• Сьогодні: Вівторок, 17 Травня, 2022

Броварська школа №7: «рукавичка» без права на майбутнє?

Січень18/ 2017
avatar
Ірина Ющенко

Журналіст видання "Маєш право знати", мешканка Броварів

Сьогодні броварські школи нагадують казку «Рукавичка», адже переповні вщент. Особливо страждають школи Масиву, зокрема СШ №7: замість 1008 учнів, на яких розрахований цей навчальний заклад, туди «втискається» 1801 школяр. Одних тільки перших класів – 7 (!). Не рятує і те, що 762 учні відвідують школу в другу зміну. Місця катастрофічно бракує, тож школярики із 1-Ж змушені навчатися навіть… в учительській. Тенденція до збільшення кількості школярів не перший рік набирає обертів, натомість територія школи з кожним роком дивним чином «усихає»: ні добудуватися з такою «перспективою», ні побудувати окремі корпуси, куди можна було б школярів відселити. Куди ж саджатимуть учнів у СШ №7 наступного року, дізнавалися наші журналісти.

Згідно ст. 60 Закону  «Про освіту», батьки можуть вільно вибрати для своєї дитини будь-який навчальний заклад. Згідно того ж Закону, дитину в навчальний заклад мають безкоштовно зарахувати. У бажанні якнайкраще прилаштувати свою дитину, батьки не зважають ні на завантаженість класів, ні на наявність другої зміни.

Ситуація «не катастрофічна»?

Однією з шкіл, яка користується у броварчан найбільшим «попитом», є спеціалізована школа №7. У ній діти навчаються в дві зміни практично з дня її заснування – 1973 року. Новітня система навчання, мультимедійні класи, інтерактивні сенсорні панелі, можливість обрати профіль навчання вже з 8-го класу, плюс розташування в самому центрі, зробили 7-му школу в Броварах однією із найзатребуваніших.

СШ №7
Ольга Жигулова

І якщо в середній та старшій ланці СШ №7 по 3-5 паралельних класів, то початкова б’є всі рекорди: тільки «перших» класів – 7.  Загалом  у «перших» класах нині навчається 207 дітей, а вся молодша ланка налічує 29 класів:  8 – «других», 7 – «третіх» та стільки ж «четвертих».

«За останні 4 роки кількість дітей зросла майже на 400, розповідає директорка школи Ольга Жигулова.  Якщо в 2012 році в школі навчалося 1430 дітей, то у 2016-му – 1801 дитина. При тому, що школа може вмістити лише 1008 дітей. Коли на паралелях було по 4 класи, то вміщалися всі, але останніми роками кількість класів різко зросла: якщо у 2012-2013 роках у школі було 53 класи, то в 2016-му – вже  61». Тому вже з 3-го класу діти змушені ходити в другу зміну. Загалом на другій зміні навчається 23 класи, а це – 762 дітей.

Однак,  вважає директорка, порівняно зі столицею, ситуація у них ще «не катастрофічна». «У Києві у перших класах є і 36-38 школярів, – каже Ольга Жигулова, – а  у нас – у межах норми – 30-31 дитина». І це при тому, наголошує директорка, що в школу  приймають  не лише  дітей свого мікрорайону, а всіх бажаючих. Загалом середня наповнюваність у школі – 29,8 учнів (при максимуму – 30)

1 “Ж”

Та і при цьому місця у школі не вистачає. Тож довелося 20 першокласників із 1-«Ж» класу розмістити в колишній учительській – одній із двох, що є в 7-й школі. Вчителі, переконує директорка, не постраждали, адже мають ще одну велику вчительську, а також можуть підготуватися до уроку в бібліотеці, лабораторних класах чи мультимедійному кабінеті. Та все ж, як стверджують батьки малечі, вчителям доводиться заходити в учительську-клас за своїми паперами, що відволікає учнівську увагу, яка в першокласників і так не стійка.

Велика вчительська

Звідки «ноги» ростуть

На фрагменті Генерального плану міста ще 1999 року чітко позначено, що 7-му школу було заплановано зі значно більшою територією: до навчального закладу (на карті – №17) прилягає територія аж до вулиці Олександра Блока.

