• Сьогодні: Субота, 3 Грудня, 2022

Граніт, метал, вогонь та крила янгола – у Броварах постав меморіал Героям Небесної Сотні

Лютий23/ 2015
avatar
Тарас Шако

журналіст видання "Маєш право знати", громадський активіст

відкриття меморіал небесна сотня 0132Вкриті лютневим снігом цифри Сонячного годинника на Майдані Свободи мовчали про час. Однак кожен з броварчан, що прийшов у суботу на центральну площу, знав – минув уже рік. Рік після трагічних днів з 18 по 21 лютого, коли найкращі з нас полягли в боротьбі за справедливість і гідність. В річницю цих кривавих, і водночас переломних подій в українській історії, броварські майданівці встановили в центрі Броварів меморіальний знак на честь Героїв Небесної Сотні.

Понад двометровий пам’ятник закривала біла тканина. Кількасот броварчан, що тримали в руках квіти, чекали початку акції, тихо згадуючи буремні моменти Революції Гідності. Анонсований на 13:00 старт відкриття трохи затягувався.

відкриття меморіал небесна сотня 0127

«Мазуренко Павло Анатолійович, Вербицький Юрій Тарасович, Нігоян Сергій Гагікович …», – молоді активісти, двоє хлопців та дівчина, під глухий звук метронома по черзі почали промовляти імена Героїв Небесної Сотні. Чоловіки познімали головні убори, Майдан Свободи завмер.

відкриття меморіал небесна сотня 0126

Цей пам’ятник, який ми сьогодні відкриваємо, – це, мабуть, найменше, що ми могли зробити для того, аби вшанувати їхню пам’ять. Аби їх життя, які вони поклали, не були даремними, кожен з нас кожен день має боротися за ту країну, за яку вони загинули. Вічна слава Героям!» – звернувся до присутніх громадський активіст та журналіст Андрій Качор.

Андрій Качор

Найкращий спосіб вшанувати їхню пам’ять – це наші щоденні дії. Ми повинні будувати цю країну щодня, щоби ці герої, які поряд з нами завжди, бачили – їхня смерть була не марною», – продовжила колега та однодумець Андрія Аліна Дяченко.

Аліна Дяченко
Аліна Дяченко

Поруч зі стелою стоїть портрет Антоніни Дворянець, Героїні Небесної сотні з Броварів. «Мама загинула 18 лютого. В цей день люди пішли до Верховної Ради вимагати відмінити кримінальні закони. «Беркут» почав розганяти людей», – після хвилини мовчання до мікрофону підійшли донька та чоловік Антоніни Григорівни.

відкриття меморіал небесна сотня 0104
Донька Антоніни Дворянець Світлана та чоловік Іван Григорович

«В цьому році ми зустрічались з людьми, які були тоді разом з мамою. Ці люди називають 18 лютого своїм другим днем народження. Мамі не пощастило в той день. Кажуть, що її били з усіх боківЦим людям не буде прощення», – голос жінки тремтить, вона не може приховати сліз. Багато хто в натовпі теж не зміг стриматись.

відкриття меморіал небесна сотня 0128

відкриття меморіал небесна сотня 0117

В цю кульмінаційну мить ініціатори створення меморіальної стели зняли з неї тканину, а молодь, що стояла поруч, випустила з рук до неба білих голубів. Птахи миру затріпотіли крильми, а перед броварчанами постала велика червоно-коричнева гранітна стела з двома табличками, стилізованими під крила янгола на огненному тлі. Вгорі однієї з табличок височів полум’яний тризуб. Поруч з рубленим кам’яним підніжжям поклали дві шини, що гармонійно увійшли до загальної композиції пам’ятного знаку.

відкриття меморіал небесна сотня 0129

Свої майстерні руки до роботи, що тривала близько місяця, доклав броварський художник, автор стилістики меморіального знаку Леонід Лебединець (праворуч на фото). Урочисту місію – відкрити меморіал – також вийшли виконати учасники ініціативної групи з його створення: Андрій Балабаєв, Ігор Мельничук, Володимир Кузнєцов, Андрій Качор та інші броварські активісти.

відкриття меморіал небесна сотня 0131

відкриття меморіал небесна сотня 0132

«Рік тому ці люди загинули за майбутнє нашої країни. Вони дали шанс українському народу самостійно обирати свій шлях. Ми не можемо повернути їх життя, але ми можемо зберегти память про них. Память і славу про їх подвиг. Слава Україні!» – лаконічно і без зайвого пафосу сказав громадський активіст Андрій Балабаєв, один з тих, хто доклав найбільше зусиль до створення цього пам’ятника.

відкриття меморіал небесна сотня 0106
Андрій Балабаєв

Під пісню «Плине кача» броварчани по черзі підходили до пам’ятного знаку і, схиливши коліно, покладали квіти та запалені лампадки.

відкриття меморіал небесна сотня 0133

відкриття меморіал небесна сотня 0134

відкриття меморіал небесна сотня 0111

відкриття меморіал небесна сотня 0108

відкриття меморіал небесна сотня 0101

відкриття меморіал небесна сотня 0107

Далі були виступи, короткі й не дуже, доречні і з надлишком емоцій, активних броварчан-учасників Майдану.

відкриття меморіал небесна сотня 0115
Олег Іваненко: “Ми побудуємо державу, якою пишатимуться наші нащадки, державу, яку буде поважати весь світ, державу, за яку нам не буде соромно”
відкриття меморіал небесна сотня 0116
Леонід Черепейник: “Пам’ятайте людей, які загинули за те, щоби ми жили в чесній, справедливій, європейській державі”
Народний депутат України Павло Різаненко
Павло Різаненко: “Це наш не просто борг, це наш обов’язок – зберегти надію і збудувати ту країну, в якій ці люди хотіли жити, заради чого вони вийшли ризикувати життям”
відкриття меморіал небесна сотня 0118
Олег Шевчук: “Не переживайте, все буде добре, хай руки не опускаються. Революція Гідності насправді ще не закінчилась”
відкриття меморіал небесна сотня 0121
Євген Гредунов: “Це був тільки початок. Як дитина народжується в муках, так і держава наша почала народжуватися рік тому. Нам, видно, випав такий шлях – вибороти свою справжню незалежність, справжню свободу”
відкриття меморіал небесна сотня 0113
Роман Сімутін: “Минув рік, коли ми стали нацією, коли ми переосмислили слово «Гідність»”
відкриття меморіал небесна сотня 0120
Валентин Гаврищук: “Є така пісня «Героям не дякують». Героїв потрібно пам’ятати, пам’ятати вчинками. Кожен день, кожну хвилину”

На завершення акції-відкриття меморіалу Небесній Сотні громаду закликали виконати пісню, що в найкритичніші моменти на Майдані ставала оберегом та вселяла віру у перемогу, – національний український гімн.

 

відкриття меморіал небесна сотня 0123

відкриття меморіал небесна сотня 0124

Акція підійшла до кінця, втім люди не поспішали розходитись. Навіть наступного дня, у неділю, багато мешканців міста, що пропустили офіційне відкриття, покладали квіти та запалювали свічки біля меморіалу Героям Небесної Сотні, «які віддали життя за волю України у боротьбі із владою зла, брехні та жорстокості заради свободи, правди та справедливості».

відкриття меморіал небесна сотня 0136

Фото – Миколи Кожемяка