окрім того, велосипедисти рідше вдягають шоломи та частіше рухаються дорогою, а не тротуарами, саме тоді, коли вважають своє пересування по місту безпечним.

Експертка вважає Бровари дуже перспективним містом для розвитку велотранспорту: «Навіть зараз, за відсутності спеціальної велосипедної мережі, велосипедисти активно використовують велосипед, і серед них багато жінок. Додамо до цього, що відстані «з дому до роботи» або «з дому у справах» у Броварах не перевищують 8 км, а здебільшого складають 3-5 км – а це саме ті відстані, які люди охоче долають саме на велосипеді (пішки довго, машиною або громадським транспортом неефективно). Це все означає, що за певного сприяння з боку міської влади, будівництва велосипедної мережі та промоції велотранспорту, Бровари можуть швидко стати найвелосипеднішим містом України.»

Окрім іншого, Ірина Бондаренко застерігає робити висновки про збільшення чи зменшення показників, порівнюючи дані за весну та осінь. З її слів, такий аналіз буде некоректним, оскільки правильно порівнювати результати підрахунків з аналогічним періодом іншого року. Зі слів велоактивістів, дослідження до 2015 року у Броварах не проводили, тому наразі порівнювати числа нема із чим.

Повні дані досліджень осені цього року, зокрема результати підрахунків із інших міст, в асоціації обіцяють оприлюднити згодом на сайті Українського інформаційного центру велотранспорту. Наступний «зріз даних» із кількості велосипедистів організація планує провести у квітні 2016 року. Велоактивісти закликають всіх охочих долучатися до підрахунку.