Фрагмент Генерального плану міста  1999 року:

Фотофіксація 2011 року. Позначена червоним ділянка ще не забудована:

Згідно Генплану, призначена ця територія під спортивні і фізкультурно-оздоровчі споруди. Однак на фрагменті плану існуючого використання частина території №11 зникла, а на її місці з’явилася багатоповерхівка.

Фотофіксація 2016 року. Червоною позначкою відмічено білу багатоповерхівку, яка з’явилася:

У інтерв’ю нашим журналістам екс-начальник управління освіти Володимир Онищенко розповів, як за часів директорування Петра Приказчика, зарослий бур’янами майданчик 7-ї школи віддали під будівництво бізнесу – фірмі «Вояж». Тоді цим питанням «займався» заступник тодішнього мера Віктора Антоненка – Володимир Руденко. Можливо, відтяли б від території школи іще більший, ніж 0,0803 га шматок, але Закон про приватизацію зобов’язав на кожну школу зробити державні акти на право постійного користування земельною ділянкою – тобто закріпити за школою чітко визначену земельну ділянку. Тільки в такий спосіб удалося уникнути подальшого перепрофілювання землі.

Будинок на місці 0,0803 га шкільної землі

Те, що 0,0803 га, яка належала школі, було хитромудро перепрофільовано, підтверджують і у міськвиконкомі. У відповіді на наш інформаційний запит також вказано, що:

Згідно з Генеральним планом міста, затвердженим рішенням Броварської міської ради від 26.08.99 р .№150-11-23, вказана земельна ділянка знаходиться на території  житлової та громадської забудови, розташована на території мікрорайону багатоквартирної забудови № 31, яка за функціональним призначенням по Генеральному плану міста віднесена до сельбищної території з переважним використанням під багатоквартирну житлову забудову… Змінами до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 40 від 07.08.2012 р., що надані ТОВ фірмі «Вояж», передбачено коригування проектної документації салону краси під багатоквартирний житловий будинок із вбудованими нежитловими приміщеннями громадського призначення по бульв. Незалежності, 2-б.

Громадська активістка, аналітик Штабу щодо розробки та громадського обговорення змін до Генерального плану міста Бровари, фахівець з питань архітектури Ірина Нікітчина, проаналізувавши Державні будівельні норми (ДБН) В2.2-3-97 “Будинки та споруди навчальних закладів”, зазначила: “Викладена вище відповідь міськвиконкому є повною нісенітницею”.

“Згідно ДБН360-92, п.2.2, до сельбищної території входять ділянки житлових будинків, громадських установ, будинків і споруд, у т. ч. навчальних, проектних, науково-дослідних та інших інститутів без дослідних виробництв, внутрішньосельбищна вулично-дорожна і транспортна мережа, а також площі, парки, сади, сквери, бульвари, інші об’єкти зеленого будівництва й місця загального користування, – пояснює аналітик. – На території навчальних закладів житлова забудова не має переваги. Навпаки, створення майданчиків відпочинку є одним із мотивів вилучення територій для суспільних потреб”.

Ірина Нікітчина

Першим порушенням Генплану, стверджує експерт, стало зменшення території школи і надання ділянки фізкультурно-оздоровчої зони під багатоквартирний будинок. «У Примiтці Додатку 2 (ДБН В2.2-3-97 “Будинки та споруди навчальних закладів”) говориться: “За мiсцевими умовами допускається перерозподiл площ елементiв зон земельної дiлянки, крiм фiзкультурно-спортивної зони та зони вiдпочинку», – пояснює пані Ірина. –  Ділянка, що розміщена поруч із стадіоном і має позначку “Г”, була шкільним майданчиком для активного відпочинку, наприклад,  волейболу, і мала ґрунтове покриття, Цим, власне,  і пояснюються на Генплані позначки: А – асфальт, Г-  ґрунт».

Зрозуміло, що на 0,0803 га шкільної землі, які «добра» влада вкрала в дітей і віддала фірмі «Вояж», побудувати нову школу не можна, однак це яскравий приклад «віджимання» землі, яка при хорошому господареві могла служити не лише навчальному закладу, а і мешканцям суміжних будинків.

