• Сьогодні: Неділя, 25 Липня, 2021

Чому Бровари після кожної зливи перетворюються у Венецію?

Серпень17/ 2012
avatar
Дмитро Карпій

Журналіст "Маєш право знати", активіст Громадянського руху "Відсіч", голова комісії Броварської міської ради з питань найменувань та пам'ятних знаків

Нещодавно Україною прокотилися кількаденні зливи, які зачепили і Бровари. Вкотре можна було переконатися, що місто не готове до подібної «стихії». У багатьох місцях на проїзних частинах вулиць чи пішохідних доріжках утворюються глибокі й широкі калюжі, подолати які, не промочивши ноги, просто неможливо. Я спробував дослідити причини цієї проблеми.

Неякісне будівництво доріг, тротуарів та пішохідних доріжок.

Згідно з будівельними нормами, проектування доріг, тротуарів та територій у населених пунктах відбувається таким чином, щоб вода від опадів мала змогу стікати у напрямку до зливової каналізації і ефективно відводитися нею. Для цього поверхні планують рівними та з похилами, не меншими за мінімально допустимі. Будівництво  доріг включає у себе влаштування декількох шарів дорожнього покриття із піску, щебеню та асфальтобетону. До влаштування покриття часто проводятья різні земляні роботи, що розрихлюють ґрунт, який при вкладанні потрібно якісно ущільнювати, як і шари «дорожнього одягу». Технологій, якими це виконується, – купа, однак часто ними або нехтують, або виконують їх неякісно. Внаслідок цього новозбудовані дороги просідають після першого ж дощу, тріскається і прогинається асфальт – утворюються нерівності та улоговини, які стають ідеальними місцями для утворення калюж під час дощів.

Приклад попречного перерізу вулиці з тротуарами та зеленими зонами

Саме так і сталося під час першого будівництва на перехресті вулиць Грушевського та Возз’єднання – тоді у асфальті утворилися вирви, які довгий час латали ямковими ремонтами. Місяць-два тому відновили асфальтове покриття на вул. Возз’єднання, зокрема і на перехресті з вул. Грушевського, однак перші ж дощі показали, що проблема з калюжами вирішена не була. Це говорить або про неправильне планування поверхні перехрестя, або про неврахування чи про недостатнє врахування потреби у зливовій каналізації.

Пішоходи на перехресті змушені виходити на центр дороги, обходячи калюжі, чим наражають себе на небезпеку, адже це є порушенням правил дорожнього руху.

Окрім цього існують також випадки, коли асфальт чи-то через недбальство, чи-то з міркувань економії матеріалів при будівництві кладуть нижче рівня решітки зливової каналізації, як от це зробили вздовж вул. Київської, зокрема біля зупинки «Вітерець»:

Наскільки така каналізація здатна ефективно відводити воду? – Питання риторичне.

Прорахунки у проектуванні

Найбільший прорахунок, який можна перевірити неозброєним оком, – недостатня потужність зливової каналізації, через що утворюються застої води у вигляді величезних калюж. Об’єм прогнозованої води, яку має прийняти той чи інший колодязь зливостоку через решітку, залежить від площі поверхні, з якої надходитиме вода та інтенсивності дощу. Мою увагу привернув «потоп» неподалік перехрестя вулиць Грушевського та Шолом-Алейхема.

Це місце є найнижчою точкою на дорозі. Очевидно, що вода сюди прибуває з усіх боків з великої площі. На наступний день після припинення дощу, коли каналізація «справилась» із водою, я помітив лише дві решітки зливостоку, які навряд чи можуть швидко відвести великий об’єм рідини. Однак це залежить не лише від кількості решіток, адже у зливової каналізації може бути недостатній для відведення діаметр труби.

Пропускна спроможність зливостоків розраховується відповідно до статистики дощів у регіоні із певною ймовірністю перевищення розрахункової інтенсивності дощу. Однак це перевищення припускається як неординарний рідкісний випадок, а на цьому місці що не дощ – то «озеро».

Відсутність потрібних доріжок та тротуарів

Також калюжі утворюються там, де взагалі нема жодного покриття і поверхня ніяким чином не спланована. У таких місцях люди ризикують добряче забруднитися та промокнути. Окрім калюж і боліт утворюються навіть невеличкі потоки, як-то біля зупинки Школа-Інтернат:

Намочений ґрунт біля одного з проходів до парку «Перемога»:

Декілька таких місць можна побачити у минулому репортажі щодо недоречностей на броварських дорогах. Також цікавий репортаж про нещодавню зливу зробили журналісти  «Афіша-Бровари», де навели деякі прилади калюж у місті.

«Маєш право знати» слідкуватиме і надалі за станом вулиць Броварів та повідомлятиме читачів про покращання чи погіршення становища.

  • avatar
    Сергій Іллюхін
    9 років тому

    Зливова каналізація на вул.Київській – це взагалі жах! Особливо в районі зупинки “автошкола” – решітки там настільки утоплені, що поряд утворені ями з асфальту. Воду вони прибирають, напевно, ефективно, але їздити там небезпечно!
    З іншого боку дороги вони дійсно виступають над рівнем асфальту! Таким чином, жодної користі від розширення дороги немає, тому що там все-рівно проїхати неможливо