Якщо поглянути на перспективний план, то поруч із будинком «Вояж» зник ще один шматок землі, призначеної для закладу освіти.

Тепер тут, поруч із будинком “Вояж” – приватна парковка

«Це зона господарська та навчально-виробнича, на якій могли розміщуватися майстернi, склади, гаражі, підсобно-виробничі примiщення, iнженернi споруди. Не виключаю, що могла існувати навіть житлова зона для викладачiв та обслуговуючого персоналу», – каже Ірина Нікітчина.

Експерт переконана: хоча змін до Генплану не прийняли, вони відображають реальні апетити і наміри забудовників позбавити СШ №7 решти ділянки, що межує з вул. О. Блока. Зрозуміло, ні про яку добудову школи чи будівництво окремих корпусів, куди б могли відселити, наприклад, початкові класи, мови немає.

Таблиця дає зрозуміти ситуацію з наповнюваністю та добудовами шкіл у Броварах:

Школа Розрахована на кількість учнів Навчаються

Навчання у зміни

 

Кількість класів/учнів на 2-й зміні Запланована добудова
№1 466 568 1  –
№2 912 1394 2 9 класів -275 дітей
№3 912 644 1
 Гімназія 585 852

1

(6-денка)

№5 916 1310 1 Добудовано корпус для початкової ланки
№6 760 745 2 2 класи – 57 дітей
№7 1008 1801 2 23 класи – 762 дітей
НВК 912 1411 2 14 класів – 433 дітей
№9 1217 1700 2 26 класів – 720 дітей
№10 967 1638 2 19 класів – 540 дітей Заплановано добудову початкового корпусу
НВО 210 83 учні: 1-2 класи та  ліцей технологічного профілю (10-11 класи) 1

Приватна школа «Фортуна»

 

250 242 2 (школа повного дня)

 «По-господарськи»

Те, що у Броварах на 120 тисяч населення усього 10 шкіл, при тому, що мало б бути щонайменше 20 – результат багаторічної безгосподарності і недалекоглядності міської влади. Це підтверджує і той факт, що за останні 5 років у Броварах не побудовано жодної (!) школи. До прикладу, у Фастові на 48 тисяч населення функціонує 10 шкіл, а в Ірпені на 44 тисячі – 12.

Проблема переповненості шкіл, як і дитсадків, не виникла сьогодні. Вочевидь, шкала пріоритетності у влади міста починається не з того кінця, якщо вважає за доцільне витратити понад 18 млн грн на ремонт парку «Перемога»,  з яких 9 млн грн – із міського бюджету. Власне, останніх вистачило б на підготовку проектної документації – першого і важливого кроку.

Ще одним доказом, що у керма міста далеко не стратеги є і той факт, що до серпня 2016 року в нашому місті не було зроблено жодного проекту для будівництва  нових шкіл. І це при тому, що бюджет міста практично  регулярно перевиконувався! Процес будівництва нових навчальних закладів у місті зрушився з «мертвої точки» лише за приходу в міськраду депутатського корпусу нової каденції.

Нарешті в Броварах планують добудову корупусу для ЗОШ №10 та будівництво нових шкіл. Але влада спізнилася на багато років. Плануючи чергову забудову, і влада міста, і забудовник відштовхуються, у першу чергу, від своїх особистих  інтересів. Так, тільки за останні 2 роки в центрі міста як на дріжджах виріс новий мікрорайон, де за оцінками забудовників буде від 10 до 20 тис людей, однак куди броварчани водитимуть своїх дітей на навчання – невідомо, адже поки що на місці  ДНЗ  і шкіл виростають багатоповерхівки.

«У IV житловому районі заплановані два шкільних комплекси по 2640 місць кожен і одна школа на 660 місць, і в її місцерозташуванні на детальному плані я впевнена – саме про неї йдеться в Меморандумі, – розповідає Ірина Нікітчина. –  Але саме з територією для цієї школи вже відбулися якісь махінації. Хоча згідно містобудівної документації земельна ділянка визначена для будівництва закладів освіти, та за даними публічної кадастрової карти, вона вже має цільове призначення – для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку». Хто і коли порушив закон?

А що ж із 7-ю школою? Нічого. Хорошого. У вересні в школу прийдуть нові паралелі першокласників, а садовити їх просто нікуди. «Будемо збільшувати кількість учнів у класах до 32-34, –  розводить руками директорка. – Доведеться з великої учительської також зробити кабінет – інформатики. Завдяки тому, що в нашій школі є конкурсний відбір на поглиблене вивчення іноземної мови, то якщо дитина не з нашого району і не пройде відбір, у прийнятті в нашу школу їй відмовлять».

Та хіба ж це кардинально вирішить проблему переповненості навчального закладу?

Фото – автора, надані Іриною Нікітчиною та із ФБ

 • avatar
  Pravda
  5 років тому

  “І це при тому, наголошує директорка, що в школу приймають не лише дітей свого мікрорайону, а всіх бажаючих”
  Це не правда! Взагалі конкурсний відбір в школі № 7 це так звана гра в рулетку! Всупереч всім законодавчим вимогам, а саме Інструкції з проведення таких відборів, відбір прводиться за видуманими правилами, які не мають ничого спільного з тими що прописані в законі. За місяць до початку, як він того вимагає, школа повинна вивесити для ознайомлення майбутніх абітуріентів ПИТАННЯ, які будуть ставитись до 6-літок на співбесіді.

  Але ви ніколи цих питань не побачити, а з дітей просто познущаються до нервового зриву, бо ані батьки, ані діти не знають про що саме їх будуть питати.

  Уявіть, що ви прийшли здавати іспит, а про що спитають не знаете, але вас обовязково оцінять, байдуже що вам 6 років, оцінка, невідомо за якими критеріями обов”язково буде! При цьому ви не почуєте про що саме питали вашу дітину, бо будете далеко від неї, а спитають ії по профільним предметам, поставлять питання, які можно поставити дитні, що вже закінчила 1 класс, виставлять бали і скажуть, що ви не пройшли, вам не вистачило балів. При цьому знову порушать інструкцію, бо питання по профільним предметам мають задавати в присутності комісії з 3 осіб, включаючи психолога, але комісії нема, тільки 1 вчитель по одному предмету.
  А ще скажуть, що ви не з нашого мікрорайону, навіть, якщо ваша квартира через дорогу від школи, та те що ви не набрали балів. Ніхто вам не поясне, що проятгом 10 днів ви маєте право оскаржити результати співбесіди до РАЙОНО.

  Тільки дзвінок до завідувача РАЙОНО з багатьма питаннями чомусь миттево вирішує справу, а завідувач поясне, що відмова незаконна. Виявиться, що мікрорайону нема як такого, це просто уявне значення, бо в м. Бровари відсутні райони! І вам подзвонять зі шокли і скажуть напишить будь ласка заяву, ми приймемо вашу дитину до школи. І вже кількість балів не так важлива.

  Після усвідомлення як проводиться тестування, вивчення всіх тих інструкцій і розуміння, що з тебе зробили дурня, а найстрашніше з твоеї дитини та інших дітей також, приводить до шокуючого стану.

  Бо неможливо дивитись, як маленьким діткам задають питання, а вони часто не можуть відповідсти, бо питання дуже складні, а діти не готувались до них, вірніше не мали змоги! Як втягують плечики і ледва чутно їх голосок посеред зграї знаючих про все це дорослих людей. Як потім ідучи до дому плачуть, а батьки в розпачі, коли їм директор повідомляє, що балів замало та розачровно думають, що їх дитина не така розумна, як вони вважали.

  Якщо ви маєте вибір, зробіть його не на користь 7 школи! Пожалійте ваших дітей! Саме найрідніше, що у вас є! Вивчайте закони і знайте ваші права та права ваших дітей!

 • avatar
  Алла Середжимова
  5 років тому

  Інформація для випускників шкіл та їх батьків:
  http://www.techvet.org.ua/index.php/abituriientu